23.04.2019 06:21:46
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sesja KC online - Wy...
Czego akurat słuchacie?
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
Liczenie sukcesów w KC
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
W takim razie od dzisi...
Nie możesz, bo zakpić ...
Czegoju, ja z Ciebie m...
Straszna strata. Adria...
Szkoda chłopa :/ [*]
Artykuły
Powracając do niecodzi...
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Galeria
Szkaradny mistrz wycho...
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 78,007
01. Wybór rasy i płci Czytano: 24,844
05. Czary - objaśnie... Czytano: 21,414
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 20,131
Legenda Kryształów C... Czytano: 19,891
Charakter Postaci Czytano: 18,800
Martwiaki Czytano: 17,999
Spis kamieni szlache... Czytano: 17,399
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,938
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 16,257
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 9,333
Reaminacja czy eutanazja? 8,259
Już jest!!! 7,649
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 6,262
I po premierze 5,684
Grafiki Musiała 5,308
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,576
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,364
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,207
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 4,186
facebook
Witaj na stronie Kryształy Czasu - Najwiekszy portal o grze fabularnej rpg kryształy czasu.
PowitanieSesje PBFPortale społecznościoweSzukajka

Witamy na portalu, który powstał w oparciu o jeden z najstarszych polskich systemów RPG "Kryształy Czasu". Znajdziecie tu wszystko, co udało nam się zgromadzić na temat tego projektu przez wiele lat. Informacje jakie można tu znaleźć oparte są w głównej mierze na I edycji jaka ukazywała się na łamach pisma "Magia i Miecz", a także sporo autorskich materiałów tworzonych na bieżąco przez graczy i MG na potrzeby sesji. Mamy nadzieję, że portal stał się kompendium wiedzy o Kryształach Czasu. Można tu również znaleźć trochę materiałów do systemu RPG "Żelazne Królestwa" oraz dotrzeć do największej w sieci bazy kart - Warhammera Inwazji w wersji polskiej. Posiadamy również dużą bazę sesji PBF w różnych systemach.
Życzymy miłej lektury, a także liczymy na współtworzenie portalu!!!

Jesli mielibyście ochotę spróbować zagrać na naszym forum, to aktualnie trwające sesje znajdziesz tutaj.

Na początek warto przeczytać wstępniaka.

A potem już tylko wystarczy znaleźć info o aktualnie trwających rekrutacjach.

Przy okazji przejrzyjcie CV (naszego chyba najbardziej aktualizującego swoje poczynania w grach portalowych) gracza. Jego wysokość Deliad i wszystkie jego wcielenia

Warto też poznać naszą galerię chwały, czyli najpopularniejsze postacie PBF, stworzone przez graczy.

Jeśli chciałbyś nas znaleźć natychmiast, oto nasze propozycje.

Kanał Youtuba prowadzony przez Bazyla, z sesjami live naszych portalowiczów. 
Fanpage naszego portalu prowadzony przez czegoja.
Grupa na Facebooku prowadzona przez Bazyla.
Kanał otwarty na Discordzie.

Jeśli czegoś konkretnego szukasz na stronie, a mimo usilnych prób nie udaje się tego odnaleźć, skorzystaj z naszej szukajki, jesli dotychczas tego nie uczyniłeś.

Szukajka

Reaminacja czy eutanazja?
Moi drodzy, znam doskonale argumenty tych kolegów-forumowiczów, którzy wskazują na liczne wcześniejsze zapaści portalu oraz jego późniejsze odżywanie, ale przykra prawda jest taka, że tak źle jak obecnie nie było jeszcze nigdy. Zapaść wydaje się permanentna i nie za bardzo widać pozytywne wyjście z tej sytuacji. Rok 2011 okazał się rokiem straconych szans oraz wielkiego rozczarowania, kiedy podsycane przez Autorów nadzieje na rychłe odrodzenie Kryształów okazały się mydlaną bańką. Rok 2012 wydaje się nie zawierać w sobie żadnego potencjału, co widać zarówno po liczbie nowych artykułów jak i wpisów na forum stricte kryształowym (postów z sesji PBF do tej kategorii nie zaliczam). Walczący w pojedynkę Oggy polegnie tak samo jak Avnar czy ja czy kilku innych wcześniejszych fanów chcących tchnąć choć trochę życia w kacety. Jedyny aktywny przedstawiciel ADM - Czegoj - nie ma szans na przekwalifikowanie portalu, chociaż podejmuje takie próby w nadziei na uratowanie tej sieciowej enklawy. Warhammer Inwazja nie chwycił, Żelazne Królestwa zainteresowały jedynie graczy PBF, innych pomysłów brakuje.

Apel poległych to przygnębiający rachunek strat: Avnar, Mastug, Jimnor, Shadowrunner, Mrufon, Ghasta, wielu innych wcześniej mocno zaangażowanych użytkowników. Przeczytałem sobie ostatnio dla przypomnienia wątek o niewolnikach i aż się łezka w oku zakręciła na widok rzeczowych dyskusji, które kiedyś można tu było z powodzeniem prowadzić. Podobnych jak niewolnictwo tematów jest wciąż mnóstwo, bo KC pozostają mapą pełną białych plam, ale dyskutantów bardzo brakuje. Nieuleczalny "indaryzm" to przykra rzeczywistość (mam nadzieję, że Mastug nie znielubi mnie za stworzenie tego terminu) - niemi użytkownicy portalu nie wnoszą do społeczności niczego mogącego ją animować, a tym samym własnymi rękami dobijają portal. Bazyl zarzucił nam kiedyś, że zbyt wiele oczekujemy od portalistów (był to bodajże komentarz w temacie zachęcania userów do przedstawiania się na forum). Nie twierdzę, że nie miał racji, ale teraz mogę już bez skrępowania odpowiedzieć, że tym samym indaryści nie powinni siłą rzeczy zbyt wiele oczekiwać od nas (co też doskonale widać gołym okiem).

"Portal, a panowie Szyndlerowie" to całkiem obszerny osobny wątek, który ma spory udział w doszukiwaniu się źródeł zapaści. W telegraficznym skrócie prezentuje się to następująco: najpierw objawienie na portalu, gdzie kwitło akuratnie w najlepsze fanowskie życie i powiązane z nim projekty (objawienie według mnie częściowo wręcz wymuszone naciskami Administracji, działającej w dobrych intencjach, bo wszak chodziło tu o nawiązanie kontaktu z Autorem). Potem przeszliśmy kolejno fazy ekscytacji (zapowiedź reedycji), rozczarowania (brak konkretów) oraz opartego na spontanicznych emocjach dziecięcego buntu (projekt Orchii 10k) i wreszcie olewki (to trend bieżący). Obserwuję częstotliwość pojawiania się Arturów na portalu, więc wiem, że logują się względnie na bieżąco, a zatem muszą widzieć, co się tutaj dzieje - a mimo to niestety nie przejawiają najmniejszego zainteresowania zmianą tego stanu rzeczy, co zmusza do wyciągnięcia przykrego wniosku: jako społeczność fanowska jesteśmy im całkowicie zbędni. Oczywiście niezbyt to dobrze świadczy o ich podejściu do nas jako potencjalnych klientów (o ile reedycja w ogóle jeszcze znajduje się w ich planach), ale to już kwestia, na którą wpływu nie mamy.

I teraz do meritum, żeby Wam już nie truć głów - koszty portalu nie znikną wraz ze zniknięciem userów, gorzka prawda jest taka, że sponsorów też już raczej nie znajdziemy, a to niesie niemiłe perspektywy dla prywatnych portfeli Administracji. Trzeba sobie postawić pytanie: próbować rehabilitować tego inwalidę jakim stał się portal czy szczerze uznać jego przypadek za nieuleczalny i zamknąć sprawy definitywnie. Nie ukrywam, że cenię sobie bardzo grupę poznanych tu kreatywnych osób i jestem pewien, że w innych okolicznościach moglibyśmy stworzyć naprawdę solidny support dla Autorów, ale obecnie nie widzę już dalszego sensu w angażowaniu się w działalność tego portalu. Jeśli istnieją wciąż jeszcze portaliści, którzy widzą szanse dla egzystencji strony, proszeni są o rzeczowe komentarze pod adresem Czegoja, któremu wciąż jeszcze zależy, ale który desperacko potrzebuje wsparcia. Jeśli pozostanie sam z Oggy'm, będą mogli jedynie wyciągnąć wtyczkę...
Komentarze
#31 | wasut dnia 19.03.2012 14:58:25
Ostatni gasi światło?

Szkoda trochę że tak się dzieje, ale cóż się było spodziewać? Najproduktywniejszy okres działania portalu przeminął wraz z pojawieniem się autora/ów, który będąc wyczekiwani z niejaką nadzieją, sam/i własnoręcznie przyczynił się do uśmiercenia weny.
Ja osobiście widziałem siebie na tym portalu na skrajnych pozycjach konserwatywnych - tam gdzieś zaraz koło Hauer'a. Miałem w głowie bardzo spójną wizję "całości KC", większość białych plam jakoś sobie dopowiadałem czy racjonalizowałem. Jak każdy. Z tym że ja uważałem że jestem bardzo "po linii" "autorskiej". Z materiałami opartymi na edycji MiM etc. Z wieloma tutaj kopie kruszyłem i jak zwykle każdy pozostał przy swoim. Ale przyznacie, że z większości dyskusji, nawet tych bardzo kłótliwych i po bandzie (szczególnie w perspektywie początków portalu, kiedy byłem bardziej aktywny), zawsze wynikało kilka wątków czy w ferworze walki krystalizowały się świeże spojrzenia i nowe wątki. Działo się - napędzała nas pasja - u niektórych aktywna u niektórych pasywna - jak u mnie - niegrającego ponad 10 lat. Pasja napędzana wspomnieniami z wizyt w świecie KC które zostały upudrowane przez czas. Pasja człowieka który po trzydziestce wciąż pamięta większość zawartości pierwszych roczników MiM w których zaczytywał się mając lat naście. Na tej pasji dało się zdziałać wiele, starczył impuls - impuls który widziałem w nadchodzącym pojawieniu się autora na portalu. Bądź chciałem widzieć. Chciałem widzieć człowieka który dostał szanse odbudowania swojego zapomnianego, i zadeptanego dzieła, człowieka który zauważy potencjał drzemiący w zebranych na tym portalu ludziach. W większości gotowych do pomocy, wręcz się wpychających z pomocą, dających morze pomysłów, gotowych rozwiązań bolączek systemu - i to w wielu wariantach. Starczyło skanalizować...

Niestety, podejście i nowe pomysły odsłoniły kompletną ignorancję zagadnienia w podejściu do fanów, w większości ludzi po 30stce z rodzinami itd, nie gówniażerką. Kompletne olanie potencjału. Czarowanie faktem, że tak naprawdę nikt nie zna KC, bo to zaledwie %, ledwo uchylony rąbek tajemnicy i czubek góry lodowej - ale nie dowiecie się więcej "drodzy fani" bo to tajemnica wielka i nie jesteście godni owej iluminacji prosto z szuflady. Proponowane materiały zupełnie od czapy, okraszone grafomańskim opisem ("opowiadaniem"Wink, może niektórym spasowało, nie przeczę. Wiem że wizja autorska jest jednak bardzo daleka od tej którą sobie sam zbudowałem i w mojej naiwności wierzyłem że jestem "autorsko poprawny". Jednak zostałem ocucony. Wiele już napisałem w różnych tutaj miejscach, łącznie z tym jak wg mnie winno wyglądać wspomaganie portalu przez autora. Nie jest kwestią że nie zostałem posłuchamy w tej mierze, aż takim megalomanem nie jestem, kwestią jest że zostali olani wszyscy, w tym ci którzy poświęcili naprawdę dużo czasu na działanie w KC (i nie chodzi mi tutaj o granie), ludzie którzy dali kawał porządnego pomysłu popartego warsztatem. Może coś się jeszcze dzieje w zaciszu zamkniętych grup, czy innych spotkań. Jednak w mojej opinii tak to niestety wygląda.

Co do samego portalu to trochę podobnie, ogólnie nie przyjęła się żadna z moich propozycji. Chaotyczny rozrost portalu zakończony bezczelną inwazją młotkowego działu też działa nieprzychylnie - na mnie. Jedne z najciekawszych inicjatyw zmarły śmiercią naturalną z Kacetowcem na czele. Brak rąk. Owszem. Trudno. Z wielką chęcią wspierałem skromnie ten portal i pomimo wielu pomysłów które mnie drażniły nie widziałem potrzeby przerywania, do czasu. Tak. Jeśli jeszcze coś z tych środków zostało to mam taką propozycję. Portal powinien zakupić zdechłą rybę, zawinąć w starą gazetę, podpisać - "od wiernych fanów i mieszkańców Orchii" i wysłać pod adres autoraKC. W podzięce.

Jeśli to miejsce ma zniknąć to ja chciałbym bardzo podziękować tym którzy się przyczynili do zaistnienia i działania tego miejsca przez te kilka lat, a szczególnie wszystkim tym z którymi dane mi się było tutaj kłócić, rozmawiać czy też li tylko czytać. Miejsce dawało mi niezłe wytchnienie w pracy, a i impuls do pracy własnej.

Jeśli to miejsce ma pozostać, z czego byłbym rad. To myślę że powinno się postawić na tą jedną rzecz która - pomimo moich krytycznych uwag - chyba najbardziej się udała. Kacetowiec. Nie na siłę, nie z parciem, a z prądem. Nie co miesiąc, czy co trzy, ale nieregularnie - jak się zbiorą materiały, albo co rok. Ale działać. I nie oglądać się na "nadzieję" bo bezczelnie i na przekór jeszcze raz pokaże komu tak naprawdę matkuje.

Puki co pozostaję odwiedzającym jeno.
#32 | nospe dnia 19.03.2012 22:04:27
Hej wszystkimSmile

zaglądam tu od czasu do czasu, ale generalnie na dosłowne "5 minut", nie mam zbytnio czasu. Jeśli administracja chce zamknąć portal to mogę udostępnić na swoim serwerze miejsce pod portal - oczywiście za free, na kolejną domenę mnie nie stać więc mogę wydelegować coś ze swoich, np: kc.orchia.pl. Zamknięcie portalu było by czystą głupotą ponieważ sporo materiałów jest na niej oraz forum, na którym nie jeden wątek się przelał... chyba lepiej, aby była strona w sieci, która umarła, ale istnieje jako archiwum, niż ją zdjąćWink

pozdrawiam
#33 | ghasta dnia 20.03.2012 09:45:41
Nospe, fajnie że masz możliwość zachować stronę pod przyjaznym dla KC adresem. Jeśli nic cię to nie kosztuje to chyba będzie najlepsza opcja.
#34 | czegoj dnia 20.03.2012 11:16:14
Dobra pora żebym i ja zabrał głos. Wczoraj gadałem z Venarem i A.S.em i przyznam, że mam jeszcze większy mętlik niż miałem.

1. Strona nie zostanie zamknięta przez przynajmniej jeszcze rok - do następnych wakacji. Na ten rok trochę pieniążków mamy, deklaracji ewentualnej pomocy jest sporo, więc raczej powinniśmy zebrać spokojnie kaskę na ten i przyszły rok. Mam tylko nadzieję, że za obietnicami pójdą czyny i kiedy zaczniemy zbierać na serwer to znajdą się darczyńcy. Dodatkowo proszę pamiętać, że Ci którzy nas wspomogą przynajmniej 15 złotymi mogą liczyć na przygodę "Lustro Melerusa" w wersji drukowanej - jeśli jeszcze takiej nie otrzymali. Zapewniam, że warto coś takiego posiadać.

2. Nie ma dalej deklaracji, w którym kierunku ma podążyć portal. Artur nieśmiało wspominał coś o własnym miejscu i wtedy ten portal pozostałby oficjalnym fanpagem KC. Mam nadzieję, że to się jeszcze wyklaruje.

3. Nie ma też decyzji, czy rozwijamy portal pod kątem innej tematyki. Według mnie jeśli znajdą się konkretne osoby, które chciałby się zająć określoną działką to wydaje mi się, że spokojnie można wykroić trochę miejsca i dać im szansę spróbować np. dając im podobny panel jaki miał Warhammer Inwazja albo na razie wspólny dla wszystkich chcących spróbować czegoś nowego na tej stronie. W sumie po co mają biegać na inne strony, jeśli będą mieli to co lubią u nas. Dlatego osoby zainteresowane chcące wykroić kawałek poletka na tym portalu dla siebie i swoją tematykę proszone są o kontakt ze mną, wspólnie będziemy przekonywać pozostałych, że warto spróbować. Na razie jednak KC pozostaje tematyką dominującą i taką na której ogniskujemy swoje siły. Jeśli pojawi się, jakaś druga siła, która będzie na tyle silna, żeby poruszać większość użytkowników, wtedy przeprofilujemy portal. Od razu mówię, że samo PBF to za mało.

4. Sprawa A.S.ów - jeśli ktoś chciałby podjąć szerszą współpracę z A.S.em przy KC-tach, również proszę kontakt ze mną. Artur prosił, żebym znalazł mu ludzi, którzy na razie bezinteresownie chcą z nim porozmawiać na temat przyszłości KC. Jeśli taka osoba wypadnie dobrze w oczach autora, to pewnie będzie możliwość podjęcia jakieś szerszej współpracy. Artur obiecał, że będzie się w miarę regularnie kontaktował z fanami poprzez skape, więc osoby, które będą miały na to ochotę, już wiedzą co mają robić. To tyle na razie. Jeśli są jeszcze jakieś pytania z chęcią odpowiem.
#35 | Mrufon dnia 20.03.2012 14:02:49
Czegoj - o przyszłości KC rozmawialiśmy kupę czasu w Czersku. Myślisz, że coś nowego usłyszymy?

Smutne to wszystko co napisaliście do cholery... Jednak prawdziwe.

Ja mógłbym się zaangażować po raz kolejny ale musiałbym mieć gwarancję (w postacie akcesu z 10 osób z portalu), że będziemy DZIAŁAĆ a nie popierdywać w klawisze. Działać tzn. - 1. Pisać scenary na konkurs 2. Katalogować posiadane materiały 3. Rozbudowywać świat NIE OGLĄDAJĄC SIĘ NA AUTORA!!!!!!!!! 4. Grać - KONWENTY KURDE ORGANIZOWAĆ!! To jedyna forma bezpośredniego kontaktu, przynajmniej dla mnie, bo mieszkam w Polsce A a większość z was to Wawiacy lub emigranci 5. Dużo pisać postów w tematach merytorycznych, nie w offtopie 6. PRZEBUDOWAĆ FORUM bo skórka jest ohydna, postawienie na php jak forum rpg zdziałałoby cuda, według mnie naturalnie. Na pewno wyglądałoby o niebo lepiej niż ten szit. 6. Kilka wybranych osób musiałoby się przeprowadzić w okolice Bolesławca - to warunek sine qua non Wink

Aha - no i nie finanse są problemem na forum.
#36 | Treant dnia 20.03.2012 18:39:24
Tworzący scenariusze mogliby korzystać z fanowskich rozszerzeń systemu, a nie opierać się tylko na tym, co zostało pobłogosławione przez Autora KC. Dajemy wam klocuszki (np. bestiariusz, profesje), których chyba z obawy przed byciem wyklętymi za nic nie chcecie zmieszać z oryginalnymi.
#37 | Mrufon dnia 20.03.2012 19:37:06
I wracając do mechy: ze względu na wielość wizji i osobiste ambicje twórców jedynym rozsądnym rozwiązaniem cywilizującym mechanikę jest korekta istniejącej. Tak, by stała się bardziej strawna. Spłaszczenie awansów, zmniejszenie różnic, obcięcie odporności do 2.
#38 | czegoj dnia 20.03.2012 19:54:22
akurat Mruf skutecznie miesza klocuszki, wykorzystał chociażby mój Ag-Coto-Gar. Ghasta wykorzystał pomysł Ketha, kilka osób miesza te klocki.
#39 | Mrufon dnia 20.03.2012 19:57:50
To żaden problem.

Jedyny w zasadzie problem - to jak postawić forum. Wplecenie w scenar wszystkiego co mamy to betka.
#40 | Treant dnia 20.03.2012 21:37:57
Wciąż za mało tych mieszanek. Nawet całkiem pokaźny bestiariusz Archipelagu Wschodniego został skonsumowany tylko w części podczas PBF-a. A to może być samonapędzający się mechanizm - fanowskie materiały mają wzięcie, to przybywa chętnych do produkcji klocków i jest coraz więcej inspiracji oraz dekoracji do scenariuszy.
Kolejna sprawa to opinie MG i graczy na temat konkursowych prac - autor powinien otrzymać choćby najmniejszy odzew po rozegraniu jego przygody, by wiedzieć, czy ktoś się przy niej bawił, czy też trafiła na półkę, gdzie wyłącznie zbiera kurz.
#41 | Keth dnia 20.03.2012 21:56:42
Szczerze wątpię w to, by ktokolwiek kiedyś rozegrał jakiś konkursowy scenariusz - wyjątkiem może tu być jedynie sam autor i jego grupa... choć może się mylę...
#42 | BAZYL dnia 22.03.2012 07:20:46
Żeby było zabawniej ja dwa razy podchodziłem do Irysów (dwie różne grupy) i dwukrotnie drużyna nie dała nawet rady zejść do kopalni Smile Ale z innych źródeł wiem, że ludzie grają w ten scenariusz.
#43 | Mrufon dnia 22.03.2012 08:02:30
Jeden już grałem - ten Venara z I edycji. Sam go zresztą prowadził na ostatnim konie w Czersku. Scenar był bardzo fajny i grało się weń przednio.
#44 | ghasta dnia 22.03.2012 10:10:27
Czyli pisać warto.
#45 | Mrufon dnia 22.03.2012 10:21:28
Warto, zdecydowanie. Powinniśmy jednak zintensyfikować tę "wartościowość" poprzez częstsze granie, prywatnie i na konach.
#46 | deliad dnia 22.03.2012 15:52:15
Hej Bazyl! Pewnie, że grają. Moja grupa zeszła do kopalnia ba, nawet z niej wyszła z pseudo Irysem.
#47 | koszal dnia 22.03.2012 22:02:14
Jak dla mnie o to właśnie rozbija się problem napisania czegokolwiek tutaj w postaci materiału dodatkowego. Mówiąc "o to" mam na mysli fakt, że KC jest systemem cholernie kostkowym, choć (tutaj możecie mnie na stos rzucić) najczęściej w prowadzonych przeze mnie do niego sesjach gracze nie wykonywali żadnych rzutów (co z kolei może wiązać się z faktem, że lubię tak zapętlić atmosferę, że istotne są konsekwecje samych wyborów, a nie fakt, co kto potrafi). Zbyt długie zdania buduję, więc pokrótce: gramy tu na różnych zasadach, na różnych modyfikacjach, nawet piszac coś półoficjalnego jako rozszerzenie trudno wybrać, do której konwencji się odnieść- podręcznikowej, czy tej z MiMa, czy tej modyfikowanej (magia) z MiMa. Stąd, by tworzyć cokolwiek proponowałbym ujednolicić konwencję już na wstępie.
Póki co (powoli wracając do świata żywych), skłonny jestem skrobać rzeczy całkowicie pozbawione charakterystyk.
#48 | Treant dnia 22.03.2012 22:16:42
Konwencja została dawno określona: należy oprzeć się na tzw. wersji dyskietkowej i pierwszych numerach MiM, natomiast herezje w stylu tzw. podręcznika oraz "Nowych Oblicz Magii" użyć jako rozpałki do ogniska, przy którym odbywa się sesja.
#49 | ghasta dnia 23.03.2012 10:48:08
Akurat 'nowe oblicza magii' miały dla mnie więcej sensu i klimatu niż system PM-ów i na nich graliśmy.
#50 | Treant dnia 23.03.2012 21:42:07
Czarodzieje-mutanci + niekompletny system magiczny to było coś... kontrowersyjnego. Rozwiązanie opierające się na amuletach jest dalekie od dobrego, ale te wynaturzenia i wymagania dla alchemika były ostrą przesadą.
#51 | ghasta dnia 24.03.2012 21:08:14
Coś za coś, kc to masa niedoróbek i kilka ciekawych rozwiązań, a ten pomysł z magią był fajny chociaż też nie pozbawiony bzdur.

A z alchemikami nie miałem problemu - nikt nimi nigdy nie chciał grać Smile
#52 | koszal dnia 26.03.2012 03:36:18
A u mnie grał kumpel alchemikiem, ja czarnym rycerzem z zaletą piękniś (w rzutach startowo coś ponad 250 hehe) i preparował dla mnie afrodyzjaki dla Panien z dobrych domów (z dobrym posagiem) i trucizny dla ich niereformowalnych krewnych Grin
Konwencji jak widzę nie ma, bo każdy zagra jak lubi, stąd najwyraźniej tylko klimatem czas się zająć.
#53 | Raven dnia 31.03.2012 11:02:59
Zamknięcie strony uważam za stratę mnóstwa pracy osób które włożyły w to czas i serce - dzięki nim powstała skarbnica wiedzy o KC, nie mniej jednak faktycznie tematyka powoli się wyczerpała - moim zdaniem, a brak inwencji A. S -ów sprzyja popadaniu w nicość .

Osobiście nie mam pomysłu na tą chwilę na "reanimacje" pewne jest tylko to że same KC-ty nie wystarczą - moim zdaniem.
#54 | Goldwin dnia 31.03.2012 13:00:07
Poczytałem, poczekałem, czas zabrać głos.

Z tego co odczytuję większość z obecnych na Forum aktywnie uczestniczy w rozwoju świata. Lecz powinni brać pod uwagę, że nie samym MG ludzie żyją. Obecni dzielą się na graczy i prowadzących. Gracz raczej skoncentruje się na zabawie i relaksie po pracy/nauce a prowadzący będzie tworzył.
Ogólny zarys świata dał nam Autor. Reszta leży w rękach ludzi chcących bawić się tym systemem.

Konkluzja:

Czekanie, aż coś wypadnie spod pióra Autora i w związku z tym wyżalanie się, raczej mija się z celem. Według mnie, robi to już raczej nie dla zabawy a ze względów ekonomicznych, finansowych. Pospieszanie i naciskanie aby włączyć się do jego sposobu tworzenia, wizji kreowanego świata mija się z celem. Pozostaje jedynie cieszyć się jeśli wybierze kogoś zaufanego na "testera" i poczynania owe zostaną owiane mgiełką tajemnicy, niedostępne dla oka zwykłego śmiertelnika. Zauważcie, u nas w kraju ciężko o wydawnictwo dające możliwości jak zagraniczne. Nie ma aż tak rozwiniętej dystrybucji, czy też chętnych na wydawanie 1.0, 1.1...3.1 i tak dalej. Upadają wydawnictwa większe, jak chociażby 11 lat wydawania SFFHiH. A co tu dopiero mówic o pisaniu i wydawaniu na własną rękę. Wspomnijcie "Lustro...". Koszta z tym związane i ilość chętnych. Odważylibyście się w to zainwestować i rzucić na półkę?

Mistrzowie Gry:

Powinni skoncentrować się na tworzeniu, rozwijaniu, ubarwianiu świata. Przyciąganiu graczy do siebie magnetyzmem kreacji a nie narzekaniem. Wiem, to trudne. Nawet jedna, mała, pozytywnie wpisana ocena jego twórczości dodaje skrzydeł i chęci do dalszej pracy. Konstruktywna krytyka też się przydaje. Ale to tyle... nie ma co więcej oczekiwać. A z tego co widzę naprawdę trzeba być w tym dobrym. Czasy młodości i związanej z nią wolności, wyrozumiałości i rzucaniem się na każde, dobre czy źle napisane zdania zaczynają odchodzić. Stajemy się starsi, wzrastają wymagania. Nuży brnięcie przez literówki, błędy stylistyczne, kiepską budowę zdania, brak konsekwencji w podanych wydarzeniach (patrz: kalendarium, wizje świata). Tu podać mogę przykład Keth'a. Człowiek ów ma nieprzeciętny talent do tworzenia, mnogość światów jaką operuje, umiejętność posługiwania się słowem pisanym. Z niego większość, tu obecnych, a i nowoprzybyłych chcących brać udział po tej stronie barykady powinno brać przykład. I wcale nie dziwię się, że czasem odchodzi ochota na prowadzenie. Czasem warto oderwać się od jednego systemu żeby przekonać się jaki jest inny, lepszy lub gorszy. Chociażby po to aby np. wyrwać się ze skostniałej mechaniki i przesiąść na inną, być może ciekawszą. Było nie było to kwestia dogadania się z graczami.
Prywatny apel: Keth, nie zrażaj się, odsapnij od KC i wracaj z nowymi siłami!

Teraz na tapetę gracze:

Tu też nie jest lekko. Jeżeli podejmujemy się gry, powinniśmy stanąć na głowie żeby dodać ten jeden wpis, zdanie albo więcej aby machina toczyła się do przodu. Z werwą a nie zwalniając i przyspieszając. Taka jazda nuży nie tylko kierującego ale i pasażerów.
Dopasować się do prowadzącego albo zmienić, są różni MG, tak jak i gracze. Keth, dużo operuje fabularkami. Wystarczy mu właściwie techniczny, zbyt rozwlekłe wypisywanie graczy czasem jak widzę koliduje z jego wizją, wiele wkleja. Araven z kolei też chciałby się pobawić wizją świata wykreowaną przez graczy. Na tym polu trzeba wypracować konsensus, aby jedni ani drudzy nie odczuwali zniechęcenia.

Ogólnie Co do Forum i jego istnienia:

Bywałem na kilku czy kilkunastu, zwykle łączyło się to z pewną grupą osób. Stwierdzić jedynie mogę, iż z czasem ludzie tracą wenę, mają inne obowiązki, nudzą się... Przykłady można mnożyć. I nic na to się nie poradzi, co ma być to będzie.
Pozostaje jedynie liczyć na napływ "nowej fali". Jak ich przyciągnąć, dokładnie nie wiem.
Może właśnie poszerzyć forum o inne systemy, nie koncentrować się tylko na KC. Być może ktoś się skusi widząc akcję w tym temacie a nie tylko narzekanie.
PBF'y są swoistą alternatywą zabawy zespołowej i wielkie brawa dla Keth'a za wprowadzenie i kontynuowanie tej opcji. Nie powinno się z niej rezygnować a rozwijać.
Karcianki wprowadzone przez Czegoja też są dobrym pomysłem, choć mnie nie wciągnęły, zapewne znajdzie się gro osób chętnych podzielić się swoim doświadczeniem, wrażeniami, pomysłami.
Co do wsparcia finansowego, nie wiem jakie koszty utrzymania ale chętnie dołączę się do wsparcia. Nie ukrywam, że szkoda by było zamykać tak ogromną skarbnicę wiedzy o systemie. Nie zgadzam się i już, czytasz to Czegoju?

Na tym kończę swoje wypociny. Może coś jeszcze dodam jak nasunie się odpowiednia myśl.

PS. Wspomniałem Ketha, Aravena i Czegoja. Nie myślcie, że zapomniałem też o innych portalistach. Po prostu z nimi akuratnie się bawiłem. Dużym szacunkiem darzę osoby rozwijające tematy KC, ich twórczość i wizje świata (marynistykę, kalendarium, bestiariusz, uzbrojenie) czy Mordimera za wspaniałe rysunki. Im też należą się pochwały i wsparcie aby mieli chęci do dalszych starć z Forumowiczami na arenie komentarzy, pomysłów i wymiany zdań.

PS2. Może warto by było dodać KC do facebooka?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Najnowsze video
Sesja RPG #25 - Kryształy Czasu: Skutki polowaniaSesja RPG #25 - Krys...
Dodane przez czegoj w 05.04.2019
Odwiedzin: 42
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
WFRP: Ścieżki Potępionych #5: Leśne sanktuariumWFRP: Ścieżki Potępi...
Dodane przez czegoj w 30.03.2019
Odwiedzin: 44
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Sesja RPG #24 - Kryształy Czasu: Nowy jarl i próbaSesja RPG #24 - Krys...
Dodane przez czegoj w 22.03.2019
Odwiedzin: 106
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
WFRP: Ścieżki Potępionych #4: Skaveni - pierwsze sWFRP: Ścieżki Potępi...
Dodane przez czegoj w 15.03.2019
Odwiedzin: 81
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
FusionTube - Najczęściej oglądane video
Prezentacja RPG: Warhammer Fantasy Role Play 3edPrezentacja RPG: War...
Dodane przez czegoj w 29.03.2014
Odwiedzin: 6277
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Zapowiedzi RPG na 2014Zapowiedzi RPG na 2014
Dodane przez czegoj w 05.06.2014
Odwiedzin: 6024
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Elder Scrolls Online TrailersElder Scrolls Online...
Dodane przez Keth w 29.10.2014
Odwiedzin: 5952
Komentarze: 5
Średnia ocena:5
Powieść: Kryształy Czasu - Saga o Katanie. 2/10Powieść: Kryształy C...
Dodane przez czegoj w 22.08.2014
Odwiedzin: 5067
Komentarze: 0
Średnia ocena:3
Statystyki FusionTube
Wszystkie filmy: 69
Wszystkie kategorie video: 8
Najnowsze video: Sesja RPG #25 - Kryształy Czasu: Skutki polowania
Najczęściej oglądany film: Prezentacja RPG: Warhammer Fantasy Role Play 3ed [6277 Odwiedzin]
Zobacz video
Sprawy rodzinne - rozdział 7 Sesja RPG #14 - Kryształy Czasu: Hajda na smoka! Sesja RPG #11 - Kryształy Czasu: Trudne decyzje Sesja RPG #8 - Kryształy Czasu: Tajemnice starego Kryształy Czasu na baaardzo poważnie Sesja RPG #1 - Kryształy Czasu: Wyspa złoczyńców Sesja RPG #19 - Kryształy Czasu: Gdzie nekromancja Sesja RPG #22 - Kryształy Czasu: Buran Sprawy rodzinne - rozdział 11 Baniak Baniaka #21: Co to jest RPG? Kryształy Czasu - Saga o Katanie. Trailer 8/10 WFRP: Ścieżki Potępionych #5: Leśne sanktuarium Sprawy rodzinne - rozdział 9 Sesja RPG #9 - Kryształy Czasu: W kamiennej pułapc Sprawy rodzinne - rozdział 4
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
20-04-2019 13:45
Korekta przedostatniego posta w ITB

Nanatar
20-04-2019 11:36
Suriel, jaja z pewnością pomalowane i zdobione biżuterią, możesz pisać.

dretch
19-04-2019 18:14
Pokusa podliczona, Eszar półprzytomny, leży. Milcar ciężko ranny stoi, Ketras ranny stoi, Surelion lekko ranny stoi. Deklaracje proszę.

dretch
19-04-2019 13:06
kto by pomyślał, co znaczy Kacetowiec .. Sad

dretch
19-04-2019 13:05

dretch
19-04-2019 13:01
... a już byłem szczęśliwy, że jest kolejny zbiór informacji o KC... dalej mam wrażenie że jesteśmy sami we wszechświecie i "stfurca" nas opuścił ...

czegoj
19-04-2019 12:28
Kurde byli wcześniej. Ciekawe czy też pisali o KC.

Oggy
19-04-2019 11:12
Trochę niezręcznie wyszło: https://ibb.co/bQ.
..

czegoj
18-04-2019 15:10
Pośmiertna spowiedź. Toż to trzeba opatentować.

Suriel
18-04-2019 08:10
Bo lubię jak się ładnie prezentują.

Suriel
18-04-2019 07:05
..."praskom scenom" A potem będę sobie malował jajka, na kolorowo.

Suriel
18-04-2019 07:02
Zbliżają się święta.Dla mnie to akurat czas kiedy mam więcej wolnego na swoje rzeczy w tym pbf. Jeśli zatem dostanę wpisy w Warsaw ruszam z kolejna...

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[8113]
czegoj[5581]
dretch[4232]
8art[3679]
koszal[3405]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką