Astronomia Ochriańska

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 08 stycznia 2013, 23:36

Kwestię liczby satelitów wyklaruje ankieta. Co do nich mam już kilka pomysłów.
Jestem natomiast otwarty na propozycje liczby planet obserwowanych na nieboskłonie. Wpisujcie też propozycje gwiazdozbiorów.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 08 stycznia 2013, 23:40

Powinno ich być tyle, co miesięcy. Kwestie zbliżania się tych, czy tych wraz z księżycami mogłyby tłumaczyć większą/ mniejszą aktywność danych bóstw w poszczególnych miesiącach roku.

Procjon
Reactions:
Posty: 1090
Rejestracja: 22 lutego 2012, 14:38

Post autor: Procjon » 08 stycznia 2013, 23:43

Co do liczby ogólnej ciał niebieskich widocznych na nieboskłonie, jest to już powiedziane w arcie pt. Orchijska Talia Wielkich Arkanów. Proponuję przyporządkować ilość planet do ilości bóstw lub ich etosów (18 lub 9)

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 08 stycznia 2013, 23:44

Heh, też myślę czy zodiaku Ochrii nie oprzeć na pozycje słońca w gwiazdozbiorach tylko ruchu planet (dziewięciu, miesiąc świąteczny nie ma patronów).
Może coś zupełnie odjechanego? Układ geocentryczny?
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Procjon
Reactions:
Posty: 1090
Rejestracja: 22 lutego 2012, 14:38

Post autor: Procjon » 08 stycznia 2013, 23:51

Albo układ z dwiema lub więcej gwiazdami. Jak na Tatooine:)
Rewelacyjny pomysł z oparciem zodiaku o ruchy planet, trzeba tylko zacząć wymyślać ich nazwy.

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 09 stycznia 2013, 08:17

Tatooine nie była przypadkiem pustynią? W takim wypadku druga gwiazda musiałaby być karłem czy innym nie-gorącym ciałem.
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 09 stycznia 2013, 15:09

Potrzebne jest też ustalenie pór roku. Kalendarz podaje kolejność miesięcy ale nie wiadomo które są zimowe a które letnie.
Nie potrafię powiedzieć w jakim stopniu specyfika Kart-ranu jako miesiąca świątecznego wynika z utraty kontaktu z bogami a w jakim z "ukończenia prac" czyli zakończenia żniw i chwili czasu na handel i odpoczynek kiedy jedzenia jest pod dostatkiem. To drugie rozwiązanie sugerowałoby koniec lata/jesień jako przełom roku. Z kolei przygotowania drużyn awanturników do wypraw w Kart-ranie wskazywałyby na wiosnę, po okresie wiosennych burz kiedy roztopy otwierają porty i umożliwiają podróże.
Dlaczego koniec roku nie jest jakimś charakterystycznym momentem w kalendarzu astronomicznym (równonoc, przesilenie)? Nie wiem.
Oczywiście możliwe jest, że planeta ma bardzo małe, lub wręcz żadne nachylenie osi i pór roku nie ma, lub są ledwo zauważalne, po śnieg trzeba się wybrać na północ a przesilenia nie występują. Sądzę jednak, że to słaby pomysł. jednak jako że klimat na Centralnym jest łagodny (nawet uwzględniając jego ewidentnie morski charakter), nachylenie osi nie powinno być duże - żadnych ultrazimnych zim i upalnych lat.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 09 stycznia 2013, 15:18

Możnaby przyjąć technicznie, że tradycja nakazuje uważać, że konkretne planety są materialnymi "ziemskimi" siedzibami bogów, lub też by nadto nie ingerować w świat są ich własnością. Miesiąc świąteczny mógłby oznaczać jednoczesne oddalenie się planet poza obszar wpływania oraz wejście pomiędzy Orchię a te planety jakiejś asteroidy, księżyców w koniunkcji, czegokolwiek. Ostrożnie z tym wszystkim jednak, bo chyba się nie znamy na tych zjawiskach i ważne byśmy nie strzelili jakiejś gafy astronomicznej.
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2013, 15:26 przez koszal, łącznie zmieniany 1 raz.

Procjon
Reactions:
Posty: 1090
Rejestracja: 22 lutego 2012, 14:38

Post autor: Procjon » 09 stycznia 2013, 16:58

No ja się trochę znam, prawie rok chodziłem z nudów na zajęcia z astronomii.

Niemożliwe jest raczej aby planeta miała aż tak eliptyczną orbitę że w najdalszym punkcie jest załóżmy 1,5 raza dalej niż w najbliższym, różnice są na poziomie 1 do 1,02. Asteroidy czy komety mogą mieć orbitę nawet 1 do kilkudziesięciu. Jest parę wyjątków, ale nie zakładajmy układu planetarnego z 9-cioma wyjątkami i jedną normalną planetą.
Może za to być taki układ, że wszystkie planety układu krążą w jednej płaszczyźnie i w danym miesiącu ta czy ta planeta co roku przesłania Słońce. Jeżeli założymy dodatkowo że wszystkie pozostałe planety znajdują się bliżej słońca niż Orchia, może dziać się tak, że co roku mamy zrównanie wszystkich planet (od razu tłumaczę: żeby mogło zachodzić zrównanie, stosunek okresu obiegu planet musi być liczbą rzeczywistą. Żeby na jakiejkolwiek planecie zachodziło to co roku, musi ona między zrównaniami wykonać jeden pełny obieg. A to oznacza że albo jest ona najdalej od środka z planet biorących udział w zrównaniu, albo jest dokładnie w tej samej odległości co któraś z pozostałych, co oznaczałoby dość spore bum... Po prostu wszystkie pozostałe muszą wykonać więcej obiegów)

Co do specyfiki miesięcy: proponowałbym dopasować specyfikę miesiąca do specyfiki bóstwa, np. zbiory-Oriak, najgorętszy miesiąc-Sharami, winobranie-Pian...
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2013, 09:13 przez Procjon, łącznie zmieniany 1 raz.

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 10 stycznia 2013, 08:27

hola moment - ja swego czasu pytałem o klimat, to się dowiedziałem, że Centralny to co najmniej Grecja i zimy to raczej nie uświadczysz.

To jak w końcu?
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 10 stycznia 2013, 09:37

No właśnie, jak?

Sądzę że pomysł koszala jest całkiem niezły i cechuję go elegancka prostota - najbliższa Ochrii planeta będzie miała na nią największy wpływ. Kwestie mimośrodów orbity nie mają tu znaczenia - liczy się odległość od Ochrii nie od słońca. Tym samym oddziaływania będą największe podczas opozycji. Nie wiem, czy da się zsynchronizować aż 9 ciał żeby zbliżenia następowały w określonej kolejności ale po prostu trzeba to przeliczyć. Ewentualnie myślę o trzech planetach (wszystko pod znakiem triskelionu)

Połączony z 11.04.2013 09:38:09:
Pracuję nad układem planetarnych Ochrii ale myślę też o stworzeniu map nieba. Potrzebuję w tym celu propozycji nazw gwiazdozbiorów oraz samych gwiazd. Całość ma być przedstawiona jako almanach orczy, więc nazwy byłby orkowe, względnie jakieś zapożyczenia.
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2013, 09:38 przez Oggy, łącznie zmieniany 1 raz.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 11 kwietnia 2013, 12:46

Radziłbym się trzymać normalnego języka a nie orczego. Wiem że ma to klimat ale utrudnia korzystanie. Zrozumiałe nazwy będą bardziej intuicjyjne. Moje propozycje:
Paladyn, Miecz, Tarcza Południa, Warkocz, Opas, Skrzydła Poranka, Korona, Warg, Smok, Pierścień, Królowa, Mnich, Obelisk itd.

Możesz skorzystać z mojej Tali Losu, która w założeniu miała symulować nazwy gwiazdozbiorów, gwiazd, mgławic czy komet.

VanDeiMin
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 02 lipca 2013, 23:59

Post autor: VanDeiMin » 14 września 2013, 02:08

Oggy ( sorry ze tak przez ty choć sieę nie znany)
Jak idzie Ci tworzenie map orchianskiego nieba? Pomyślę nad jakimiś kształtami. Moźe coś przyjdzie mi do glowy. Pozdrawiam

Połączony z 06.10.2013 17:47:02:
@Avnar: Wychodząc z podobnych założeń wpadłem na to samo co Ty. :-) (z tym że wyprzedziłeś mnie tych parę lat ): Czyli przyjąłem dla uproszczenia, że najważniejsze gwiazdy na Orchiańskim niebie to imiona bogów. ( Nie tak jak w naszym świecie, planety. )

Zaproponowane przez Ciebie nazwy gwiazdozbiorów są bardzo inspirujące. Ilość można zastosowąc taką jak na ziemi czyli okolo 90. Warto tu rozwiązać jeszcze sprawę, czy znana Orchia jest półkulą ( jak w opisie Szyndlera) czy Ćwierćkulą ( jak na sławnej mapie Musiała). Jeśli to drugie, to ilość gwiazdozbiorów ograniczy się do około 40-50.
Więcej w sprawie kształtu Orchii w dziale kartograficznym http://www.krysztalyczasu.pl/forum/view ... ead_id=832

Mój pomysł polega na tym, by od nazwy boga pochodziła nazwa gwiazdy alfa gwiazdozbioru, zaś sam gwiazdozbior kojarzył się jakoś z symbolem lub atrybutem bóstwa. ( Np .Gwiazdozbiór : " Kochankowie" ; najjaśniejsza gwiazda "Borgon- Aranta " (gwiazda podwójna zmienna zakryciowa :-) ) gwiazdozbiór "Sztylety" gwiazda : "Bell") Pomysł nie jest idealny ale daje inspirację. Oczywiście to w odniesieniu do najważniejszych gwiazdozbiorów.

Jeśli Idzie o orchianski odpowiednik zodiaku to warto zwrócić uwagę że miesiące na Orchii dzielą się na charaktery a nie na gwiazdozbiory. A każdy charakter ma po dwa główne bóstwa. Wychodziłoby zatem, że w ciągu każdego miesiąca słońce na Orchii przechodzi przez dwa gwiazdozbiory zodiakalne. Trochę wydaje mi się to nieeleganckie, będę myślał o tym jeszcze. Tu daję link do artykułu Avnara o Orchiańskim Tarocie
http://www.krysztalyczasu.pl/articles.p ... cle_id=196

Na koniec parę pytań ,czyli tematy do przemyślenia:

1. Zastanawiam się nad jakością sprzętu orchianskich astrologów? Wiadomo, że stosują teleskopy, Jak wielkie?

2. Jak rozległe jest ich zainteresowanie tematami astronomicznymi ? Czy obserwują tylko te ciała niebieskie, które służą im do wróżb i magii, czy też zadają pytania o życie wszechświat i całą resztę?

3. Jakie jest wyobrażenie orchiańskich astrologów na ksztalt, wielkość i pochodzenie wszeswiata? Czy wyobrażają sobie kosmos jako skończony czy nieskończony?

4. Jakie jest wyobrażenie pospólstwa na kształt wielkość i pochodzenie wszechświata.? Mity, Opowieści, Plotki?
Ostatnio zmieniony 06 października 2013, 17:47 przez VanDeiMin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 14 października 2014, 15:02

Potrzebne jest też ustalenie pór roku. Kalendarz podaje kolejność miesięcy ale nie wiadomo które są zimowe a które letnie.
No i mam. Kart ran jest zimowy. Prosto z przygody ASa.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 14 października 2014, 15:14

W której to znalazłeś?

ODPOWIEDZ