Przesiadka na nowy portal

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 17 marca 2016, 21:33

Powrócę do głównego wątku - przenosimy się na nowe forum skoncentrowane na RPG online praz projekty towarzyszące (Gawędziarze, opowiadania autorskie, systemy autorskie)? Ja jestem skłonny zrobić to jak najszybciej, bo wszyscy zgadzamy się, że z technicznego punktu widzenia dalsza zwłoka jest niebezpieczna.

Pora na następny krok - ja kompletnie nie mam pojęcia jak postawić takie forum. Kto pomoże?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 18 marca 2016, 15:51

No ja jestem po wczorajszej na radzie i co z tego. Potrzeba więcej czasu żeby podjąć decyzję. Przynajmniej takie wysnułem wnioski. Venar chce ratować to miejsce takim jakie ono jest. Trochę się z tym zgadzam, choć nie do końca. Na razie zostajemy tak jak jest. Zakładamy, że właściciele serwera już nie będą nic zmieniać bez powiadomienia nas. W związku z tym wiemy jaka jest choroba, mamy diagnozę i objawy. Na tę chwile nie mamy szczepionki. Stan aktualnie po moich zabiegach (mam nadzieję) nie będzie się pogarszał, choć nie mogę tego zapewnić. Teoretycznie do końca maja mamy zapłacony ten serwer i ewentualnie mamy na dwie kolejne wpłaty. W związku z tym jest czas na spokojne zastanowienie. Aktualnie 2-3 osoby planują co mogą nam zaoferować i w jakiej konfiguracji. Ja osobiście bym jeszcze chwilę się wstrzymał ze sprawami technicznymi, choć wiem, że czas nagli. Zwłaszcza, że nie jesteśmy jedynymi, którzy mają podobne problemy. Jeśli się porozglądamy może się okazać, że będziemy mogli skorzystać z doświadczeń innych.

Natomiast widzę też silne ciśnienie zmiany tematyki, które chciałoby zepchnąć KC na dalszy plan. Popieram, ale moja propozycja zrobienia archiwum z tematyki KC wrzucenia tego pod jeden wspólny link nie spotkała się z uznaniem. Według mnie mamy przynajmniej dwa narzędzia, które pomogą nam odnajdywać artykuły - opcja szukaj oraz panel moje ulubione. W obu przypadka będziemy mogli spokojnie docierać do tego czego chcemy. Taka sytuacja pozwoliłaby nam na zmianę menu głównego oraz rozszerzenie bocznych paneli o kolejne tematy. Wtedy również do roboty mógłby się zabrać Sigil. Ale na razie nie... W związku z tym potrzeba czasu i ewentualnej presji na venara. Oczywiście tylko delikatnej. Możecie już zacząć ją wywierać, a od tego jak będziecie skuteczni okaże się jak będzie to miejsce wyglądało w przyszłości. Na razie jeszcze raz się powtórzę - jest chujowo ale w miarę możliwości stabilnie tz. strona może mieć krótkotrwałe przerwy w działaniu, ale raczej nam nic nie zniknie. To tyle w temacie ode mnie. Szczęśliwy nie jestem, ale przynajmniej uspokojony, że jest jeszcze kilka osób, którym na tym miejscu zależy.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 18 marca 2016, 16:23

Presja na mnie nie jest potrzebna. Warunek jest taki, że KC nie będzie zepchnięte na taki plan, że jak coś będę potrzebował znaleźć to nie będę musiał spędzić na to pół godziny zanim dotrę do właściwego artykułu. Owszem, nie podoba mi się fakt, że krysztalyczasu.pl mają coraz mnie wspólnego z KC, ale to się dzieje i nic tego nie powstrzyma z oczywistych powodów.
Jednakże, nie zamierzam stawać "na drodze postępu" i iść w zaparte. Każdy pomysł mający na celu utrzymanie tej społeczności jaka przez te 8 lat tutaj się zadomowiła będzie miał moje poparcie pod warunkiem jaki wskazałem na wstępie.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
lightstorm
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 25 października 2014, 09:40

Post autor: lightstorm » 18 marca 2016, 18:14

Czegoj i Venar:

Chłopaki jeżeli chcecie, aby portal kryształyczasu.pl był dalej kojarzony z KC'tami to należy więcej działać w tym temacie, albo iść z falą. Od momentu jak zostałem zaproszony na to forum przez Koszala obserwuję postępującą marginalizację tego systemu RPG. W mojej ocenie jest to związane z coraz mniejszym zainteresowaniem "Kryształami", które stały się reliktem przeszłości. Macie statystyki i możecie sami zobaczyć jakie działy sprawiają, że to forum żyje. Wyżej pisał o tym Keth, że forum regularnie odwiedza ok. 30 osób. Gdyby ich nie było, to forum umarłoby nie z powodu usterek, a z braku ludzi. Naprawdę bardzo dużo razy widziałem co się dzieje z portalami które miały duży ruch, a potem ludzie przestają tam pisać. W taki sposób powstaje "cmentarzysko" i jestem pewien, że nikt z nas nie chce tego widzieć, ale takie są prawa internetu. Każdy wchodzi na portal i patrzy kiedy i ile było ostatnio wpisów. To normalne. Jeśli tego zabraknie, ludzie stopniowo zaczną zaglądać tutaj nie codziennie, a co drugi, potem trzeci dzień itd.

Przyznam, że nie jestem fanem KC'tów, ale uważam, że ten system to polska legenda, która dla wielu znaczy bardzo dużo. Portal zawsze był z tym kojarzony i nie ma sensu z tego rezygnować. Póki będą tutaj wszystkie materiały i rozmowy o KC, to zawsze będzie przyciągał jego fanów, ale oni odwiedzają portal coraz rzadziej. Tak jak pisałem wyżej ratunek jest w innych działach, które się obecnie prężnie rozwijają jak np. PBF. I tutaj była mowa o nowym adminie działów PBF i Świat Mroku, którym miał być Sigil. Macie odzew ekipy z forum, aby ten użytkownik się tym zajął, aby odciążyć Czegoja od pozostałych problemów. Już teraz widać wyraźnie, że taki admin jest potrzebny, ale nie po to by siedział bezczynnie, ale by działał tak, aby ludzie dalej siedzieli na portalu. Czegoj wielokrotnie pisał, że rzadziej zagląda do działów PBF i Świata Mroku, bo mniej go to "kręci", a musi czytać to co tam się dzieje i odpowiednio reagować. Skoro Sigil chce i pali się do roboty, to dlaczego nie pozwolić mu działać? Te 30 osób o których pisał Keth na pewno zasypią nowego admina swoimi spostrzeżeniami, a to z kolei sprawi że pójdziemy o krok dalej. Nie wierzę, że portal związany z Kryształami miałby stać się tylko gralnią w PBF'y i a przede wszystkim aktywne działy zepchnęły go do "archiwum". Dlatego nie naciskam, ale proszę zastanowienie się nad wnioskami jakie wyciąga "roczny, aktywny użytkownik". Lubię ten portal, ale w tym momencie trzeba tutaj reform, które sprawią że ludziom będzie chciało się tutaj zaglądać. Dajcie Sigilowi szansę, tym bardziej że to ma być współpraca, a nie każdy sobie rzepkę skrobie.

Póki strona działa, ja bym go wspierał, a potem przeniósł na "nowy portal" także dorobek KCtów. Ludzie stworzyli masę materiałów poświęcając swój czas. To powinno przetrwać i być dostępne pod ręką dla każdego fana KC.

Mam nadzieję, że mój przekaz jest jasny :)
[center]To rule in blood is to rule in truth. Ventrue Clan Motto[/center]

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 18 marca 2016, 22:25


Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 19 marca 2016, 16:35

Zrobimy z tego hymn portalu:P

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 20 marca 2016, 00:32

Koszal skąd ty to wytrzasnąłeś :D
Ta muza może grać kiedy portal się będzie ładował na przeglądarkę. I kiedy się nie da wejść na stronę.
Takie granie na czekanie...

Myślę, że gdyby portal miał ludzką świadomość i inteligencję, zagrałby nam kawałek O.N.A "Kiedy powiem sobie dość"
https://www.youtube.com/watch?v=Q-03ePM1GM8

Ps. A może jako hymn "piosenka młodych żeglarzy" Kultu?
https://www.youtube.com/watch?v=nJpH5Nk ... R&index=13
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 22 marca 2016, 21:57

Przebrnąłem przez 4 strony postów i jestem gotów dodać coś od siebie;)

1. Z tego co pamiętam to portal założyło 4 adminów i oni są władni jeśli chodzi o kluczowe decyzję więc na robienie rewolucji pod domeną krysztalyczasu.pl najpierw musi być ich zgoda - chyba, że jest inaczej;)

2. Już dawno pisałem, że ten portal wprowadza nowych userów w błąd bo pod domeną krysztalyczasu.pl są też inne gry/systemy co jest mylne. Dodawanie tych wszystkich pierdółek, mini gierek było błędem ze względu nawet na updejty samego silnika - też o tym pisałem;)

3. Nie zamykajcie portalu ponieważ jest to spora ilość tekstów ludzi, którzy poświęcili swój czas - btw kiedyś proponowałem Czegojowi, że mogę przenieść portal na swój serwer i nie będę chciał za to kasy, a jeśli nie będzie zainteresowania portalem to będzie on mógł służyć jako archiwum.

4. Moim zdaniem grupa ludzi, która ma na tym portalu wspólne "interesy" powinna założyć własny portal - niech to będzie nawet konkurencja. Osobny dla PBFów - tu najlepsza chyba byłaby jakaś aplikacja autorska - raczej nie będzie to sporo pracy. Wiki dla artykułów oraz samych zasad KC. # na IRCu dla pogadanek. Forum jako forum, a nie zbieranina wszystkiego;)

5. Jestem adminem IT i temat PHP oraz MySQL jest mi dobrze znany (aczkolwiek ostatnio coraz mniej siedzę w nim) i mogę pomóc w administracji serwerem. Mogę też zaoferować subdomeny w domenie orchia.pl - jeśli było by duże zainteresowanie to nawet mógłbym postawić jakąś statyczną stronkę na samej domenie orchia.pl i www.orchia.pl w której zalazły by się linki do zasobów sieciowych - czyli podstron o tematyce KC lub też innej. Mogę zadeklarować tu i teraz, że mogę pomóc w instalacji serwera, konfiguracji jego, backupami, instalacją aplikacji PHPowych (WP, wiki, forum, itp), konfiguracją domeny/subdomen, SSL, itp. - należało by posiadać serwer - może ktoś by za sponsorował serwer - jakieś zaprzyjaźnione firmy?

6. Ktoś pisał wcześniej o galerii użytkowników - jak stać was na serwer, który będzie to ciągał to proszę bardzo, ale lepszym rozwiązaniem byłoby jak by każdy użytkownik na swoim koncie poza portalem (czy to google czy inny serwis do trzymania zdjęć) trzymał to we własnym zakresie - oczywiście poza grafikami związanymi bezpośrednio z artykułami i samym portalem.
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 23 marca 2016, 09:35

nospe - temat PBFów jest już rozwiązany. Mamy nowy dział, ja jestem nowym moderatorem, który się nim zajmuje. Więc problem oczekiwań i potrzeb użytkowników został, jak sądzę, rozwiązany.

Pozostają więc jedynie kwestie techniczne. A to para kaloszy, na której znasz się jak widzę lepiej ode mnie. Więc nie ma sensu bym się wypowiadał. ;)

A tak na marginesie, za serwer przecież też płacimy. Więc chyba nie ma znaczenia, czy się postawi nowy? Stary czy nowy - oba kosztują.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 23 marca 2016, 09:38

Co raz to większy potencjal techniczny. Mam nadzieję że zaoferowana pomoc (każda) zostanie wykorzystanaa nie pominięta i zapomniana.

Jedna rzecz. Uwazam że ten portal nie utrzyma się na bazie KC. Teraz stronę ciągną pbfowcy i inne nie związane z KC grupy zarówno materialowo jak i finansowo. Nawet autor systemu nie zagląda za często ponieważ założył swoje własne forum. Materiałów do KC nie przybywa, strona w kontekście KC RPG sluzy de facto do wyszukiwania staroci.

ps.Nie widzę też sensu płacenia za serwer skoro może być darmiwy. Żadnego. Te "piniendze" choć malutkie można przeznaczyć na coś innego.
Ostatnio zmieniony 23 marca 2016, 09:51 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 23 marca 2016, 09:49

Trudno się nie zgodzić z Surielem. Dlatego nie należy ignorować najbardziej aktywnej grupy na forum, czyli PBFowców, uważając, że nasze potrzeby nie są istotne, skoro różnią się od Twoich, nospe. ;)

Ja sądzę, że wszystko da się pogodzić. Portal jest na tyle szeroki by spełniać potrzeby różnych osób.

A bez PBFowców nie będzie tu żadnej konkurencji. Tylko śmierć portalu, który przestanie żyć a zmieni się w składnicę starych tekstów do KC...

Choć może warto by było zmienić nazwę faktycznie, na coś w stylu: Kryształy Czasu i nie tylko. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 23 marca 2016, 12:31

Zawsze możemy zmienić przywitanie na stronie głównej oraz wreszcie przyjrzeć się szerzej menu bocznemu. Tam i tak jest niezły bajzel. Jeśli rzeczywiście zależy Wam na merytorycznej stronie jestem otwarty na rozwiązania. Ze strony technicznej jakoś mam wrażenie, że niewiele się dzieje. Nie dlatego, że brak potencjału tylko dlatego, że brak rozwiązania kompleksowego. Sama przesiadka na nowy serwer zmienia mało, żeby nie powiedzieć nic, poza może lepszym kontaktem z administratorem serwera, do którego ja osobiście nie mam nawet namiaru. Zmiana oprogramowania owszem bardzo dobry pomysł, ale potrzebna jest konwersja z tego co jest, a to spory wydatek bo konwersja byłaby najprawdopodobniej autorska. Łatacza dziur w tym, co jest aktualnie nie widzę, więc niestety krąg rozwiązań jest niewielki. Sama zmiana domeny na inaczej brzmiącą tez mija się zupełnie z celem, bo tą mamy wypromowaną i wypozycjonowaną. Robienie wszystkiego od nowa - dla mnie osobiście to zupełna strata czasu i na pewno był się tego nie podjął.

Teraz co do samej wypowiedzi nospe:
ad 1. Jest nas 4 chociaż mam wrażenie, że każdemu już mniej się chce. To bardzo zła wiadomość, ale niestety prawdziwa.
ad 2. Nie zgodzę się z tym. Domena to domena i wprowadzających w błąd jest na pęczki. Także to nie ma zupełnie znaczenia, zwłaszcza, że sam autor też daleko odjechał od pierwotnych Kryształów Czasu.
ad 3. Takie rozwiązanie też jest brane pod uwagę, ale na razie sami użytkownicy na to nie pozwalają, a aktualnie to trochę oni tworzą ten portal.
ad 4. To również jest brane pod uwagę, ale na razie największy rewolucjonista - Sigil, który jawnie wypowiedział się, że wyprowadzi stąd swoich ludzi, wziął się za moderowanie forum i mam wrażenie, że z korzyścią dla wszystkich.
ad. 5 to już chyba przerabialiśmy kiedy miała powstać KC-wiki i w konsekwencji chyba zostałeś sam. Także tutaj w grę jednak wchodzi chyba tylko konwersja, bo nie jestem pewien, że znajdziesz chętnych do kopiowania całości KC. Zresztą komu to w całości jest aktualnie potrzebne. Starzy wyjadacze mają to od lat, a młodych chętnych chyba do KC nie uda się namówić.
ad. 6 ale po co skoro można to robić tutaj.

Nospe rozumiem troskę i bardzo dziękuję za oferowaną pomoc, ale aktualnie nie wiem co miałbym z tym zrobić. Jeśli masz jakieś gotowe rozwiązania to z chęcią zapoznam się z nimi np. Znalezienie odpowiedniego serwera dla naszej bazy i przeniesienie go najpierw na nowe miejsce a potem poszukania rozwiązań technicznych do konwersji tego co tutaj jest. Zgadzam się od ręki. Na razie dwie osoby zaproponowały swoją pomoc i diagnozują problem. Jak widać nie jest to łatwe skoro do tej pory się nie odezwały.

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 23 marca 2016, 12:51

Czegoj może napisz jaki macie aktualnie serwer to powiem wam co można zrobić na aktualnej platformie.

Generalnie mój pomysł polega na rozproszeniu serwisów, osobno arty (jakiś WP lub coś podobnego) i osobno forum. Ja osobiście gdybym miał garstkę zapaleńców, którzy grają i produkują sporo postów to założył bym nowy portal pod jakąś uniwersalną nazwą (domeną) i postawił ją wstępnie na serwerku: https://www.ovh.pl/vps/vps-ssd.xml (vps ssd 1) + jakiś hosting na backupy np: https://www.az.pl/hosting/ <- najtańsza opcja.

Więc podliczając koszty roczne: 180zł za serwer + 30zł za hosting + 100zł domena .pl = 310zł/rok, ew bez domeny (mogę subdomenę wydelegować): 210zł/rok.

Albo idą jeszcze dalej wykupić sam hosting (30zł/rok) sądząc po średniej ilości aktywnych 30 userów to zapewne też by uciągnęło.
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 23 marca 2016, 12:55

Czegoj, uznałem, że wyprowadzę ludzi w momencie, w którym napisałeś, że nie chce Ci się już nic robić z forum. W tamtej chwili, moja konkluzja, że statek tonie i trzeba przesiąść się na inny była chyba jak najbardziej zrozumiała. A ja mam i forum, i serwer i domenę, i generalnie wszystko... Jednak osobiście nie widzę sensu rozdzielać ludzi bo wszyscy w taki czy inny sposób lubimy to miejsce, więc po cóż je osłabiać?

Skoro jednak dogadaliśmy się, dzięki czemu udało nam się jak sądzę pogodzić i stare i nowe (bo stary dział KC wygląda nadal tak jak wyglądał, a obok pojawiły się nowe perspektywy rozwoju), to nie widzę problemu na poziomie społeczno-merytorycznym.

Poza tym, masz rację, że domena jest wypromowana i nie ma sensu zmieniać jej nazwy. Można jednak zmienić opis i napisać tam może coś w stylu. że forum ogólnie wspiera twórcze działania związane z RPG: czy to fanowskie materiały do KC i innych systemów, czy polskie systemy jak Enklawę i DrecarE, czy też rozrywkę typu PBF. Można napisać także, że jest tu dużo przetłumaczonych materiałów (bo chyba tak jest w przypadku Iron Kingdoms, czy się mylę?) To oczywiście propozycja, ale zakładałaby jakąś wizję, która łączy w jedno prezentowane tu materiały. Co o tym sądzicie?

Nospe, userów teraz jest 30 aktywnych - ale chyba właśnie po to wprowadziliśmy zmiany w siatce, by to zmienić i zachęcić ludzi do zabawy PBF, prawda? ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 23 marca 2016, 13:08

Czegoj może napisz jaki macie aktualnie serwer to powiem wam co można zrobić na aktualnej platformie.
Z tym musisz pisać do Ravena ja wiem ile to kosztuje, bo do mnie przychodzi się po pieniendze. Ja mam dostęp do FTP (przynajmniej części), dostęp do panelu administracyjnego tego portalu oraz dostęp do PHPMyadmin. O inne rzeczy trzeba uderzać do drugiego admina, bo ja zwyczajnie nie mam dostępu do całości serwera. Napisałem, że nawet nie mam z nim kontaktu.

Połączony z 24.03.2016 11:20:43:
Mam pytanie w związku z organizacją merytoryczną. Czy dawni KC-ciarze potrzebują np. grupy na fejsiku. Jest tam trochę ograniczeń np. tylko 25 MB pliki, ale coś z tego dałoby się wycisnąć. Tylko pytanie czy taka grupa jest komuś do czegoś potrzebna. Większość rzeczy przechowujemy tu, ale w związku z tym, że nie wszystkim zmiana formuły pasuję, więc może warto również pomyśleć nad taka alternatywą. To tylko pomysł w dyskusji i w razie czego zawsze można pominąć milczeniem ten post.
Ostatnio zmieniony 24 marca 2016, 11:20 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ