Przesiadka na nowy portal

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Post autor: mastug » 25 marca 2016, 00:06

Czegoj jeśli pytasz to moim zdaniem im większe rozdrobnienie tym gorzej. Monitorowanie dwóch portali było by uciążliwe (pozatym nie lubię FB). Nie czuję potrzeby wykluczania się z tego co dzieje się na portalu. Tematy które nie są w moim obszarze ignoruję. Nie widzę w zmianie głównego nurtu problemu dopóki KC mają równy innym obecnym na portalu RPGom.

Awatar użytkownika
Jarlaxle
Reactions:
Posty: 132
Rejestracja: 02 listopada 2011, 19:26

Post autor: Jarlaxle » 26 marca 2016, 20:03

Panowie! Nie uśmiercajcie kompendium wiedzy KC! Chętnie przygarnę je na swój serwer by ocalić od zapomnienia. K:C

Przeprowadzka/przebudowa to okazja do uporządkowania zasobów (ktoś już tu sarkał na boczne menu).
Moim zdaniem teraz jest po prostu za dużo grzybków w barszczu. Upakowane wszystko do bólu. Ja bym to widział tak:

Oddzielił bym treść portalu i opublikował na nowo w jakimś przyjaznym, rozwijanym wciąż CMSie (np. joomla! lub WP) - i tu właśnie byłaby okazja do uporządkowania i posegregowania na nowo wszystkich tekstów w lepszy, bardziej przejrzysty sposób. Szkoda, że pomysł z KCwiki zdechł.

Forum dałbym osobno na phpBB i podlinkował do portalu. To rozwiązanie sprawdza się na stronach fanowskich różnych gier komputerowych, dlaczego miałoby nie sprawdzić się tutaj?

Inne systemy? Przyznam, że niezbyt uważnie je śledzę i nie wiem jak są obszerne ich działy. Może warto by było je też oddzielić i opublikować np. w subdomenach.

Administruję kilka systemów i pożerają one mój czas na tyle, że nie ośmielę się tu krzyknąć "ja wam to zrobię", ale chętnie służę darmowymi konsultacjami IT. Mogę też pomóc przy konfiguracji, konwersji itp. Zainteresowanych zapraszam na priv.

Pytanie czy znajdzie się ktoś, kto zechce poświęcić czas (a tego trzeba będzie sporo) i energię na gruntowną przebudowę. Z tego co przeczytałem wnioskuję, że dotychczasowe lokomotywy nieco się wypaliły, a nowych nie widać ;).

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Post autor: BAZYL » 27 marca 2016, 23:43

Jeszcze raz ja :)

Czasami czytam co piszecie i wydaje mi się, że chcecie ocalić wszystko. Ja rozumiem - treści na forum, treści na stronie. Ale odnoszę wrażenie, że chcecie, aby nowa strona była IDENTYCZNA. To błędne myślenie z powodów czysto technicznych, ale nie tylko. I na tym "nie tylko" chcę się tutaj skupić.

Nie lubię tej strony. Zaglądam tu, korzystam z niej, ale nie lubię jej ze względu na funkcjonalność (i wygląd, ale mniejsza o to). I rozumiem, że starzy i często odwiedzający stronę użytkownicy wiedzą co gdzie jest i mają łatwo, ale zdecydowanie tego nie akceptuję. Wspominacie o 30 aktywnych użytkownikach - ale to wynika z tzw. bariery wejścia - zadomowić się tutaj graniczy z cudem.
Warunek jest taki, że KC nie będzie zepchnięte na taki plan, że jak coś będę potrzebował znaleźć to nie będę musiał spędzić na to pół godziny zanim dotrę do właściwego artykułu.
Bardzo dobre myślenie. I bardzo błędne, bo wynika z wyuczonej nieudolności. Ja za każdym razem szukam tutaj konkretnego artykułu i zawsze zajmuje mi to pół godziny. Bo tak jest skonstruowana ta strona (i trzeba to zmienić). Przykłady? Proszę bardzo:

Chcę czegoś wyszukać - co muszę zrobić? Wyszukać na stronie głównej opcji "szukaj". W głównym menu jej nie ma. Sekcja TWOJA POMOC nie jest pomocą dla użytkownika (choć to może sugerować nazwa). Dział "nawigacja" poświęcony jest KC. Dział "Żelazne Królestwa" poświęcony jest ŻK. A niżej są jakieś bzdury, które po ogólnym przejrzeniu odrzucam (proszę się nie obrażać, symuluję potencjalnego nowego użytkownika). Wniosek: nie ma opcji wyszukiwania.

No dobra - jest, wiem, bo jakiś rok temu przypadkiem ją znalazłem: wiem jak działa phpBB i wiedziałem że musi być. Jest ukryta w sekcji "nawigacja" wśród odnośników do tekstów o KC. Klikam "szukaj": otwiera mi się podmenu z jedną opcją: "szukaj". Klikam "szukaj" (czy tylko ja mam deja vu?). Otwiera mi się okno z milionem opcji, niepotrzebnych rzeczy i narzędzi związanych stricte z forum. Oczywiście żeby cokolwiek znaleźć, dopiero teraz mogę wpisać szukaną frazę (i kliknąć "szukaj")... I tak mija pierwszy kwadrans.

Każdy kto kojarzy KC, kojarzy też pewnie vademecum walki. Powiedzmy ze to chcę znaleźć. Nie wiem jak się to pisze, ale powiedzmy że za pierwszym razem wpiszę prawidłowo, ale w skrócie "vademecum" - bo przecież każdy wie o co chodzi. I co widzę w wynikach?

1. Stara full wersja KC dla portalowców.
2. Powieść Artura - fluff.
4. Dzień 3. Mój ulubiony dodatek (autorski) do KC.

Masakra.

Na 1 stronie wyszukiwania - nie ma.
Na 2 stronie - nie ma.
Na 3 stronie - nie ma.
Na 4 - hura! - jest i to jeszcze zaznaczone na żółto, eureka!

Szkoda tylko że właśnie mija drugi kwadrans, a każdy trzeźwy człowiek już od 25 minut siedzi na FB, albo gra w Agar.io.



Rozumiecie o co mi chodzi? Ta strona odstrasza użytkowników, męczy ich i jest niedostępna. Więc jeśli chcecie zrobić stronę na 30 aktywnych użytkowników, to możecie niczego nie robić. Oni tutaj są i tutaj będą. Dla ludzi, dla sesji, dla KC. Ale jeśli już chcecie zmieniać, to zróbcie to z głową - w sposób uporządkowany, sensowny i dający nadzieję na poprawę obecnego stanu.

Tu jest jak na wojnie - coś trzeba poświęcić. Nie da się po prostu przenieść tego w stosunku 1:1 na nowy silnik.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 29 marca 2016, 08:21

Ja wpisałem w wyszukiwanie "stara wersja dla portalowców" i wyrzuciło mi "materiały dla MG" i "SOK - dla tych co nie czytali"

Wniosek, wyszukiwarka działa kiepskawo bo jakbym nie znał nazwy swojego własnego tematu to nie prędko bym znalazł.

Mam pytanie dotyczące projektu Wiki dla KC ale by tu nie spamować zadałem je gdzie indziej:

http://krysztalyczasu.pl/forum/viewthre ... post_67249
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 30 marca 2016, 23:15

Czyli co, KC oraz artykuły na wiki, a nowe forum na całą resztę?

Wiki pomieści wszystko, będzie poukładane, indeksowane, wyszukiwane itd.

Forum pomieści różne działy, nowy silnik będzie stabilniejszy, z większymi możliwościami itd.

I wszyscy zadowoleni? ;)

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 31 marca 2016, 07:33

Ja bym tak zrobil ale ti chyva admini muszą się wypowiedzieć. Tu nie chodzi by cokolwiek dzielić czy wyrzucać. Tu chodzi o to by uporządkować Tak czy siak i tak kupa roboty z przerzucaniem KC nas czekała.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 15 maja 2016, 11:53

Powstało KC wiki (w newsie więcej info), jak możecie to zamieszczajcie tam swoje autorskie teksty - te które są tu na portalu jak i nowe. Do zamieszczenia potrzebne jest konto - proszę pisać do mnie to założę - warunkiem do założenia jest adres email.
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 maja 2016, 13:04

Dobra czegoś tu nie rozumiem. Tam ma być autorsko, czy społecznościowo? Wydawało mi się, że tam ma być autorsko. Widziałbym to tak, że tu zamieszczamy wersje fanowskie-społecznościowe, a tam raczej autorskie. Jeśli później dojdziemy do wniosku, że coś jest bardz blisko to ewentualnie tam dodajemy. Inaczej zrobi nam się niepotrzebna rywalizacja o k10 użytkowników. Jeśli tak ma to wyglądać to już mi się mniej podoba. Także może na wstępie ustalmy warunki działania obu miejsc, żeby później nie było jakiś dziwnych sytuacji. Ja widziałbym to jako formę współpracy a nie rywalizacji i dublowania treści. Inaczej po raz kolejny wyjdzie to samo. Zaczynamy od KC oryginalnego a kończymy na Katania raczy wiedzieć czym?

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 15 maja 2016, 13:41

Czegoś ja widzę to wprost tak-

1. KCpedia autorsko społecznościowa.
2. Tutaj natomiast robimy i edytujemy i cenzurujemy teksty.

Nie widzę tu rywalizacji. Robimy sobie bank danych z którego każdy może skorzystać, a tutaj i tak będziemy zaglądać bo tu gramy w pbfy i będziemy też mogli cieszyć się tworzeniem i ustalić co pasuje i leci do Wiki a co nie, żeby nie zrobić bałaganu. Wiki nie ma opcji grania, a tyle tekstów dobrych co tu popełniono ciężko znaleźć nawet nam (sam swojego szukałem 10 minut). Leżą głębiej niż szuflada. Jak ktoś się tym zaciekawi to trafi i tutaj a istnieniu portalu nijak Wiki nie zagrozi.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 15 maja 2016, 22:14

Nikt nie będzie rywalizował z nikim. Z resztą wypowiedzi Koszala też się zgadzam.
Można natomiast zrobić miejsce na Wiki dla materiałów fanowskich jeśli taka czyjaś wola. Myślę że należy traktować Wikię również jako swoisty backup dla już wykutych, gotowych materiałów fanowskich. Natomiast powiem wprost ja ich raczej przenosił nie będę a na pewno nie do czasu złożenia wszystkich materiałów oryginalnych.
Zresztą zabezpieczenie swoich tekstów powinno leżeć w gesti każdego autora matariaów fanowskich.

Wiele rzeczy Wiki na nie posiada. Na przykład pbfów z KC, na przykład miejsca gdzie można podyskutować o materiałach...
Są to rożne strony a jednak dla tych samych przecież osób.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 16 maja 2016, 08:53

Czegoj, wiki nie powstała po to, aby konkurować z kryształyczasu.pl. Zgadzam się z Surielem i Koszalem, chcę tylko dodać to co w sumie już wiele razy pisałem do Ciebie (może innymi słowami, ale sens był ten sam): krysztalyczasu.pl mają delikatnie mówiąc burdel w organizacji oraz z samym wyszukiwaniem. Na wiki masz dobrą wyszukiwarkę wpisów, wersjonowanie, support mediawiki jest non-stop przez ich twórców i codziennie jest backup robiony - a krysztalyczasu.pl się sypią (silnik portalu), a administracja nie robi z tym nic. Autorzy swoich artów mogą je zamieszczać na wiki i po to jest tylko potrzebne konto, natomiast cały materiał jest dostępny dla każdego.
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

ODPOWIEDZ