23.04.2019 06:54:19
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sesja KC online - Wy...
Czego akurat słuchacie?
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
Liczenie sukcesów w KC
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
W takim razie od dzisi...
Nie możesz, bo zakpić ...
Czegoju, ja z Ciebie m...
Straszna strata. Adria...
Szkoda chłopa :/ [*]
Artykuły
Powracając do niecodzi...
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Galeria
Szkaradny mistrz wycho...
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 78,009
01. Wybór rasy i płci Czytano: 24,844
05. Czary - objaśnie... Czytano: 21,414
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 20,132
Legenda Kryształów C... Czytano: 19,891
Charakter Postaci Czytano: 18,801
Martwiaki Czytano: 17,999
Spis kamieni szlache... Czytano: 17,400
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,938
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 16,258
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 9,333
Reaminacja czy eutanazja? 8,260
Już jest!!! 7,651
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 6,262
I po premierze 5,685
Grafiki Musiała 5,308
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,577
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,365
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,207
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 4,186
facebook
Witaj na stronie Kryształy Czasu - Najwiekszy portal o grze fabularnej rpg kryształy czasu.
PowitanieSesje PBFPortale społecznościoweSzukajka

Witamy na portalu, który powstał w oparciu o jeden z najstarszych polskich systemów RPG "Kryształy Czasu". Znajdziecie tu wszystko, co udało nam się zgromadzić na temat tego projektu przez wiele lat. Informacje jakie można tu znaleźć oparte są w głównej mierze na I edycji jaka ukazywała się na łamach pisma "Magia i Miecz", a także sporo autorskich materiałów tworzonych na bieżąco przez graczy i MG na potrzeby sesji. Mamy nadzieję, że portal stał się kompendium wiedzy o Kryształach Czasu. Można tu również znaleźć trochę materiałów do systemu RPG "Żelazne Królestwa" oraz dotrzeć do największej w sieci bazy kart - Warhammera Inwazji w wersji polskiej. Posiadamy również dużą bazę sesji PBF w różnych systemach.
Życzymy miłej lektury, a także liczymy na współtworzenie portalu!!!

Jesli mielibyście ochotę spróbować zagrać na naszym forum, to aktualnie trwające sesje znajdziesz tutaj.

Na początek warto przeczytać wstępniaka.

A potem już tylko wystarczy znaleźć info o aktualnie trwających rekrutacjach.

Przy okazji przejrzyjcie CV (naszego chyba najbardziej aktualizującego swoje poczynania w grach portalowych) gracza. Jego wysokość Deliad i wszystkie jego wcielenia

Warto też poznać naszą galerię chwały, czyli najpopularniejsze postacie PBF, stworzone przez graczy.

Jeśli chciałbyś nas znaleźć natychmiast, oto nasze propozycje.

Kanał Youtuba prowadzony przez Bazyla, z sesjami live naszych portalowiczów. 
Fanpage naszego portalu prowadzony przez czegoja.
Grupa na Facebooku prowadzona przez Bazyla.
Kanał otwarty na Discordzie.

Jeśli czegoś konkretnego szukasz na stronie, a mimo usilnych prób nie udaje się tego odnaleźć, skorzystaj z naszej szukajki, jesli dotychczas tego nie uczyniłeś.

Szukajka

I po premierze
Potrzebowałem kilku dni, żeby zebrać się w sobie i spróbować podsumować, to co się stało, chwilę przed i po premierze KC-towca.

Na początek rzeczy przyjemne.
Dzięki premierze od 11.11 do serwisu zalogowało się 84 użytkowników, co biorąc uwagę kilka ostatnich miesięcy jest bardzo dużym osiągnięciem. W statystykach odwiedzin jest równie ciekawie - grubo ponad 100 adresów ip (dziwnie to brzmi) dziennie odwiedzało nas od dnia premiery. Liczby te spadają, ale przecież niecodziennie będziemy wydawać nasze pismo. Jednym zdaniem, dzięki pierwszemu numerowi, sporo osób zainteresowało się naszą tematyką i mam nadzieję jeszcze więcej się zainteresuje. Cieszę się również z ilości komentarzy i postów, które pojawiły się. Znaczą one, że wielu ludzi miało coś do powiedzenia w sprawie KC-towca, a nie tylko przeczytali i wyrzucili do kosza, jak codziennie robią to z „metrem”. To tyle tytułem wstępu i tego co różowe.

Przechodząc do samego pisma.

Czego się spodziewałem ja?
Powtarzając za Michaelem Bufferem - Let's Get Ready To Rumble!! Niestety mocno się przeliczyłem, że te grzmoty jestem w stanie przetrzymać. To było jak nokaut w pierwszej rundzie, jeszcze za nim zdążyłem ustawić gardy. Całe szczęście z narożnika poleciał biały ręcznik i zostałem tylko znokautowany, a  nie skopany i zadeptany. Leo i Venar dzięki. Teraz już wiem, co czują ludzie czytający fora internetowe dotyczące własnej twórczości. Wszak nie od dziś wiadomo, że internet jest „jadem płynący”. Jakby dodać liczbę pochwał i błędów (gdzie pochwały są dodatnie, a błędy ujemne) weszłaby nam mocno ujemna liczba. Pewną słodyczą po nokaucie są aktualne oceny ankiety.

Grzechy główne.
Po dodaniu wszystkiego znalazłem dwa grzechy główne i kilkanaście grzeszków w numerze. Do obu postaram się odnieść. Grzeszki pozostawię, bez komentarza, bo można je ze spokojem poprawić w kolejnych numerach, jeśli oczywiście takie się pojawią.

Okładka.
Wbrew opiniom, ja uważam ją za bardzo dobra i polemika Hauerine mnie zupełnie nie przekonuje. Dlaczego?
Po pierwsze – okładka była konsultowana, ze wszystkimi z redakcji i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że ta która została jest lepsza. Dlaczego to mniej istotne, ważne że zaakceptowali ją wszyscy. Największe opory miał Leo, z wiadomych względów, on również interweniował u autora okładki, żeby zamienił K6 na K10. Niestety jak widać niewiele zdziałał (kwestia przyzwyczajenia). Stanęło więc na K6 i tyle.
Po drugie - argument, że komuś nie kojarzą się k6 z kryształami jest dla mnie tak śmieszny jak np. próba krytyki 3 numeru Magii i Miecz, gdzie na okładce jest żołnierz. I co to ma wspólnego z magią bądź mieczem? Zwyczajnie okładka, ma być ciekawa i ma przyciągnąć oko, a o czym jest KC-towiec wiedziano za nim powstał oraz wyraźnie wskazywał na to tytuł. Haureine nie da się każdej okładki dostosować do wymogów świata KC. Jeśli okładka skojarzyła Ci się z „Chińczykiem” to spróbuj treści zawarte w piśmie zastosować do tej gry i zobacz co z tego wyjdzie. Później możesz nam opowiedzieć o wrażeniach. Swoją drogą, ta gra musiała na Tobie odbić mocne piętno skoro do dziś kojarzy Ci się z płonącymi kostkami i „sferami niebieskimi”.

Rysunek wampirki.
Tutaj muszę posypać głowę popiołem. Uwaga w stylu – „Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na wstawienie czogoś dobrego po prostu z nich zrezygnujcie - ozdobniki w zupełności wystarczą jeżeli je dopracować.” Jest na tyle dobitna, że muszę się z nią zgodzić. Na wytłumaczenie mogę dodać tylko tyle, że ten rysunek był tam od początku tego tekstu, gdy już wszyscy wiedzieliśmy, że się pojawi w numerze. Wiele osób starało się go ratować, zmniejszając, dzieląc na warstwy i wiele innych cudów, zamiast go zwyczajnie wywalić. Zabiegi wydawały się o tyle skuteczne, że rysunek w pewnym momencie był już na tyle niewielki, iż była nadzieja, że błąd został zatuszowany. Niestety Oggy obnażył go z całą surowością. Podziękuję mu jednak gównie za rysunek żony, bo jest ładny. Za ocenę - to jest złe tamto dobre, już mniejsze podziękowania mu sie należą.

I co dalej?
Nie wiem. Trzeba się zastanowić i zapytać przede wszystkim Was, co dalej robić w sprawie KC-towca.
Poprawiać go, aż wszyscy użytkownicy będą zadowoleni? Będzie wersja 158 numeru 1.
Nie przejmować się krytycznymi uwagami i robić dalej swoje? Będzie wiele niedoróbek, wszak nie jesteśmy profesjonalistami.
Rozszerzać grono redakcyjne do monstrualnych rozmiarów biorąc ich najlepsze prace i najlepsze teksty? Niestety może się okazać, że jak się KC-towiec ukaże nie będzie już dla nikogo zaskoczeniem.
Można wymieniać dalej, ale po co? Pewnie wiele rozwiązań podrzucą sami użytkownicy. Dlatego proszę każdego z osobna, kto zna temat, ma wyrobioną opinię i coś do powiedzenia, o napisanie komentarza co dalej. Mam nadzieję, że będą to propozycje konstruktywne, które pozwolą stwierdzić, czy KC-towiec to jednostrzałowy wyskok, czy pewna ciągłość?

Na koniec uwaga osobista do Hauerine (i gdzieś mam to, że to mało profesjonalne). Jeśli będziesz chciał znów obrazić, wyśmiać lub coś podobnego przeczytaj sobie tekst w profilu Ketha - Tolerancja wobec trolli nie oznacza wcale, że musimy je dokarmiać. To o Tobie. Nie zamierzam z Tobą polemizować, ani odpowiadać na Twoje zaczepki słowne. Reagować będę tylko wtedy kiedy będę musiał. W innych przypadkach, kiedy się nie będę zgadzał z Twoim podejściem napiszę tyle – Tak, Haurine lekarz kazał przytakiwać. Pozdrawiam Cię gorąco i mam nadzieję, że to nie zmieni Twojego podejścia do portalu.
Komentarze
#1 | Hauerine dnia 16.11.2009 13:26:52
okładka była konsultowana, ze wszystkimi z redakcji i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że ta która została jest lepsza. Dlaczego to mniej istotne, ważne że zaakceptowali ją wszyscy.
Dla mnie np. bardziej istotne jest "dlaczego". Wiekszość często dokonuje głupich wyborów (po blisko 20 latach demokracji chyba już nikt nie ma co do tego złudzeń?), w socjologii znane jest też pojęcie brzydko nazwane "owczym pedem", a z argumentu ilosciowego najfajniej smieją się psychologowie społeczni: "jedzmy gówno, miliardy much nie mogą się mylić!"

argument, że komuś nie kojarzą się k6 z kryształami jest dla mnie tak śmieszny jak np. próba krytyki 3 numeru Magii i Miecz, gdzie na okładce jest żołnierz. I co to ma wspólnego z magią bądź mieczem?

W numerze 3 MiM zapoczatkowano Dział Gier Strategicznych. Zatem okładka silnie sygnalizowała nowy rodzaj zawartości numeru.
Tymczasem w KC-towcu mają byc rzekomo materiały zwiazane z KC, systemem w całości opartym na K10, gdzie k6 nie wystepuje. Gdyby to był powiedzmy 3 nr. KC-towca, a okładka miałaby zasygnalizowac pojawienie się nowego działu poswieconego "Chinczykowi" to Twój argument byłby w pełni zrozumiały.

Haureine nie da się każdej okładki dostosować do wymogów świata KC.
?? Dlaczego nie? skoro zin ma byc poświęcony KC, to i okładka moze byc KC-towska. No w czym problem? chcesz powiedzieć, ze na następnej okąłdce będzie Robocop? "bo nie da się kazdej okałdki dostosowac do wymogów świata KC" ?

Jeśli okładka skojarzyła Ci się z „Chińczykiem” to spróbuj treści zawarte w piśmie zastosować do tej gry i zobacz co z tego wyjdzie.
??? A co ma piernik...? Przecież ja własnie wskazuję na to, ze okładka nijak ma się do treści. Próbujesz odbijac piłeczkę twierdząc, że treść ma się nijak do okładki? Smile

Swoją drogą, ta gra musiała na Tobie odbić mocne piętno skoro do dziś kojarzy Ci się z płonącymi kostkami i „sferami niebieskimi”.
W fanowskim pisemku "Chińczykowiec" mogłyby pojawic się rózne pomysły i dodatki oraz alternatywne plansze. Moja wyobraźnia to dopuszcza. Taka okładka wttedy nieźle by pasowała.

Poprawiać go, aż wszyscy użytkownicy będą zadowoleni? Będzie wersja 158 numeru 1.
Po co? Wyciagnąc wnioski na przyszłość chyba wystarczy ?

Jeśli będziesz chciał znów obrazić, wyśmiać lub coś podobnego przeczytaj sobie tekst w profilu Ketha

"Znaj proporcjum". Jezeli cos krytykuję lub chwalę, to przedstawiam argumenty. Do krytycznych się po prostu nie odnosisz albo próbujesz mnie wysmiac lub obrazić, ewentualnie strzelasz focha, ze wcale przeciez nie musze czegoś tam wprowadzac jak mnie sie nie podoba. Za to jak coś pochwalę (np. broniąc Twojego pomysłu na turystyke w Ag-Coto-Garze) to całkiem chetnie podchwycisz argument.

Nie zamierzam z Tobą polemizować
Połowa tego "niusa" to polemika ze mną Grin
#2 | czegoj dnia 16.11.2009 14:43:31
Masz rację, lekarz kazał.
Nie zamierzam z Tobą polemizować
Połowa tego "niusa" to polemika ze mną
Od tego momentu już nie będzie. Obiecuję.
#3 | Hauerine dnia 16.11.2009 15:07:19
lekarz kazał.

Dobra, widze, że wcale nie zartujesz. Przyjmuje do wiadomości Twoją diagnozę. Serdecznie współczuje stanu zdrowia. Ale skoro masz taki problem to jednak napisz wyraźnie, ze komentarze mają byc wyłacznie pochwalne, bo "lekarz kazał przytakiwać". w innym razie ktos może się pomylic i pomysleć, ze okienko do komentowania służy wyrażeniu własnej opinii na jakis temat.
#4 | Treant dnia 16.11.2009 19:16:09
Hauerine - zamiast zniechęcać twórców KC-towca do dalszej pracy, zaproponuj jakiś artykuł własnego autorstwa do jednego z kolejnych numerów.
O ile zaś dobrze pamiętam to w chińczyka grało się jedną kostką k6.
#5 | Hauerine dnia 17.11.2009 11:06:34
Podobno osoby oceniajace KC-towca pozytywnie robia to na podstawie "oceny całości". Jakos nie widze tu tych merytorycznych, pozytywnych komentarzy. Jednocześnie częśc redakji już się przyznała ze sama sobie wystawiła pozytywne oceny. w sumie nic dziwnego, ze Twórcy podoba się jego dzieło. Gdyby głosowało 1000 ludzi to wpływ głosów redakcji byłby marginalny, przy 23 głosach jest jednak ogromny. Do tego dochodzi zwyczajny efekt sympatii znajomych. Nie ma się o co obrazać, zawsze wiadomo, że kolega postawi lepszą ocene i jest to normalne.

Niestety merytorycznie to jest porażka. Zaczynajc od okładki, każdy już wie o co chodzi. Wygląda to tak jak by osoby wybierajace okałdke chciały sparodiować i zniszczyć KC, a nie je popularyzować.

Dalej jest Aran. Bardzo fajny rysunek. Ale opis już gorzej. Po pierwsze nawiazuje do opisów z "parodii KC" wydanej przez MAG-a. Przykre, że ktoś kontynuje tą niechlubna tradycje.
Opis jednoczesnie oderwany jest od opisu samych sharanów, co to znaczy np: nie robią krzywdy niewolnikom ?? Przeciez oni sprowadzaja niewolników, po to, zeby ich pozerać w paskudny sposób. To jest mała krzywda?
Cały opis sprowadza się do zrobienia z Aranów prymitywnych wojowników, którzy nie przejmują się swoja historią, ani jakimis bogami, kultura też nie istnieje (ogromne ułatwienie dla autora opisu, bo też nie musi się tym przejmować!) ani nie wykonuja żadnych szczególnych dóbr. Znowu jest to oderwane od dostepnego opisu zbroi wykonanych przez Arany.
Podsumowując materiał słaby.

Dalej jest Tabadan opis rozbudowany, miejscami ciekawe pomysły...ale te asfaltowe drogi ? co by nie mówić to i tak najlepszy materiał do KC w tym numerze.

Bractwo Klingi Duszy - czyli organizcja, która została wymyślona tylko po to, zeby gracz miał fajny miecz dla swojej postaci. Niby po burzliwych sporach klinga miała nie dawac przemi do ZW, ale jednak daje, tylko troche mniejszą.
Nie zmienia to faktu, ze i tak za dużą.

Wampiry alternatywne - czyli przewrót w świecie gry. Znaczy miałyby one istniec oprócz tych zwykłych z bestiariusza, czy całkiem je zastapic ? Jesli to drugie to jest rewolucja w bestiariuszu i to na spora skalę. Jednoczęsnie bez wprowadzenia nowych współczynników czy zmian współczynników i zdolności na kolejnych etapach przemiany w wampira.
Najbardziej razące jest zorganizowanie ich w "struktury kościelne".
Niektore opisane tam "artefakty" moga posłuzyć za pomysły na nowe przedmioty magiczne, ale nie traktowałbym ich dosłownie.

"Sprawy Rodzinne" - perełka numeru. Przyjemnie napisane opowiadanie, nie bede już tu czepiał się szczegółów.
#6 | czegoj dnia 17.11.2009 14:45:33
Odniosę się do tego komentarza, chociaż nie powinienem. Swoje zdanie wyraziliśmy już obaj i mam nadzieję, większość już je zna.
Podobno osoby oceniajace KC-towca pozytywnie robia to na podstawie "oceny całości". Jakos nie widze tu tych merytorycznych, pozytywnych komentarzy

Jakoś tak jest w internecie, że łatwiej idzie krytyka niż chwalenie. Ja specjalnie dla Ciebie znalazłem kilka zdań pochwały.
Ogólnie świetna robota, gratulacje że udało się wydać KCetowca na rocznicę istnienia strony, oby tylko tak dalej

Zaangażowanym w pracę nad numerem należą się szczere wyrazy uznania - z pewnością poświęcili niemało czasu, by stał się on rzeczywistością. I to mimo niewielu głosów wsparcia. Brawa!
Życzę Wam, aby Wasz entuzjazm zarażał coraz szersze grono miłośników KC.

Czegoj gratuluje utrzymania dnia premiery

Doceniam waszą pracę

Podsumowując uważam,że pisemko się udało

Duży sukces i moje gratulacje!

cieszcie się, że wyszedł ten pierwszy numer

Wszyscy czekamy na 2

Dla mnie w zupełności wystarczy, żeby zrównoważyć Twoją krytykę.
Jednocześnie częśc redakji już się przyznała ze sama sobie wystawiła pozytywne oceny. w sumie nic dziwnego, ze Twórcy podoba się jego dzieło.

Tu się zgadzamy
Gdyby głosowało 1000 ludzi to wpływ głosów redakcji byłby marginalny, przy 23 głosach jest jednak ogromny. Do tego dochodzi zwyczajny efekt sympatii znajomych. Nie ma się o co obrazać, zawsze wiadomo, że kolega postawi lepszą ocene i jest to normalne.

Jak będziemy mieli możliwość przeprowadzenia takiej ankiety przy takiej liczbie użytkowników to będę się cieszył.
Niestety merytorycznie to jest porażka. Zaczynajc od okładki, każdy już wie o co chodzi. Wygląda to tak jak by osoby wybierajace okałdke chciały sparodiować i zniszczyć KC, a nie je popularyzować.

Dla Ciebie porażka dla mnie nie, więc 1:1 i szukaj innych myślących jak Ty, bo ja z myślącymi podobnie jak ja nie będę miał problemów. Co do popularyzacji KC-tów to już sam portal robi dużo więcej niż Ty dotychczas zrobiłeś.
Bardzo fajny rysunek. Ale opis już gorzej.

Fajnie, że Ci się podoba. Jeśli masz uwagi do opisu, proszę przesłać poprawki, jeśli będą ciekawe na pewno naniosę i dodam współautorstwo. Przy okazji tekst pokazał się na bestiariuszu, więc ktoś inny też chciał go opublikować. Zachęcam sprawdzić http://www.bestia...twory/2763
Przeciez oni sprowadzaja niewolników, po to, zeby ich pozerać w paskudny sposób. To jest mała krzywda?

Ciekaw jak to robią bo górę mają ludzką, za pewne podasz jakiś merytoryczny argument, żeby to uzasadnić.
Znowu jest to oderwane od dostepnego opisu zbroi wykonanych przez Arany.

Poproszę o opis zbroi. Jak będę znał to się ustosunkuję.
Dalej jest Tabadan opis rozbudowany, miejscami ciekawe pomysły...ale te asfaltowe drogi ? co by nie mówić to i tak najlepszy materiał do KC w tym numerze.

Myślę, że avnar już się czuje wyróżniony.
Niby po burzliwych sporach klinga miała nie dawac przemi do ZW, ale jednak daje, tylko troche mniejszą.

Pokaż mi miejsce gdzie to jest napisane.
Nie zmienia to faktu, ze i tak za dużą.

Kwestia wyobraźni, ale już wiemy że masz dużą bo dobrze grasz w Chińczyka dwoma kostkami, więc może dasz radę zaakceptować.
"Sprawy Rodzinne" - perełka numeru. Przyjemnie napisane opowiadanie, nie bede już tu czepiał się szczegółów.

Drugie wyróżnienie otrzymał Keth i w nagrodę otrzymuje uśmiech od Hauerine (odciśnięty w betonie, uzbrojonym po zęby)

Podsumowanie: z numeru pochwaliłeś (przynajmniej w miarę) dwa teksty z 5 i jeden rysunek. Jestem przekonany że ocenę "0 - beznadziejny" nie Ty wskazałeś.
#7 | Hauerine dnia 17.11.2009 15:01:39
Ja specjalnie dla Ciebie znalazłem kilka zdań pochwały.
Ale zasadniczo nie zawierają one merytorycznej pochwały treści numeru.

Ciekaw jak to robią bo górę mają ludzką, za pewne podasz jakiś merytoryczny argument, żeby to uzasadnić.

Wg. twego opisu arany nie stanowią osobnego społeczeństwa, ani nawet same się nie rozmnazają. Są częscią i mniejszościa w społeczeństwie sharanów, które wyprawia się po niewolników nie po to, zeby ich dobrze traktowac, tylko, żeby zjeść.

Poproszę o opis zbroi. Jak będę znał to się ustosunkuję.
bodaj MiM nr 8, opis zbroi wykonanych z różnych materiałów i przez różne rasy. Sa tam zbroje wkonane przez arany.

Pokaż mi miejsce gdzie to jest napisane.
O faktycznie, źle popatrzyłem na to jakie zdolności miały byc usuniete. Ups Smile

Jestem przekonany że ocenę "0 - beznadziejny" nie Ty wskazałeś.

Cholera, przejżał mnie !
#8 | czegoj dnia 17.11.2009 15:08:46
Ale zasadniczo nie zawierają one merytorycznej pochwały treści numeru.

Twoje argumenty też nie zawierają często krytyki merytorycznej.
Wg. twego opisu arany nie stanowią osobnego społeczeństwa, ani nawet same się nie rozmnazają. Są częscią i mniejszościa w społeczeństwie sharanów, które wyprawia się po niewolników nie po to, zeby ich dobrze traktowac, tylko, żeby zjeść.

A czy geje stanowią oddzielną społeczność? A jednak inaczej patrzą na sprawę miłości. Przy okazji też się nie rozmnażają.Grin
O faktycznie, źle popatrzyłem na to jakie zdolności miały byc usuniete. Ups

Tobie zdarzają się błędy?
Cholera, przejżał mnie !

To było łatwe.
#9 | Konto ukryte dnia 17.11.2009 15:15:46
Znowu łapiecie się za słówka Grin.
Na forum wrzucajcie takie wielopiętrowe odpowiedzi - łatwiej się to tam czyta zamiast pod art.
Poza tym jest wątek o kc-towcu więc...
#10 | czegoj dnia 17.11.2009 18:49:40
Jeszcze w woli całkowitego wyjaśnienia myśli jedzenia bądź niejedzenia ludzi przez sharany i brednie jakie ktoś tu wygaduje w postaci
sharanów, które wyprawia się po niewolników nie po to, zeby ich dobrze traktowac, tylko, żeby zjeść.

Słowa zaczerpnięte z MiM nr 6(94) s. 55 w tekście tryb życia sharanów
Ci którzy przeżyją najazd lub poddadzą się zostają niewolnikami. Moga też zabrać ze sobą część majątku, w tym zwierzęta i dzieci.
i drugi:
Sharanowie zasiedlają podbite miasta i twierdze. Pędzą tam, wydawałoby się, dość spokojny tryb życia - dbają o niewolników, o handel i politykę. Do większych wymarszów dochodzi dopiero wtedy, gdy zaczyna brakować jedzenia i niewolników (tych zjadają na końcu).
trzeci:
Niektórzy niewolnicy potrafią się posługiwać językiem sharanów (3 stopień trudności), wykorzystując do tego celu specjalne, metalowe przyrządy, które naśladują mowę pająkoludzi. Wykorzystywani są oni jako tłumacze i dzieki temu mają wyjątkowe wśród innych niewolników przywileje, a nawet pewną, ograniczoną władzę.
czwarty:
W tym celu wykorzystują oni zaufanych pomocników lub niewolników.

Myślę, że to całkowicie zmienia tok myślenia o sharanach, które wybierają się po niewolników, żeby ich zjeść. Zjeść to mogą trole a co jeszcze mogę trole to odsyłam do faq
#11 | nospe dnia 17.11.2009 18:58:56
Jak zaczynałem programować to był to kiepski kod. Teraz z perspektywy czasu żałuje, że czasami go nie zachowałem... Czegoj jeśli lubisz robić to co robisz, to rób to. Wydawaj kolejne nr KCtowca, a z czasem się wyrobi pismoSmile

Jak dla mnie wyszło średnio. Opisałem swoje uwagi we wcześniejszych komentarzach i nie uważam, że powinny one zniszczyć kogoś chęci do tworzenia jakiegokolwiek elementu KCtowca. Powstał, jest jaki jest, każdy chce jego ewolucji do lepszej jakości i należy kontynuować dzieło. Kości zostały rzucone:>

ps: KCtowiec ujawnił trolla: Hauerine - gratulujemySmile
ps2: ankieta pokazała, że chyba Hauerine głosował na najgorszą notę dla KCtowcaSmile
#12 | Hauerine dnia 18.11.2009 02:09:33
nospe:
ps: KCtowiec ujawnił trolla: Hauerine - gratulujemy

Bredzisz.

ps2: ankieta pokazała, że chyba Hauerine głosował na najgorszą notę dla KCtowca

Bredzisz po raz drugi.
#13 | Hauerine dnia 18.11.2009 13:08:20
czegoj:
Myślę, że to całkowicie zmienia tok myślenia o sharanach, które wybierają się po niewolników, żeby ich zjeść.


Czytaj uwazniej co cytujesz:
Pędzą tam, wydawałoby się, dość spokojny tryb życia

Słowa "wydawaołoby się" wskazują, ze rzeczywistość nie ejst sielanka. Czy zdanie "rolnik dba o świnkę" przeczy zdaniu "świnka jest po to, żeby ją zjeść" ? Nie (podobnie z koniem, który ma pracować, a później trafia do rzeźni). Tymczasem w moim komentarzu do Twojego tekstu chodziło o konkretne słowa, w których napisałeś, że "nie robią krzywdy niewolnikom" (chyba, że jakimś nieposłusznym). Tymczasem opis, z ktorego wybranymi cytatami próbujesz się zasłaniac wskazuje wyraźnie: trzymają niewolnikow, a gdy brakuje jedzenia zjadają ich i wyruszają po nowych. To jest robienie krzywdy.
I trzeczi cytat:
Niektórzy niewolnicy potrafią (...) i dzieki temu mają wyjątkowe wśród innych niewolników przywileje, a nawet pewną, ograniczoną władzę

Zwróć uwage na słowo "niektórzy", które specjalnie pogrubiłem. To że jakiś więzień Aushwitz był kapo, nie znaczy, że obóz nie słuzył do robienia ludziom krzywdy. Tak samo wysoka pozycja "niektórych" niewolników, majacych szczególne przedyspozycje, nie znaczy, że cała reszta nie jest przeznaczona ostatecznie na paszę. Jednak do tych najazdów pajęczaków dochodzi, a skoro jest najazd, to znaczy, że zjedli już praktycznie wszystkich niewolników (oczywiście robiąc im przy tym krzywdę). Zgodzisz się ?

I jeszcze jedna uwaga nie zwiazana z jedzeniem, ale jak juz zacytowałes:
dbają (...) o handel i politykę.

Wyobrazasz sobie dbanie o handel i polityke, bez zainteresowania historią albo tworzenia kultury ?
#14 | czegoj dnia 18.11.2009 14:14:54
Dobrze, żeby znów nie kruszyć kopii. Nie zgadzam się z Twoim modelem postrzegania. Sharany łapią ludzi, żeby mieć z nich wymierne korzyści. Jeśli już nie mają co jeść, to oni mogą posłużyć za żywność. Nie zmienia to faktu, że łapanie ich dla samej żywności jest bzdurą (już lepiej zapolować na coś co da dużo więcej żywności i się nie broni, albo zmusić ludzi żeby hodowali coś co da się jeść). Po co kazaliby im zabierać ich dobra i rodziny. Zwyczajnie traktują ludzi jako rasę niższą ale użyteczną, która jeśli przestaje być użyteczna przynajmniej napełni ich brzuchy. To tyle o sharanach.
Tekst mój jednak dotyczy aranów, a tych traktuję zupełnie inaczej. Po pierwsze są dużo bardziej ludzcy niż sharani. O ironio o ile sharany uważają ludzi jako podrasę to rządzą nimi ludzie z pajęczymi nogami. I czemu tak? Bo tak wymyśliłem i nie mam tu jakieś specjalnych przesłanek, chociaż powodów mogłoby być mnóstwo. Przykłady: znają się na magii, potrafią się dogadać z innymi rasami. Dzięki nim będzie można zjeść więcej ludzi, bo oni mięsa tego nie rusza a jednocześnie będą mogli wykonać niektóre prace powierzone ludziom. Teraz kolejna ironia losu - niestety się nie rozmnażają i o każdego osobnika trzeba dbać. Kolejnym przykładem za elitarnością aranów może być sam Tanuvel, któremu łatwiej było się dogadać z aranami. On jest odpowiedzialny za ucywilizowanie świata pająkoludzi, a co za tym idzie niektóre jego przyzwyczajenia przesiąkły do świata aranów, jako tych którzy są najbliżej niego. Na niego ze spokojem można zwalić, że nauczył ich traktować niewolników nie jako jedzenie tylko jako bardzo użyteczne narzędzie, o które jeśli się dba to dłużej i lepiej posłuży. To tyle w kwestii jedzenia i postrzegania niewolnictwa. Teraz ostatnia kwestia, polityki i historii. Jeśli miałaby powstać jakaś historia to znów musiałaby ona ściśle wiązać się z osobą Tanuvel. Ponieważ za nim on do nich dotarł, pająkoludzie byli jakby plemionami barbarzyńskimi, które raczej myślały jak przetrwać niż jak tworzyć historię i kulturę. W obecnej sytuacji rzeczywiście ze spokojem można stworzyć ich historię i kulturę, jednak od pewnego okresu, wcześniej zakładam, że nawet nie umieli pisać i czytać. Znali język jedynie mówiony. Wspomniałem już w komentarzu o aranach - masz pomysł to się nim podziel, jeśli będzie akceptowalny i da się wpleść w powstała strukturę to bardzo chętnie dołącze do już istniejącego tekstu.

Na koniec podsumowanie zupełnie nie związane z tematem. Podejrzewam, że nasz duża różnica zdań polega an sposobie patrzenia na KC-ty. Ja jestem nastawiony na zabawę i nie muszę mieć wszystkiego logicznego, wytłumaczonego i odniesionego do rzeczywistości. Przykład: Lubie łowić ryby, co nie zmienia faktu, że nie muszę nawet znać nazwy złapanego okazu oraz całej procedury łapania ich efektywniej (przynęty, wędki, żyłki, kołowrotki). U Ciebie zdaje się jest odwrotnie, jeśli nie będziesz wiedział w co masz się bawić to się w to nie bawisz i nie dopuścisz tych, którzy chcą to robić.
#15 | Hauerine dnia 18.11.2009 14:58:46
Ludzie (itp. rasy) jednak regularnie służą sharanom jako zywność. Przecież zjadani są w czasie najazdów, a sam najazd jest już potwierdzeniem, że niewolnicy zostali zjedzeni. To nie jest kwestia sezonowego braku papu, tylko pewnego "cyklu rozwojowego". Sharani szybko się mnożą i potrzebują coraz wiecej jedzenia, jak ich jest za dużo to zjadają wreszcie niewoników z ostatniej wyprawy i jada na nową. W czasie najazdu populacja sharanów zostaje mocno zdziesiątkowana walkami, ale za to wraca z niewolnikami. Przez kolejne lata sharani mnożą się, w koncu zjadają wszystkich niewolników i znowu dokonują najazdu. Niewolnicy są nie tylko siła roboczą, ale i rezerwuarem pożywienia. Chociaż wydawałoby się że sharani prowadzą spokojny tryb zycia.

Tekst mój jednak dotyczy aranów, a tych traktuję zupełnie inaczej.
ale sa częscią tego społeczeństwa, czy wręcz w Twojej wersji rodza się "w rodzinach" zwykłych sharanów.

Po pierwsze są dużo bardziej ludzcy niż sharani.
...i dlatego nie obchodzi ich historia, religia czy kultura ?

Kolejnym przykładem za elitarnością aranów może być sam Tanuvel
Którego nie było Smile

Wspomniałem już w komentarzu o aranach - masz pomysł to się nim podziel, jeśli będzie akceptowalny i da się wpleść w powstała strukturę to bardzo chętnie dołącze do już istniejącego tekstu.
Nie da się wpleść, bo Tanuvel to postać zmyslona przez heretyckich MAG-ów i nigdy go nie było na Archipelagu Pajęczym Smile
#16 | czegoj dnia 18.11.2009 15:15:12
Prosiłem Cię już wyżej, żebyś nie zabierał przyjemności z zabawy. To że masz inne grabki i mama powiedziała Ci, że Twoje są lepsze nie znaczy, że tak jest. Widzę, że do Ciebie trzeba bardzo dobitnie, bo inaczej nie zrozumiesz. Dla niektórych podręcznik był wytyczną do grania w KC-ty. Mnie pomysł Tunaviela bardzo się podobał i skoro inni potrafili go zaakceptować na swojej Orchii to Ty nie musisz. Nie zmienia to faktu, że Twoje grabki nie są lepsze niż moje. Czasami mam wrażenie, że jesteś drugi po panie A.S. (czasami nawet przed nim) i robisz za wyrocznię, której inni mają słuchać. Wyluzuj trochę.
#17 | Hauerine dnia 18.11.2009 15:42:34
Dla niektórych podręcznik był wytyczną do grania w KC-ty.
W życiu gorsze rzeczy się zdarzają Smile
Mnie pomysł Tunaviela bardzo się podobał i skoro inni potrafili go zaakceptować na swojej Orchii to Ty nie musisz.
Oczywiście, ze nie muszę. A czy wolno mi w dziale komentarze zaznaczyć gdzie są sprzeczności między jedną wersją, a drugą, czy też to zakazane zostało ?
#18 | czegoj dnia 18.11.2009 15:52:40
Jak najbardziej możesz. Przyjąłem do wiadomości i dalej twierdzę, że mi się to nie gryzie. Skoro Tobie się to gryzie to już Twój problem. Przy okazji Tobie się sporo gryzie, jeśli to tylko nie jest Twoje.
#19 | Hauerine dnia 18.11.2009 16:34:16
Ja jestem nastawiony na zabawę i nie muszę mieć wszystkiego logicznego, wytłumaczonego i odniesionego do rzeczywistości. Przykład: Lubie łowić ryby, co nie zmienia faktu, że nie muszę nawet znać nazwy złapanego okazu oraz całej procedury łapania ich efektywniej (przynęty, wędki, żyłki, kołowrotki). U Ciebie zdaje się jest odwrotnie, jeśli nie będziesz wiedział w co masz się bawić to się w to nie bawisz i nie dopuścisz tych, którzy chcą to robić.

Ależ baw się tak jak lubisz. Tyle, że jak zamieszczasz swoje autorskie dodatki do systemu w miejscu ogólnodostepnym, z opcją "komentujcie" to się nie dziw, że ktos w komentarzu napisze, że to tu czy tam nie pasuje. Bo to nic dziwnego, skoro, jak twierdzisz, wcale się nie przejmowałeś żeby pasowało.

Przy okazji Tobie się sporo gryzie, jeśli to tylko nie jest Twoje.

A to juz jest wypowiedz kontrowersyjna, obraźliwa i mająca na celu wywołanie kłótni.
#20 | nospe dnia 18.11.2009 17:32:23
A to juz jest wypowiedz kontrowersyjna, obraźliwa i mająca na celu wywołanie kłótni.

Nie rozumiem czemu się dziwisz, przecież Ty to non-stop robisz.
#21 | Hauerine dnia 18.11.2009 17:40:27
Nie rozumiem czemu się dziwisz, przecież Ty to non-stop robisz.


Wypowiedz zawierająca nieprawdziwe informacje i obraźliwa, mająca na celu wywołanie kłótni.

Ps. Od wczoraj robisz to trzeci raz wobec mojej osoby.
#22 | nospe dnia 18.11.2009 18:43:49
Trollujesz i dziwisz się, że inni trollują?Smile

To chyba typowe zachowanie trollaSmile

ps: Czegoj chyba lepszy średni użytkownik na portalu niż mędrzec, z którym nie da się współpracować - kick him!Smile
#23 | Hauerine dnia 18.11.2009 20:27:03
Trollujesz

Nie prawdziwa i szkalująca informacja po raz czwarty.

lepszy średni użytkownik na portalu niż mędrzec, z którym nie da się współpracować

Piąty raz czy masz jakies dowody na to, że nie da sie ze mną współpracować ?
#24 | nospe dnia 18.11.2009 22:00:26
Nie prawdziwa i szkalująca informacja po raz czwarty.


Jak coś jest nie prawdziwe to w jaki sposób może to być szkalujące?

Piąty raz czy masz jakies dowody na to, że nie da sie ze mną współpracować ?


Tak.
#25 | Hauerine dnia 19.11.2009 09:12:01
Jak coś jest nie prawdziwe to w jaki sposób może to być szkalujące?

właśnie w taki, ze rozpowszechniasz nieprawdziwe i oczerniajace informacje. Co gorsza nie piszesz nt. anonimowego nicka, tylko osoby, która podpisała się z imienia i nazwiska wysyłajac niejeden tekst na portal.
Tym bardziej dziwne, ze administracja nie raguje na twoje obraźliwe zaczepki i rozpowszechniane nieprawdziwe informacje?
#26 | czegoj dnia 19.11.2009 09:17:35
Reaguje.
Proszę nie rozpowszechniać zaczepek.Grin
Proszę nie reagować na zaczepki.Grin
#27 | avnar dnia 19.11.2009 09:57:03
Panowie, dajcie już spokój. Przecież to do niczego nie prowadzi. Łączy nas wspólne hobby a wygląda na to jakbyśmy chcieli zrobić III wojnę światową. Proponuję zacząć od początku, wziąć kilka głębszych oddechów, zakopać topór wojenny jak tego dał przykład Venar.
#28 | leobardis dnia 19.11.2009 12:30:52
Zgadzam się z Avnarem i Venarem.
Jeśli jesteśmy osobami poważnymi to przecież potrafimy normalnie prowadzić dyskusje.
Po co rzucać się do gardeł ? w ten sposób nic nie stworzymy tylko zniszczymy.
Postarajmy się wspólnie stworzyć świat , który nas wszystkich tutaj ściągnął i dla którego wciąż tu wracamy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Najnowsze video
Sesja RPG #25 - Kryształy Czasu: Skutki polowaniaSesja RPG #25 - Krys...
Dodane przez czegoj w 05.04.2019
Odwiedzin: 43
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
WFRP: Ścieżki Potępionych #5: Leśne sanktuariumWFRP: Ścieżki Potępi...
Dodane przez czegoj w 30.03.2019
Odwiedzin: 44
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Sesja RPG #24 - Kryształy Czasu: Nowy jarl i próbaSesja RPG #24 - Krys...
Dodane przez czegoj w 22.03.2019
Odwiedzin: 106
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
WFRP: Ścieżki Potępionych #4: Skaveni - pierwsze sWFRP: Ścieżki Potępi...
Dodane przez czegoj w 15.03.2019
Odwiedzin: 82
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
FusionTube - Najczęściej oglądane video
Prezentacja RPG: Warhammer Fantasy Role Play 3edPrezentacja RPG: War...
Dodane przez czegoj w 29.03.2014
Odwiedzin: 6277
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Zapowiedzi RPG na 2014Zapowiedzi RPG na 2014
Dodane przez czegoj w 05.06.2014
Odwiedzin: 6024
Komentarze: 0
Średnia ocena:0
Elder Scrolls Online TrailersElder Scrolls Online...
Dodane przez Keth w 29.10.2014
Odwiedzin: 5952
Komentarze: 5
Średnia ocena:5
Powieść: Kryształy Czasu - Saga o Katanie. 2/10Powieść: Kryształy C...
Dodane przez czegoj w 22.08.2014
Odwiedzin: 5067
Komentarze: 0
Średnia ocena:3
Statystyki FusionTube
Wszystkie filmy: 69
Wszystkie kategorie video: 8
Najnowsze video: Sesja RPG #25 - Kryształy Czasu: Skutki polowania
Najczęściej oglądany film: Prezentacja RPG: Warhammer Fantasy Role Play 3ed [6277 Odwiedzin]
Zobacz video
Sesja RPG #15 - Kryształy Czasu: Zabawa z dawna oc Elder Scrolls Online Trailers Sprawy rodzinne - rozdział 9 Warhammer - Strona po stronie Kryształy Czasu - Saga o Katanie. Trailer 10/10 Kryształy Czasu - Saga o Katanie. Trailer 4/10 Opowieści Barda - Piosenka o piwie. Kryształy Czasu - Saga o Katanie. Trailer 7/10 Sesja RPG #21 - Kryształy Czasu: Grobowiec króla Sprawy rodzinne - rozdział 6 Sesja RPG #7 - Kryształy Czasu: Powrót ze zniszczo Sesja RPG #16 - Kryształy Czasu: Nieudana zasadzka Sesja RPG #18 - Kryształy Czasu: Północny obóz Sesja RPG #4 - Kryształy Czasu: Zdrada goblinów WFRP: Ścieżki Potępionych #2 - Ognista zemsta
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
20-04-2019 13:45
Korekta przedostatniego posta w ITB

Nanatar
20-04-2019 11:36
Suriel, jaja z pewnością pomalowane i zdobione biżuterią, możesz pisać.

dretch
19-04-2019 18:14
Pokusa podliczona, Eszar półprzytomny, leży. Milcar ciężko ranny stoi, Ketras ranny stoi, Surelion lekko ranny stoi. Deklaracje proszę.

dretch
19-04-2019 13:06
kto by pomyślał, co znaczy Kacetowiec .. Sad

dretch
19-04-2019 13:05

dretch
19-04-2019 13:01
... a już byłem szczęśliwy, że jest kolejny zbiór informacji o KC... dalej mam wrażenie że jesteśmy sami we wszechświecie i "stfurca" nas opuścił ...

czegoj
19-04-2019 12:28
Kurde byli wcześniej. Ciekawe czy też pisali o KC.

Oggy
19-04-2019 11:12
Trochę niezręcznie wyszło: https://ibb.co/bQ.
..

czegoj
18-04-2019 15:10
Pośmiertna spowiedź. Toż to trzeba opatentować.

Suriel
18-04-2019 08:10
Bo lubię jak się ładnie prezentują.

Suriel
18-04-2019 07:05
..."praskom scenom" A potem będę sobie malował jajka, na kolorowo.

Suriel
18-04-2019 07:02
Zbliżają się święta.Dla mnie to akurat czas kiedy mam więcej wolnego na swoje rzeczy w tym pbf. Jeśli zatem dostanę wpisy w Warsaw ruszam z kolejna...

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[8113]
czegoj[5581]
dretch[4233]
8art[3680]
koszal[3405]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką