14.12.2018 21:07:38
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sesja KC online - Wy...
Miasto Ag-Coto-Gar
KC - Szkwał cz. 3
Czego akurat słuchacie?
Światotworzenie - Or...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Ja mogę powiedzieć co ...
To ja chylę czoła, że ...
:-) Spójrz na godzinę ...
O takie uwagi chodziło...
Przeczytałem część prz...
Artykuły
Czy to cudo w końcu wy...
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Technika w Cyberpunku 2020
Suriel
Chciałem rozpocząć małą dyskusję na temat technologi w cyberpunku 2020. Taki tam panel dyskusyjno-informacyjny w którym mądrzejsi technicznie wytłumaczą takim jak ja dlaczego coś wymienione w spisie technologii po prostu nie będzie działać, lub już wymyślono coś lepszego.
Wszyscy kochamy cyberpunka za jego klimat, ale te technologie... są miejscami z epoki kamienia łupanego. Najlepszy przykład kasety VHS. Niektóre z kolei skrajnie futurystyczne i odbiegają w przód od poziomu technik jaki znamy, ale z drugiej strony ich opis zdaje się być nie do końca mądrze przemyślany.
Co można z tym problemem zrobić? To znaczy co można zrobić tak na szybko. To jest do czasu kiedy wyjdzie nowy podręcznik RPG, albowiem jeśli CD Red znów odniesie sukces na miarę wiedźmina to podręcznik jest pewny.

Z tymi problemami technicznymi można sobie poradzić na kilka sposobów.
1. Zamknąć oczy na to co mamy i grac podręcznikowo, ale to mnie nie interesuje
2. Usuwać głupoty z systemu (kasety VHS) poprzez wprowadzanie obecnych/bieżących rozwiązań w miejsce tych z lat dziewięćdziesiątych.
3. Spekulować z tym co mogło by być prawdą, w tej roli najlepszym przykładem są cyborgizajce, nadal nie mamy pojęcia jak to mogło by naprawdę działać.

Miałem nadzieję zacząć od chipów i wpływu na nie EMP (fal elektromagnetycznych).
Co to jest chip? W podręczniku stoi:

"...chipy, bioplastyczny układ scalony, umożliwiający ludzkiemu ciału współgranie z kwarcowymi mikroprocesorami."

Kto mi to odcyfruje z technicznego na nasze? I jak się to ma do EMP? Głównie mi chodzi o magiczne słowo bioplastyczny. Układ scalony niby jest zrozumiałe ale w tym układzie to sam nie wiem...

Serdecznie zapraszam, wiem że są tu mądre techniczne głowy.
"Jeśli nie chcesz mieć swego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach" Antoine de Saint-Exupéry

Suriel
"Granat EMP: 200-400e$

BC 0 K R Wysoka energia/elektronika 1 1 U R/ST rzut

Czy jesteś chucherkiem o wadze 50 kg? Ten drutowany palant mieszkający na przeciwko nie chce ściszyć swego odtwarzacza chipów? Twoje próby spotykają się z reakcją cyborga o elektromuskułach wielkości arbuzów w pancerzu za marne tysiąc jenów? Wysmaż tego cielaka za pomocą granatu EMP (ElectroMagnetic Pulse-impuls elektromagnetyczny), który "już niedługo zostanie opatentowany". Zdalnie lub ręcznie detonowany generuje impuls elektromagnetyczny o dość ograniczonym zasięgu średnica 10 m.), który zakłóci działanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wymaże chipy pamięci i nauczy Chromowego Wojownika, jak się udaje Umierającego Karalucha. Jeżeli jesteś zainteresowany tym lub innymi elektronicznymi cudeńkami, skontaktuj się z Boogie Board w Night City i zamieść tam swój adres z hasłem "Wielki Neeso".
Uwaga: Otrzymasz pojedynczy granat EMP do przetestowania razem z opłatą za to ogłoszenie. Instrukcja do niego dołączona twierdziła, że granat nie eksploduje, tylko stapia swój mechanizm wewnętrzny w pięć sekund po odbezpieczeniu. Przetestowaliśmy ten granat na grupie ochotników z naszego działu wysyłkowego, i stwierdziliśmy, że im więcej dana osoba jest wspomagana elektroniką i cybernatyką tym dłużej trwa działanie granatu. Wewnętrzny cybersprzęt zaczyna znowu działać o czterech, a cyberkończyny po dziesięciu minutach. Nawet osoby pozbawione ybersprzętu straciły orientację na dziesięć sekund. Chipy MRAM zostały wykasowane bezpowrotnie, z wyjątkiem tych specjalnie ekranowanych przed EMP Tylko szef działu wysyłkowego nie został poszkodowany, ale jego układy elektroniczne mają dość pecyficzne pochodzenie."

żródło Mordercza Stal, strona 52

Jak to możliwe żeby taki granacik wyłączał na jedną rundę człowieka bez cyborgizacji (czyli 10 sekund).

Ps. Nie ukrywam, że najbardziej mnie bawi ten przykład z uwagi, ale to akurat nie ma znaczenia. Kapitalna uwaga oddająca w pełni klimat także Cybera ale bardziej Punka. Ot ktoś wyrwał zawleczkę i samo się potestowało w dziale wysyłkowym.
"Jeśli nie chcesz mieć swego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach" Antoine de Saint-Exupéry

Kargan
Zgodnie ze współczesną wiedzą o EMP to w zasadzie niemożliwe żeby wyłączył cyborgizację na jedną rundę. EMP niszczy zasiloną w momencie "eksplozji" elektronikę w zasadzie na stałe... wzrostowi napięcia towarzyszy skokowy wzrost natężenia prądu i to po prostu smaży układy elektryczne.

Z drugiej strony... jak taki "bioplastyczny" (co za głupia nazwa) układ miałby być zasilany ? Jeśli jakoś z tych żałosnych biologicznych możliwości naszego ciała to być może EMP nie powinien mu w ogóle nic robić... ale albo nie działa wcale albo działa na stałe. Takie "wyłączenie na 10 min" IMHO nie bardzo ma podstawy. Można jednak zawsze przyjąć, że to SF Wink

W czasach kiedy pisano Cyberpanka "chip pamięci" to był EPROM a taką pamięć można wykasować tylko promieniowaniem UV a nie EMP Smile
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Przejdź do forum: