17.10.2018 07:00:44
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
MiMy oraz podręcznik KC
Sesja KC online
Czego akurat słuchacie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Ja mogę powiedzieć co ...
To ja chylę czoła, że ...
:-) Spójrz na godzinę ...
O takie uwagi chodziło...
Przeczytałem część prz...
Artykuły
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Szkoda, że nie ma kciu...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Nawigacja
Artykuły » Degenesis RPG » ANSUMO - Ludzie z Metalu
ANSUMO - Ludzie z Metalu

 

 

ANSUMO - LUDZIE Z METALU

 


     Zdewastowana apokaliptycznym kataklizmem Europa oraz rozkwitająca Północna Afryka nękane są rozlicznymi niebezpieczeństwami: atakami dzikich ludzkich klanów, plagami Primera, mnożącymi się coraz bardziej miotami Homo Degenesis, chorobami i klęskami nieurodzaju, intrygami apokaliptyków i ambicjami lokalnych watażków. Lecz oprócz tych składających się na surową codzienność zagrożeń dnia powszedniego istnieją też pewne niebezpieczeństwa, które wielu ludzi uważa za mityczne, nieledwie wyssane z palca, zrodzone z przesądów zdziczałych społeczności.


     Jednym z takich rzekomych mitów są Ludzie z Metalu - niezwykłe człekoształtne istoty przemierzające sąsiadujące ze sobą kontynenty w sobie tylko znanych sprawach. Niewiarygodnie silne, obdarzone nadludzką siłą i wytrzymałością, a przy tym kierowane nieludzkim intelektem, są jakoby spuścizną Minionych Czasów, chociaż wiele prymitywnych ludów uważa je za piekielne demony i czyni wszystko, by nigdy nie skrzyżować z Metalowymi Ludźmi swych ścieżek. Bardziej wykształceni mieszkańcy Justitianu, Toulonu czy Tripolu zwykli bezlitośnie wyśmiewać te plemienne legendy, ale są wśród nich również tacy, którzy wiedzą, że mity o Metalowych Ludziach nie wzięły się znikąd.


     Prawdą jest bowiem, że człekokształtne istoty z metalu istnieją i prawdą są przesiąknięte zgrozą opowieści o tym, co dzieje się z nieszczęśnikami, którzy wchodzą im w drogę.


ANSUMO


     Europejskie służby policyjne sprzed Eshatonu posiadały dostęp do bardzo zaawansowanych technologii, w tym autonomicznych dronów oraz robotów kroczących. Te drugie, wyposażone w skomplikowane oprogramowanie i uzbrojenie służące do celów pacyfikacji rozruchów, zostały po raz pierwszy wprowadzone do służby w hiszpańskich enklawach w Maroku. Kiedy na Europę runęły nieprzeliczone rzesze Afrykanów uciekających przed śmiercią uosabianą przez HIV-E, ANSUMO (Autonomous Mobile Systems for Unmanned Military Operations) zostały skierowane do ochrony południowych granic kontynentu. Ich protokoły posiadały rozliczne bezpieczniki ograniczające zakres przymusu bezpośredniego, ponieważ z racji rozmiarów i mocy siłowników roboty dysponowały potencjalnie niszczycielskimi możliwościami - miały deeskalować sytuację, nie zaś zabijać. Po Dniu Sądu Ostatecznego, w pierwszych latach po Eshatonie, służby policyjne w Europie Zachodniej skierowały swoje ANSUMO do zaprowadzania porządku w zniszczonych metropoliach, do łapania szabrowników i eliminowania uzbrojonych bandytów. Roboty wykonywały swe zadania z wysoką efektywnością i kiedy ich ludzcy przełożeni zorientowali się w naturze nowego zagrożenia, było już dla nich za późno na deaktywację ANSUMO.


     Nikt z współczesnych mieszkańców Europy nie ma pojęcia, czym tak naprawdę był fenomen 2 do potęgi 16, chociaż Kronikarze daliby sobie odciąć ręce i nogi za zgłębienie tej ściśle powiązanej z legendarnym Streamem tajemnicy. Strzępy zagadki znają być może Starożytni, ale oni nie dzielą się taką wiedzą ze zwykłymi śmiertelnikami. Wiele wiedzieli też zapewne Śpiący, nim zamrożono ich w kriokomorach, ale teraz, po wiekach snu w lodzie, trawieni są zgubną demencją. Najbardziej prawdopodobne jest, że fenomen 2 do potęgi 16 był niezwykle złożonym, wielopoziomowym wirusem komputerowym, wprowadzonym do Streamu na krótko przed Eshatonem. To ten wirus, stworzony przez jakiegoś zbrodniczego geniusza informatyki, wyłączył w krytycznym momencie wszystkie elementy systemu Paladyn i uniemożliwił zniszczenie za pomocą satelitów mrowia nadlatujących w stronę Ziemi asteroidów. Ten sam wirus wyłączył w skali globalnej Stream odcinając miliardy użytkowników od największego portalu społecznościowego w historii ludzkości. I ten właśnie wirus skorumpował cyfrowe umysły ANSUMO, pokonując bez trudu wojskowe zabezpieczenia ich obwodów.


     Policyjne roboty zyskały pełną autonomiczność, nie wykonując już poleceń ludzkich kontrolerów. Przywykli do ich obecności i codziennego wsparcia Europejczycy przeżyli wstrząs, kiedy pozbawione ludzkich uczuć maszyny zaczęły wyłapywać swych niedawnych panów i umieszczać ich w obozach internowania. Bandyci, żołnierze, kompletnie zagubieni w postapokaliptycznym świecie cywile - wszyscy trafiali do tych samych cel, wpychani na siłę w miażdżącą się nawzajem ciżbę, pozbawieni żywności i wody, kompletnie ignorowani przez ANSUMO. Po dziś dzień przemierzający wymarłe miasta Europy wędrowcy mogą natrafić na zniszczone czasem i naturą więzienne kompleksy wypełnione po sufity zmurszałymi kośćmi, miejscami niezrozumiałej kaźni Pradawnych. Z biegiem lat coraz więcej robotów ulegało dezaktywizacji, jednak niektóre przetrwały zarówno okres kompletnego zaciemnienia jak i lata głodu i cywilizacyjnego zniszczenia. Ukryte w bezpiecznych schronach, pogrążone w trybie hibernacji, powróciły po całych dekadach siejąc grozę i zniszczenie wszędzie tam, gdzie natrafiają na ludzi. I chociaż przeważająca ich większość realizuje założenia podstawowego oprogramowania nie będąc niczym więcej niż kierowanymi sztuczną inteligencją maszynami, fenomen 2 do potęgi 16 u niektórych z nich wywołał groźną anomalię, uwolnił mianowicie zdolność samodzielnego uczenia się i rozwijania sztucznej osobowości. Te egzemplarze ANSUMO są potencjalnie jeszcze groźniejsze dla potomków swych stworzycieli, działają bowiem powodowane całkowicie nieludzkimi i nieprzewidywalnymi motywami.


     Ci mieszkańcy Europy i Afryki, którzy znają prawdziwą naturę Ludzi z Metalu dokładają ogromnych starań, aby pozyskać jak najwięcej egzemplarzy robotów. W społecznościach kultywujących ideały męstwa trofea zdarte ze zniszczonego ANSUMO mogą śmiało równać się z truchłami biokinetów. Bardziej rozwinięte technologicznie frakcje starają się posiąść komponenty ANSUMO i skopiować ich zaawansowane rozwiązania w dziedzinie robotyki, zwłaszcza unikalne systemy zasilania. Istnieją też podejrzenia, że odpowiedni ludzie potrafią modyfikować oprogramowanie ANSUMO eliminując zawirusowane fragmenty kodu i przywracając robotom pierwotne funkcje użytkowe, lecz nawet Kronikarze i Neolibijczycy gotowi są uznać ten fragment mitów o Metalowych Ludziach za wyssany z palca.


     Polowania na ANSUMO są niezwykle groźnym przedsięwzięciem, wymagającym starannego planowania i zaangażowania w misję dobrze uzbrojonej ekspedycji. Wciąż funkcjonujące roboty nie zawsze działają w pojedynkę, często działają w grupach operacyjnych połączonych bezprzewodową siecią taktyczną, funkcjonujących jak doskonale zgrany oddział, na dodatek uzupełniony o modele pełniące rolę moblinych stacji ładujących. Grupy takie często przez setki lat patrolują ten sam rewir, krążąc po terytorium wyznaczonym im przed Eshatonem, poszukując najmniejszego śladu obecności żywych istot. Ludzi przyłapanych przez ANSUMO czeka zawsze ten sam straszny los. Stawiający opór są bezlitośnie zabijani, zaś ci pochwyceni żywcem zostają zabrani przez roboty w dalszą podróż po rewirze, noszeni w stalowym uścisku aż do swej śmierci z pragnienia bądź wrzucani do pradawnych aresztów, z których nie mogą już wyjść.

 

 

Przygotował: Keth (na podstawie informacji zawartych w podręczniku podstawowym Degenesis: Katharsys. Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone dla wydawnictwa Sixmorevodka.

Komentarze
#1 | czegoj dnia 28.11.2017 17:03:25
Bardzo fajny tekst. Pobudza wyobraźnię. Zdecydowanie bardziej bym ich cyborgizował, ale i jako roboty mogą być.
#2 | Keth dnia 28.11.2017 17:47:57
Nie umieściłem tu wszystkich informacji znajdujących się w podręczniku. Tak więc prawdą jest, że istnieją ANSUMO koegzystujący z ludźmi, chociaż to naprawdę wyjątki - zmotoryzowany klan Enemoi posiada dwa egzemplarze, skrzętnie ukrywane przed obcymi. W Afryce istnieją podobno modele zmodyfikowane wirusem 2 do 16, posiadające skomplikowane nieludzkie osobowości, ale nie przejawiające wobec ludzi wrogości. No i jest takie miasto w Europie - Loret - gdzie stacjonuje duża ilość sprawnych ANSUMO i gdzie ukrywa się jeden ze Starożytnych, który dzięki specjalnemu transmiterowi uchodzi w sensorach robotów za ANSUMO (co zapewnia mu perfekcyjną kryjówkę zważywszy na fakt, że do Loret nie zapuszcza się żaden zdrowy na umyśle człowiek).
#3 | czegoj dnia 29.11.2017 16:41:49
No widzisz to już znacznie rozszerza możliwości.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
72701 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
22995 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
19729 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
18556 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
18241 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
16945 venar
16.02.2009 14:27
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
16029 arikar
01.03.2009 16:48
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
15869 venar
30.04.2009 11:58
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
15459 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
14760 leobardis
11.11.2008 18:22
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
14569 ghasta
30.07.2011 10:22
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14503 leobardis
11.11.2008 18:09
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
14346 leobardis
12.12.2008 13:17
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
14135 avnar
22.06.2009 15:08
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
13761 czegoj
28.04.2009 15:18
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
16-10-2018 22:31
Nie luzuj! On coś na pewno knuje złego.

Keth
16-10-2018 20:18
Denver, zluzuj skrzynkę, bo się PW odbijają!

dretch
16-10-2018 19:25
Chłopaki i Pani. Temat obecnej pracy mam już za sobą. Ustabilizowała się moja sytuacja. Mogę wrócić do portalu Smile

Suriel
16-10-2018 09:10
Dziwne że nie czytał klasyki....

8art
15-10-2018 23:32
No wiesz co Kargan?! Shock Jak mógłby być takim ignorantem...

Kargan
15-10-2018 22:25
8art może nie czytał tych PBF'ów ? Smile

nospe
15-10-2018 20:32

Sigil
15-10-2018 14:33
MD jest już!

Suriel
15-10-2018 13:53
Pisze się prolog do cyberka, na grudzień. Mam trzy strony jak na razie. Jak temat zaskoczy pojedziemy dalej.

8art
15-10-2018 12:39
A to niewdzieczny chujek... Nawet nic nie wspomnial o Bialasie i Gonzalesie zlo Ani o innych naszych cyberpunkowych PBF! zlo

Suriel
15-10-2018 08:57
Cyberpunk wywiad z Pondsmithem https://www.eurog.
..-uniwersum

Sigil
13-10-2018 20:48
"wydrzy pisk podejrzliwości" to jest dopiero hardcorowy epitet. Pfft

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[6988]
czegoj[4705]
8art[3148]
dretch[3096]
koszal[2919]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Oggy
8art
czegoj
Sigil

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką