22.07.2018 09:07:32
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Czego akurat słuchacie?
Gry komputerowe
FUN
A ten skąd się tu wz...
DeG - Franka
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Coś pięknego. Dziękuje :)
Autorze, jak widzisz d...
Bazyl gratuluję jakośc...
Miało być więcej o mik...
Wspaniałe. Trochę szko...
Artykuły
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Szkoda, że nie ma kciu...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
DE - Kosmologia
Keth
Jak się nazywa planeta, na której osadzony jest setting? Ile posiada satelitów? Czy na jej powierzchni istnieje rozwinięta astronomia / astrologia? Jakie znaczenie do gwiazd przywiązują różne nacje/gatunki? (wiem, że to bardzo szerokie pytanie, dlatego na początek poproszę o info względem narodów zamieszkujących Torgeth).
 
www.rpgonliner.fora.pl
Sigil
Myślę, że planeta się ogólnie nazywa po prostu Ziemią lub Światem. Większość ludów bowiem nie ma świadomości istnienia innych planet i nazywa sprawy w najprostszy możliwy sposób. Pewien Uczony Gnom określił to w ten sposób:

"Planeta, której geografię przedstawię w zarysie na kartach niniejszej księgi, nazwana została po prostu Światem. Nigdy bowiem nie było potrzeby nazywania jej innym mianem. Jej rozmiary nie zostały oficjalnie określone, jednak Orta Vitra i technicy zajmujący się badaniami kosmosu twierdzą, że jest ona bardzo duża. Zbyt duża, by pomieścić się w głowie gnoma, powiadają! Ha, cóż wiedzą oni o głowach gnomów? Niemniej ich słowa (jeśli oczyści się je z tej nieprofesjonalnej arogancji) dowodzą, że Świat jest całkiem spory. Jak na planetę oczywiście."

Jeśli zaś chodzi o rasy, które zdają sobie sprawę z szerszego, kosmicznego kontekstu istnienia, to zapewne każda z nich określa planetę inaczej. Mówię tutaj przede wszystkim o Gryfoniach (które dotarły tutaj ongiś na statkach kosmicznych, uciekając przed jakąś katastrofą, która zniszczyła ich dawny świat), Sutu (którzy mają bardzo zaawansowaną technologię), oraz Orta Vitra (którzy potrafią np. budować bramy do innych wymiarów). Idąc dalej tym tropem, zapewne w lekturach naukowych, związanych z tym tematem figuruje czasami terminologia przyjęta przez Orta Vitra (zarówno bowiem Gryfonie jak i Sutu są zbyt hermetyczną rasą by dzielić się swoją wiedzą z innymi). Ale znać ją będą jedynie nieliczni technicy i zwyczajny obywatel słysząc któreś z tych określeń nie będzie miał pojęcia czego ono dotyczy...

Orta Vitra najczęściej określają światy za pomocą Kodu Wymiaru (długiego ciągu liczb i kodów asci), planety zwykle też za pomocą liczb po prostu. W tym przypadku będzie to: 1XA-0001. Tak więc wciąż, nawet technicy nazywają tą planetę po prostu... Światem.

Świat ma dwóch satelitów: Księżyc (satelitę fizycznego), zwany przez Felidae Sillach, a przez Elfy Callan, oraz Oxan (satelitę astralnego), który widzą tylko istoty ze zdolnością Astralne Wejrzenie. Na niebie pojawia się także Czerwona Mgławica, widoczna mniej więcej przez jeden miesiąc w roku. W Drugiej Erze byłą ona widoczna przez wiele lat, jako Czerwona Gwiazda, której wpływ przyniósł nieszczęście i katastrofy. Teraz pozostała z niej jedynie mgławica, jednak miesiąc (ciemniec), w którym jest widoczna uważa się za przeklęty. Ma on także nieco nierówną ilość dni, co w powszechnej opinii także dowodzi jego podejrzanego charakteru. Wink

Gwiazdy w DrecarE nie wpływają na los, tak jak w naszym świecie - lecz kontrolują fluktuacje energii magicznej. Np Słońce odpowiada za energię życia, Księżyc włada zaświatami i światem snów (czyli generalnie Astralem), Oxan steruje pływami czystej energii magicznej, zaś Krwawa Mgławica wspomaga Moce Ciemności. Widoczność tych ciał niebieskich wywiera konkretne efekty na świat (np. Księżyc w czasie pełni sprawia, że każde lustro staje się bramą do Świata Snów, w czasie nowiu zaś na każdym skrzyżowaniu dróg otwiera się brama do zaświatów. Oczywiście, nie dzieje się to na planie fizycznym, jednak poprzez te przejścia może przejrzeć wiele duchów). Tak więc Astrologia skupia się na opisywaniu i określaniu tych wpływów. Aspekty planet i ich układ decydują bowiem o rodzaju rezonansu magicznego.

Felidae jedynie czczą ciała niebieskie, uważając je za widome objawienia swych bóstw. Dlatego też koty nie potrzebują świątyń ni kaplic, by być w kontakcie ze swymi duchowymi patronami - lecz spoglądają w niebo i modląc się, oddają cześć nieśmiertelnym mocom...
Edytowane przez Sigil dnia 17-08-2015 16:54
No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.
 
http://swiatyniakrzyku.wordpress.com/
Fobetor
Witam
Gram kapłanem Dorana i pisze swój modlitewnik żeby mi lepiej było odgrywać swoją postać. Czytałem już "religie środka" i "ceremonie religijne" jednak nie daje mi to pewnej wiedzy gdzie moja postać po śmierci pójdzie i jak to będzie wyglądać?(a w modlitwach nie lęka się śmierci w boju). Czy mógłbyś mi nakreślić gdzie znajdę odpowiedź? Gdyż lekko się zagubiłem.
 
Sigil
Jasne, już pospieszam z odpowiedzią. Aby zrozumieć geografię zaświatów, najlepiej jest przeczytać opis Świata Astralnego. Znajdziesz go pod linkiem:
Świat Astralny

Większość dusz trafia do Nawji. Jedynie dusze bohaterów i osób złożonych w ofierze bóstwom trafiają do Logir'tamar - Świata Ducha. Ci, którzy zostali szczególnie umiłowani przez bóstwa mogą się cieszyć ich obecnością w Puran. Pozostali spędzają czas w Świecie Bohaterów - Alnon. Artykuł, do którego zamieściłem link opisuje te wszystkie plany bardzo dokładnie, wraz z ich specyficznymi prawami i położeniem względem siebie.
No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.
 
http://swiatyniakrzyku.wordpress.com/
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
21-07-2018 22:00
Ostatnia podobno im pękła czyli de facto wypili tylko trzy, bo ostatnia najwyraźniej się zbiła Pfft

Sigil
21-07-2018 10:27
Zależy czego te flaszki i na ilu. Pfft

Keth
21-07-2018 09:00
Powstaję z martwych, ale łatwo nie jest Shock

Kargan
21-07-2018 07:23
Shock Grin piwko

Nanatar
21-07-2018 00:24
piwko

Suriel
20-07-2018 23:50
No i teraz wiemy naprawdę, czemu Cię nie wypuszczają Grin

Keth
20-07-2018 23:29
Pękła czwarta flaszka - dzisiaj już na pewno nic nie napiszę Pfft

Suriel
20-07-2018 22:26
Żartowałem Kethu. A że przed komputerem to się domyśliłem... po ilości postów. Każdy niech żyje jak chce, póki nie krzywdzi...

Keth
20-07-2018 21:56
Otóż ja jestem z natury domatorem, większość weekendów spędzam w domu przed kompem

Suriel
20-07-2018 21:36
Wyjątkowo... znaczy co, wstydzą sie Cię puszczać między ludzi, czy jak? Pfft

Keth
20-07-2018 18:58
Napisze na pewno, ale wyjątkowo jestem dzisiaj w gościach

Sigil
20-07-2018 17:30
Początek dialogu na PW proszę.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[6599]
czegoj[4453]
8art[2967]
dretch[2875]
koszal[2736]

Ostatnia aktualizacja
Oggy
8art
czegoj
Sigil
dretch

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką