Podsumowanie roku 2013

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Polajkowany: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 31 grudnia 2013, 13:39

Na koniec roku chciałem przedstawić wam krótkie podsumowanie działalności portalu. Rokrocznie objawia się w postaci negatywnego zestawienia, czasem idzie się z tym zgodzić, a czasem nie.

Jak na niszowy portal, na którym pisze głownie ta sama grupa użytkowników, tak najgorzej w 2013 to nie było. Widać jednak tendencje do spychania KC na dalszy tor i moim zdaniem jest to prawidłowy kierunek. Tak jak pisał na początku roku czegoj - kcty osiągnęły kres, formuła wyczerpała się i bez interwencji AS-a nie ma co liczyć na poprawę tego stanu. A tej nie doczekamy się. Nawet na forum żadne proponowane przez fanów materiały nie mają szansy przebicia się bez poparcia AS-a, na które nie ma co liczyć. W efekcie co mieliśmy napisać o KC już zostało napisane i pozostaje nam pisanie przygód. Tworzenie mechanik nie ma sensu, a wiele z fajnych pomysłów dotyczących mechaniki, omówionych na forum, po prostu znika w zalewie innych postów.

W tym roku PBF-y zjadły ok 90% działalności forum. To dzięki nim portal żyje i codziennie dostaje kilka(naście) nowych postów. Fajnie, że kilka z sesji rozegrano w świecie Orchii. Jako, że nie korzystam, nie
będę szerzej wypowiadał się na ten temat - niech wypowiedzą się uczestnicy sesji.

Stronę główną zjadły newsy Ketha dotyczące Iron Kingdoms. W efekcie na portalu poświęconym kryształom było ponad 2x więcej newsów o IK niż o KC. Sam czytam je głównie z przyzwyczajenia i to nie wszystkie. System średnio mnie zainteresował i w wielu miejscach głupotki tego świata są gorsze od tych wytykanych KC. Cóż, co kto lubi. Podejrzewhttp://www.krysztalyczasu.pl/news.phpam jednak, że dzięki tym wpisom kilka osób ekstra odwiedza portal.

Dla KC pojawiły się w tym roku fajne pomoce naukowe. Bestiariusz Salama dający pełne zestawienie bestii spotykanych na wyspach Orchii oraz prztyczka w nos tym co uważają, że ilość nieludzkich wrogów w świecie KC jest zbyt mała(a czytałem takie bzdury). Nie jest to może zestawienie na miarę monster manuali do AD&D, ale świetnie spełnia swoje zadanie. Kciuk w górę!
Kolejny ciekawy dodatek to Księga Profesji Bazyla. Ładne zgrupowanie profesji, czasem mocno zmodyfikowanych przez twórcę księgi.
Last, but not least, jest jeszcze mój generator postaci on-line, dający szansę wygenerować zgodną z zasadami KC postaci w bardzo krótkim czasie. Dostępny w dwóch wersjach - zgodnej z oryginalnymi zasadami oraz tej, która uwzględnia propozycje z naszego forum.

Przez forum przewinęło się też kilka mniejszych lub większych projektów. W tym Salama Królestwa i Mała Wojna Aravena. Oba wsparte tez przez forum rpgmanufacture.pl. Chociaż przeczytałem oba projekty ciężko mi się do nich odnieść, gdyż nie miałem wystarczająco dużo czasu, aby w jakikolwiek sensowny sposób je przetestować. Świetnie, że są i jest szansa, że znajdą się osoby korzystające z tych projektów.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale odżył pomysł wydania nowego numeru KC-towca. Niby materiały są, ale czasu na ich obrobienie to już nie.

Zwiększyła się też ilość użytkowników forum. Doszli ci co korzystają głownie z PBF-ów, pojawiło się kilka nowych osób, które stwierdziły, że fajnie byłoby odświeżyć sobie KC-ty. Przeżyliśmy też atak trolla-grafomana, na szczęście poszedł tfożyć gdzieś indziej.

Tak na szybko to chyba na tyle. Macie jakieś uwagi, a może pominąłem coś ważnego?

p.s.
Zapomniałem o 30 dniowym spamowaniu portalu rozkręconym przez Jagamina :)

Poprawiłem błąd
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2014, 09:36 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Salam
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 23:16

Post autor: Salam » 31 grudnia 2013, 14:05

Poza Księgą Profesji a nie Bestii Bazyla to wszystko chyba się zgadza. Recenzji Królestw nie dawaj bo mocno się zmieniły, wizja jest klarowna potrzebuję teraz tylko odrobinę czasu abym wszystko mógł spisać tak jak należy.

Ja nadal czekam wasuta który miał coś również zaprezentować odnoście Księgi Bestii.

Rpgmanufacture od nowego roku będzie "otwarte" zatem zapraszamz tego miejsca do wejścia i komentowania projektów (rzecz jasna dzień na wyjście z kaca jest niezbędny, zatem mówimy o 2-gim stycznia)

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Polajkował: 138 times
Polajkowany: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 31 grudnia 2013, 21:30

Czując się wywołanym do tablicy, pozwolę sobie skrobnąć kilka słów na temat sekcji PBF. Dział poszedł w 2013 naprawdę mocno do przodu, nie tylko dzięki ilości rozegranych przygód jak i objawieniu sporej ekipy nowych Mistrzów Gry. Spory wybór systemów, co notabene wydaje mi się wielkim plusem - jak zauważył kiedyś bodajże Koszal, dzięki temu działowi człowiek w kilka miesięcy mógł zagrać w większej ilości systemów RPG online niż przez kilka lat w realu. Grono miłośników przeistoczyło się w naprawdę fajną paczkę, otrzaskaną z zasadami tego rodzaju rozrywki i nie obawiającą się przejęcia pałeczki Mistrza Gry we własne ręce - nawet Mastug dał się skusić, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem (sesja co prawda na razie została zawieszona, ale wszyscy liczymy na to, że ponownie ruszy).

Co zaś do całokształtu grona użytkowników, myślę, że przeszliśmy pewną transformację - z luźnej ekipy miłośników kacetów wchodzących na portal z zamiarem poczytania czegoś o nowych planach Szyndlerów staliśmy się bardziej zżytą sieciową rodzinką skupioną na różnych łączących nas zainteresowaniach (sesje PBF, autorki, recenzje filmowe, łowy na trolle, te sprawy). Mnie to naprawdę pasuje, a że portal ze świątyni KC przeistoczył się w prywatny klubik... czemu właściwie nie?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 01 stycznia 2014, 13:31

Jeszcze ja - dla mnie portal stał się miejscem gdzie zaglądam raczej z przyzwyczajenia. PBF-y mnie raczej nie ruszają, IK również. Część projektów o których pisze ghasta stały się prawie kultowe. Od kiedy generator jest dostępny to chyba nie zrobiłem postaci w klasycznej formie (robię je już nawet w telefonie). MW wciągnęła mnie bez reszty i pozostaję jej wielkim fanem. Królestwa miały bardzo dobry początek, ale później jakoś mi przeszło. Księga bestii też spoko, jak i księga Bazyla. Niestety z tych pomocy korzystam rzadko. KC-towiec się nie przebije bo nie ma prowadzącego, który złapał by to wszystko za mordę i poprowadził.

Żałuję bardzo, że wykruszyło się trochę starych weteranów i chociaż pojawiają się nowe twarze to jak słusznie zauważono to w większości już nie zagorzali KC-towcy. Czy to źle? - nie mnie oceniać. W każdym razie się toczy...C:V

Na koniec - z Arturem jakoś ostatnio słabszy kontakt, jednak widzę, że On z coraz większym entuzjazmem mówi o wydaniu powieści w realiach KC. Może się doczekam... W każdym razie mnie na razie przeszło redagowanie KC w wersji RPG. Może Artur zgodzi się upublicznić to co zrobiłem dotychczas, albo znajdzie zastępcę. Szkoda, żeby zmarnowało się to co dotychczas zrobiłem.

Jeśli chodzi o sam portal to mam wrażenie, że formuła mocno wyczerpuje się. Coraz więcej fajnych darmowych miejsc w internecie powoduje coraz mniejsze zaangażowanie użytkowników. Zbieranie na serwer idzie opornie. Główni założyciele zaglądają bardzo rzadko, żeby nie powiedzieć wcale. Mam nadzieję, że jak przyjdzie do płacenia to wysupłają te kilkanaście złotych, żeby jednak zamknąć budżet na kolejny rok.:(

I ciekawostka - jedną z najczęściej odwiedzanych stron w tym roku na portalu była strona z kartami do warhammera, czyli aspekt, który został zupełnie pominięty w dotychczasowych podsumowaniach, a szkoda.
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 2014, 13:37 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Treant
Reactions:
Posty: 1865
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 01 stycznia 2014, 17:38

Portal ma Kryształy Czasu w zasadzie już tylko w nazwie. Oczywiście pojawiają się od czasu do czasu jakieś inicjatywy, niekiedy rzeczywiście nowatorskie, jednak smutne doświadczenie uczy, że czas ich życia jest ograniczony i nieuchronnie giną w stercie najczęściej nawet niezwiązanych zupełnie z KC artykułów, postów i innych rodzajów twórczości. Należy pogodzić się z tym, że większość aktywnych użytkowników stanowią osoby, które nawet jeśli trafiły tu z sentymentu do Kryształów Czasu, to nie wniosą choćby takiego wkładu jak komentarz do zamieszczonych tu autorskich pomysłów i/lub materiałów. Kto poświęcił ileś czasu na opracowanie tego typu tekstów i doświadczył niemal kompletnego braku reakcji, traci zupełnie chęć tworzenia i nie oszukujmy się, daje upust swoim innym zainteresowaniom.

Czy ktoś czeka tu na nowe artykuły związane z KC? Może k5 osób, z czego k2-1 jakoś na nie zareaguje. Bywa, że autor pisze w zasadzie sam dla siebie, bo nikomu nie chce się czytać jego wywodów. To jest smutna rzeczywistość i warto przemyśleć, czy skoro portal zdryfował daleko od Orchii, jego periodyk ma uparcie głosić, że jest inaczej.

Wielka szkoda, że nie zdołaliśmy podtrzymać tradycji Kryształconów - to naprawdę ciekawe i twórcze spotkania, nawet bez zapraszania na nie Autora, który najwyraźniej potrafi już jedynie mówić o tym, co zamierza zrobić.

Podsumowując: KC są tylko fasadą dla tego, co rzeczywiście tutaj się dzieje. Ile taki stan może trwać?

Wszystkiego najlepszego w 2014 roku!
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Dobro
Reactions:
Posty: 2848
Rejestracja: 10 listopada 2012, 22:13

Post autor: Dobro » 01 stycznia 2014, 20:03

Wcale się nie dziwie, że k5 osób czeka na nowe artykuły z KC. System jest martwy i bez sensownej, zjadliwej mechaniki, nowej oprawy graficznej tudzież poskładania wszystkich istotnych informacji do rozgrywki w jednym pliku (a nie rozsiane po x liczbie stron). To raczej nie skłania nowych graczy do poznania systemu KC :)

Jak już przedmówcy zauważyli, forum brnie w stronę PBFów... może to jakaś wskazówka? :>
Prowadz? sesje: ?mier? i ?ycie kami Ryby (L5K) - zawieszona
Mistyczny Lotos (Conan na zasadach Fate)
Moje postacie:
Ahmed Assad Omar - audytor finansowy (PBF Wybawiciel)
Olaf Vilbergson - m?ody zwiadowca (PBF Cienie na ?niegu)
Mikulas Tichy - m?ody medyk z Pragi (PBF - Memento Mori)

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 01 stycznia 2014, 22:18

Treant i Dobro mają rację i smutna refleksja pokazuje, że trzeba by stworzyć przyzwoity jeden plik zbierający KC w jedną całość. Jednak nie oszukujmy się to nie jest praca dla jednej osoby. Tylko w takiej sytuacji moglibyśmy starać się zarażać innych. Obecnie starzy wyjadacze mniej więcej znają zasady KC, ale chyba tylko naprawdę ostry zapaleniec byłby w stanie nauczyć się ich. Starałem się to zrobić, ale poległem. Stając w prawdzie to plik zbierający całość KC wraz z twórczością fanów to według mnie nie mniej niż 1000 stron tekstu. To co mam to 394 strony ponad 830 tys. znaków (bez jednego obrazka) a brakuje jeszcze (według spisu treści) - części tworzenia postaci, całej mechaniki walki, szkoleń specjalistycznych, całości zbroi i broni, ekonomii Orchiijskiej, części opisu świata, doświadczenia, bestiariusza, część profesji itd. Większość bo aż 282 strony to oczywiście czary, ale mimo wszystko to jest olbrzymie. Uwierzcie mi, że zrobienie czegoś takiego to tytaniczna praca. Większość tego już istnieje, jednak to kwestia redagowania i doklejania oraz weryfikowania tego pod kątem zgodności. Nie wiem czy ktoś ma taką determinację. W każdym razie ja chyba nie.
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 2014, 22:56 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Polajkowany: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 02 stycznia 2014, 11:00

Dobrze, że przypomniałeś o kartach. Rzeczywiście pominąłem je, bo nie korzystam. Zwykle lubię oglądać obrazki z kart, ale styl rysownia tych do Warhammera nie zawsze mi się podoba.

Czyli mamy PBF-y, IK, karty Warhammera i coś tam o kc-tach. :-)

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 02 stycznia 2014, 11:57

Czyli mamy PBF-y, IK, karty Warhammera i coś tam o kc-tach. :-)
Hehe dobre - pytanie czy to właściwa kolejność. Mamy bardzo dużo kart (polskich to chyba najwięcej w sieci - nawet wydawca nie dał tylu. Inne serwisy proszą nas o możliwość korzystania z naszej bazy). Mamy dużo PBF-ów, ale tu konkurencja jest spora i nie pokusiłbym się o postawienie nas w szeregu. Za to o KC mamy również najwięcej w sieci i jestem przekonany, że tu mamy pierwsze miejsce. O IK nie śledziłem tematu, ale zdaje się, że na pierwszych miejscach jeszcze nie wyskakujemy. Chociaż widać tu tytaniczny wkład Ketha w promowanie działu i muszę przyznać, że ładnie to rośnie.:D

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Polajkowany: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 02 stycznia 2014, 16:25

Mi chodzi tylko i wyłącznie o podsumowanie tego roku. Co jest umieszczone w innych miejscach sieci i co ogólnie przeważa w materiałach zawartych na portalu nie wpływa na ocenę.
Ten rok zaliczyłbym do słabych dla kc-tów jak na na portalu o kc-tach :-), stąd taka, a nie inna, kolejność. Próby reanimacji systemu powoli tracą sens.
Za to pozostałe działy rozwijają się. I to dobrze.
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2014, 16:45 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 02 stycznia 2014, 17:41

A jeśli tak sprawa wygląda to oczywiście pełna zgoda. Jednak za nim inne działy nadrobią (nie licząc PBF-ów), to jeszcze trochę potrwa.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Polajkowany: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 07 stycznia 2014, 09:29

Niestety rok 2014 nie zapowiada jakiejkolwiek poprawy.
Robi się przykro po wejściu na portal sygnowany logiem Kryształów Czasu, gdy wszystkie newsy na stronie głównej dotyczą Iron Kingdoms, a po zalogowaniu do wyboru: IK lub PBF-y. :|

Chyba czas na odpoczynek od portalu, bo w tej chwili dla mnie nie ma na nim nic ciekawego. Rozwiązaniem będzie napisanie w domowym zaciszu czegoś o kc w celu późniejszej publikacji. :/uklon

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 stycznia 2014, 11:50

ghasta zaczynasz robić się żałosny. Wiesz dobrze jak jest, bo nie jesteś od dziś na portalu. Chcesz z tym walczyć - nie widzę sensu. Keth jest bardzo dobrym redaktorem i spokojnie zajął sie swoją działką. Niestety nie widać chętnych do pchania KC. Co mam zrobić? Wyrzucić logo kc tylko dlatego, że portal znajduje więcej chętnych do publikowania w IK. Należy ten stan zaakceptować i albo zacząć tworzyć przeciwwagę publikując własne treści (z czego jestem przekonany ucieszy się wielu starych wilków), albo tak jak mówisz iść na emeryturę. Tu równiez nie będzie nikt wzbraniał. Wielu już tak zrobiło i można jedynie ubolewać, że podjęli taką decyzję. Zostaną sami nekromanci lubiacy zwłoki. Dzięki czemu KC będzie miało nową profesję, którą niejako samą wyprodukowało - Nekromanta z fana KC - sami kościeje wszak doświadczenia mają pod dostatkiem.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Polajkowany: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 07 stycznia 2014, 17:44

Sam jesteś żałosny ;p.

Może pamiętasz - kiedyś zastanawialiśmy się czy dałoby się podzielić główną na więcej niż jeden panel (kafelki) i na grupy newsów z różnych działów. Tak aby np. newsy o IK nie spychały w niebyt newsów o KC (i odwrotnie). Może ktoś napisał w końcu taki plugin do php-fusion? W efekcie nie byłoby tego dziwnego efektu strony głównej - same newsy o IK, a portal nawiązuje do KC. Trochę to zaskakujące tak dla nowo przybywających jak i dla starych wyjadaczy :).

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3835
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Polajkował: 5 times
Polajkowany: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 stycznia 2014, 18:07

Obaj jesteśmy żałośni szukając newsów do KC. :P

Prawda jest niestety taka, że przypływ weny Ketha spowodował ten stan rzeczy. Jednak według mnie należy się do tego przyzwyczaić. Kryształy zaczynają się tu pojawiać sporadycznie, ale i tak częściej niż gdziekolwiek indziej w sieci. A czy będzie to zaskakiwać nowo-przybyłych. Raczej nie. Patrząc na to jak kiedyś wystukiwano hasło Kryształy Czasu, a teraz - jestem przekonany że nie wielu będzie zawiedzionych. Juz nawet ja nie mam do tego stanu rzeczy siły. Pozostaje tylko to zaakceptować i pozwolić portalowi rozwijać się w (mam nadzieję) ciekawszych kierunkach.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2014, 18:13 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ