Kalendarium Kryształów

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 23 czerwca 2010, 14:51

Venar poprosił mnie o napisanie krótkiego kalendarium naszego ukochanego systemu do informatora Avangardy. Według mnie bardzo dobry tekst napisał już Hauerine tutaj - http://www.krysztalyczasu.pl/faq.php?cat_id=2

Jednak ja napisałem swoje trzy grosze.

Przed 1993 - Artur Szyndler rozpowszechnia na konwentach swój autorski system na dyskietkach.

1993 Wychodzi kultowe czasopismo Magia i Miecz. Sześć pierwszych numerów w większości poświęconych jest systemowi Kryształy Czasu, wtedy jeszcze autorstwa Artura Szyndlera.
W kolejnych latach na system mają wpływ dwa zdarzenia. Pierwsze - pojawienie się silnej konkurencji - Warhammer itp. oraz drugie - spór Szyndlera z wydawnictwem MAG, które wydawało Magię i Miecz. Oba w równym stopniu przyczyniają się do spadku popularności systemu, który miał naprawdę spory potencjał.

1998 W obliczu sporu wydawnictwo wydaje podręcznik do systemu, który nie jest już autorstwa Szyndlera. Wymienia się Go jako pomysłodawcę, wśród bardzo wielu innych autorów. Jest to tz. druga edycja. Podręcznik niestety ma bardzo wiele wad i tylko pogłębia przepaść rosnącą między Kryształami, a innymi systemami, które posiadają dobrą promocję.

2000 i dalej - System obumiera, a wszelkie wieści o nim przenoszą się do internetu. Wiadomości pojawiają się na portalach Tawernarpg, Polter, Kamienny smok oraz na forum erpg.pl. Na tawernie Kryształy dorobiły się nawet własnego kącika. Zdaje się, że pojawiły się po raz pierwszy w tamtejszym e-zinie w numerze 62. W międzyczasie funkcjonuje nieistniejąca już strona o Kryształach Czasu autorstwa Giraffa. Tam pojawia się chyba po raz pierwszy w całości nieopublikowany nigdzie indziej dodatek do Kryształów - Świat Almohadów autorstwa Autora Szrajtera, Rafała Nowocienia i Grzegorza Barskiego. Niestety odstaje on mocno od mechaniki pierwotnej. W mniej więcej tym czasie wśród fanów pojawia się wiele inicjatyw własnych m.in. pomysł na III edycję lub na edycję 6.66. Od czasu do czasu na łamach Magii i Miecza (w latach 94-2000) pojawiają się również dodatki do Kryształów, różnego autorstwa.

11.11.2008 - Powstaje portal Kryształy Czasu, pomysłodawcami są czterej fani systemu. Tutaj dopiero zaczyna pokazywać się siła systemu, który przetrwał blisko 15 lat w ciężkiej hibernacji. Tam można znaleźć właściwie chyba wszystkie edycje systemu. Jest ich znacznie więcej niż 3, które znane były szerszej publiczności. Są to zarówno edycje fanowskie, jaki i te mniej lub bardziej oficjalne.

2009 Redakcja portalu nawiązuje kontakt z Arturem Szyndlerem i próbuje reaktywować Jego działalność w tym kierunku.

Tytułem końca. Oprócz samego systemu wśród fanów pojawiło się wiele dodatków. Kilka programów wspomagających mistrzów gry przy tworzeniu postaci do systemu. Króciutka gra tworzona w programie RPG Maker. Mud, który do tej pory działa w sieci oparty o uniwersum KC. Projekt wikipedi stworzony z myślą o KC. Dwie karcianki, które również czerpią garściami z poczciwych Kryształków i wiele, wiele innych dotychczas nieujawnionych dziwadeł, które zniknęły w pomroku czasu.

Liczę, że spece od języka oraz fani dopracują tę notkę i Venar do 5 lipca będzie miał przyzwoity tekst, który znajdzie się w informatorze.
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2010, 21:08 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 23 czerwca 2010, 15:39

Drobna korekta - kontakt z Arturem Szyndlerem to październik 2009
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 23 czerwca 2010, 19:25

I druga korekta: portal na pewno powstał wcześniej, bo przecież mieliśmy już rocznicę.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 23 czerwca 2010, 21:08

Już poprawiłem oba byki.

ODPOWIEDZ