18.10.2018 02:23:21
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
No na dobry początek
Ujednolicony atlas w...
Sesja KC online
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Ja mogę powiedzieć co ...
To ja chylę czoła, że ...
:-) Spójrz na godzinę ...
O takie uwagi chodziło...
Przeczytałem część prz...
Artykuły
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Szkoda, że nie ma kciu...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
DE - Magiczna Muzyka
Sigil
To nie jest jeszcze oficjalny art do DE a zaledwie szkic do niego. Garść pomysłów i zasad do przetestowania dla bardów. Cieszę się bardzo, że Lighstorm gra w mój aktualny scenariusz do PBF bardem właśnie, gdyż będę mógł sprawdzić w praktyce jak mają działać podane tu zasady. Taki betatest. Uprzedzam więc, iż wszystko co napiszę poniżej może podlegać rożnym modyfikacjom w niedalekiej przyszłości, gdy zderzę mechanikę z rzeczywistością gry.

Magiczna Muzyka

Zdolność specjalna Barda, pozwalająca mu używać Magii Mistrzostw, gdy tworzy muzykę - a więc zarówno gra jak i śpiewa. Bardowie z racji roli zawodowej mają dojście do drzewka Mistrzostw Wzorców. Jednak zdolność Magiczna Muzyka rozciąga swe działanie o wiele dalej - będąc dla tej profesji w ogóle sposobem korzystania z Magii Mistrzostw. Jeśli więc Bard przebudziłby inne Drzewko Mocy, w czasie rzucania zaklęć także używałby Magicznej Muzyki.

Zdolność ta zmienia użytkowanie zaklęć Magii Mistrzostw, wpływając na:
- Ich skuteczność: skorzystanie z Zdolności Magicznych uzależnione jest od testu Artyzm + Charyzma.
- Czas ich rzucania: zaklęcia trwają tak długo, jak długo bard gra i/lub śpiewa.
- Obiektów zaklęcia: bard może wpłynąć na wszystkich, którzy słyszą jego pieśń. Może wszakże wybrać czy jej efekty mają stosować się do sojuszników czy wrogów. Istoty głuche lub te, które nie słyszą go z jakiś innych przyczyn, są oczywiście odporne na działania barda.

Pieśni za każdym razem muszą być dopasowane stylem do danej Zdolności - dotyczy to zarówno słów jak i samego brzmienia muzyki. Tak więc pieśń pogrzebowa nie ma szans wzbudzić wesołości, lecz jedynie rozpacz lub chęć zemsty. W tym aspekcie bardowie ograniczeni są poprzez samo medium artystyczne, z którym pracują.

Oczywiście Bard używając Magii Mistrzostw musi zapłacić koszt zaklęcia, tak jak wszystkie inne postacie. Dzieje się to niezależnie od tego czy uda mu się je rzucić czy nie (a więc bard wydaje najpierw Energię, a później wykonuje test Artyzmu).
Pech w teście Artyzmu oznacza, że bard nie będzie mógł już użyć danego zaklęcia w odniesieniu do wybranej publiczności.

Bard może rzucać zaklęcia w czasie potyczki o ile wymagają one jedynie nucenia lub śpiewu, a on posługuje się bronią dystansową, krótką lub kolną trzymaną w jednej ręce. Z uwagi na wysiłek jakiego wymaga walka niemożliwe jest jednak śpiewanie w czasie posługiwania się cięższą bronią ręczną, lub bronią i tarczą.


Modyfikacje Mistrzostwa Wzorców

Jak można zauważyć wypisane powyżej modyfikacje mogą wpływać na Zdolności Mistrzostw Wzorców nieco je modyfikując. Powstałe zmiany opisuję poniżej:

Wtajemniczenie I i II

Skanowania (Osobiste, Istot, Otoczenia, Przedmiotów)
Bard skupia się na celu i zaczyna śpiewać lub grać (w tym przypadku może też nucić) pieśń, która ma wyrażać wzorzec danego rodzaju: osoby, przedmiotu czy miejsca. Należy tutaj zaznaczyć, że dopóki nie stworzy całej pieśni, nie będzie miał pojęcia o wszystkich efektach magicznych, które próbuje wykryć. Magiczna muzyka pozwala mu bowiem niejako "przelać" wzorzec rzeczywistości w melodię i dopiero słuchając jej, bard jest w stanie ustalić co wykrył. Z tego względu zaklęcie to trwa pewną ilość czasu. MG powinien określić ją jako 5R x poziom najwyższego działającego czaru, jaki może być wykryty.

Wtajemniczenie III

Napełnianie Wzorca
Działa tylko w przypadku wyrabiania instrumentów muzycznych. Bard wykonując je (co wymaga testu Artyzmu: Lutnictwo) musi śpiewać odpowiednie pieśni.

Odczyt:
Podobnie jak w przypadku skanowania, bard śpiewa lub gra, by odczytać wewnętrzne przeżycia i myśli celu. Jeśli śpiewa, jego pieśń zwykle zawierała będzie informacje o tym co cel myśli. Dlatego też zdolność ta w przypadku bardów nie służy do cichego odczytywania zamierzeń innych - lecz do ujawniania np. kłamstwa czy tajemnicy, którą ktoś skrywa. Z tego względu może być bardzo niebezpieczna społecznie, zarówno dla osoby będącej jej ofiarą - jak i czasami dla samego barda, gdy np. ujawni ludowi sekrety potężnego magnata.
Wyjątkowo Bard może tym zaklęciem objąć tylko jedną osobę. Ofiara może się bronić testem SW, jednak każdy poziom Zdolności poza pierwszym, skutkuje karą -10 do testu obronnego.

Sonda Myślowa
Bard może rzucać ten efekt nucąc lub śpiewając. Obejmuje on ten sam obszar co w przypadku normalnego użycia Zdolności.

Wizja Losu
Podobnie jak w przypadku wielu innych Zdolności - zaklęcie to nie opiera się na wizji lecz na muzyce. Bard wchodzi w trans śpiewając pieśń na temat zagadnienia, które go interesuje. Informacje, które otrzyma będą w niej zawarte. Zdolność ta wymaga więc śpiewu, istotne bowiem tutaj są słowa.

Wtajemniczenie IV

Manipulacja Fatum
Bard tworzy pieśń wspomagającą sojuszników lub utrudniającą działania wrogom. Za każdym razem działa ona na wszystkie cele (z jednej lub drugiej grupy), które ją słyszą. Ilość przebić uzyskanych w teście Artyzmu pozwala na wpływanie na rzuty w czasie trwania pieśni. Sojusznicy mogą dzięki temu powtórzyć tyle rzutów, ile przebić uzyskał Bard i rzuty te nie mogą zakończyć się pechem. Jeśli pieśń ma formę ofensywną - Bard może powtórzyć tyle rzutów przeciwników, ile sukcesów uzyskał w teście. Rzuty te nie mogą zakończyć się krytycznym sukcesem. Efekt trwa tak długo, jak długo brzmi pieśń.

Rozplatanie Wzorców
Działa podobnie do standardowego użycia Zdolności - oczywiście bard w tym czasie musi grać lub śpiewać. W efekcie tworzy pewnego rodzaju kontrpieśń, która neguje działanie przeciwnego zaklęcia. W przypadku efektów stałych działa to tylko w czasie trwania pieśni.

Splatanie Wzorców
Działa na wszystkich sojuszników lub wrogów w zasięgu słuchu (bard może wybrać, na którą ma oddziaływać grupę). Czas trwania jest tak długi jak czas wykonywania pieśni. W jednej pieśni można zakląć taką ilość emocji ile wynosi St. Zdolności. Odnosi się to także do premii do Współczynników Mentalnych.

Telepatia
Pozwala bardowi oddziaływać na cele, które normalnie go nie słyszą i może być dodawana do efektów innych pieśni (co oczywiście zwiększa koszt Energii zaklęcia). Bard może objąć jedną istotę na St. Zdolności. Przeciwko temu zaklęciu nie ma rzutu obronnego (choć ofiary nadal mogą się bronić testem SW przeciwko pieśniom, które w ten sposób usłyszą).

Zapisanie Wzorca
Podobnie jak w przypadku Napełnienia Wzorca bardowie mogą tworzyć jedynie instrumenty muzyczne (test Artyzmu: Lutnictwo). Muszą w trakcie ich wykonywania śpiewać pieśń mówiącą o przyszłych możliwościach tworzonego przedmiotu.


Wtajemniczenie V

Klątwa Geasu
Bard musi w tym celu spleść długą pieśń, która oddziałuje na wybranych słuchaczy. Jak w przypadku wersji standardowej zaklęcie obejmuje jedną osobę na St. Zdolności.

Zawładniecie
Pozwala przejąć kontrolę nad słuchaczami, którzy mogą bronić się testem SW. Jednak każdy St. tej Zdolności (poza pierwszym) zmniejsza ich szansę na rzut obronny o 10.
Bard może ustalić ogólne zasady tego, na kogo ma działać pieśń: mogą one dotyczyć rasy, płci, Patronatu Elementarnego, lub typu istoty (np. zwierzę, elemental).
Efekt działa tak długo, jak długo bard gra. Ofiary muszą być w zasięgu słuchu, inaczej wyjdą spod działania czaru.
No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.
 
http://swiatyniakrzyku.wordpress.com/
Przejdź do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Muzyka grozy... Mroczne RPG 4 15-01-2017 00:49
Muzyka do RPG Ogólnie o RPG 4 12-06-2010 18:29
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Sigil
17-10-2018 21:51
Joł Keth. piwko Co Cię tak wzięło na powitania?

maciej
17-10-2018 18:33
500 pojemności....WOW!
!!

maciej
17-10-2018 18:32
Chili witajcie

Keth
17-10-2018 18:19
Chili dobry wieczór Sigil Chili

Sigil
17-10-2018 17:47
Ło matko, ale splendor!

czegoj
17-10-2018 17:14
Chili Dzień dobry Denver

Denver
17-10-2018 17:06
dzień dobry Czegoj! Dziękuję Czegoj! Smile

czegoj
17-10-2018 16:58
Zwiększyłem użytkownikom limit wiadomości na skrzynce. Powinno pomóc, ale sprzątajcie czasem, bo niestety przytyka się. Taki ruch wśród użytkowników. Chociaż portal wygląda na wymarły.

Denver
17-10-2018 16:54
może "archiwum" jednak nie pomogło... teraz usunąłem sporo. Daj znać

Keth
17-10-2018 16:07
Denver, nadal mam komunikat "brak miejsca w skrzynce"

Suriel
17-10-2018 15:35
Pondsmith jest zluzowana? Chyba wyluzowana... Czy to jakaś panna lekkich obyczajów?

Denver
17-10-2018 15:28
zluzowana

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[6997]
czegoj[4713]
8art[3150]
dretch[3098]
koszal[2921]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Oggy
8art
czegoj
Sigil

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką