12.12.2018 03:32:17
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
KC - Szkwał cz. 3
Czego akurat słuchacie?
Światotworzenie - Or...
Ciekawe filmy
Ujednolicony atlas w...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Ja mogę powiedzieć co ...
To ja chylę czoła, że ...
:-) Spójrz na godzinę ...
O takie uwagi chodziło...
Przeczytałem część prz...
Artykuły
Czy to cudo w końcu wy...
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
W jakiej formie chciałbyś, żeby pojawiały się paragrafówki u nas?
- w formie artu - w formie artu 56%[10 głosów]
- w formie panelu - w formie panelu 33%[6 głosów]
- nie chcę żeby się pojawiały - nie chcę żeby się pojawiały 11%[2 głosów]
Głosów ogółem : 18
 Drukuj temat
Gry paragrafowe
czegoj
Ruszamy z trochę nową tematyką na portalu - gry paragrafowe. Większość wie na czym polegają ale dla przypomnienia cytat z wiki.

Gra paragrafowa - gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do gry fabularnej, ale przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. Inne nazwy gier paragrafowych to fantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych do oznaczenia polskiego odpowiednika gier książkowych typu fighting fantasy) lub paragrafówki.

Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia. Istnieją też pozycje pozbawione podobnych statystyk, które skupiają się na dążeniu do uzyskania jak najbardziej literackiej formy zbliżonej do opowiadania.

Gry paragrafowe są najczęściej utrzymane w konwencji fantasy lub science-fiction (np. postapokaliptyczny cykl Wojownik autostrady czy polski Dreszcz). Popularnością cieszyły się też gry paragrafowe historyczne (seria Wehikuł czasu I-III, V-VII, Janek. Historia małego powstańca), detektywistyczne (Pajęcza sieć, Wodny pająk) czy w konwencji horroru (Zagadka rezerwatu, Zaginiony, Pokuta, seria Tajemne Oblicze Świata).

Niekomercyjne gry książkowe w Polsce często tworzone są w formatach .doc lub PDF, a od roku 2011 również w EPUB i MOBI przystosowanych na czytniki książek elektronicznych. Pierwszą polską gra książkową wydaną w takim formacie jest edukacyjny projekt Janek. Historia Małego powstańca autorstwa Beniamina Muszyńskiego i dr Macieja Słomczyńskiego. Spotyka się też gry paragrafowe w wersji multimedialnej robione są w pliku *.HTML, w którym przedmioty zapisywane są w ramkach, a wybór odsyła gracza linkiem do kolejnego paragrafu.


Także razem z ghastą spróbujemy animować rzeczoną tematykę. Oczywiście na początek nie będą to żadne nowości tylko kopie tego co już jest w internecie. Mam nadzieję, że z czasem jak się spodoba to może ktoś się pokusi o zrobienie własnej paragrafówki.

Po co nam to? - otóż skoro niektórzy grają w gry flashowe, które są u nas i nawet rywalizują to może podobnie będzie i tym razem. Także jeśli macie jakieś zdanie w tym temacie dajcie znać.

Opcje będą dwie i mam nadzieję pomożecie nam wybrać lepszą.
  1. granie przez art - całość nie różni się od reszty naszych artów. Będzie pojawiać się w bocznym menu i znikać z czasem. Będzie możliwość komentowania i oceniania, linki do poszczególnych przygód będą w ogólnym menu, będą dostępne tylko dla naszych użytkowników po zalogowaniu.
  2. granie przez oddzielny panel - nie ma możliwości komentowania i oceniania, linki będą pojawiać się automatycznie w oddzielnym menu, będą dostępne dla wszystkich.


Na początek mamy dla Was króciutką paragrafówkę autorstwa Przemysława Pociecha.

- w formie artu http://www.kryszt...cle_id=447
- w formie oddzielnego panelu http://www.kryszt...?book_id=3

Dlaczego ta? - bo jest króciutka.

Na tę chwile to tyle. Także poproszę o głosowanie w temacie i ewentualnie o wszelkie inne sugestie. Dodam, że nie wiem jak szybko będziemy zamieszczać kolejne pozycje, bo jest trochę z tym roboty.

P.S. Zamykam już panel Polakpotrafi i zakańczam ankietę. Już chyba jest wszystko jasne.dymek
Edytowane przez czegoj dnia 06-10-2014 12:09
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
wasut
Ostatni raz paragrafówkę miałem w rękach chyba z początkiem lat 90tych Wehikuł Czas coś z hiszpańskim galeonem Conception. Fajne wspomnienia, może by zażarło tutaj. Ale jak rzuciłem okiem na to co jest to przeszkadza mi jedna rzecz, nie wiem jak innym, chodzi o to że widzę inne paragrafy. Nie dałoby się tego jakoś po izolować albo chociaż rozstrzelić tekst tak żeby była spora przestrzeń między paragrafami?
 
ghasta
Wasut - taki pomysł już się pojawił. Zrobiłem nawet skrypt JS i związane z nim css-y, które pokazują tylko aktualnie wybrany paragraf.
Jako samodzielna strona działa bezbłędnie, ale upiornie słabo współpracuje z fusion - pogryzły się style, divy i takie tam.

Jeszcze nad nim popracuję i jak uda mi się pokonać problemy związane z prawidłowym wyświetlaniem pojedynczych paragrafów w ramach portalu to będzie tak jak napisałeś.
 
strefazero.blogspot.com
wasut
A może nie integrować z forum - skoro już jest zrobione tak że działa to odpalić jako osobne podstronki? Ja nie widzę nic zdrożnego w takim działaniu.
 
MrCzui
http://paragrafow...lista.html

Takie znalazłem. Piracki rejs... Pamiętam Smile.
 
czegoj
Tak działają na innych stronach, ale tam korzystają z innych CMS-ów i jest łatwiej. Nasz jest strasznie toporny. Można byłoby tak jak proponuję ghasta na oddzielnych stronach zewnętrznych, ale wtedy nie ma sensu, żeby było to u nas. Także zobaczymy, pomyślimy i mam nadzieję, coś wykombinujemy (czy. ghasta da radęPfft)

wasut Calistę w takiej wersji jak oczekujesz masz tu:
http://masz-wybor...
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
kaceto
Głosuję na opcję 4 - w postaci http://prntscr.co... jako osobna strona Pfft
 
czegoj
Bardzo chętnie i nad tym pracujemy. Natomiast pisałem wcześniej, nasz portal bardzo kiepsko integruje środowisko, kiedy jest wiele stron. Nawet jeśli chciałbym podzielić tylko na strony po kilka paragrafów to już dział już bardzo kiepsko, a jakby dać oddzielną stronę na każdy paragraf to już masakra. Można dać to na oddzielnej stronie, gdyby nie było ram naszego portalu, ale po co takie rzeczy mają już inne portale. Także na tę chwilę nie wiem jak to rozwiązać, ale pracujemy nad tym. Wiemy czego oczekujecie, ale na razie nie mamy na to odpowiedzi.

Ciekawostką jest fakt, że wersje książkowe działają dokładnie tak samo jak u nas i tam nie ma problemu. Widać przysłowie "dasz palec to chcą całą rękę" po raz kolejny sprawdza się. Jeśli ktoś chciałby jak ciężko znaleźć rozwiązanie na tę operację w php fusion to polecam zajrzeć do stron zajmujących się tą tematyką. Jeśli ktoś znajdzie rozwiązanie z chęcią z niego skorzystamy.
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
kaceto
No nie, wersje książkowe nie działają tak samo.

W książce widzę tylko aktualny paragraf, na jego końcu opcje co dalej i na tym koniec, reszta strony jest czysta. Nie widzę początku następnego paragrafu tuż pod wyborem dalszej drogi.

Tutaj w podanych 2 przykładach jest dłuuuga strona, na niej wszystkie teksty i pod paragrafami linki zlewające się z resztą, a zaraz za nimi kolejny paragraf. Dodatkowo podlinkowany jest tylko numer, a łatwiej było by kliknąć na całym zdaniu, niż celować w jedną cyfrę. Łatwo się zapędzić do następnego paragrafu, zamiast zatrzymać na ostatniej opcji do wyboru. Szczególnie jeśli szybko czytamy.

I w sumie to jest to co ja bym chciał - aby było jak w książce, gdzie z końcem paragrafu mam czystą kartę, nie zlewają mi się opcje 'co dalej' z początkiem kolejnego paragrafu. Nie mam też całej książki jako długi tekst góra-dół, tylko podzieloną na strony lewo-prawo.

Nie wiem czy nie ciekawiej niż obecnie, było by to zrobić za pomocą np. http://imakewebth...m/deck.js/ z linkami do konkretnych slajdów. Wtedy od strony kodu jest to jedna strona html, ale wizualnie zupełnie inaczej wygląda, przyjemniej by się czytało. Takich skryptów jest pełno, tej konkretny to tylko przykład.
 
czegoj
Spoko znalazłem rozwiązanie. Tylko muszę teraz od nowa polinkować. Pozostaje jednak problem, że taka paragrafówka będzie momentalnie zbierać czytania i wtedy teksty wartościowsze będą zostawały w tyle przy panelach popularności, ale może sobie i z tym damy radę. Na razie prace trwają.

Połączony z 07.10.2014 00:15:18:
Dobrze jest tak jak chcieliście, ale tylko w wersji artu działa ta opcja, więc panel zostaje wyłączony. Dodatkowo link w menu też jest już dostępna po zalogowaniu.

Edit: Kaceto zajrzyj do oryginału http://masz-wybor...llista.pdf Na stronie potrafią być 2,3, a nawet 4 paragrafy, więc jest jednak dość podobnie. U nas poprzedni czytając też widziałeś kilka następnych paragrafów, w zależności na ile pozwalał Ci ekran.Grin
Edytowane przez czegoj dnia 07-10-2014 01:09
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
kaceto
A to się nie zrozumieliśmy - jako wzór stawiałem nie oryginał w PDF, tylko papierowe gry, takie jak Wehikuł Czasu czy Samotny Wilk - w nie grałem i tam wyglądało to tak jak napisałem. I chodziło mi o równanie do takich pozycji, "profesjonalnych", a nie "domowej roboty" PDFów, które wszystko zniosą. Dla mnie to kiepskie rozwiązanie z podanych wcześniej powodów plus jeszcze jeden: jeśli zachce mi się wydrukować grę z PDFa to nie będzie powiązania "idź do X" i wiem, że X to strona, szybko znajdę aby kontynuować - muszę przeglądać stronę po stronie cały tekst szukając odpowiedniego paragrafu, a jest to dużo mniej wygodne i łatwo o sytuację, gdzie niechcący widzę, iż paragraf 4. kończy się śmiercią - każdy taki spoiler psuje zabawę. To nie problem zaczynając czytać paragraf 5. zorientować się, że paragraf 4. ma ładny napis "To już koniec przygody.".

To by było na tyle w temacie "dlaczego nie lubię wielu paragrafów na jednej stronie".

W każdym razie ostatnie zmiany mi się podobają, nie ma już całości gry na jednej stronie - super Smile
 
ghasta
Aktualna wersja - w postaci artu z podstronami - jest najlepszym rozwiązaniem. Mamy paragrafy w portalu, w szablonie fusiona. Tyle, że zgrubne przygotowanie takiego artykułu trochę trwa. Podejrzewam, że przy tych 26 paragrafach spokojnie ze 2h-3h.

Przy paragrafówkach typu Wehikuł Czasu (średnio 127 paragrafów) daje to niemal dzień siedzenia. Nie mówiąc już o takich jak Dreszcz (~400 paragrafów) czy Wojownika Autostrady (średnio 350 paragrafów)....
Do takich zadań przydałoby się zrobić porządny parser - generator paragrafów.

Jestem też ciekawy jak zachowa się fusion gdy dostanie np. 100 podstron / artykuł.
 
strefazero.blogspot.com
czegoj
Cóż już nie długo sprawdzimy. Następna paragrafówka jaką przygotowuje ma koło ma 40 a będzie ich coraz więcej. Poćwiczymy nasze możliwości.Grin
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
ghasta
Możesz mi podesłać (albo wkleic w jakiś szkic) tekst tej praagrafówki?
 
strefazero.blogspot.com
czegoj
Przecież jak wejdziesz w mój szkic na jakim aktualnie pracuje to tam jest źródło całego tekstu, zaraz na początku.

Połączony z 08.10.2014 12:22:00:
Druga przygoda już się pojawiła. Zapraszam do lektury - tym razem trochę więcej zabawy.

Przesyłka - Michał Ślużyński
Edytowane przez czegoj dnia 08-10-2014 12:22
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
MrCzui
Jak dla mnie obie dość średnie. Za to Marcewo jest niezgorsze.
 
czegoj
Może następne będzie właśnie Marcewo. Sporo dłubania jest przy przerabianiu, ale za to fajny jest efekt końcowy. Dla mnie Przesyłka jest już znacznie lepsza od Callisty, tylko potwornie liniowa. Jak zaczniemy sami się bawić to będzie można myśleć o bajerach np. muzyka w tle, czy elementy losowe. Tak czy inaczej wydaje mi się, że takie gierki też mają sens. Póki nie osłabnie mi chęć na pewno będę wprowadzał w czasie wolnym.
Edytowane przez czegoj dnia 08-10-2014 12:35
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
MrCzui
Mają. Drugi dzień gram Smile. Wczoraj jeszcze zagrałem w Plagę, ale tego raczej nie polecam.
Przesyłka jest bardzo naiwna, ma średnich NPCów i najczęściej stałem pod fontanną, ale jest lepsza od tego o tej dziewuszce, zwłaszcza że tam daleko nie doszedłem...
 
czegoj
I o to własnie chodzi, żeby powymieniać się doświadczeniami. Proponowałbym dodatkowo opinie własne pisać bezpośrednio pod tekstem. Potencjalni użytkownicy będą mieli dzięki temu pewien obraz w co się ładują.
Pilnie poszukuję dobrej pracy.Lzy
Moje pbf-owe CV - http://www.kryszt...php?user=7
 
MrCzui
Da się zrobić Smile.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
11-12-2018 22:28
Ja wiem, ja wiem! Wybierz mnie, mnie! Grin

Keth
11-12-2018 21:14
Ghasta, widzę, że czytasz Warsaw. Ty masz analityczny umysł, podpowiedz, gdzie jest teraz ten Murzyn? Shock

dretch
11-12-2018 18:23
Panowie i panie Smile niestety moja praca jest teraz tak absorbująca że ciężko mi znaleźć czas na Pokusę, ale obiecuję, do końca 2018 zamkniemy tą przygode. Proszę graczy o pw z rzutami 4 x k100 .

Suriel
11-12-2018 16:13
ITB posłaniec wcale nie przyniosły listu tylko fakturę.

Suriel
11-12-2018 16:01
Trochę mi popsuł samochód więc obecność jak widać utrudniona nieco.

8art
10-12-2018 19:46
Wpisy ode mnie dopiero jutro jak cos

Keth
09-12-2018 20:19
Dobra, odpuścimy Ci w weekend! Grin

Suriel
09-12-2018 19:28
Jeden post dziennie. Nue dam rady...

Suriel
09-12-2018 18:13
Skoro nic niepuszecie to idę otworzyć wino.

Suriel
08-12-2018 22:25
A szkoda, bo potrułem wszystkich na kolacji.. Post uzupełniony, lektura obowiązkowa bo to rozpiska działań na następny dzień.

Kargan
08-12-2018 21:37
Kethowi się tak śpieszy z fabułą, ze nawet na posta dziedzica nie poczekał Pfft

Nanatar
08-12-2018 21:35
Dokąd król chodzi piechotą. Grin

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[7317]
czegoj[4969]
8art[3295]
dretch[3285]
koszal[3052]

Ostatnia aktualizacja
deliad
BAZYL
Sigil
kartograf
8art

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką