Relacja z testów grupy weteranów 03.09.2017

Awatar użytkownika
dretch
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post autor: dretch » 08 września 2017, 09:15

Venar ;) kasa. Multum dodatków = kasa od naiwnych że będzie tam coś niezwykłego co rozbuduje świat. Niestety moja miłość platoniczna do KC dotyczy edycji starej. Nawet jak wyjdzie nowa edycja to nie kupię podręcznika, poczekam na opinie. Najważniejsze kupię ją dopiero jak będzie po PL, dlaczego? Bo jak miałbym wybrać ENG RPG, to dawno bym już grał w D&D5ed, jest jeszcze druga strona medalu. Patrząć na cenę SoK, LŚ to KC4ed będzie kosztować =>300+ PLN ... Mam nadzieję, że się mylę i będzię w konkurencyjnej cenie.
Rudzielec z Koronapan o imieniu Gerard (Anabaptysta, Borka)
http://www.degenesis.com/character-en/i ... a6aa74c071

**
ECO - Stra?nik miejski Ostrogaru
http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=353

--
Je?eli pad?e?, szybko wsta?, bo jeszcze Ci dokopi?.

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 08 września 2017, 11:02

Edit

[KETH] Jestem bardzo zły, że jako największy spamer na forum oraz samozwańczy drugi po Czegoju admin nie miałem okazji przeczytać tego posta. Nie mogę obok tego przejść obojętnie, toteż zdecydowałem o surowym ukaraniu Nevera. Kara zostanie wymierzona natychmiast!
Ostatnio zmieniony 08 września 2017, 19:21 przez Never, łącznie zmieniany 1 raz.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 08 września 2017, 11:37

Never nie wydaje mi się, by Venar zarzucił ci, że robienie czegoś dla kasy jest złe..

Ja mam to szczęście, że robię w życiu to, co lubię i dostaję za to pieniądze. Wtedy nie czuję, że pracuję i z całego serca życzę wszystkim, by mogli właśnie tak zarabiać. I dzięki temu, że zarabiają żyć.

Co do linii wydawniczej- właśnie tak powinna wyglądać- smaczki z każdego tematu w podstawce, a potem dodatki o czarach, bestiach, krainach, bogach, itd itp. Lepiej cieńszy podręcznik, a ładniej wydany, by kusił do sprawdzenia zawartości.
Co do języka? Tu mocno ryzykownie. Zacząłbym od jakiegoś Polak Potrafi, ostatnio sporo wychodzi systemów rodzimych i wszystkie praktycznie zakończone sukcesem. Prócz graczy aktywnych mamy bowiem w kraju wielu kolekcjonerów, którzy jak sądzę nie odpuściliby sobie okazji do kupienia podręcznika do KC w twardej oprawie i umieszczenia go na półce i rozumiem, że chcecie, by KC były grane, a nie kurzyły się na półce, ale zawsze dałoby to Wam jakiś zastrzyk gotówki na początek, bo cokolwiek ktokolwiek o KC mówi, to dla kolekcjonerów właśnie wstydem byłoby go nie mieć i z tego tytułu by go kupili, a gdyby do tego dorzucić progi odblokowujące dodatki w stylu bestiariusz itd to mogłoby być ciekawie.

Rozumiem, że poniosły Cię emocje. Niepotrzebnie. Pamiętaj, że w czasach kiedy z ojcem robiliście coś o KC w sekrecie to tu na forum również nieodpłatnie ludzie tworzyli i nadal tworzą rzeczy z pasji właśnie. Może moje zapiski nie są tak rozległe, ale podejrzewam, że jakby połączyć to, co forumowicze mają w swoich szufladach i dokończyć wystawiając na światło publiczne to zebrałoby się mocno konkurencyjną ilość kilogramów.

I podsumowując. Musicie chcieć na tym zarobić. Nawet nie macie wyjścia, nie wolno Wam myśleć w inny sposób. Bo myśląc o tym tylko jak o zabawie nie zdołacie zarobić, bo bawić się można, albo nie w zależności od tego w jakim nastroju się wstanie, a Wy zarobić musicie, by móc poświęcić swojej pasji życie = pisać i wydawać kolejne rzeczy. Nie się o co obrażać, tylko mieć świadomość swoich celów. To przecież oczywiste.
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 08 września 2017, 11:46

Koszal ode mnie pełna akceptacja, zgadzam się ze wszystkim.

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 438
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 52 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Post autor: BAZYL » 08 września 2017, 11:46

Never napisał(a):
Raczej nie da się zrobić z RPG bitewniaka, nie spotkałem się z tym jeszcze nigdy.
Jeżeli się nie mylę to taka była pierwotna idea KC. Stąd takie pojęcia jak pole itp.

Ogólnie nie podoba mi się kierunek w jakim zmierza ta dyskusja. Mało konkretów, mało faktów. Im więcej dowiaduję się o IV edycji, tym więcej znajduję powodów, żeby go poznać bliżej. Ale im dłużej ta dyskusja trwa, tym więcej pyskówek i osobistych wycieczek - niepotrzebny przykład powyżej. Never, ogólnie się zgadzam z Twoim postem, poza obrażaniem się jak mała dziewczynka, ale post dretcha o kasie jest o tyle celny, że w 6 akapitach swojego wywodu zakończonego fochem nie odpowiedziałeś na zasadnicze pytanie, które pada od kilkunastu postów. Nie dziw się więc, że ktoś werbalizuje myśli, które każdemu krążą w głowie, widząc takie uniki.

Ale do meritum - nie wierzę, że pewnego dnia Artur Szyndler obudził się z myślą: "zróbmy IV edycję" albo "wydajmy IV edycję" (jeśli materiały były już zrobione). Po prostu coś musiało być katalizatorem, coś musiało sprawić, że ten pomysł stał się bardziej realny niż zwykle. Nie wiem co to - "sukces" Sagi - mało prawdopodobne, w kontekście ogólnego odbioru. Sukces innego systemu w Polsce? Nie ma obecnie takiego, który można nazwać sukcesem na naszym rynku. Sukces jakiegoś systemu na świecie, np. Pathfindera? Od 2009 roku minęła już prawie dekada, więc raczej nie. Chęć dogodzenia upominającym się od lat fanom? Też nie, bo fani upominają się po polsku. Można tak mnożyć przypuszczenia, ale lepiej uprościć pytanie: Co zamierzacie osiągnąć wydając IV edycję? Jaki jest cel?

I jeszcze drugie pytanie ode mnie: Jaką widzicie w tym rolę nas, starych fanów systemu?


A to jeszcze takie sprostowanie, gdzieś tam mi się rzuciło wcześniej, może źle zrozumiałem: 5 zaokrągla się w górę, a nie w dół. Można sprawdzić na kalkulatorze :/uklon

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 08 września 2017, 12:06

Ochłonąłem:

1. Prawdopodobnie w nowej edycji wszystko będzie się zaokrąglało w dół, aby zwiększyć poziom trudności. W starej edycji zawsze ktoś miał szansę się uwolnić z jakiegoś więziennego kręgu itd. Teraz wyjątkowo tępe istoty w nim zostaną, aż do śmierci z głodu, chyba, że ktoś go przerwie.

2. Myślę, że od października Venar, będziesz mógł spokojnie testować, teraz mamy jeszcze trochę zawieruchy, ale sytuacja się niedługo uspokoi.

3. Po co wydajemy? Świat KC potrzebuje ramy, na której będzie mógł się oprzeć. Bardzo tego brakowało od dłuższego czasu. Książka to za mało. Ja np. z książki nie jestem w stanie wyciągnąć szybko potrzebnych konkretów.
Tą ramą ma być nowa edycja. Ona położy podstawy. Każdy kto będzie chciał, coś zrobić do świata KC, nie będzie musiał pytać się o wszystko mojego ojca, tylko zajrzy do podręcznika. A to dużo ułatwia ;).
---> Przede wszystkim chcemy zapobiec temu, by KC uległy zapomnieniu, za dużo lat życia prawdę mówiąc poszło nam na tym, by to porzucić bezpowrotnie.
Impuls istotnie był. Kiedyś o tym powiem. Ważniejsze jest to, że ojciec pracuje jak oszalały (od rana to już będzie z 7h).

4. Odchudzona podstawka? Taka miała być od początku. Dlatego 15 profesji, a nie 25. 40 ras, a nie 200. Fragmenty 3 archipelagów, a nie 3 całe archipelagi.
Czy na polskim rynku powinna być jeszcze bardziej okrojona? Typu 10 profesji i 20 ras? Nie wiem, to się okaże w praniu. Osobiście bym chciał, aby podstawka była jak najtańsza, ale to w ogromnej mierze zależy od nakładu.

5. Rola fanów? Wsparcie w postaci przede wszystkim konstruktywnej krytyki. W przyszłości chcemy zaadoptować wasze idee do świata KC. Jeszcze nie wiem, na jakich warunkach. Jeśli nie na Ochrii, to może będziecie mieli sporo planet do zagospodarowania.
Podsunę pomysł, by stworzyć ukryte forum dla testerów online.
Fajnie byłoby zebrać najcelniejsze uwagi w jednym poście.
Ostatnio zmieniony 08 września 2017, 12:12 przez Never, łącznie zmieniany 1 raz.

venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 08 września 2017, 12:24

Wygląda na to że coś mnie ominęło, zostało skasowane i nie zdążyłem przeczytać ale może to i dobrze.
Zacznę od:
Never nie wydaje mi się, by Venar zarzucił ci, że robienie czegoś dla kasy jest złe..
Nie wspomniałem nic o kasie, zadałem po prostu zwykłe pytanie. A nawet jeśli odpowiedź byłaby, że dla kasy to jest to dla mnie w pełni zrozumiałe i akceptowalne. Bo dlaczego Artur (senior czy junior) nie miałby na tym zarabiać jeśli wkłada w to swój czas?

Co do konkretów. Osobiście uważam, że tak drastyczne mieszanie w mechanice jest niepotrzebne. Drobne kosmetyczne zmiany i wyjaśnienia kontrowersyjnych zapisów mechaniki wystarczyłyby w zupełności. Zgadzam się z czegojem, że zmiana mechaniki systemu niesie za sobą poważne konsekwencje w każdym aspekcie systemu, od tworzenia postaci, poprzez zasady walki, magii czy bestiariusza. Nie sądzę abyście mieli na to czas aby to wszystko dokładnie i czytelnie spisać tak aby to się ukazało dość szybko. Jeśli IV edycja miałaby się ukazać to chciałbym aby mój 12-to letni syn który właśnie rozpoczął przygodę z KC mógł w to się bawić zanim sam zostanie ojcem.

Myślę, że większość fanów KC czeka przede wszystkim na rzetelny opis historii, świata, religii, opis ras i kultur czy też struktur politycznych niż na nową mechanikę. Do tej pory każdy kto prowadzi KC kreuje świat na swoje "widzi mi się" i jakby spotkało się dwóch MG to pewnie w tym samym miejscu na mapie mielibyśmy dwie różne lokacje.

To prawda Never, że podstawką będzie zainteresowanych 50 MG którzy będą to prowadzić bo to oni muszą mieć w małym palcu mechanikę aby móc swobodnie prowadzić sesję. Graczom już do szczęścia nie jest to potrzebne. Ale już wszystko powyższe jak najbardziej tak.

I jeszcze jedno. Może być i październik tylko fajnie jakbyście mieli system spisany do przeczytania niż przekazywali mi wiedzę z głowy.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 08 września 2017, 12:26

Spokojna głowa, spisane jest już około 120 stron A4, tyle było 2 tygodnie temu jak liczyłem.
Ostatnio zmieniony 08 września 2017, 12:57 przez Never, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6260
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 120 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 08 września 2017, 14:19

Nie bardzo kminie, po co w tym watku piszacy wyskakuja z tekstami: "powinno byc tak", "to zmienic, a tamto nie" (Wliczam w to siebie samego). To jak 4edycja bedzie wygladac to sprawa Nevera i Artura, jak beda mieli ochote to moga sobie zrobic meszke oparta na k1284 albo k99889 i wydac to w zapomnianym narzeczu odmiany swahilli - takie jest prawo autorow, jesli uznaja to za bardziej zyskowne, albo beda mieli taki kaprys.

Jesli autorzy mieliby wyjsc na przeciw zyczeniom kazdego z nas, to mielibysmy tyle edycji KC ilu uzytkownikow: KC 8art Edition np na meszce FATE, KC Venar edition z kosmetycznymi zmianami (sorry Venar, ze Cie tu podalem jako przyklad, no offence) itp itd. To sie nie stanie.

Uwazam ze watek ten powinien miec charkter czysto informacyjny, a na te chwile jedyna kompetentnymi osobami do dyskusji nad mecha jest Suriel i testerzy, ktorzy cos tam widzieli i moga dac feedback. Poczekajmy na konkrety, wtedy bedzie mozliwosc rzetelnej dyskusji, a nie koncertu zyczen. i nie ma sie tez co oszukiwac, ze system zostanie zrewolucjonizowany, przepisany bo kazdy zas cos tam chce. Moze jakies kosmetyczne zmiany jak wynajdziemy jakies bugi.

KC wystartuja na innym, zagranicznym rynku, bez bagażu TAG, MiM, k100 starych graczy i Mg. Dostaja tzw "fresh start" i ja trzymam kciuki, że Szyndlerowie stana na wysokosci zadania i zarobia kupe szmalu na systemie, bo to spowoduje wtorny sukces w Polsce.

venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 08 września 2017, 14:59

8art - nie musisz mnie przepraszać, nie uraziłeś mnie w żaden sposób.
Jednakże nie zgodzę się z Twoją opinią. Gdyby miałoby być tak jak mówisz, to jedyną informacją od autora powinno być - pracuję nad 4 edycją, jest w fazie testów, czekajcie.
Tymczasem informacja wrzucona jest na forum i poddana pod dyskusję przez właśnie autora tym samym prowokując do oceny oraz wyrażania własnych opinii. Nie ma tez nigdzie informacji o tym że Artur nie życzy sobie ingerencji osób trzeci w system a co więcej sam zadaje pytania "Macie jakieś inne pomysły?" #20.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 08 września 2017, 19:30


[KETH] Jestem bardzo zły, że jako największy spamer na forum oraz samozwańczy drugi po Czegoju admin nie miałem okazji przeczytać tego posta. Nie mogę obok tego przejść obojętnie, toteż zdecydowałem o surowym ukaraniu Nevera. Kara zostanie wymierzona natychmiast!

[EDIT] Została wymierzona! /EVILS/
Ostatnio zmieniony 08 września 2017, 19:36 przez Keth, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 08 września 2017, 19:55

Czegoju, wygląda na to, że krótko mówiąc czujesz się marketingowo nie dopieszczony jako wieloletni fan i klient. :D

Mówmy szczerze, żadne mechaniki nie są kompatybilne w pełni wiec po co oczekiwać tego od uproszczonej. Przykłady: D&D i sposób przekładania postaci, WHRPG pomiędzy edycjami (chodzi o tą karcianą), i te de. Te zasady które teraz wychodzą, to w założeniach wersja odciążona. Czyli szybsza, taka wersja Light. Zatem siłą rzeczy jest jej mniej. Chyba to było zrozumiałe od samego początku. Jak można więc liczyć że wersja okrojona będzie taką której można korzystać nie tracąc nic ze starej :D
Oczekiwanie że coś będzie odcięte a jednocześnie zostanie po staremu jest dziwne. To jakby z bolida wyrzucić kilka rzeczy ale mieć też nadzieję że da się je spakować na dwukołową przyczepkę i że bolid pociągnie to wszystko na torze wyścigowym, gdzie już śmigają nowe wersje konkurencji.

Nie bardzo też wiem kto przy zdrowych zmysłach będzie chciał przeskakiwać z mechy raz w tą a w następnej przygodzie w drugą stronę. Masz jedną mechanikę która ci pasuje i na nią grasz i tyle. Nikt się nie gibie raz w tą a raz w tamtą stronę, bo i po co? No chyba że ktoś przekonwertował, stwierdził że spróbował i nie pasuje mu więc wraca na stare. Ale wtedy gotową (starą) kartę przecież nadal ma, prawda?
Mimo wszystko z ciekawości wkleję w wątek moją postać stworzoną na nowe zasady (celowo niekompletną) a następnie spróbuję ją przekonwertować na starą wersję. Zrobię tak by sprawdzić czy w przypadku kiedy młoda krew będzie chciała przeskoczyć na ambitniejszą mechę.

Mnie podręcznik po angielsku nie przeszkadza zbytnio. Wiadomo że łatwiej w rodzimym języku czytać ale tyle innych przeczytałem po angielsku, że w sumie to żadna różnica. Oczywiście jak nie będzie nadto wyrafinowany język, ale coś mi mówi że jednak nie będzie... :P

Dla kogo system? Dla wszystkich bo czemu by nie. Na pewno najlepiej jakby wyszedł szybko za granicą. Wiec o ile pierwsza faza testów jest po polsku o tyle druga powinna być tylko po angielsku i tylko wśród osób które nie są Polakami (oraz które siłą rzeczy nie maja wiedzy o systemie). To nie jest pomysł, to konieczność która warunkuje pomyślność wydania. A co jak się okaże że tamci każą połowę mechy wyciąć? :D Albo że nie chcą mechy tylko sam świat a resztę to już sobie sami pojadą w ramach licencji D20 czy coś. :D

Jak chcemy cos naprawdę pomóc, to możemy zrobić to: postarać się podpowiadać tak żeby 4ed odniosła sukces za granicą.

I co boli, no nie?

Ps. "Żeby granie w KC było fajne i nie kojarzyło się z wstydliwą ułomnością starych pierdzieli" Ja do tego tak nigdy nie podchodziłem, chyba jakieś kompleksy przejawiają się, sam jesteś stary Czegoj, ja tam ciągnę do 800 lat :P

Ps.2 Jaka czcionka do KC 4ed, jakieś sugestie? Tu chyba możemy pogadać konkretnie, otwarcie i bez obaw że nam Ktoś wlepi awatarka króliczka? :D


Edit: Lecimy z przeróbką
Rasa Aran, Profesje: czarnoksiężnik/ zabójca/ półbóg (testuję rozwój trójkalsowóców i trzy profesje nie wybrane przez pozostałych graczy)

Obrazek

POZ: 0; CHAR: neutralnie neutralny;
ZAWODY: Brak
NADATURALNE:
UŁOMNOŚCI:
POCHODZENIE: Niższa Klasa Średnia ; PRZEDROSTEK: EL; DOCHÓD: 25
WZROST: 163; WAGA: 45; WIEK: 17

ATRYBUTY
Żyw 14
Sf 13
Zr 9
Sz 9
Uroda 10
Int 10
Md 12
Um 11*
CH 8
Wi 7
Zw 1

Biegłości
1. Noże i sztylety, bieg 8 Trafienie 10 Skut +2 (z tytułu SF) specjalizacja: Mistrz
2. Szable, bieg 5 Trafienie 8
3. Kusze biegł 6 Trafienie 8
4. Topory biegł 8 Trafienie 10
5. Młoty biegł 4 Trafienie 6
6. Rzucanie fiiolkami biegł 5 Trafienie 7
7. Pały biegł 8 Trafienie 10

Zbroja - Chwilowo zwykłe ubranie (muszę dokupić za złoto) Obr +1 wyp 4/5/6 Zbroję policzono z pancerzem naturlanym.

Obrona bliska bez zbroi (z dwoma sztyletami) 7
Obrona daleka 5

*nie uzgadniono umiejętności specjalnej aranów

-----------------------------------------------------

Atrybuty na stare zasady

Żyw 135 +k10
Sf 125 +k10
Zr 85 +k10
Sz 85 +k10
Prezencja 95 +k10
Int 95 +k10
Md 115 +k10
Um 105 +k10
CH 75 +k10
Wi 65 +k10
Zw 5+k5

Tak by to wyglądało. Miałek kijowe rzuty na wszedzie tam gdzie ważne dla profesji (Zr, SZ, UM, WI i biegłości w nożach) na stare maks 60 w rzucie, często gorzej :|Na początku mysłaem że to straszna kicha ale po namyśle stwierdzam, że to jest dobra postać do testów.
Ostatnio zmieniony 08 września 2017, 21:32 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 08 września 2017, 21:03

W ramach opisu systemu wciaz pojawiaja sie duze liczby.
40 ras. 10 archipelagow...a ja osobiscie wolalbym z 5 dobrze opisanych ras i rownie dobrze 2-3 archipelagi zamias 150 stron mechaniki awansu postaci... Bo to sie niestety zapowiada.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 08 września 2017, 22:33

Suriel skończ już wycieczki, bo nie jest to rozmowa o mnie. Przyjąłem, zrozumiałem, straciłem zainteresowanie wątkiem. Jak się pojawi podręcznik i poznam cenę to pomyśle, czy kupić. Jak kupię i zobaczę co jest w środku to pogadam, jeśli oczywiście będzie o czym gadać. Na tę chwilę nie jestem zainteresowany 4 edycją. Możesz Surielu dopisać sobie +1 w statystykach niezachęconych.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 08 września 2017, 22:45

Nie bylo to bynajmniej personalnie do Ciebie Czegoju tylko ogólnie. Po prostu nie zrozumiale sa dla mnie niektóre ciagi myślowe i nie widzę logiki (co nie znaczy że jej tam nie ma). Jak tak będą wszyscy brali do siebie to w końcu ktoś powie że szybkie obrażanie się jest cechą charakterystyczną KC-towcow. ;)

Ps. Jak widać atrybuty da się przełożyc na starą meche, choć odporności już nie.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ODPOWIEDZ