23.03.2019 08:03:29
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Liczenie sukcesów w KC
KC - Szkwał cz. 3
Sesja KC online - Wy...
Ciekawe filmy
Aplikacje do KC
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Niestety na razie czek...
Dało by radę zakupić t...
Do czerwca. Prace będą...
Na kiedy przewidziany ...
Dziękujemy skarbnikowi...
Artykuły
Powracając do niecodzi...
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Galeria
Szkaradny mistrz wycho...
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 76,531
01. Wybór rasy i płci Czytano: 24,317
05. Czary - objaśnie... Czytano: 20,917
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 19,640
Legenda Kryształów C... Czytano: 19,400
Charakter Postaci Czytano: 18,199
Martwiaki Czytano: 17,441
Spis kamieni szlache... Czytano: 16,928
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,480
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 15,800
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 8,675
Reaminacja czy eutanazja? 7,994
Już jest!!! 7,434
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 6,039
I po premierze 5,548
Grafiki Musiała 5,108
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,453
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,236
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,113
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 4,088
facebook
Nawigacja
Artykuły » X-Grom » X-GROM - Szałaputy
X-GROM - Szałaputy

 

 

SZAŁAPUTY

 

 

     Przeraźliwie szczupłe człekokształtne istoty o budzących grozę czarnych oczach, powleczone syntoskórą pełniącą rolę zewnętrznego okrycia, pojawiające się bez ostrzeżenia w różnych częściach globu, porywające ludzi i eksperymentujące na nich ze strasznymi dla ofiar konsekwencjami. Od czasu incydentu w Roswell największe światowe potęgi były świadome ich periodycznej obecności na Ziemi, ale całe dziesięciolecia badań wciąż nie wystarczyły, by specjalne agencje wywiadowcze powołane do studiowania obcych zebrały dość informacji jednoznacznie definiujących motywy tzw. szaraków. Przewaga technologiczna obcych pozwalała im w większości przypadków na błyskawiczne opuszczenie strefy infiltracji, chociaż czasami agencjom dopisywał łut szczęścia - zazwyczaj wtedy, kiedy latający spodek szaraków rozbijał się w wyniku awarii bądź zestrzelenia przez Ziemian.

     W początkowym okresie inwazji, w latach 1947-2025, istnienie obcych starano się utrzymywać w głębokiej tajemnicy, z obawy przed paniką mieszkańców Ziemi na skalę całego globu. Niezależne organizacje oraz osoby prywatne studiujące temat pozaziemskich gości były nękane na wszelkie sposoby, przede wszystkim za pomocą legalnych narzędzi prawnych, czasami jednak nawet poprzez fizyczną eliminację. Po roku 2025, po szokujących wydarzeniach z Bombaju, Rio de Janeiro, Bostonu i Mrągowa, prawda ujrzała w końcu światło dzienne. Zmieniając taktykę w obliczu coraz częstszych wizyt obcych, Rada Bezpieczeństwa ONZ przestała ukrywać ich obecność i przystąpiła do otwartej konfrontacji z najeźdźcami, jak zwykle w przypadku tej instytucji wyjątkowo nieudolnie i niekompetentnie.

 

Obcy w Polsce

     W żargonie międzynarodowych organizacji wywiadowczych wzmiankowany gatunek obcych zwykło się określać mianem szaraków, szarych ludzików bądź sektoidów, w Piątej Rzeczypospolitej przyjął się jednak alternatywny termin, zaczerpnięty z gwary mazurskiej - szałaputy. Nazwa ta, stosowana w ściśle utajnionej dokumentacji, szybko została wyparta w szeregach X-Gromu przez zrodzony z czarnego humoru termin "lewak astralny" odzwierciedlający w żartobliwy sposób głęboko prawicowe przekonania większości należących do jednostki specjalistów.

     Po roku 2025 szałaputy zaczęły się pojawiać w Polsce coraz częściej (podobnie jak w całej Europie). Ich taktyka działania uległa znacznej zmianie. Wcześniej obcy skupiali się na pojedynczych ofiarach, w drugiej fazie inwazji zaczęli natomiast eksperymentować z dużymi społecznościami, czasami manipulując nimi za pomocą psioniki, czasami uprowadzając całe rodziny bądź nawet mieszkańców całych ulic. Szerokie spektrum eksperymentów nie bez powodu budziło grozę i całkowite niezrozumienie, często bowiem odnajdywane na miejscu ataków ofiary znajdowały się w stanie zapaści fizycznej lub psychicznej, nosiły w ciałach wszczepione obce narządy bądź nie posiadały własnych. Do rzadkości nie należały przypadki przyśpieszonej hybrydyzacji, punktowe używanie na ludzkiej populacji pozaziemskich czynników chorobotwórczych, skondensowanych ziemskich patogenów bądź proces zaplanowanego napromieniowywania. Motywy stojące za tymi odrażającymi badaniami w przeważającej większości pozostają tajemnicą do dzisiejszego dnia, chociaż wiele najtęższych umysłów na Ziemi głowiło się nad ich zagadką od czasów Roswell.

     Jedno stało się po 2025 oczywiste - czymkolwiek kierowali się obcy w swoich kontaktach z Ziemianiami, nie mieli na sercu dobra tych drugich.

 


Opis gatunku

     Szałaputy są człekokształtnymi istotami o rozmiarach zbliżonych do ludzkich, aczkolwiek ich proporcje anatomiczne rażące odbiegają od ziemskiego stereotypu, zwłaszcza nienaturalnie wydłużone kończyny, inaczej ukształtowane czaszki i niezwykle szczupłe sylwetki. Ich ciała pokrywa organiczna powłoka pełniąca rolę syntoskóry, z zewnętrzną warstwą dość twardą, by chronić organy wewnętrzne obcego, ale jednocześnie elastyczną i poddającą się ruchom ciała. Oczy szałaputów pozbawione są tęczówki i źrenicy, gałki oczne mają barwę jednolicie czarną, a ich budowa zapewnia kosmitom zdolność widzenia w spektrum znacznie wykraczającym poza możliwości ludzi.

     Co może szokować Ziemian, obcy pozbawieni są organów płciowych. Wyniki sekcji ich zwłok pozwalają domniemywać, że kosmici reprodukują się poprzez podział komórek w kontrolowanych procesach laboratoryjnych, aczkolwiek dokumentacja tycząca się tego tematu jest ściśle utajniona. Tym samym nie da się wiele powiedzieć o społeczeństwie, hierarchii ani innych aspektach socjalnych tego gatunku.

     Sekcje zwłok obcych pozwoliły natomiast potwierdzić inną właściwość wrodzoną kosmitów, której istnienia wcześniej tylko się domyślano. Wszytkie szałaputy są w pewnym stopniu uzdolnione psionicznie, chociaż przeważająca ich większość posiada organy będące odpowiednikiem słabych psionicznych receptorów. To dzięki nim potrafią się porozumiewać mentalnie. To tłumaczy również, dlaczego nigdy nie zaobserwowano przypadku komunikowania się tych istot za pomocą mowy. Część szałaputów dysponuje znacznie silniejszym talentem psionicznym, zdolnym oddziaływać również na umysły ludzi. Hipnoza skutkująca wymazywaniem wspomnień, przejmowanie kontroli nad świadomością, kreowanie ubezwłasnowolnionych ludzkich marionetek - te zdolności szałaputów budzą największe przerażenie, zwłaszcza w mniej rozwiniętych cywilizacyjnie społecznościach.

     W materiałach naukowych przygotowanych na podstawie sekcji zwłok obcych (a prawdopodobnie również w oparciu o kilka utajnionych wiwisekcji) znajdują się dodatkowe informacje o zdumiewających właściwościach fizjonomii szałaputów, o wzmiankowanych enigmatycznie symbiontach, a także możliwościach kontrolowanej hybrydyzacji międzygatunkowej - to jednak wiedza zastrzeżona dla garstki najbardziej uprzywilejowanych Ziemian.

     Obcy przechwyceni przez agencje takie jak X-Grom, X-Viera czy NSA posiadali przy sobie różne artefakty technologiczne, nie tylko broń, ale i instrumenty pomiarowe rozmaitego rodzaju, wykonane z całkowicie obcych Ziemianom stopów metali i służące do celów, o których w wielu przypadkach ziemscy naukowcy mogą tylko spekulować. Broń cząsteczkowa obcych opiera się na rozwiązaniach technologicznych, które w pierwszej fazie inwazji całkowicie wymykały się ludzkiej nauce, na dodatek zaś ze względu na wymóg sprzęgu neuralnego z właścicielem zdobyczne egzemplarze takiego uzbrojenia były początkowo dla ludzi zupełnie bezużyteczne. W roku 2028 naukowy sukces japońskich badawczy (udostępniony następnie międzynarodowym agencjom za pośrednictwem ONZ) pozwolił na ograniczone wykorzystywanie broni kosmitów przez ludzi wyposażonych w nowatorskie symulatory sprzęgu neuralnego, ale dopiero w 2032 polscy naukowcy pracujący w toruńskiej Akademii Nauk Strategicznych dokonali przełomowego odkrycia doprowadzając do sprzęgu emitera protonowego z symbiontem wprowadzonym w ciało rozumnej hybrydy. Powszechne wykorzystanie tego odkrycia przez siły zbrojne Piątej Rzeczypospolitej wymagało jeszcze kilku lat intensywnych prac badawczych, ale to dzięki niemu Ziemianie zyskali po 2035 roku realną szansę stawienia najeźdźcom skutecznego oporu.

 


Profile specjalizacji

Szałaput (obserwator) (punkty życia 8)

Umiejętności wrodzone: Komunikacja psioniczna +1, Maskowanie +2.
Umiejętności wyuczone (nabyte): Broń cząsteczkowa +2, Mierniki i detektory +1, Pilotaż spodków +2.
Wyposażenie: syntoskóra (pancerz 1 na każdej lokacji), miotacz neutronowy (zasięg krótki, +5, ignoruje ziemskie pancerze osobiste). Opcjonalnie emiter protonowy (zasięg długi, +11, ignoruje ziemskie pancerze osobiste) oraz zestaw specjalistycznych instrumentów służących do badań na ludziach.

Szałaput (genetyk) (punkty życia 8)

Umiejętności wrodzone: Komunikacja psioniczna +1, Maskowanie +1.
Umiejętności wyuczone (nabyte): Broń cząsteczkowa +1, Mierniki i detektory +2, Pilotaż spodków +1.
Wyposażenie: syntoskóra (pancerz 1 na każdej lokacji), opcjonalnie miotacz neutronowy (zasięg krótki, +5, ignoruje ziemskie pancerze osobiste). Zestaw specjalistycznych instrumentów służących do badań na ludziach. Zestaw odżywek dla symbiontów (5 aplikacji).

Szałaput (psionik) (punkty życia 12)

Umiejętności wrodzone: Psionika +1, Komunikacja psioniczna +2, Maskowanie +1.
Umiejętności wyuczone (nabyte): Broń cząsteczkowa +1, Mierniki i detektory +1, Pilotaż spodków +1.
Wyposażenie: syntoskóra (pancerz 1 na każdej lokacji), miotacz neutronowy (zasięg krótki, +5, ignoruje ziemskie pancerze osobiste). Opcjonalnie emiter protonowy (zasięg długi, +11, ignoruje ziemskie pancerze osobiste), wzmacniacz impulsu PSI. Każdy szałaput-psionik posiada automatycznie moc Dominacja na poziomie 1, a także dwie inne moce wybrane losowo z tabeli talentów psionicznych.

Komentarze
#1 | Keth dnia 26.02.2018 12:41:13
Mroczne wizje Czegoja zaczynają się ucieleśniać, a to dopiero początek prezentacji tego budzącego grozę systemu! Następni obcy już w drodze i może być tylko gorzej, dla Ziemian oczywiście!
#2 | Nanatar dnia 26.02.2018 18:12:12
Połączenie możliwości smartphona i szpadla, uczyni mieszkańców "Ziemi" bezpiecznymi wobec kosmicznego zagrożenia, ale warto sprawdzić to na poligonie "Ufo".
A czy picie wódy chroni umysł przed zapędami psioników?

A wracając do szpadla, to fajna wydaje się sesja, w której gracze wcieliliby się w nękanych przez obce mutanty wieśniaków, zamiast zawodowych żołnierzy.
#3 | namakemono dnia 03.03.2018 17:26:22
Fajny pomysł Nanatar. Skojarzyło mi się z filmem Big Bang z 1986 r z Gajosem w jednej z głównych ról. Polecam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [2 głosy]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
76531 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
24317 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
20917 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
19640 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
19400 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
18199 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
17441 venar
30.04.2009 11:58
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
16928 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
16480 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
15800 leobardis
11.11.2008 18:22
» OPIS RASY - HOBBICI
On: TWORZENIE POSTACI
15566 czegoj
27.01.2009 11:04
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
15273 czegoj
28.04.2009 15:18
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
15152 ghasta
30.07.2011 10:22
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
15091 avnar
22.06.2009 15:08
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14971 leobardis
11.11.2008 18:09
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

namakemono
23-03-2019 07:23
Wielkie dzięki za życzenia. piwko

8art
22-03-2019 21:28
100 lat Namakemono

Keth
22-03-2019 18:50
Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin dla Namakemono! Chili

Suriel
21-03-2019 14:38

Suriel
20-03-2019 21:31
Może oślepł od świateł i nie zdaje sobie do końca sprawy z tego co się wkoło dzieje...

Suriel
20-03-2019 21:24
A właściwie jej brak... Gra w stylu: żelazne mięśnie, stalowe nerwy, kamienne twarze. Nic go nie rusza.

TatTvamAsi
20-03-2019 21:11
No, główny bohater to tak kiepsko gra... ciągle ma tą samą emocję na twarzy Sad

Suriel
20-03-2019 18:07
Tak czy siak, dziękuję za info TatTvamAsi.

Suriel
20-03-2019 18:06
Nie lubię ale widziałam ze dwie kapitalne sceny w wykonaniu Frycza oraz Wieckiewicza. Bardzo naturalnie im to wychodzi. Natomiast główny bohater jest dla mnie jakiś niewiarygodny w tych scenach.

TatTvamAsi
20-03-2019 15:13
Ja widziałam. O ile lubisz vel chciałbyś zobaczyć klimaty narkotykowo-przest
ępcze to jest nawet w porządku; ma ładne graficznie wizje gdy bohater jest na haju

Suriel
18-03-2019 13:32
Oglądał ktoś może serial Ślepnac od świateł?

Kargan
17-03-2019 23:26
Ekhm... będę trochę lagował... wypuścili Division 2 Pfft

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[7936]
czegoj[5454]
dretch[4062]
8art[3600]
koszal[3335]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką