22.02.2019 11:55:29
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Czego akurat słuchacie?
KC - Szkwał cz. 3
Sesja KC online - Wy...
Karty do bestiariusza
Stare lub nowe karty...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Nooo... Lolitki były...
@Keth - nie chodzi o t...
"Wierzę też, że niedłu...
Osobiście jestem bardz...
Co chcesz wiedzieć?
Artykuły
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Leśny banita pokroju R...
Galeria
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 75,215
01. Wybór rasy i płci Czytano: 23,838
05. Czary - objaśnie... Czytano: 20,445
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 19,181
Legenda Kryształów C... Czytano: 18,968
Charakter Postaci Czytano: 17,766
Martwiaki Czytano: 16,917
Spis kamieni szlache... Czytano: 16,509
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,000
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 15,379
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 8,029
Reaminacja czy eutanazja? 7,742
Już jest!!! 7,241
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 5,805
I po premierze 5,403
Grafiki Musiała 4,896
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,362
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,084
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,017
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 3,998
facebook
Nawigacja
Artykuły » DODATKI » Spis kamieni szlachetnych
Spis kamieni szlachetnych
Materiał został nadesłany przez użytkownika naszego portalu.

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Często podczas przygody zdarza się, że grupa znajduje jakieś kosztowności, ale nie każdy jest ekspertem w dziedzinie kamieni szlachetnych i nie wie jak one wyglądają. Ten krótki artykuł mam nadzieję, że rozwiąże choć po części ten problem.

Andradyt - Andradyt jest twardy i wytrzymały. Z niego powstają przejrzyste klejnoty (Andary), które po odpowiednim oszlifowaniu mają zabarwienie zielonkawo- lub brązowawoczerwone.

Akwamaryn - Akwamaryn jest twardym, przezroczystym typem berylu o błękitno-zielonym odcieniu. Te poszukiwane kamienie są najczęściej noszone przez barbarzyńskie szczepy, zamieszkujące północną tundrę.

Czarny opal - Czarny opal ma zielonkawy kolor z czarnymi plamkami i złotymi cętkami. Najczęściej występuje w starych gorących źródłach i jest sprzedawany, jako kaboszon. Popularne na północy powiedzenie \"Czarny jak opal\" jest używane, jako forma pochwały dla miłych złodziejaszków i tym podobnych.

Krwawnik - Krwawnik to ciemna zielonkawo szara odmiana kwarcu, w którym występują zanieczyszczenia w postaci czerwonego kryształu. Dziewięćdziesiąt procent krwawników w Krainach pochodzi z gór Galena w Damarze, a z tych większość z jednej kopalni na przełęczy krwawnika. Ta przełęcz jest silnie ufortyfikowana i strzeżona, ponieważ krwawniki stanowią główny towar tego regionu.

Chryzoberyl - Chryzoberyl jest twardym, przeźroczystym, zielonym kamieniem, zazwyczaj oszlifowanym. Mówi się, że łączy go więź z wymiarami zewnętrznymi, stąd też wykorzystuje się go w przypadkach opętania przez demony lub martwiaki.

Diament - Diament jest twardym, przezroczystym klejnotem; może być biało niebieski, błękitny, żółty lub różowy. Jest najtwardszym ze wszystkich klejnotów i jednym z najcenniejszych. Większość diamentów pochodzi z północnych gór, gdzie wydobywane są przez podziemne rasy, w ten sposób dostając się na powierzchnię.

Szmaragd - Szmaragd jest lśniącym zielonym berylem, oszlifowanym według ustalonego wzoru. Jest on często kojarzony ze zdrowiem i bywa używany do ozdabiania przedmiotów ze zdrowiem związanych.

Agat ognisty - Agat ognisty to nazwa nadawana chalcedonowi, który zawiera tęczowe żyłki. Jeżeli zostanie odpowiednio oszlifowany, ukazują się bogate czerwienie, brązy, zielenie i złocistości. Najszlachetniejsze okazy są lekko przezroczyste.

Granat - Granaty to ogólna grupa kryształów w kolorach od ciemnoczerwonego do fioletowego. Najczęściej szlifuje się te rzadkie izometryczne kamienie tak, aby miały od 12 do 24 ścianek, a nawet, dużo rzadziej, 36. Krążą pogłoski, że istnieje 48 ścienny granat, choć nikt nie był w stanie go odnaleźć.

Koral rogowy - Koral rogowy nazywany również nocnym, jest czarnym koralem podobnym do anielskiej skóry, ale o jednolitym kolorze. Bardzo trudno się go obrabia, a w biżuterii używa się go w postaci gałązek lub jako kaboszon.

Kamień Iol - Iol to skrót od Iolitu (kordierytu). Popularnie nazywany jest "fioletowym kamieniem" mimo że najczęstszy odcień, to niebieski. Iole najczęściej szlifuje się, aby podkreślić zmianę koloru, widoczną przy patrzeniu z różnych stron. Małe oszlifowane Iole mogą być bez skazy, ale większe okazy najczęściej zawierają zanieczyszczenia, na przykład kryształami hemitytu, które nadają im złotawy blask, podobny do blasku słonecznego kamienia.

Jaspis - Jaspis to nieprzejrzysty kwarc o kolorze czerwonym, brązowym lub czarnym. Bardzo rzadkie okazy są niebieskie lub mają niebieskie prążki na tle w innym kolorze. Skruszony jaspis wykorzystuje się przy wyrobie mikstur i magicznych przedmiotów, chroniących przed trucizną.

Królewska łza - Królewskie łzy są bardzo rzadkie i występują jedynie w Krainach, gdzie nazywane są też zamarzniętymi łzami. Są one przezroczyste, w kształcie łzy, o gładkiej powierzchni i jak do tej pory nie udało się znaleźć sposobu na ich zniszczenie. Podobno są to skamieniałe łzy dawno zmarłego króla-nekromanty. W każdym klejnocie można zobaczyć to, co kochał płaczący król. Ich prawdziwa natura jest nieznana, ale są one bardzo cenione przez mędrców.

Lwie oko - Lwie oko jest odmianą labradorytu (jeden ze skaleni). Labradoryty są kamieniami w kolorach od jasno do ciemnoszarego, które mają żyłki w różnych kolorach. Te \"żyłki\" są zazwyczaj błękitne, ale mogą być we wszystkich kolorach. Labradoryt z zielonymi żyłkami jest zwany w Krainach Lwim okiem.

Chalcedon - Chalcedon to perłowo biały nieprzejrzysty kamień zwykle lekko zabarwiony na bladoniebiesko lub bladozielono ze złocistymi plamkami. Spokrewniony z ognistym i czarnym opalem jest od nich trochę częściej spotykany.

Kamień księżycowy - Kamień księżycowy to nieprzejrzysty biały skaleń, polerowany w celu uzyskania błękitnawego poblasku. Legendy mówią, że widok tego klejnotu zmusza likantropa do przybrania zwierzęcej postaci. Nie wiadomo czy to jest prawda, albowiem nikt, kto był dostatecznie blisko, by się o tym przekonać nie przeżył, aby móc o tym opowiedzieć. Jednak używa się tych kamieni przy rzucaniu czarów, które działają na tę właśnie klątwę.

Perła - Perła składa się z warstw aragonitu, powoli nakładanych na ziarnko piasku lub inny podobny obiekt, który dostanie się do środka muszli ostrygi lub innych mięczaków. Powstały w ten sposób klejnot ma głęboki połysk. Większość pereł jest biała, jednak występują również dużo rzadsze odmiany czarne i tęczowe.

Kamień łotrzyków - Mały klejnot o tęczowym zabarwieniu. W świetle dnia jego kolory wydają się stale zmieniać, co jest wyjątkowo pięknym widokiem. Kamienie łotrzyków są wyjątkowo rzadkie i używa się ich do czaru Skok Klejnotu przez co są jednymi z bardziej poszukiwanych kamieni w krainach.

Shandon - Shandon jest inną nazwą natrolitu w Krainach; są to niewielkie bezbarwne kryształy, używane do przyozdabiania szat.
Inna nazwa natrolitu w Krainach; smukłego, bezbarwnego kryształu o pięknie oszlifowanych ściankach, używanego często do przyozdabiania welonów i szat.

Kamień z nieba - Kamień z nieba to popularna nazwa nadawana przezroczystym lub lekko zabarwionym odłamkom szkła niebiańskiego (meteorycznego) pochodzenia. Znajdowane są w ruchomych piaskach Anaurochu i innych pustyń.

Sfin - Sfin jest delikatnym i kruchym klejnotem (często obrabianym przez niedoświadczonych jubilerów) o kolorach od żółtego do zielonego; najcenniejsze są szmaragdowozielone.

Diopsyd Gwiaździsty - Diopsyd Gwiaździsty jest najbardziej poszukiwaną odmianą twardego, wytrzymałego kamienia szlachetnego, który rzadko przybiera atrakcyjne kolory. Jest zbyt ciemny, by uznać go za piękny, jednakże górskie i rzeczne kryształy w jasnozielonym odcieniu czynią go atrakcyjnym. Kiedy znaleziony kamień jest ciemnozielony można go oszlifować w taki sposób, aby powstała z niego cztero lub sześcioramienna gwiazda.

Szafir gwiaździsty - Gwiezdny szafir to rzadka odmiana szafiru, bardziej przejrzysta, z białą gwiazdą widoczną w środku. Używany jest do ozdabiania przedmiotów, chroniących przed magią.

Kamień słoneczny - Słoneczny kamień należy do skaleni i jest spokrewniony z Księżycowym kamieniem. Jego fachowa nazwa to oligoklas. Może być bezbarwny lub lekko zielonkawy i jest bardzo twardy, jednak bardziej powszechna jest jego mniej twarda odmiana (kaboszon). Klejnoty tej odmiany mają jasnoczerwone lub pomarańczowe skazy (malutkie kryształki), zawieszone w bezbarwnym kamieniu, co nadaje im przyjemny złotawy lub czerwono-brązowy kolor.

Tchazar - Tchazar jest powszechną nazwą, nadawaną aragonitowi słomianożółtego kamienia szlachetnego mającego postać wydłużonego kryształu o kształcie graniastosłupa. Jest delikatny i kruchy; potrzeba niezłego jubilera, by go oszlifować.

Turkus - Turkus jest nieprzejrzystym błękitnym kamieniem z ciemniejszymi żyłkami. Występuje w suchszych rejonach Krain. Wielu jeźdźców umieszcza odłamek kamienia w uzdach, co ma im przynosić szczęście.

Wodny opal - Wodny opal jest bezbarwnym, przezroczystym opalem. Jest rzadki i bardzo cenny, ponieważ używany jest do dalekowidzenia.

Wodna gwiazda - Rzadko spotykany w Krainach achroit zwany jest także bezbarwnym turmalinem. Ten kamień jest pełen skaz i pęknięć, więc tylko niewielka jego część nadaje się do obróbki.

Kamień Ziose - Ziose to nazwa, nadawana przez niektórych mędrców pewnej odmianie ziositu - rzadkiemu minerałowi, który występuje w trzech podstawowych kolorach, zależnie od tego jak pada na nie światło - purpurowym, błękitnym i czerwonym lub purpurowym, zielonym i czerwonym. Bardzo duże kamienie (wielkości pięści albo stopy) są używane do wyrobu brosz i wisiorów.

Cyrkon - Cyrkon jest brązowawym kryształem, występującym w skałach wulkanicznych. Zazwyczaj nabiera jasnobłękitny odcień podczas podgrzewania i szlifowania (zazwyczaj w fasety).
Komentarze
#1 | Hans696 dnia 04.03.2009 00:30:50
Bardzo fajny artykuł. Takiego zestawienia zawsze szukałemWink
#2 | vampire1308 dnia 23.03.2009 09:54:25
przydatny nie tylko do KCSmileSmileSmile Takich rzeczy brakuje wszędzieSmile dzieki wielekieSmile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
75215 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
23838 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
20445 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
19181 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
18968 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
17766 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
16917 venar
30.04.2009 11:58
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
16509 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
16000 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
15379 leobardis
11.11.2008 18:22
» OPIS RASY - HOBBICI
On: TWORZENIE POSTACI
15163 czegoj
27.01.2009 11:04
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
15040 ghasta
30.07.2011 10:22
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
15020 czegoj
28.04.2009 15:18
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14874 leobardis
11.11.2008 18:09
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
14844 leobardis
12.12.2008 13:17
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
21-02-2019 16:16

Suriel
21-02-2019 15:42
A tu jest zaginiony, ostatni, obraz Muncha. Tym razem z pewnością jest on oryginalny bo jak każdy artysta tak i ten nie stronił od barbituranów i inszych materii wziewnych o podbnym działniu...

Keth
21-02-2019 15:34
Skąd wiesz, że mam PW? Shock

Suriel
21-02-2019 15:31
Pfft Wiem.

lightstorm
21-02-2019 14:20
Keth masz PW

Sigil
21-02-2019 13:38
No ale to nie jest oryginał nawet. Pfft

Suriel
21-02-2019 10:56
Moj ulybiony obraz. .Ale pomijajac to, ja w nim ostatnio widzę UFO i pomyślałem że się podpytam fachowca...

czegoj
21-02-2019 10:20
Google mówi, że to Edvard Munch - the scream

Suriel
20-02-2019 22:06
Hej Czegoju, podpowiedz mi co to za obraz jest https://i.pinimg..
..67.jpg?b=t

Suriel
20-02-2019 18:30
Okład z młodych tarczowniczek, zalecam...

Araven
20-02-2019 18:18
Kuruj się, zdrowie najważniejsze. Smile

Sigil
20-02-2019 18:05
Miałem dziś pisać, ale mnie trochę rozłożyło. Rany, jak nie wyjazdy, to choroba... :/ No nic, mam nadzieję, że napiszę jutro. Sorry za lagi.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[7801]
czegoj[5322]
dretch[3989]
8art[3523]
koszal[3270]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką