Losowanie zawodów

Zakłada się, że każda z postaci zajmowała się również czymś również zanim została poszukiwaczem przygód. Nabyła dodatkowe umiejętności, poprzez zawody. Rodzaj tych zawodów zależy od pochodzenia czyli wylosowanej klasy społecznej postaci, a ich maksymalna ilość zależna jest od Mądrości.

Aby sprawdzić ile zawodów nauczyła się nasza postać należy wykonać rzut k100 a następnie porównać z MD. Wynik powyżej tego współczynnika oznacza, iż postać nie nauczyła się żadnego zawodu. Natomiast w przypadku wyrzucenia poniżej MD, każde 20 punktów różnicy (również niepełne) pozwala nauczyć się jednego zawodu.

Gracz nie wybiera zawodu, ale je losuje. Zawody nabywa się tylko raz i w późniejszym czasie jest możliwe nabycie go tylko poprzez magiczne Księgi Wiedzy. Jeżeli podczas nauki zawodu postać zwiększyła swoją MD może wykorzystać te punkty do zdobycia kolejnego zawodu.

Nauka zawodu trwa dwa lata, choć w niektórych przypadkach jest na to potrzebna większa ilość czasu. Za każdy wyuczony zawód postać otrzymuje na początku gry 2k10 PD.

Jeżeli zdarzy się iż jakiś zawód został wylosowany ponownie, oznacza to specjalizację a co za tym idzie zwiększa się efektywność w przypadku wykorzystywania tej umiejętności w trakcie gry. Stopniuje się to poprzez normalną naukę zawodu, specjalisty lub mistrza w przypadku wylosowania po raz trzeci tego samego zawodu. Oczywiście wiele udogodnień związanych z lepszym poznaniem zawodu może wynikać z decyzji MG.

Profesja kupiecka otrzymuje dodatkowy bonus w postaci wyboru dodatkowego dobrowolnie wybranego zawodu, oczywiście z klasy dostępnej dla klasy społecznej postaci.

Podczas losowania zawodu należy też pamiętać o modyfikatorze związanym z klasą społeczną. W przypadku klas niższych odejmujemy 10 od wyniku rzutu kostką, średnich pozostaje rzut na swoim poziomie, wyższych dodajemy plus 10 do wyniku rzutu kością. Natomiast Elita Władzy dodaje 20.

Lista zawodów klasy niższej

Lista zawodów klasy średniej

Lista zawodów klasy wyższej

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *