Ujednolicony atlas wysp Archipelagu

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 17 października 2018, 15:50

Dzień dobry!

Hobbistycznie zajmuję się rysowaniem map. A że od jakiegoś czasu chodzi mi też po głowie pomysł, aby na stare lata (i zimowe miesiące) wrócić do gromistrzowania i zebrać drużynę poszukiwaczy przygód w uniwersum KC (w które notabene grałem ostatnio jakoś w 1998), postanowiłem połączyć jedno z drugim tworząc ujednolicony zestaw map Archipelagu Orkusa i przyległych wysp.

Smuci mnie, że mapki do Kryształów Czasu są... no, delikatnie rzecz ujmując -nie najlepsze. Kiepska czytelność, koszmarna (moim zdaniem) i nieczytelna czcionka, bezużyteczna legenda, brak skali. Mógłbym długo narzekać. Zamiast tego jednak chwyciłem za ołówek oraz markery i w ramach ćwiczeń z rysowania machnąłem wstępny szkic mapy Orkusa Wielkiego, który poniżej prezentuję.

Obrazek

Duży rozmiar szkicu możecie obejrzeć tutaj

Jak już wspomniałem, powyższa mapka to szkic jedynie. Ot, taka wprawka, na podstawie której będę tworzył ostateczną wersję. Docelowo mam zamiar narysować cały Archipelag Orkusa - od Orkusa Małego do Świętego. I pomyślałem sobie, że byłbym głupcem, nie prosząc Was o merytoryczną pomoc. No i nie dzieląc się swoją pracą z innymi miłośnikami KC.

Zacznijmy zatem od mapy Orkusa Wielkiego. Mapę chcę narysować na formacie A2 i zeskanować ją do PDF i (pomniejszonego odpowiednio) PNG, aby każdy we własnym zakresie mógł ją sobie pobrać i/lub wydrukować. Aby to jednak miało sens i było zgodne z kanonem, będę potrzebować Waszej pomocy, której - jak mniemam - nie odmówicie i wesprzecie moje kartograficzne przedsięwzięcie.


Oto czego będę od Was potrzebować (na początek):

1. Nazwy własne - mój egzemplarz KC jest już mocno zużyty, zaś skan na Waszym portalu też nie najlepszy. Dodatkowo użyta czcionka nie ułatwia prawidłowego odcyfrowania nazw mniejszych miejscowości i wiosek.

2. Skala - nie chodzi mi o tylko o faktyczne wymiary wysp, ale także o takie rzeczy jak np. wysokość poszczególnych łańcuchów górskich. Do tego nie chciałbym na mapie fantasy umieszczać skali w systemie metrycznym, więc może wymyślimy jakąś alternatywną jednostkę (albo taka w KC istnieje, chociaż o niej zapomniałem - jeśli tak - uświadomcie profana).

3. Style - czy poszczególne miasta powinny się od siebie różnić stylem architektury, umocnieniami, etc. Np. jedne miasta można naszkicować w stylu gotyku, innym dodać bizantyjskich kopuł, a jeszcze inne wystylizować na orientalne czy antyczne. Do tego dochodzi klimat - na północy (jak zwrócicie może uwagę) na moim szkicu dałem lasy iglaste, na południu - liściaste. Ktoś ma pomysł, jak przebiegają strefy klimatyczne na Orkusie?

5. Korekta - zarówno w nazwach własnych, jak i w geografii. Już teraz dostrzegam w tym szkicu parę błędów. Cóż, najpierw narysowałem, potem zacząłem wczytywać się w opis Orkusa. Mea culpa (np. źle narysowałem od wschodu jezioro - wg opisu powinny być tam klify, a góry dochodzić do samego brzegu).

6. I inne rzeczy, które wpadną Wam do głowy, a które uznam za przydatne przy projektowaniu map.


No i rzecz jasna napiszcie, co sądzicie o moim projekcie, gdyż nie będę zaśmiecał Wam forum, jeśli uznacie go za chybiony ;)

Pozdrawiam

Wędrujący Kartograf

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 17 października 2018, 16:49

Powitać kolegę, powitać! Myślę, że kartograf to osoba autentycznie na forum pożądana. Swego czasu Mastug stworzył naprawdę ładną mapkę Orkusa Zachodniego (chyba, nie jestem pewien) w stylu MiMa, ale dużo dokładniejszą i czytelniejszą. To w zasadzie wszystko, co pamiętam w temacie kartografii. Jestem pewien, że spora grupa użytkowników (w tym i ja) wesprze Twoje poczynania życzliwą uwagą.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 17 października 2018, 17:11

Jest trochę map do KC. Głównie jednak to ich projekty autorskie nie konsultowane z Arturem. Także będziesz musiał tutaj podjąć przynajmniej jedną decyzję - czy tylko kanonicznie, czy jednak pomysły fanów również wchodzą w grę? Jeśli wszystkie mapy dałoby się ujednolicić i dodatkowo zrobiłby to jeden człowiek byłbym w niebo wzięty. Wiele razy o tym myślałem. Także jeśli zechciałbyś podjąć się takiego projektu. Służę pomocą w odnajdywaniu perełek.

Jeśli tylko autorskie projekty to proponuję kontaktować się z Arturem. Nie wiem czy będzie zainteresowany, ale próbować można. Także wybierz drogę.

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 17 października 2018, 18:16

Dziękuję za odzew i zabieram się do pracy.

@czegoj - zanim obiorę drogę i zacznę zawracać głowę A.S-owi (do którego zresztą nie mam kontaktu), chyba najpierw wypucuję mapę Orkusa Wielkiego, która - zda się - jest kanonicznie kanoniczna, wymaga jedynie ładniejszej i czytelniejszej oprawy.

Kwestie techniczne:
Format - A2 (42x59,4cm), później go zeskanuję w 600dpi i udostępnię jako pdf-a.

Kolorystyka - czerń i biel, bo tak będzie chyba najłatwiej do późniejszego druku. Kusi mnie jednak, aby dodać nieco czerwieni dla nazw geograficznych.

Plan działania:

Przygotuję szkic ołówkiem, który będę z Wami konsultować. Jak czegoś nie będę pewny, sfotografuję problematyczny fragment i poddam go pod dyskusję.

I to by było chwilowo na tyle - lecę ostrzyć ołówki dwd;

Połączony z 18.10.2018 07:22:00:
Dzień dobry z samego rana :)

Posłusznie melduję, że utknąłem na samym początku z tym rysowaniem. I sam już nie wiem, czy trzymać się niewolniczo mapom i danym z oficjalnego podręcznika, czy też podejść do sprawy bardziej zdroworozsądkowo.

Podręcznik podaje, że Orkus Wielki ma wymiary 1000x600 staj (przyjąłem, że to tzw. staja nowopolska = 1066,8m).
Wziąłem linijkę w łapy i wyszło mi, że Ostrogar zajmuje powierzchnię mniej więcej 800km2, czyli OSIEM (sic!) razy więcej niż współczesny Paryż, prawie dwa razy większą niż powiat warszawski i mniej więcej taką, jak kraj związkowy Berlin, jest też 16 razy większy niż bizantyjski Konstantynopol.

Podręcznik podaje, że Ostrogar ma ludności około 150.000, czyli na 1km2 przypada 187 osób. Strasznie mało. Ów 16 razy mniejszy Konstantynopol miał ludności zapewne nieco więcej niż 600.000. Słowem - wiatr hula po ulicach, a napotkanie drugiego człowieka to wyczyn godny poszukiwacza przygód!

I tak się zastanawiam, co z tym zrobić i jak temat ugryźć i wydumałem, że - za pozwoleniem szanownych forumowiczów - uznam mapę Orkusa Wielkiego i dane podawane przez podręcznik za wzór, zaś plan Ostrogaru ze strony 229 podręcznika za całkowicie chybiony.

Wymyśliłem zatem, że uczynię z Ostrogaru takie skrzyżowanie wczesnośredniowiecznego Konstantynopola i XVII-wiecznej Moskwy. Już tłumaczę.

Od reszty wyspy odgradzać będzie Ostrogar mur, za którym zamiast jednego spójnego miasta będzie kilka miast - Złota Dzielnica, Południowa Dzielnica, Chłopskie Krocze i tak dalej. Coś właśnie na kształt dawnej Moskwy, gdzie w ramach jednego miasta było oddalone od siebie i potężnie obwarowane grody: Kitaj-gorod, Biełygorod, Kreml, Ziemny Gród i tak dalej.

Innego pomysłu, jak to sensownie i w skali narysować zachowując przy tym klimat, nie mam.

Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 07:22 przez kartograf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 18 października 2018, 08:49

No nie zupełnie. ...
Rdzennych mieszkańców jest 150tys, do tego pałac Katana to kolejne 150tys, wojsko to następne 150tys, a gdzie przyjezdni których liczba będzie śmiało przekraczać kolejne 150tys. No i niewolnicy. Jak powszechnie wiadomo niewolnik nie jest obywatelem miasta, jest rzeczą. Ja zawsze przyjmowałem że nie wliczono ich w pierwszą cyfrę. Ilu zatem średnio można liczyć na głowę jednego mieszkańca biorąc pod uwagę, że są tu pałace wszystkich znamienitych książąt świata, dwóch, trzech? To trochę mało...
Dzusiejszy Paryż ma okolo 2,2 mln mieszkańców natomiast cala aglomeracja w kolo razem 11mln. To samo myślę jest z Ostrogarem. Dookoła jeziora jest mnóstwo bofatych wsi ktore handlują ze stolicą dowozac co dzień towary, oczywiście cześć z nich przyjeżdża ze swoimi "rzeczami".

Poza tym nie wiem jak zmierzyles linijką Ostrogar. Te oznaczenia na mapie Orkusa to raczej sybole położenia miejsc niz ich wielkość. No chyba że zmierzyles najpierw z mapy wyspę i odniosłes wymiary do powiększonej mapy stolicy.

Połączony z 18.10.2018 09:02:55:
Jeszcze jedna sprawa w pewnej dużej odległości od palacu Katana jest pusta przestrzeń na ktorej nie wolono się budować. To jest kilkaset metrów. Topodobne zasady sa przyjęte dlavdzielnic. Chodzo o to by nagle wszystko sie nie saplilo i przede wszystkim o ewentualny rajd sharanów. Zatem koncepcja miast w mieście jest poniekąd słuszna
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 09:02 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 18 października 2018, 09:09

Poza tym nie wiem jak zmierzyles linijką Ostrogar.
To akurat dosyć proste. Zmierzyłem Orkus w najszerszym miejscu - 1000 staj, czyli na mojej mapie 44 cm. Zmierzyłem na tej samej mapie wyspę Itak - wyszło mi 4 cm. Wychodzi, że wyspa Itak ma w najszerszym miejscu 110 staj.

Wziąłem więc mapę ze strony 229 podręcznika, na której przedstawiona jest wyspa Itak i plan Ostrogaru. Wiem, że wyspa ma 110 staj szerokości. Obliczenie zatem powierzchni miasta to banał - ma 36 staj ze wschodu na zachód i około 43 z północy na południe. Duży. Ogromny. Nawet te pół miliona mieszkańców nie wypełni tej przestrzeni. :) A te kilkaset metrów wokół pałacu, to pikuś, raczej po kilka staj między miastami/dzielnicami w mieście.

Wiem, że się może czepiam, ale właśnie siedzę z cyrklem, liniałem i ołówkiem i staram się to sensownie rozrysować, a przy okazji też tworzę własną kampanię, którą będę prowadzić tej jesieni, więc staram się ogarnąć temat. :)

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 18 października 2018, 09:09

Pisząc o podręczniku stronie 229 miałeś namysli ten badziewiasty towar zwany czarną wdową; ktory przez starych fanów nie jest uznawany za kanomiczny bo ma mnóstwo baboli dodanych przez wydawcę. Co zresztą widać.
Trzymaj się wersji dyskietkowej jest w linki KcPedia.

Połączony z 18.10.2018 09:12:26:
Ewentualnie liczbę mieszkańców zawsze łatwiej poprawić to niż tworzyć nową mapę Ostrogaru. :D Bo móże nikt po prostu nie podszedł do tego z taką skrupulatnościa.
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 09:12 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Nanatar
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 155 times
Been thanked: 116 times

Post autor: Nanatar » 18 października 2018, 09:33

Może w podręczniku są jakieś liczby. Chciałem zadać to samo pytanie co Suriel. Jak zmierzyłeś? czy może to stoi w podręczniku? Osobiście zachęcam do opisów umieszczonych na naszej stronie.
"Przeważająca część miasta położona jest na dużej, zajmującej piątą część powierzchni jeziora wyspie, pokrywając wschodnią jej połowę."

Mam wrażenie, że liczba zamieszkujących stolicę stworzeń to w przybliżeniu MILION, więcej w miesiącu świątecznym. Licząc gęstość zaludnienia należy mieć na uwadze pałace możnych z dzielnic Złotej i Południowej, które to mogą mieścić w swych wnętrzach parki, ogrody, czy wybiegi dla nietypowych, a przerażających strażników.

Wydaje mi się, że właśnie odkryłeś wierzchołek góry lodowej, podobnych kwiatków, nieprzemyślanych proporcji znajdzie się po drodze dużo więcej.[offtopic]Ja nigdy nie daruję AS-owi dwunastokilogramowych mieczy[/offtopic] Pewny jestem natomiast, że jest na portalu kilka dobrych duszyczek, które pomogą w Twej pracy, daj tylko trochę czasu, bo wydaje się jakby na wielu portalowiczów spadła klęska nadmiaru pracy.
Od siebie dodam, że wielce się raduję na Twój zapał do projektu, bo po wielu latach również odkurzyłem KC. Więc sporządzenie zestawu CZYTELNYCH mam będzie jak najbardziej na miejscu.
Niestety zabrakło mi rozsądku, żeby wyjechać z Krakowa do Warszawy, jak uczynił podobno każdy kogo "iloraz inteligencji" przekroczył wartość średnią.
Gdyby odebrało Ci rozum zapraszam do Krakó, ale z pewnością znajdziesz w stolicy chętnych do gry.
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 09:39 przez Nanatar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 18 października 2018, 09:56

To, jak zmierzyłem, wytłumaczyłem wyżej - z proporcji istniejących map.

Z opisu dyskietkowego wyłania się obraz bardziej takiej polis, czyli zespołu osad, przedmieść, zamków, pól uprawnych i sadów wewnątrz zewnętrznego muru, niźli jednolitego miasta, jakie zaprezentowano na owej nieszczęsnej mapce:

Obrazek

Zatem - olewam powyższy plan i robię swój, a co. Może wieczorem uda mi się zaprezentować Wam szkic :)

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 18 października 2018, 10:20

Na Twoim miejscu jednak trzymał bym się wersji mapkowej z rysunku powyżej. Z doświadczenia wiem że indywidualne prace są robione przeważnie dla jednej osoby - autora.I pprzeważnie nikt ich dalej do niczego nie wykorzystuje preferując materiały oficjalne.
Oczywiście kilka osób zawsze złoży Ci gratualcje, bo istotnie projekt jest skomplikowany i ogromny w rozmachu ale... ale może lepiej wstrzymać konia rycerzu na chwilę. Spróbuję zadzwonić dzisiaj późną nocą do Artura Szyndlera, niech tu zajrzy i podpowie, to może coś fajnego się wykluje z tego tworczego zapędu.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 18 października 2018, 11:28

Suriel napisał(a):
Na Twoim miejscu jednak trzymał bym się wersji mapkowej z rysunku powyżej. Z doświadczenia wiem że indywidualne prace są robione przeważnie dla jednej osoby - autora.I przeważnie nikt ich dalej do niczego nie wykorzystuje preferując materiały oficjalne.
Mów za siebie. :p
Mapki stworzone na portalu przez Mastuga i np. opisy miasta Czegoja wykorzystałem w swoich przygodach. Dla chcącego nic trudnego. Kwestia podejścia. Jeśli kolejne mapki będą dobrej jakości to chętnie je przyjmę i zaadoptuję na swoje potrzeby.
Oczywiście kilka osób zawsze złoży Ci gratualcje, bo istotnie projekt jest skomplikowany i ogromny w rozmachu ale... ale może lepiej wstrzymać konia rycerzu na chwilę. Spróbuję zadzwonić dzisiaj późną nocą do Artura Szyndlera, niech tu zajrzy i podpowie, to może coś fajnego się wykluje z tego tworczego zapędu.
Surielu - Ale why dzwonić? Żeby stracić zapał czy zabić zapał cudzy? Lub czekać na mannę z nieba i zostać skutecznie wstrzymanym, ponieważ standardowo nie będzie żadnej konkretnej decyzji, odpowiedzi lub czegokolwiek przydatnego. Przykro to mówić, ale opieranie się o opinię Artura kończy się zawsze w ten sam sposób. Porażką.


kartograf napisał(a):
Zatem - olewam powyższy plan i robię swój, a co. Może wieczorem uda mi się zaprezentować Wam szkic :)
Rób i na nic się nie oglądaj. Dopóki masz zapał wykorzystaj go.

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 18 października 2018, 11:43

Tylko mi się tu nie pokłóćcie ;P

Zapału to ja nie mam, za stary jestem, by się zapalać. Mam ochotę narysować sobie Orchię, ot co ;) Zresztą nie śpieszy mi się, bo mam co robić, np. z mapą Orkusa Wielkiego. A co do Ostrogaru, to poczekamy, zobaczymy.

Pierwsze zadanie dla grafologów - odcyfrujcie mi proszę nazwy tych wiosek, bo mi oczy krwawią.

Postępy prac możecie też śledzić na moim Instagramie, gdzie dość często wrzucam foty. Profil jest publiczny, więc możecie tam zaglądać nawet bez logowania się.

Połączony z 19.10.2018 02:33:17:
I jeszcze jedno pytanie - czy wzdłuż traktu ma południe od jeziora przy przeprawach przez rzeki stoją wieże/strażnice/ twierdze?

Połączony z 19.10.2018 04:59:30:
I mała zajawka tego, co rysuję.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 października 2018, 04:59 przez kartograf, łącznie zmieniany 1 raz.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 19 października 2018, 07:55

Bardzo fajnie wygląda Inchra-Gar i jego okolice. Nareszcie coś tam widać. Dobra robota.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 października 2018, 09:15

kartograf napisał(a):

Pierwsze zadanie dla grafologów - odcyfrujcie mi proszę nazwy tych wiosek, bo mi oczy krwawią.
Myshan-kik
Zlakoda
Rin-m
Ag-m
Am-m
Dlas-m
Doron-kikr
Jagar
Gmur-kir
Rajs-m
Boron-kir
Morion-m
Sharas-m


Chyba :D
Ostatnio zmieniony 19 października 2018, 09:21 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 19 października 2018, 09:19

Kiuurrwa, farmaceuta jakiś czy cuś...

ODPOWIEDZ