17.12.2017 01:27:03
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Vilena - Dzieci Wody
Fourth Ed. CoT - pie...
Patronaty elementaln...
Karaluchy z Borki
Wielkie Pianalia
Kulty Ciemności w Dr...
ANSUMO - Ludzie z Me...
Elfy Żałobne
Perpignan
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
FUN
Czego akurat słuchacie?
Chowańce Czarowników
DeG - mapy
Gry paragrafowe
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Bardzo dobre pytanie i...
Czy coś jeszcze się dz...
@dretch :) Niestety ma...
Swietna robota, sprawi...
Grałem z komórki i nie...
Artykuły
Made my day... harder...
Ciekawa koncepcja. Mam...
Testy nadal trwają, wi...
Proszę o kontynuację.
Moim komentarzem będzi...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
DE - Kosmologia
Keth
Jak się nazywa planeta, na której osadzony jest setting? Ile posiada satelitów? Czy na jej powierzchni istnieje rozwinięta astronomia / astrologia? Jakie znaczenie do gwiazd przywiązują różne nacje/gatunki? (wiem, że to bardzo szerokie pytanie, dlatego na początek poproszę o info względem narodów zamieszkujących Torgeth).
 
www.rpgonliner.fora.pl
Sigil
Myślę, że planeta się ogólnie nazywa po prostu Ziemią lub Światem. Większość ludów bowiem nie ma świadomości istnienia innych planet i nazywa sprawy w najprostszy możliwy sposób. Pewien Uczony Gnom określił to w ten sposób:

"Planeta, której geografię przedstawię w zarysie na kartach niniejszej księgi, nazwana została po prostu Światem. Nigdy bowiem nie było potrzeby nazywania jej innym mianem. Jej rozmiary nie zostały oficjalnie określone, jednak Orta Vitra i technicy zajmujący się badaniami kosmosu twierdzą, że jest ona bardzo duża. Zbyt duża, by pomieścić się w głowie gnoma, powiadają! Ha, cóż wiedzą oni o głowach gnomów? Niemniej ich słowa (jeśli oczyści się je z tej nieprofesjonalnej arogancji) dowodzą, że Świat jest całkiem spory. Jak na planetę oczywiście."

Jeśli zaś chodzi o rasy, które zdają sobie sprawę z szerszego, kosmicznego kontekstu istnienia, to zapewne każda z nich określa planetę inaczej. Mówię tutaj przede wszystkim o Gryfoniach (które dotarły tutaj ongiś na statkach kosmicznych, uciekając przed jakąś katastrofą, która zniszczyła ich dawny świat), Sutu (którzy mają bardzo zaawansowaną technologię), oraz Orta Vitra (którzy potrafią np. budować bramy do innych wymiarów). Idąc dalej tym tropem, zapewne w lekturach naukowych, związanych z tym tematem figuruje czasami terminologia przyjęta przez Orta Vitra (zarówno bowiem Gryfonie jak i Sutu są zbyt hermetyczną rasą by dzielić się swoją wiedzą z innymi). Ale znać ją będą jedynie nieliczni technicy i zwyczajny obywatel słysząc któreś z tych określeń nie będzie miał pojęcia czego ono dotyczy...

Orta Vitra najczęściej określają światy za pomocą Kodu Wymiaru (długiego ciągu liczb i kodów asci), planety zwykle też za pomocą liczb po prostu. W tym przypadku będzie to: 1XA-0001. Tak więc wciąż, nawet technicy nazywają tą planetę po prostu... Światem.

Świat ma dwóch satelitów: Księżyc (satelitę fizycznego), zwany przez Felidae Sillach, a przez Elfy Callan, oraz Oxan (satelitę astralnego), który widzą tylko istoty ze zdolnością Astralne Wejrzenie. Na niebie pojawia się także Czerwona Mgławica, widoczna mniej więcej przez jeden miesiąc w roku. W Drugiej Erze byłą ona widoczna przez wiele lat, jako Czerwona Gwiazda, której wpływ przyniósł nieszczęście i katastrofy. Teraz pozostała z niej jedynie mgławica, jednak miesiąc (ciemniec), w którym jest widoczna uważa się za przeklęty. Ma on także nieco nierówną ilość dni, co w powszechnej opinii także dowodzi jego podejrzanego charakteru. Wink

Gwiazdy w DrecarE nie wpływają na los, tak jak w naszym świecie - lecz kontrolują fluktuacje energii magicznej. Np Słońce odpowiada za energię życia, Księżyc włada zaświatami i światem snów (czyli generalnie Astralem), Oxan steruje pływami czystej energii magicznej, zaś Krwawa Mgławica wspomaga Moce Ciemności. Widoczność tych ciał niebieskich wywiera konkretne efekty na świat (np. Księżyc w czasie pełni sprawia, że każde lustro staje się bramą do Świata Snów, w czasie nowiu zaś na każdym skrzyżowaniu dróg otwiera się brama do zaświatów. Oczywiście, nie dzieje się to na planie fizycznym, jednak poprzez te przejścia może przejrzeć wiele duchów). Tak więc Astrologia skupia się na opisywaniu i określaniu tych wpływów. Aspekty planet i ich układ decydują bowiem o rodzaju rezonansu magicznego.

Felidae jedynie czczą ciała niebieskie, uważając je za widome objawienia swych bóstw. Dlatego też koty nie potrzebują świątyń ni kaplic, by być w kontakcie ze swymi duchowymi patronami - lecz spoglądają w niebo i modląc się, oddają cześć nieśmiertelnym mocom...
Edytowane przez Sigil dnia 17-08-2015 16:54
No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.
 
http://swiatyniakrzyku.wordpress.com/
Fobetor
Witam
Gram kapłanem Dorana i pisze swój modlitewnik żeby mi lepiej było odgrywać swoją postać. Czytałem już "religie środka" i "ceremonie religijne" jednak nie daje mi to pewnej wiedzy gdzie moja postać po śmierci pójdzie i jak to będzie wyglądać?(a w modlitwach nie lęka się śmierci w boju). Czy mógłbyś mi nakreślić gdzie znajdę odpowiedź? Gdyż lekko się zagubiłem.
 
Sigil
Jasne, już pospieszam z odpowiedzią. Aby zrozumieć geografię zaświatów, najlepiej jest przeczytać opis Świata Astralnego. Znajdziesz go pod linkiem:
Świat Astralny

Większość dusz trafia do Nawji. Jedynie dusze bohaterów i osób złożonych w ofierze bóstwom trafiają do Logir'tamar - Świata Ducha. Ci, którzy zostali szczególnie umiłowani przez bóstwa mogą się cieszyć ich obecnością w Puran. Pozostali spędzają czas w Świecie Bohaterów - Alnon. Artykuł, do którego zamieściłem link opisuje te wszystkie plany bardzo dokładnie, wraz z ich specyficznymi prawami i położeniem względem siebie.
No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.
 
http://swiatyniakrzyku.wordpress.com/
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

dretch
14-12-2017 23:09
Przepraszam ale u mnie koniec roku jest bardzo intensywny w robocie! Będe chciał ruszyć z Pokusą wieczorami. Mam nadzieje, że uda mi się coś skrobnąć w sobotę.

Keth
14-12-2017 17:23
Już nie przesadzajmy, każdy daje tyle, na ile mu pozwala czas i rodzina!

Suriel
14-12-2017 15:16
Keth - silnik nr 1 portalu. Smile

Keth
13-12-2017 22:38
No bo nie ogarnę wszystkiego na raz, spokojnie! Pfft

Suriel
13-12-2017 22:37
Tak patrzę, i widzę że na rekord idzie z ilością artów na mainie. Klapnely za to pbfy i podejrzana cisza na portalu.

8art
12-12-2017 21:38
Niedlugo pewnie bede w domu. Ale nie obiecuje wpisow bo lece na ryj.

dretch
12-12-2017 17:11
Post w Świcie

dretch
12-12-2017 17:07
Krótki wpis walki Eco z goblinozaurem - poprawiony wpis, literówki etc.

dretch
12-12-2017 16:52
Aktualizacja postu 404 OD

dretch
11-12-2017 21:18
ja tez bede pisal jutro :/

8art
11-12-2017 18:13
Bede pisal chyba dopiero jutro

czegoj
11-12-2017 09:33
Przy edycji artu masz znaczek wstaw nową tabelę.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[5467]
czegoj[3599]
8art[2462]
koszal[2253]
Treant[2109]

Ostatnia aktualizacja
Sigil
czegoj
dretch
Suriel
deliad

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką