Podsumowanie roku 2016

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 05 stycznia 2017, 11:13

Na tę chwilę "zajawka" tematu, ale komentować już możecie!

Twarde fakty przemawiają za tym, że portal - z funkcji bytu dzielącego się wiedza przekształcił się w miejsce, w którym spotykają się znajomi. Czy to źle? Wydaje mi się, że niekoniecznie. Klucz, na którym opierał się portal, wypalił się dawno temu. W tej chwili interesują nas inne tematy. Z kronikarskiego obowiązku należy napisać iż w zakończonym roku nie zaszaleliśmy tak pod względem artykułów jak i tematów nie związanych z pdf-ami :D. Na 9 (!) newsów na stronie głównej - co daje najgorszy chyba wynik w historii działania portalu - mamy:
5 obwieszczeń (świątecznych i nieświątecznych i innych)
1 wpis Gawędziarzy
1 o Kryształach Czasu
1 o DrecarE (czy tak się to pisze?)
1 o Iron Kingdoms
gdzieś w głębi systemu newsów znajdziecie relację z Kryształkonu.

Z sukcesów, niewątpliwie Kryształkon. Chwała organizatorom i uczestnikom za przybycie i zabawę. Sam nie byłem ale cieszę się, ze kolejne spotkanie doszło do skutku. Była jeszcze próba zrobienia drugiego spotkania w ciągu roku, ale z wiadomych przyczyn - braku zaangażowania głównego organizującego zlot - nie doszła do skutku.

Nie powiem - z zainteresowaniem oczekiwałem wydania gry opartej o kc-ty. Niestety nie udało się tego zrobić.

cdn..

(bateria w telefonie mi pada :D )
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2017, 15:55 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 stycznia 2017, 10:45

Ci do wyniku to nie presadzalbym z negatywnym podejsciem. Ubiegły rok może noe obfitował w ilość ale nie można odmówić w tym roku rozmachu.
Po pierwsze zwalisty projekt wypuscili Gawedziarze. Drugim dużym porojektem była 8 jest KCpedia. Wersja dyskietkowa została praktycznie wykonana. No może bez kilku stworów.
Na forum Sigil popełnił kilka ciekawych tekstów o prowadzeniu ogólnie. Jak dla mnie bardzo cenna rzecz i z powodzeniem mogła by być wrzucona na stronę frontowa. To samo Keth i pozostali wyznawcy Boga-Imperatora. Zmierzam do tego że serce portalu przenosi się w głąb forum w małe mikroklimaty.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 stycznia 2017, 11:11

Nie wspominając o tym, że znacznej rozbudowie uległy inne gałęzie forum, co poszerzyło jego ofertę. PBFy doczekały się nareszcie własnego działu. Powstał dział o Systemach Grozy, który nie tylko stanowi bazę do dyskusji o rożnych settingach ale może zainspirować wielu do prowadzenia w tej konwencji. Ponadto powstał dział o DrecarE, który wciąż się rozwija, co bardzo mnie cieszy.

Generalnie sądzę, że zakres informacji na forum poszerzył się, co sprawia, iż oferta jest bardziej zróżnicowana. A to z pewnością duży plus. Pozwala to portalowi rozwijać się, wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników (zwłaszcza tych nowych). Nie sądzę, by było to negatywne w jakikolwiek sposób. Różnorodność jest zawsze siłą, a nie wadą. Poza tym działy do KC mają swoich stałych bywalców i mogą spokojnie egzystować z innymi. Tak naprawdę, osobiście widzę cel tego forum jako wspieranie idei gier RPG w Polsce w rożnej formie, nie tylko w postaci KC ale także gier PBF, tłumaczeń innych systemów anglojęzycznych (Warhamer 40K, Degenesis, Iron Kingdoms), czy propagowaniu Polskich systemów autorskich w rodzaju DrecarE. I to jest dobre. Tego myślę warto się trzymać. :)

Dlatego warto zauważyć także aktywność w innych działach. Nie zgodzę się więc z tym, że forum stało się jedynie miejscem spotkań starych znajomych. Na pewno jest nim również - i to świetnie, super, że osoby które łączy zamiłowanie do KC mają takie miejsce w sieci. Ale stało się także ważną bazą dla gier PBF, które dzięki MG takim jak: Keth, Lightstorm, TTA prezentują naprawdę wysoki poziom literacki. Muszę przyznać, że jak dotąd nie znalazłem na innych forach sesji prowadzonych tak bogato. Tak więc warto to nadmienić, bo jest to ważne. Nie wszyscy tutaj żyjemy KCtami. ;) Ale z pewnością jest to miejsce, które może nas łączyć niezależnie od upodobań do tego czy innego systemu, pozwalając nam dobrze się bawić i rozwijać jako Gracze i MG. :)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 07 stycznia 2017, 16:13

Dodam kilka groszy od siebie. Najpierw forum i PBF, czyli moje ulubione miejsce na portalu. Całkowicie zgadzam się z Sigilem. Poziom jakości zabawy bardzo się podniósł, świeża krew ogromnie wzbogaciła ten dział. Cieszy, że coraz więcej osób podejmuje się mistrzowania, a dotychczasowi MG mogą coraz częściej przejść do roli graczy (bardzo odświeżające dla mnie doświadczenie). Mogłem choćby poczuć smak Wampira czy DrecarE, a wierzę, że to nie koniec nowych emocji).

Co do portalu jako takiego, kolejny rok dowiódł tego, co poprzedni. Kryształowy potencjał wyczerpał się prawie zupełnie, ale nikomu najwidoczniej to nie przeszkadza (ci, którym przeszkadzało raczej już nas nie odwiedzają). Tematyka mocno się uogólniła, mamy coraz więcej innych wątków do dyskusji. Brakuje mi jedynie większej aktywności na mainie - to bodajże pierwszy rok, w którym na jednym mainie zmieściły się życzenia wielkanocne i bożonarodzeniowe. Myślę, że ten stan rzeczy może się jednak zmienić, trzeba tylko wciągnąć do zabawy większą ilość użytkowników. Sam nie narzekam na nadmiar wolnego czasu, ale oprócz sesji PBF chcę też zainwestować w nowe artykuły spod znaku DrecarE, Degenesis, Żelaznych Królestw i Dark Heresy. Mamy inteligentnych twórczych członków potrafiących pisać na różne tematy, dlaczego tego nie wykorzystać. Parę lat było tak, że pisało się wiele, ale zaledwie kilka osób reagowało, komentowało, argumentowało. Teraz grono użytkowników zrobiło się przynajmniej w tej kwestii aktywniejsze.

Co wyjątkowo zasługuje na podkreślenie, przybyło nam na portalu pań. W SB wciąż dominują męscy szowiniści, ale na forum panie dają się już zauważyć. Portalistki takie jak TTA czy Zin-Carla pozwalają żywić nadzieję, że ten trend będzie się umacniał (bardzo bym sobie tego życzył, bo choćby w samych sesjach PBF bez trudu można dostrzec, jak zabawę wzbogaca uczestnictwo kobiety).

Jak sobie coś jeszcze przypomnę, dopiszę.

P.S. Odkryłem w międzyczasie, dlaczego Szyndlerzy przestali nas już odwiedzać. Nie, nie z powodu awatarów, które uparcie zmieniałem im na misie pandy. Oni po prostu skoncentrowali się całkowicie na podboju rynku rosyjskiego! Skąd takie podejrzenia? Ano po wizycie na forum Paladynatu! Mnóstwo rosyjskojęzycznych postów, na dodatek cyrylicą. Nie wiem, o czym tam piszą dokładnie, ale potrafię uwierzyć, że największe rosyjskie koncerny rozrywkowe biją się o prawa autorskie do ekranizacji Sagi o Katanie! Podejrzewam, że w roli Katana wystąpi sam Władimir Władimirowicz!

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 stycznia 2017, 18:13

Mam pytanie. Jak myślicie co powinno byc na stronie tytułowej. Tylko tematy związane z KC?

ps. Zimno, -14C u mnie, więc mam więcej czasu bo nic się nie da zrobić innego więc mam czas. I chyba wygrzebie taki tekst co go napisalem wstępnie z pół roku temu do KC. Leżał i czekał na redakcje.
Edit: jednak tekstu jest mało i niedorobiony, krótko mówiąc.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2017, 20:48 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 08 stycznia 2017, 01:08

nie z powodu awatarów, które uparcie zmieniałem im na misie pandy
Keth, ty śmieszku.
Żeby nie było że offtopuje - w ubiegłym roku zabrakło sesji przez skype. ghasta straszył jakąś (nawet jeżeli nie KC) ale chyba nic z tego nie wyszło. W 2015 avnar, deliad, ghasta i czasami inni graliśmy naprawdę sporo i to w Kryształy. Teraz system faktycznie leży przykryty wiekiem to i mało zaglądam o krypty.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 08 stycznia 2017, 13:27

Żeby nie było że offtopuje - w ubiegłym roku zabrakło sesji przez skype. ghasta straszył jakąś (nawet jeżeli nie KC) ale chyba nic z tego nie wyszło. W 2015 avnar, deliad, ghasta i czasami inni graliśmy naprawdę sporo i to w Kryształy. Teraz system faktycznie leży przykryty wiekiem to i mało zaglądam o krypty.
To może warto do tego wrócić i jak mówił ghasta nie koniecznie musi być to KC. Osobiście chciałbym trochę rozszerzyć horyzonty o więcej systemów, zwłaszcza w takie z którymi nie miałem styczności. A pbf i przebijanie się przez podręczniki bez praktyki jakoś nie bardzo mnie pociąga. Także jakby jakaś sesja komunikatorowa się szykowała to z chęcią bym zajrzał.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 08 stycznia 2017, 15:08

Zapomniałem dodać, że w temacie technicznym najlepszą innowacją była pułapka na boty, która pozwoliła definitywnie skończyć z niemile widzianymi natrętami. Od bardzo dawna nie zaobserwowałem też blokowania się strony, co kiedyś było istnym utrapieniem.

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 09 stycznia 2017, 10:55

Także jakby jakaś sesja komunikatorowa się szykowała to z chęcią bym zajrzał.
Zaglądałbyś czegoj czy zagrałbyś? Bo to robi dużą różnice.
Wrzucę więc coś w stosowny temat.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 09 stycznia 2017, 12:41

Zaglądałbyś czegoj czy zagrałbyś? Bo to robi dużą różnice.
A tego akurat nie wiem. Wszystko zależy od czasu, MG, koncepcji świata i mojego własnego odbioru. W jednostrzałówkę na pewno zagrałbym, natomiast na długie kampanie raczej bym się nie pisał. Zależy mi na poznawaniu samych mechanik i światów w praktyce, chyba bardziej niż na samej grze.

Awatar użytkownika
dretch
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post autor: dretch » 09 stycznia 2017, 20:38

Wiem, że gdzieś się to na naszym portal przewinęło, ale może odświeżylibyśmy w 2017 roku wątek NPC? W sensie np. cmentarzysko - Postać tan Zag Łoba, grubas rycerz, ciągle palący lulki i pijący miód pitny skończył swój żywot przygnieciony dwukrotnie większym głazem ciśniętym przez katapultę małych mozolnych i wkurzających goblinów. I tu opis śmierci, statystyki i krótka historia :) Lub inny zbiór - taka koncepcja pozwoliłaby nam wziąć NPC z rękawa - przydałoby się na sesje.
Rudzielec z Koronapan o imieniu Gerard (Anabaptysta, Borka)
http://www.degenesis.com/character-en/i ... a6aa74c071

**
ECO - Stra?nik miejski Ostrogaru
http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=353

--
Je?eli pad?e?, szybko wsta?, bo jeszcze Ci dokopi?.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 10 stycznia 2017, 17:06

Dretch nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dopisywał kolejnych lub żeby zrobili to inni http://www.krysztalyczasu.pl/forum/view ... ead_id=207

Niektórzy NPC trafili też do KC-towca, więc też stosunkowo łatwo po nich sięgnąć. Także pomysł zacny, ale nie wiem, czy znajdą się chętni do pisania i korzystania z tego dobra.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 10 stycznia 2017, 17:48

To ja mam kolejne pomysły na rycerzy. Na przykład Tan Kowiec rycerz morski, który ma szczególnie duże problemy z piciem (nie potrafi przestać). To taka dramatyczna postać.
Mam jeszcze Tan Buryn - taki muzyczny rycerz oraz Tan Pon -krwawy rycerz chaosu.Co wy na to?
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 10 stycznia 2017, 17:58

Tan Pon to mogl by byc jakis lord wampirow (klan Ventrue ze slaboscia do wiadomo czego;)

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 10 stycznia 2017, 18:37

Tan Iec Zgwia Zdami - Uruk- Hai, astrolog.

Tan Ieloty - paladyn, jeździec 'gryfonów.

Tan deta - półbóg, opiekun rzemieślników.

Tan Kjuwe Rymacz - kupiec/wojownik z dalekich krain.
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2017, 18:44 przez koszal, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ