17.10.2018 07:54:18
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
MiMy oraz podręcznik KC
Sesja KC online
Czego akurat słuchacie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Ja mogę powiedzieć co ...
To ja chylę czoła, że ...
:-) Spójrz na godzinę ...
O takie uwagi chodziło...
Przeczytałem część prz...
Artykuły
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Szkoda, że nie ma kciu...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Nawigacja
Artykuły » LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU » Czwarta edycja na Polconie 2017
Czwarta edycja na Polconie 2017

CZWARTA EDYCJA KC NA POLCONIE 2017

 

 

          Polcon 2017 już za nami, toteż udało się w końcu zdobyć garść nowych wieści na temat czwartej edycji KC. Miód będzie za chwilę, tym razem dla odmiany na początek łyżka soli z agawy. Wciąż nie przestaję żyć nadzieją, że Artur Szyndler nauczy się w końcu wykorzystywać media społecznościowe w sposób, który pozwoli nam na dostęp do najświeższych wieści ze świata Kryształów bez żmudnego przeczesywania niszowych blogów i egzotycznych forów. Uparcie lansowana wersja egalitarnego systemu PR opartego o telefon i dane wynoszone przez garstkę szczęśliwców z prelekcji straciła rację bytu jakieś półtorej dekady temu i ktoś tak doświadczony w marketingu jako wieloletni manager Games Workshop po prostu musi to wiedzieć!

 

      Ponieważ jednak żywię do Artura ogromną życzliwość, udzielę mu gratisowej podpowiedzi jak należy takie sytuacje wykorzystywać w promocji produktu. Otóż odpowiednia notka stanowiąca streszczenie prelekcji powinna być przygotowana jeszcze przed prezentacją, a następnie wrzucona w sieć najdalej godzinę po zakończeniu prelekcji. W każdym innym przypadku wszyscy ci miłośnicy KC, którzy niecierpliwie wyczekiwali najmniejszego newsa, a nie mogli się pofatygować na Polcon, nie poczuliby się zlekceważeni przez dział PR wydawnictwa Paladynat (to nie jest żaden zarzut, tylko sugestia, co należy poprawić, wierzę, że Paladynat może stać się jeszcze bardziej profesjonalny).

 

     Dobra, teraz już tylko sam miód, ponieważ wyczuwam, że drżycie z niecierpliwości! Jak już wcześniej słyszeliśmy, czwarta edycja faktycznie będzie wstępem do złotej edycji (wedle słów blogera będącego naszym źródłem autor określił ją mianem „przedsionka złotej edycji” i pewne informacje pozwalają mniemać, że będzie ona też „przedsionkiem Labiryntu Śmierci”). Dwa podstawowe okresy gry i podróże w czasie to nie nowość, podobnie jak dodatkowe planety, które będzie można eksplorować. Pozostając na chwilę przy wątku kosmicznym – początkowo rozmach tej wizji mnie przytłoczył, ponieważ z trudem ogarniam bardzo rozbudowane światy gry, ale po namyśle doszedłem do wniosku, że wykroczenie poza ciasne ramy świata Orchii ma ogromne znaczenie w nawiązaniu do nowego systemu przyznawania punktów doświadczenia. Mogę naturalnie tylko spekulować, bo nie byłem na prelekcji, ale sądzę, że po usunięciu z zasad PD za odgrywanie postaci oraz ponawialność pewnych czynności (tzw. „brak PD za drugiego goblina”, znawcy tematu wiedzą, o co chodzi) głównym źródłem PD ma stać się podróżowanie i poznawanie odmiennych kultur. Przy takim podejściu sama Orchia w pewnym momencie faktycznie może nie wystarczyć i chcący awansować na wyższy POZ bohaterowie nie będą mieli innego wyjścia jak przenoszenie się na kolejne planety, gdzie Dungeon Master będzie ich konfrontował z coraz to innymi cywilizacjami. Rozmach i bogactwo fluffu takiego projektu stwarza wręcz nieskończone możliwości dla kreatywnych Mistrzów Podziemi.

 

      W tym momencie chyba już wszyscy zadaliście sobie pytanie: „O jakim Dungeon Masterze on opowiada?”. Otóż według bloggera obecnego na prelekcji Mistrz Gry w nowej edycji będzie określany mianem Mistrza Podziemi. Pozwala to żywić nadzieję, że większość przygód będzie zlokalizowana pod powierzchnią ziemi, najpewniej zaś w Labiryntach Śmierci, gdzie bezlik różnych ras i kultur pozwoli na przyśpieszone zbieranie Punktów Doświadczenia (nie bez znaczenia wydaje się tu fakt, że rozszerzenie settingu na inne planety pozwoli urozmaicić i zdywersyfikować rodzaje dostępnych dla graczy podziemi). Dodam też od razu, że chyba znalazłem rozwiązanie zagadki kilkuset scenariuszy dla drużyn BG w podręczniku podstawowym: otóż wedle słów naszego źródła „przygody zawarte w grze planszowej Labirynt Śmierci są wręcz gotowe do zaimplementowania w grze fabularnej". Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, bo jakby nie było, to gotowy rozdział podręcznika; minusem może być za to fakt, że zagorzali fani planszówki nie dadzą się później niczym zaskoczyć Dungeon Masterowi, bo już będą znali na pamięć tę część instrukcji planszówki, w której ukryto „spotkania”.

 

     Obecny na spotkaniu blogger zasugerował w swoim sprawozdaniu, że konwersja mechaniki 1k100 na 1k10 w większości przypadków będzie się opierała na podzieleniu wartości statystyk przez 10. Sądzę, że to bardzo praktyczne i proste rozwiązanie, które bez trudu zaakceptują nawet najbardziej ortodoksyjni gracze KC. Myślę też, że idealnym rozwiązaniem byłoby skonwertowanie mechaniki do drugiego miejsca po przecinku, gdzie dla przykładu trzecioedycyjne UM na poziomie 137 w nowej wersji miałoby dużo prostszą i łatwiejszą w użyciu postać 13,7. System taki zapewniłby bezbolesną przesiadkę na nowy system wszystkim fanom (wymagałby tylko doprecyzowania zasad zaokrąglania).

 

     Garść kolejnych newsów stanowi potwierdzenie naszej dotychczasowej wiedzy. Ponad 30 grywalnych ras w podręczniku podstawowym, w sumie razem z dodatkami 200. 25 profesji w podstawce (wzmiankowany blogger pisał co prawda o klasach, ale należy mu tę profanację wybaczyć, ponieważ na samym początku swego tekstu przyznał się do braku znajomości gry; my wiemy, że chodziło o profesje). Trzy specjalizacje w łonie każdej profesji to bardzo obiecująca nowinka, którą wszyscy w naszym gronie wydają się przyjmować z ogromną aprobatą i zaciekawieniem. Specjalna mechanika dla dobrze zgranej drużyny ma umożliwiać dostęp „do specjalnych zleceń od NPC-ów, umiejętności czy przedmiotów i planet”. W cudzysłowiu umieściłem cytat ze źródła. Ten fragment zasad wydaje się trochę niezrozumiały, ale obeznany w systemie budowania drużyny w Iron Kingdoms RPG podejrzewam, że Artur Szyndler stworzył coś podobnego w działaniu.

 

     And now the best news ever! Our source reports that the fourth edition will probably be published only in English! IMHO this is a big step in international promotion of Crystals of Time and can significantly increase the interest of the world’s biggest RPG publishers. I strongly believe that with this move, the Crystals of Time will become a recognizable RPG brand, which in combination with the English translation of "Saga of Katan" will enable us to fulfill the greatest dream: promoting KC all around the world!

 

     Jestem przeświadczony, że przeciek z prelekcji znacząco Was wszystkich poruszył – podobnie jak mnie, zagorzałego fana Kryształów od ponad dwudziestu lat! Mam zatem prośbę, by nieliczni malkontenci zechcieli wstrzymać się od niekonstruktywnych komentarzy i niechaj będzie dla nich nauczką los niejakiego Venara (wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi). Skupcie się w zamian na wszystkich pozytywnych wieściach, ponieważ coraz mocniej utwierdzam się w przeświadczeniu, że czwarta edycja zmieni całkowicie nasz sposób widzenia Kryształów, a innowacyjne modyfikacje mechaniki staną się wzorem do naśladowania dla twórców innych systemów!

 

     Na koniec dodam jeszcze, że pisząc kompilację wieści z Polconu odwoływałem się często do swoich własnych spekulacji (co nie powinno dziwić zważywszy na skąpą ilość informacji). Jeśli coś niechcący przekręciłem albo zniekształciłem sens, z góry przepraszam i mam nadzieję, że autorzy szybko wyprowadzą nas z błędu.

Komentarze
#21 | Nanatar dnia 03.09.2017 16:37:28
A niech się MG nazywa nawet Druh Boruch, dla mnie żadna różnica, w "Dzikich Polach" miał się nazywać starostą bodajże, a i tak zwracaliśmy się po imieniu. Podręcznik może być wydany nawet po tajsku, byle Artur zarobił i udostępnił trochę materiałów na stronie. Nie pragnę wiele, ot opisy kilku miast, demonów, czarów i wyjaśnił NIEWYJAŚNIONE do tej pory kwestie zasad. Oczywiście mogę zrobić to sam, ale liczę że umysł który urodził fundamenty systemu, lepiej to ogarnia.
Po angielsku nie pogram, bo w tym wciąż jeszcze obcym dla mnie języku, nie czuje się tak swobodnie jak w ojczystym, nie mówiąc już o angielskiej mimice i gestykulacji, co pewnikiem dla kogoś mieszkającego na wyspie nie stanowi problemu. Takie kwestie kulturowe.
I prawdą jest! O wielką prawdą, że bez odpowiedniej promocji, wydanie podręcznika nawet w języku aniołów przyniesie mierne wyniki komercyjne. Współcześnie Internet stwarza duże możliwości w tej materii. Sugeruję też nie łączyć podręcznika z SoK, bo nie każdy grający lubi taką literaturę, nie mówiąc już o jej ocenie artystycznej. Zdarzają się świetne pomysły na światy, które mnie osobiście przekonały dopiero w grze, a powieść mimo że osiągnęła w Polsce miano bestseller, na mój gust jest bardzo mierna (nie mówiąc już nic o ekranizacji). Tak więc, w mym mniemaniu powieść nie może być podkładką do gry. Podręcznik do KC powinien być osobnym skończonym bytem.
...nigdy nie przestałem grać w KC i grać będę do samego końca, mojego lub jej, to jest do wygrania ostatniego Kryształu.
A, i proszę się krytyką nie trwożyć, bo gdzie nie ma krytyki nie ma zainteresowania.
#22 | AS Autor KC dnia 04.09.2017 11:42:39
3 grupy testowe (z góry dziękuje ich uczestnikom za poświecenie) są już zapowiedziane i przynajmniej 2 wyglądają na to, że mają szanse się odbywać ich sesje regularnie). Mam tez pierwsze 1-2 dniowe zaproszenia (wielkie dzięki) i jak zdrowie pozwoli to z chęcią przyjadę, choć jak wiem to daleko od Warszawy Smile. Jestem tez otwarty (a gdy zdrowie nie pozwoli to mój syn pojedzie) na kolejne zaproszenia lub testowe grupy. Dla mnie nawet wczorajsza sesja była na wagę złota bo przemyśleń mam bez liku. Bardzo dużo też pomagają mi synowie. No i ten wyścig z czasem.
#23 | AS Autor KC dnia 04.09.2017 11:58:27
Będę prowadził też jak pozwolicie małą statystykę popularności ras.
1 grupa miała: Półolbrzyma z Centralnego, Raptoriana, Nagę krokodylową ze Wschodniego i Skakuna oraz Arana z Pajęczego
Wczoraj w grupie 2 wybrano 3 rasy gadzie: Nage krokodylowa, dwoinke z pajęczego i wszędobylskiego serpenta, był też aran z pajęczego i półdżin ze wschodniego.
Notabene jest 40 ras - po 10 z 3 archpelagów i 10 kosmopolitycznych, wszędobylskich ras wspólnych.
#24 | Keth dnia 04.09.2017 12:59:21
Najpierw słowa przeprosin dla Nevera, który wyraźnie się zestresował moim artykułem - otóż bazowałem na znalezionej w sieci relacji, która została napisana przez niewiele rozumiejącego z tematu profana. Żeby nie było, że ściemniam, poniżej link do oryginału, ja tylko wyciągałem wnioski.

https://over9000i...h.html?m=1

A teraz na szybko pytka o nowe rasy. Kusi mnie strasznie, żeby się czegoś dowiedzieć o tej gołej krokodylicy, ale ciekawość zwyciężyła nad podszeptami Erosa: co to jest skakun i czy aby na pewno można tym bezpiecznie grać?
#25 | AS Autor KC dnia 04.09.2017 13:38:41
Na stronie wydawnictwa zobaczysz jak te rasy wyglądają, albo wykonaj telefon do przyjaciela (do mnie) i tez ci objaśnię Smile
#26 | Suriel dnia 04.09.2017 22:01:27
Czegoj napisał: Brak informacji powoduje niezrozumienie i złą wolę. My bardzo chętnie posłuchamy weteranów, niech się przedstawią, powiedzą skąd są, ile czasu grają w KC i przekonają, że to w co grali było dobre. Jednak o testerach to my już słyszeliśmy dziwne historię, szkoda, że Ci testerzy potem nie bronili Powieści.


OKEJ. Nazywam się Adrian, gram w Kryształy od 24 lat. Pozostali testerzy to moja grupa z która gram niemal od początku (już 22 lata choć z przerwami). Przez ten czas mieliśmy niezliczone modyfikacje mechaniki, pod różne style gry. Jedyne co jest w miarę stabilne i stale udoskonalane w naszej wersji to magia. Jako jedna z niewielu grup poszliśmy inaczej niż wszyscy, zostawiliśmy sobie tą hiperciężką mechanikę a zmienialiśmy i tworzymy nowe światy, od podstaw, wielokrotnie. Preferujemy Kryształy w wersji Low i Dark. Przez lata zaraziliśmy skutecznie erpegami sporą grupkę nowych graczy. Podsumowując zaryzykuję, że jakieś tam pojęcie mamy.
Nasza grupa pochodzi z okolic Lublina. Czyli ściana wschodnia, a zatem mamuty, niedźwiedzie polarne i te sprawy, sroga zima która zmusza do spędzania czasu przy kominku i snuciu opowieści... Pfft

Więcej już bardziej ad rem napiszę po poście Nevera, zobaczę co zostanie ujawnione.
#27 | venar dnia 05.09.2017 20:58:18
Przeczytałem niusa, komentarze oraz informacje zawarte na stronie paldynat.pl.
Powiem krótko, aby nie zostać znów posądzonym o hejt pozwolę sobie na brak komentarza aż do momentu kiedy na własne oczy ujrzę nowy system.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 60% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 40% [2 głosy]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
72701 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
22995 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
19729 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
18556 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
18241 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
16945 venar
16.02.2009 14:27
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
16029 arikar
01.03.2009 16:48
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
15869 venar
30.04.2009 11:58
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
15459 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
14760 leobardis
11.11.2008 18:22
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
14569 ghasta
30.07.2011 10:22
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14504 leobardis
11.11.2008 18:09
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
14346 leobardis
12.12.2008 13:17
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
14135 avnar
22.06.2009 15:08
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
13761 czegoj
28.04.2009 15:18
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
16-10-2018 22:31
Nie luzuj! On coś na pewno knuje złego.

Keth
16-10-2018 20:18
Denver, zluzuj skrzynkę, bo się PW odbijają!

dretch
16-10-2018 19:25
Chłopaki i Pani. Temat obecnej pracy mam już za sobą. Ustabilizowała się moja sytuacja. Mogę wrócić do portalu Smile

Suriel
16-10-2018 09:10
Dziwne że nie czytał klasyki....

8art
15-10-2018 23:32
No wiesz co Kargan?! Shock Jak mógłby być takim ignorantem...

Kargan
15-10-2018 22:25
8art może nie czytał tych PBF'ów ? Smile

nospe
15-10-2018 20:32

Sigil
15-10-2018 14:33
MD jest już!

Suriel
15-10-2018 13:53
Pisze się prolog do cyberka, na grudzień. Mam trzy strony jak na razie. Jak temat zaskoczy pojedziemy dalej.

8art
15-10-2018 12:39
A to niewdzieczny chujek... Nawet nic nie wspomnial o Bialasie i Gonzalesie zlo Ani o innych naszych cyberpunkowych PBF! zlo

Suriel
15-10-2018 08:57
Cyberpunk wywiad z Pondsmithem https://www.eurog.
..-uniwersum

Sigil
13-10-2018 20:48
"wydrzy pisk podejrzliwości" to jest dopiero hardcorowy epitet. Pfft

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[6988]
czegoj[4705]
8art[3148]
dretch[3096]
koszal[2919]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Oggy
8art
czegoj
Sigil

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką