Ceny w KC

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 13 listopada 2010, 18:42

Nie wiem, czy przerabialiśmy ten temat w głębszym ujęciu, a nie chcę specjalnie zakładać teraz nowego wątku, toteż zapytam tutaj o ceny niewolników. Z materiałów wynika, że niewolnictwo jest na Orchii czymś powszechnym, a mimo to nie jakoś tego nie zauważam w życiu codziennym. Ktoś ma jakiś koncept na ceny skupu/sprzedaży niewolników podług klasyfikacji na wiek, płeć, rasę, wykształcenie oraz przeznaczenie (służba domowa, nałożnice, kamieniołomy, armia)?

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Post autor: mastug » 13 listopada 2010, 19:00

z tego co pamiętam na moich sesjach cena jednego niewolnika to około 100 szt. zł.
za kobiety cena x2 a za naprawdę ładne nawet x 10 i więcej

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 13 listopada 2010, 22:56

mastug napisał/a:
z tego co pamiętam na moich sesjach cena jednego niewolnika to około 100 szt. zł.
za kobiety cena x2 a za naprawdę ładne nawet x 10 i więcej
100 szt. zł? Nie za dużo? Pamiętny gwardzista 1 poz ma dochód 100x mniejszy. Kogo w takim świecie stać na niewolników? Przecież wszyscy by się profesją łowcy/sprzedawcy niewolników jeśli by była tak dochodowa :D
10 szt zł to rozumiem, więcej za jakiegoś szkolonego, za Naprawdę Wypasionego niewolnika 50 zł.
Przecież za 1 szt.zł można przeżyć miesiąc czasu.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2010, 22:58 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 13 listopada 2010, 23:10

I znów według mnie to jest zależne od miejsca. Jeśli to będzie Tagara Czarna to bez problemu ceny mogą być podane przez Ghastę, jednak kawałek dalej - Tagara Szara już będzie miała inne ceny. Jeszcze kawałek dalej - Tagara Biała - jeśli ktoś tam znajdzie tego typu towar to ceny mogą być nawet wyższe niż u mastuga. To rynek weryfikuję cenę i chyba nie da się tego ustawić na sztywno. Jeśli już chcemy mieć sztywny cennik to proponuję obrać miejsce gdzie on obowiązuje i w jakim terminie np. Get War Garr w miesiącach po za świątecznym. Wszelkie inne rozmowy nie mają sensu bez tego typu uściślenia.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 15 listopada 2010, 10:00

czegoj napisał/a:
I znów według mnie to jest zależne od miejsca. (..) To rynek weryfikuję cenę i chyba nie da się tego ustawić na sztywno.
Tak, ale :) jest pewna różnica między przegiętą ceną a logiczną. Kto kupi niewolnika który kosztuje więcej niż dobry koń? Albo tyle co kilkuletnie dochody kupca ? Raczej mało osób. Albo właściwie nikt. Wg. tabelki dochodów przy losowaniu postaci na niewolnika (Wg ujęcia 100 szt.zł / sztuka za zwyczajnego) stać co najwyżej (i to przy wysokich dochodach rocznych) min. Wyższa Klasa Wyższa. Nikt logicznie myślący swój roczny dochód nie przeznaczy na zakup 1(!) pracownika,

W 'naszym' świecie kiedy kwitło niewolnictwo (teraz też jest ale chyba nie na taką skalę) taki pracownik był dostępny dla przeciętnego człowieka. Kosztował mniej niż zwykły koń pociągowy. W ujęciu KC z ceną jaką proponujesz - niewolnik to dobro elity.

Dużo tutaj zależy od tego jakie gracze zdobywali dochody w czasie Twoich przygód. Jeśli u mnie gracz miał > 100 szt. zł to był bogaczem nie tylko pośród graczy ale także pośród NPC. Przecież za te pieniądze mógł spokojnie przeżyć cały rok i to na bardzo wysokiej stopie. Zwykle jednak sakiewki graczy świeciły pustkami.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 listopada 2010, 10:10

I dla mnie właśnie ta cena jest ok. Chcesz mi powiedzieć, że każdy mieszczuch ma swojego niewolnika?

I jeszcze sprawa niewolnika i pracownika. Z niewolnikiem możesz zrobić wszystko jest Twoją własnością, możesz sobie go nawet w ofierze złożyć. Wydaje mi się, że za to nie powinno być żadnych konsekwencji. Niewolnik to Twoje dobro, towar luksusowy i porównywanie go do konia ma się nijak. Pewnie jeśli ma to być parobek to 100 zł to sporo, ale jeśli to ma być uprowadzona elfka, która co noc będzie spełniać wszystkie Twoje zachcianki to 100 też jest dużo. Nie jest to kwestia ceny, a jak sam rzekłeś logiki.

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 15 listopada 2010, 10:35

Prawda, niewolnik niewolnikowi nie równy. Co innego niewolnik do kamieniołomu, co innego wspomniana elfka, co innego niewolnik-ochroniarz.
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 15 listopada 2010, 11:47

Denver napisał/a:
Prawda, niewolnik niewolnikowi nie równy. Co innego niewolnik do kamieniołomu, co innego wspomniana elfka, co innego niewolnik-ochroniarz.
Tak - oczywiście - tyle że dobrze ponad 90% niewolników to tacy parobkowie, którego zwykle taniej było zabić gdy był chory i kupić nowego niż inwestować w leczenie. Koń był droższy od niewolnika.
Spokojnie mogę przyjąć że są niewolnicy warci dużo kasy, ale mastug rzucił że u niego cena 100 szt. zł to za zwykłego parobka, a lepsi (wykształceni, ładni itp) są jeszcze drożsi. Wg mnie to przesada. 'Zwykły' robol kosztować powinien 10 szt. zł. To już jest dochód (ROCZNY) mieszczanina.

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 15 listopada 2010, 12:15

Polecam serial RZYM - tam niewolnicy to raczej u szlachty. Poza tym porównywanie kosztów do zakupu konia akurat w KC też się mija z celem.
Który to koń potrafił kosztować tyle co wioska. Ale może na Orkusie biegają ciągle mustangi i dlatego konie są tanie jak barszcz?

Ja osobiście uważam niewolnika za "zbytek" i przypisałbym go dla bogaczy.
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 15 listopada 2010, 13:09

Denver napisał/a:
Polecam serial RZYM - tam niewolnicy to raczej u szlachty.
Serial pokazuje tylko możnych i b. bogatych. A co z resztą społeczeństwa? Kupcy, mieszczanie itp?
Poza tym historia uczy tego. że w Rzymie przez długi czas było więcej niewolników niż zwykłych mieszkańców miasta. Więc nie byli zbyt drodzy.
Poza tym porównywanie kosztów do zakupu konia akurat w KC też się mija z celem.
Dlaczego? Koń jest także ogólnie dostępny.
Który to koń potrafił kosztować tyle co wioska.
Bardzo wiele koni jest bardzo drogich i nie neguję tego. Aukcje koni to jedne z najkosztowniejszych rzeczy obok aukcji obrazów. Byłem świadkiem sprzedaży konia za 1mln dolców. To jest podejrzewam tyle co pół niejednej wioski w polsce (w tym grunty + zabudowania).

Ale teraz nie mówimy tylko o tych najdroższych niewolnikach, ale też tych najtańszych. Zgodzę się że są drodzy niewolnicy do specjalnych poruczeń, ale zwykły motłoch. parobkowie do zbierania ziemniaków. patatów, bawełny czy tam co zbiera się w KC , nie posiadający wykształcenia będą tani. Nikt normalny nie będzie kupował za zaproponowaną przez mrufona cenę zwykłego parobczaka.

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 15 listopada 2010, 13:20

I tak, skoro potrzebujesz motłoch do obrabiania pola, bo zakładam, że nie przydomowego ogródka, to już raczej jesteś dziany. Skoro Ci się to opłaca na tyle, że jeszcze niewolników do tego kupujesz. Więc dalej skłaniam się do posiadania niewolników przez co najmniej bogatych.

A w RZYMie jest pokazane znacznie więcej, wierz mi.
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

Hans696
Reactions:
Posty: 210
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 11:05

Post autor: Hans696 » 15 listopada 2010, 14:42

Cieszę się, że temat został podjęty. Zbyt często zapomina się o tym aspekcie życia na Orchii. Wykorzystam na pewno w nadchodzących sesjach.
Windswept landscape, desolated mountain plateaus..

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 listopada 2010, 16:09

Ja również przychylam się do wizji Denvera. Niewolnik to zbytek, towar luksusowy. Pamiętaj, że niewolnika trzeba jeszcze żywić, trzeba dać mu miejsce do spania i tak dalej. Niewolnik to prestiż, a nie narzędzie do pracy (chociaż takie zastosowanie też jest brane pod uwagę). Parobków to możesz sobie wynająć za grosze, będą wracać do ciebie bo dajesz im kasę, a już jeść i miejsca do spania nie musisz im dawać, z niewolnikiem jest inaczej. Weź jeszcze pod uwagę, że kto by chciał trzymać niewolników na sprzedaż gdyby kosztowali grosze. Muszą jeść i spać (jak już wcześniej mówiłem), więc koszty utrzymania są. A jak jeszcze taki nie sprzeda się przez tydzień lub dłużej to co zrobić? Można zabić, ale wtedy już tylko strata.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2010, 16:13 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 11 grudnia 2010, 22:33

Polecam przeczytać. Cennik oparty o analizę historyczną:
http://www.fordham.edu/halsall/source/m ... rices.html

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 11 grudnia 2010, 22:36

Ciekawe. Na bazie tego można stworzyć zupełnie sensowny cennik.

ODPOWIEDZ