20.01.2019 09:37:18
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
KC - Szkwał cz. 3
Stare lub nowe karty...
Czego akurat słuchacie?
Sesje na youtubie
Sesja KC online - Wy...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Chciałem sprawdzić czy...
Logo jest naprawdę dob...
Bardzo ładne w swej pr...
Logo super hiper extra...
Super logo!, odcinanie...
Artykuły
Oh! To już 2019. O i j...
Czy to cudo w końcu wy...
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 73,670
01. Wybór rasy i płci Czytano: 23,530
05. Czary - objaśnie... Czytano: 20,155
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 18,935
Legenda Kryształów C... Czytano: 18,674
Charakter Postaci Czytano: 17,509
Martwiaki Czytano: 16,534
Spis kamieni szlache... Czytano: 16,273
02. Kasta Żołnierska Czytano: 15,760
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 15,131
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 7,541
Reaminacja czy eutanazja? 7,389
Już jest!!! 6,846
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 5,508
I po premierze 5,222
Grafiki Musiała 4,636
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,238
Nowa odsłona Księgi Profesji! 3,922
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 3,901
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 3,879
facebook
Nawigacja
Artykuły » ŻYJĄCA ORCHIA » Zawody KC - żebrak
Zawody KC - żebrak

 

ZAWODY KC - ŻEBRAK

 

 

     Najubożsi z wszystkich, nędzarze błagający na ulicach katańskich miast o garść srebrników są obrazem tak powszechnym, że większość obywateli Imperium nawet ich nie zauważa, a jeśli jednak, to głównie po to, by obrzucić żebrzących stekiem przekleństw albo zbić ich kijem. Żebracza brać wywodzi się w przeważającej mierze spośród istot skrajnie niezaradnych, chorych bądź kalekich, ale w jej bezimiennej rzeszy ukrywają się również inteligentni i chytrzy oportuniści, którzy dzięki doświadczeniu oraz złotemu językowi potrafią z żebractwa uzyskać całkiem spore profity. Nic zatem dziwnego, że istnieją rozliczne tajemne organizacje, mogące czasami konkurować pod względem ilości członków z legalnymi gildiami, czerpiące dochody ze zorganizowanego żebractwa, dbające o podział terytorium oraz eliminację niezależnych konkurentów. 

     Członkowie ulicznych żebraczych gangów rywalizują ze sobą zawzięcie o wpływy, zwłaszcza w zamożnych częściach miast, przy świątyniach i urzędach. Ukryci w cieniu przywódcy gildii pozwalają na to tak długo jak uliczne bitwy nie zagrażają ich własnym interesom. Żebracy przybywający do wielkich miast z prowincji stają bardzo szybko przed wyborem dołączenia do jednego z gangów bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i wypędzenia. Działanie na własną rękę w metropoliach takich jak Ostrogar czy Get-warr-gar jest praktycznie niemożliwe, żaden żebrak nie przetrwa tam długo bez odpłatnej ochrony gangów.

     W niektórych wielkich miastach istnieją miejsca, w których żebractwo jest wyjęte spod prawa, przeważnie w dzielnicach bogatych mieszczan i szlachty nie chcących widzieć pod swymi murami zawszonych, chorych i najczęściej hałaśliwych nagabywaczy. Straż miejska i przyboczni gwardziści bogaczy rozprawiają się w takich miejscach bardzo brutalnie z niepożądanymi intruzami, chociaż mają baczenie, aby przypadkiem nie wejść w konflikt z lokalnymi kultami - gangi żebracze są nader często gorliwie wierzącymi kongregacjami bellanitów, wyznawców Piana bądź Kashandila. Oczywiście nie jest to regułą i historia poświadcza, że nieraz władze miewały do czynienia z grupami żyjących w skrajnej nędzy żebraków, którzy dla poprawy swego bytu zawierali pakty z demonami bądź czcili aktami wynaturzonych zbrodni chaotyczne złe bóstwa. Co godne podkreślenia, żebracy unikają bliższego kontaktu z wyznawcami Mitrylowego Boga, w szczególności zaś z kapłanami Oriaka, ci bowiem zgodnie potępiają żebractwo jako zaprzeczenie etosu ciężkiej pracy i bogacenia się wysiłkiem czynionym własnymi rękami bądź rozumem. Napastliwe zabieganie o jałmużnę jest postrzegane przez oriakan za akt pomniejszego świętokradztwa, co w przypadku ortodoksyjnych czcicieli Mitrylowego Boga może się skończyć nawet linczem!

Praktykowanie zawodu

    Zaprezentowane poniżej zasady należy postrzegać za tryb automatycznego zarobkowania, bez aktywnego udziału gracza w prowadzeniu postaci (z wyjątkiem scenek opisanych w tabelach pecha). Metoda ta może zostać zastosowana w przypadku przestojów w przygodzie, dłuższych pobytów w jednym miejscu bez progresu w fabule bądź jako ostatnia deska ratunku dla bohaterów narażonych na śmierć głodową. Omówione w dalszej części testy definiują zarobek w ujęciu dziennym.

     Punktem wyjścia do obliczeń jest przeciętny koszt jednego posiłku, w przypadku wielkich miast pokroju Ostrogaru równy 15 srb (Mistrz Gry może modyfikować ten współczynnik w zależności od rozmiarów i zamożności miasta, w którym BG praktykuje zawód). Mistrz Gry wykonuje następnie dwa rzuty 1k100, dla współczynników INT oraz CH żebraka, a następnie dzięki mnożnikom wynikającym z pierwszego testu wylicza finalny dzienny zarobek żebraka powiązany z jego CH.

     Rzut na INT odzwierciedla próbę znalezienia najlepszego miejsca do żebractwa (świątynia Askabadana lub Graama wydaje się doskonałym wyborem, nagabywanie przechodniów o srebrnika w Chłopskim Kroczu pełnej miski nie przyniesie). Udany test INT pozwala podwoić potencjalny zarobek, natomiast krytyczny sukces to mnożnik x4. Nieudany wynik testu zmniejsza o połowę ewentualny zarobek, a krytyczny pech oznacza nie tylko pustą miskę, ale i dodatkowe kłopoty.

     Pomyślny rzut na CH oznacza standardową jałmużnę: 15 srb. Udany rzut na 1/2 CH podnosi zarobek o 100% - w tym przypadku do 30 srb. Krytyczny sukces podnosi zarobek do 1 złt. Nieudany rzut to pusta miska, natomiast krytyczny pech oprócz głodu przynosi również dodatkowe kłopoty.

Przemyślany dobór miejsca na żebranie - test INT (krytyczny pech - tablica nr 1)

Zdolność przekonywania do dania datków - test CH (krytyczny pech - tablica nr 2)

Specjalizacja w żebraczym fachu oznacza premię +20 do testu CH, mistrzostwo +30 do CH.

     Istnieją również modyfikatory do CH mogące pomóc wzbudzić współczucie. Jeśli PR bohatera jest mniejsza niż 30, premia wynosi +10, w przypadku PR niższej niż 20 premia wzrasta do +20. Widoczne kalectwo, pasożyty, zaniedbane dziecko na rękach pozwalają na zastosowanie dodatkowych premii sytuacyjnych od +5 do +20 do CH. Premie tego rodzaju obowiązują wyłącznie w przypadku testów żebractwa. 

     Przykład. Milcarr, bezrobotny zabójca POZ 0 z żoną i dzieckiem na utrzymaniu, żebrze przez cztery dni na uliczkach Placu Karczemnego. Mistrz Gry wykonuje cztery osobne zestawy rzutów, obliczając po kolei rezultaty każdego dnia pracy. INT 74, CH 40. 2k100: 34, 59. Pierwszego dnia nasz bohater wybrał obiecujące miejsce, ale nie sprawił dość godnego politowania wrażenia, by ktokolwiek zechciał mu sypnąć do miski grosiwem. Drugiego dnia 94 i 54. Nie dość, że miejsce kiepskie, to nadal wokół sami skąpcy. W brzuchu burczy strasznie, może trzeciego dnia się uda. 2k100: 53 i 30. Wreszcie, wreszcie ktoś się zlitował. 30 srb (mnożnik x2 za udany test INT). Czas się zbliża, by opuścić tę niegościnną dzielnicę, ale Milcarr próbuje swego szczęścia raz jeszcze, czwartego dnia.

 

     Zdeterminowany ssaniem w żołądku, nasz bohater zabiera ze sobą "pożyczone" od sąsiada niemowlę, rozwrzeszczane i od tygodnia niemyte. Co więcej, zjawiszy się przed świtem w miejscu żebrania, wkopuje sobie w ziemię jedną nogę aż pod pachwinę udając kalekę. Dzięki tym sztuczkom zapewnia sobie okazjonalną premię +30 do CH (wyłącznie dla potrzeb tego określonego testu). 2k100: 43 i 32. Dobrze dobrana lokalizacja zapewnia mnożnik 2x dla ewentualnego zarobku. Udany test na 1/2 CH podwaja bazową stawkę, z 15 srb na 30, a mnożnik 2x określa ostateczny rezultat żebrania na 60 srb. Nie najgorzej, chociaż na frykasy niestety nie wystarczy (w końcu to zawód żebraka). Gdyby Milcarr w przyszłości zamierzał się specjalizować w takim sposobie na życie, nie od rzeczy byłoby pomyślenie o odcięciu sobie uszu i nosa i zadbaniu o widoczną wszawicę (obniżona PR mocno pomaga w żebraniu).


Tablica nr 1. Kiepski dobór miejsca na żebranie (1k10)

 
1-2. Miejsce rojące się od pasożytów (efekty uboczne pozostawiam MG);


3-4. Gniazdo wygłodniałych szczurów w pobliżu (1k6 szczurów, być może wściekłych, próbujących pożywić się w dogodnym momencie żebrakiem);


5-6. Rejon uznawany za wyłączne terytorium innego gangu (1k3 żebraków z pałkami, 25% ryzyka, że należą do miejscowej gildii, będą lali bez opamiętania);


7. Napaść ze strony nie do końca działających legalnie łowców niewolników, na zlecenie straży miejskiej czyszczących strefy, gdzie żebracy nie są mile widziani (1k3 łowców zamierzających zakuć żebraka w dyby i sprzedać z zyskiem w sąsiednim mieście);


8. Reakcja straży miejskiej w miejscu, gdzie żebranie jest wyjęte spod prawa miejską (1k5 strażników, którzy postawią sobie za cel aresztowanie żebraka, o ile ten natychmiast nie ucieknie; areszt to 2k10 dni w więzieniu oraz przepadek całego mienia, ryzyko 10% zesłania na 1k10 miesięcy do solnych żup);


9. Pobliska siedziba złego kultu (organizacji, sekty) (jej członkowie zainteresują się żebrakiem jako potencjalnym integralnym składnikiem ceremonialnej ofiary);


10. Miejsce odwiedzane przez ortodoksyjnych oriakan (25% ryzyka, że trafi się kapłan ze świtą; jego akolici bądź wierni będą lać żebraka bez opamiętania wymierzając mu karę za obrazę Mitrylowego Boga, aczkolwiek nie będą dążyć do jego zabicia; kapłan może nałożyć na żebraka klątwę).


Tablica nr 2. Nieudolność we wzbudzaniu współczucia (1k10)

1-3. Publiczne upokorzenie, obrzucenie odpadkami;


4-5. Poturbowanie przez przechodniów (1k3 NPC-ów, różnego stanu społecznego, z różnymi instrumentami do wymierzania kary, poprzestaną na pierwszym udanym ataku na każdego uczestnika bójki);


6-7. Poszczucie psami lub wargami (1k2 zwierzęta należące do jakiegoś butnego panka, po pierwszym udanym ataku zostaną przywołane do nogi);


8. Napaść ze strony konkurencji (1k3 żebraków z pałkami, 25% ryzyka, że należą do miejscowej gildii, będą lali bez opamiętania);


9. Przepędzenie przez straż miejską (1k5 strażników z pałkami lub biczami, zadowolą się jednym udanym testem ataku, jeśli żebrak ucieknie, w przeciwnym razie nie będą mieli skrupułów);


10. Aresztowanie przez straż miejską (1k5 strażników, którzy postawią sobie za cel aresztowanie żebraka, o ile ten natychmiast nie ucieknie; areszt to 2k10 dni w więzieniu oraz przepadek całego mienia, ryzyko 10% zesłania na 1k10 miesięcy do solnych żup).

Komentarze
#1 | dretch dnia 03.02.2018 23:10:32
Keth! Teraz obraz Eco jest jeszcze barwniejszy. Wyobrażam sobie go teraz jako skorumpowanego członka gildii żebraków, wszak musiał mieć swoich ziomków jak i swoich wrogów. Teraz jest strażnikiem, a może kiedyś będzie kapitanem strażnicy, ciekawe czy jak będzie mu się powodzić wpadną do niego smutni zawszeni kalecy panowie prosić o "pomoc" Wink ile możliwości fabularnych niesie za sobą ten zawód - dziękuję!
#2 | Keth dnia 03.02.2018 23:19:01
Skoro zawód żebraka tak bardzo Ci się spodobał (co oczywiście ogromnie mnie cieszy), to poczekaj na przygotowywaną właśnie absolutną bombę, ponieważ następna część tego projektu zmiecie żebraka bogactwem opcjonalnych zasad, głębią fabularną i klimatem!

Panowie i panie, trzymajcie się: nadchodzi PASTUCH!
#3 | czegoj dnia 04.02.2018 07:22:49
O matko!
#4 | Suriel dnia 04.02.2018 11:31:49
Pomysl bardzo fajny. Rozpisanie zawodów w ten sposób, obojętnie od wizji 4ed KC. zawsze będzie moglo być spożytkowane w systemie. Zresztą tak przemyślbe i barwne opisanie powszechnego w innych systemach zawodu daje spore możliwości wykorzystania również w innych setingach.
Poza tym jest jest to na tyle inspirujace, że postanowiłem przegrzebac zawody i i również opisać jeden. Drżyjcie! Chili
#5 | Nanatar dnia 04.02.2018 16:49:48
Keth, kawał roboty, jak zwykle dobre merytorycznie i stylistycznie. Wysokie te zarobki żebracze, w zestawianiu z np. gwardzistą, który to nadstawia karku. Ale to Orchia, tam pewnie wielu chętnie nadstawi karku za wygodne życie. Mimo wszystko, nie pokochałem tego zawodu, czekam na pastucha. Nie zapomnij o obowiązkowej grze na fujarce, towarzystwie cieplutkich owieczek w zimne noce, oraz cielęcych oczach dojarek wpatrzonych w pas pastuszka, kiedy sprzeda już zgolone runo. Żyć, nie umierać!

Gwardzista:
Zaciągnięcie się do takiej służby wiąże się ze spisaniem umowy, co najmniej miesięcznej, a najczęściej rocznej lub 5-letniej, w której pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i wypłacenia stałego miesięcznego żołdu w wysokości o najmniej 1 sztuki złota na POZ gwardzisty ( gwardzista z 0 POZ otrzymuje 50szt srebra) oraz rocznej premii równej co najmniej miesięcznemu żołdowi
#6 | ghasta dnia 05.02.2018 15:44:04
Keth - może trzeba spróbować reaktywować wątek w ramach forum? Były już co najmniej 3 próby szerszego podejścia do tematu rozszerzenia opisów zawodów i - standardowo - nikt nikomu nie chciał pomóc....
Dla zainteresowanych linki poniżej (tak wiem jestem malkontentem i czepiam się Pfft)

  1. Nowe listy zawodów
  2. Kwestia zawodów
  3. Wielka księga zawodów
#7 | Keth dnia 05.02.2018 16:28:05
Ja właśnie sięgnąłem po własny pomysł z wielkiej księgi zawodów, ale samemu,m bo mnie tam we właściwym czasie nikt nie wspierał na duchu, nie motywował i nie zagrzewał do boju! (nawet taki jeden Ghasta) Grin
#8 | ghasta dnia 06.02.2018 00:36:44
Niestety nikt tu nikogo nie zagrzewa ponieważ każdy jeden forumowicz ma swojszą wizję.... Smile
#9 | Suriel dnia 07.02.2018 10:44:37
Nieorawda, ja zagrzewami zachecam. Motywuje organizując konkursy na arta na przykład. A to wszystko z lenistwa,dlatego by sobie potem poczytać, bo samemu nie chce mnie się robić Pfft
#10 | mastug dnia 07.02.2018 23:59:22
uklon Keth dobrze widzieć, że jeszcze KCtów nie odpuściłeś i czasami tworzysz materiały do świata Orchii. Jak zawsze świetne i lekko napisane.Gotowe narzędzie dla MG do sprowadzania kłopotów na gracza. Starzy zagorzali kctowcy dziękują Smile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 43% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 57% [4 głosy]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
73670 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
23530 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
20155 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
18935 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
18674 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
17509 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
16534 venar
30.04.2009 11:58
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
16273 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
15760 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
15131 leobardis
11.11.2008 18:22
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
14921 ghasta
30.07.2011 10:22
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14769 leobardis
11.11.2008 18:09
» OPIS RASY - HOBBICI
On: TWORZENIE POSTACI
14748 czegoj
27.01.2009 11:04
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
14712 leobardis
12.12.2008 13:17
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
14588 avnar
22.06.2009 15:08
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

maciej
19-01-2019 16:08
Historia postaci była dobra. Uznałem że skoro bardzo chce to ok.

BAZYL
19-01-2019 15:32
Zasada nominalna jest taka, że półboga nie można łączyć, więc poza Rytuałem Tysiąca Świec dla Katana - raczej ciężko. U mnie gracz musiałby to naprawdę mocno umotywować.

Nanatar
19-01-2019 15:29
Do tego nie jest to wcale profesja mocna, słabe dodatki do współczynników, średnie czary, zbyt ogólne umiejętności profesjonalne. Bardzo ryzykowne przemiany.

Nanatar
19-01-2019 15:26
Od ciebie zależy czy dopuścisz autoobjawienie, ja nie miałbym nic przeciw. Półbóg to trudna profesja, szacun dla gracza.

Nanatar
19-01-2019 15:25
Skoro wybrał profesję półboga to musiał ją jakoś zdobyć, jest przecież dostępna. Niestety teoretycznie nie można jej łączyć z inną.

maciej
19-01-2019 14:55
Kolejny panel dyskusyjny na shoutboxie

maciej
19-01-2019 14:55
Mam takiego bohatera który wg swojej historii odkrył proroctwo i studiując stare zapiski zdobył tą profesje.

maciej
19-01-2019 14:54
KC.PÓŁBÓG.Czy bohater na 0 poziomie może nauczyć się tej profesji w inny sposób niż od innego połboga?np z ksiąg,pergaminów itp.

lightstorm
18-01-2019 22:39
właśnie to robię Smile

Keth
18-01-2019 22:27
To teraz zapodawaj scenkę do MD, bo nie wiem, co Twoja postać zamierza zrobić, a mam w głowie jeszcze jeden wpis! Wink

lightstorm
18-01-2019 22:22
poprawiłem post w Denmark, dodałem obrazki i dopisałem więcej Smile

czegoj
17-01-2019 22:54
Zajrzyjcie koniecznie do wątku http://www.kryszt.
..ad_id=1588
. Może możecie coś podarować innym portalowcom.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[7561]
czegoj[5154]
dretch[3675]
8art[3422]
koszal[3171]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką