Mastugi oraz...

Hans696
Reactions:
Posty: 210
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 11:05

Post autor: Hans696 » 14 lutego 2009, 13:15

Witam szanownych fachowców.
Przeglądając materiały do KC pewnie nie raz spotkaliście się z nazwą mastuga czy też "słoniowy" pająk.
Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji dotyczących tych stworzeń. No może prócz tego, że owa mastuga to demon związany z ogniem.
Troszkę więcej informacji jest o aranach i karanach... ale niestety tylko troszkę (aran jest połączeniem człowieka oraz pająka, od pasa w górę człowiek, od pasa w dół tułów pająka).
Zwracam się zatem z pytaniem czy ktoś posiada jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat tych stworzeń?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 lutego 2009, 17:42

Czemu interesuje Cię to zagadnienie? Kiedyś, jak prowadziłem chciałem swoich graczy wysłać na archipelag pajęczy i wtedy szukałem wzmianki o tych stworkach. Oprócz kilku wzmianek w historii Orchii i dość dobrego opisu sharanów nie znalazłem nic na ten temat. Jeśli bardzo chcesz to gdzieś mam opis stworzony przez siebie rasy aranów. Jednak to żaden trop w Twojej sprawie.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 15 lutego 2009, 19:56

Kiedyś także dłubałem w temacie. Nie pamiętam abym coś znalazł konkretnego nawet w plikach tekstowych "przed-MiMowych" które kiedyś miałem. Myślę że ten portal jest miejscem jak znalazł na rozwijanie nowych idei i łatanie takich dziur.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 16 lutego 2009, 12:18

No dodałem link do aranów. Pisałem to jakiś czas temu, wiec mogą być jakieś nieścisłości. Miłej lektury http://www.krysztalyczasu.pl/articles.php?article_id=87

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 16 lutego 2009, 13:25

Całkiem fajny art - droga stanowczo godna pochwały, jeśli się nie obrazisz to wyminę kilka punktów na którymi myślę że warto się zastanowić. Ale ogólne wrażenie po przeczytaniu tego opisu mam bardzo pozytywne.

Kwestie które bym przemyślał:
1. opis pochodzenia aranów, genesis rasy nieznane wiadomo że pochodzą z czasów przedludzkich, jednak jest to niby krzyżówka pająka i człowieka - zachodzi tutaj pytanie skąd się wzięli ludzie skoro to taki wzięty po połowie aran i sharan, z drugiej strony skąd się wzięły pająki...
2. pająki w proporcji do innych zwierząt są niezwykle szybkie - w poruszaniu jak i reakcji, proponowana SZ moim zdaniem jest za niska,
3. odnosi się do powyższego, ze względu na pajęczą motorykę brakuje mi zdolności szarży.
4. pajęczyna - arany jako dolna część pająka posiadają odwłok z kądziołkami przędnymi, na naturalnym jedwabiu można i powinno się zbudować ogromną część pajęczej gospodarki, myślę że to dobry punkt zaczepienia do rozpisanie społeczności pajęczej, jednak nie zapominał bym o wpisaniu tego do rasy i ew wprowadzeniu jakiejś umiejętności typu oplątanie, np połączyć ją z unieruchomieniem, po udanym powaleniu i unieruchomieniu w następnej rundzie aran zaczyna oplątywanie co po kilku rundach owocuje kompletnym oplątaniem wymagającym pomocy z zewnątrz itd...
5. pająki są pokryte chityną - więc część pajęczą bym mocniej obdarzył wyparowaniami.

Ogólnie jako połączenie centauroidlane - góra inteligentna - dół motoryczny, uważam że aran mógłby się często kształcić jako rycerz. Rycerstwo niekoniecznie w znaczeniu kawaler czyli stricte fantastyczno-średniowiecznym. Biorąc pod uwagę możliwości naturalne tej rasy to szarża ciężkiej jazdy aranów według mnie winna być iście niepowstrzymywalna w starciu fizycznym i opiewana jako pandemonium. Zresztą sam widok ciężko zbrojnego arana jakoś mi przypada do gustu.
Znajdę okazję to postaram się zilustrować...
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2009, 13:55 przez wasut, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 16 lutego 2009, 14:00

Spróbuję się ustosunkować do podanych kwestii:
Ad. 1. To kwestia na dłuższe przemyślenia. Zastanowię się i może coś wymyślę ;)
Ad. 2. Szybkość brałem z sharana, ale może ponieważ arany mają dół pajęczy powinny latać szybciej?
Ad. 3 Czy ja wiem? Może? Zobaczymy co powiedzą inni.
Ad. 4 Tutaj stanowczo wolę nie. Trzeba by było zostawić coś dla Karanów, jako oficerów armii sharanów i według mnie najbardziej pajęczych z tych pająków. Nie mam ich jeszcze zrobionych, ale może warto ich stworzyć, co by było wiadomo, kto będzie panował po orkach - :P
Ad. 5 Jak w punkcie 2. U sharanów pancerz ma takie wartości.

Co do Twoich pomysłów. Może warto stworzyć unikalny oddział, który nie wchodzi do społeczności aranów (jest nieujawniony), a może zostać użyty podczas ostatecznej walki z orkami. Jeśli chodzi o obrazek jestem bardzo za wizualizacja często pomaga.

saganpl
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 08 grudnia 2008, 11:13

Post autor: saganpl » 16 lutego 2009, 15:35

Co do sharanów i innych pająkowatych, najbardziej prawdopodobna teza powstania (przypuszczenia), zawarta jest w historii elfiej. Szarany jak i archipelag pajęczy nie zostały odpowiednio rozwinięte w podstawce. Należałoby się zastanowić do jakiego wzorca cywilizacyjnego ich przypisać. Moim zdaniem najbardziej odpowiedni to cywilizacja aztecka. W wielkim skrócie byli to barbarzyńcy wywodzący się z plemion koczujących. Osiedlili się na terenach cywilizacji Majów. W stosunku do sąsiednich plemion okazywali łaskę w zamian za dary lub najeżdżali w celu zdobycia ofiar potrzebnych do rytuałów (czasem sami prowokowali do walk). W przypadku sharanów też mamy do czynienia ze zdobywaniem niewolników. Zakładając że pająkowaci prowadzą stała politykę podboju. Można porównać te dwie cywilizacje i ich próby podbicia i zniewolenia innych. Jeśli się nie mylę według podręcznika wszelkie próby porozumienia z sharanami spełzły na niczym, a więc jest to gatunek bardzo fanatyczny lub zacofany intelektualnie (brak możliwości porozumienia się z inną rasą), a zatem najprawdopodobniej obsesyjno wierzący, co daje ogromną władzę szamanom. Kultura aztecka była oparta na fundamentach wiary, wiara stanowiła największą wartość i siłę w tej kulturze.
To oczywiście luźny pomysł i trzeba by porównać inne aspekty aczkolwiek myślę że wart dyskusji.B)
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2009, 15:47 przez saganpl, łącznie zmieniany 1 raz.
a za wojownikami sz?a ?mier? i po?oga...

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 16 lutego 2009, 15:38

A ja skopiuję to co napisałem w komentarzu do artykułu
Bardzo fajnie przedstawiony opis rasy choć jedno zdanie budzi moje wątpliwości
Pewne jest, iż początki tej rasy sięgają czasów Czerni

Tak naprawdę nikt nie wie kiedy i gdzie pojawiły się sharany czy też arany. Po raz pierwszy dowiedziano się o nich w roku 1026, a o zagrożeniu z ich strony wiele lat wcześniej ostrzegał elficki mędrzec Tanuvel, który badał możliwości połączenia różnych ras. Niektórzy mędrcy sugerują, że to on właśnie doprowadził do ich stworzenia. Dlatego też handel z tą rasą w czasach Czerni nie mógł być możliwy. Ponadto musimy tez wziąć pod uwagę fakt że dopiero po pokonaniu Balamora Orchia wygląda tak jak dzisiaj, gdyż wcześniej był to jeden stały ląd. Jeszcze jeden cytat:
ROK 295

Żeglarze, rekrutujący się spośród elfów, reptilionów i ludzi, po raz pierwszy od początku świata opuścili Archipelag Centralny, odkrywając nowe ziemie i lądy. Przekonali się szybko, że wszystkie pozostałe archipelagi Ochrii są albo bezludne i dzikie, albo zamieszkałe przez potwory z Czasu Czerni. Znamienne jest, że nigdzie nie natknęli się na ślad okrutnych sharanów. Być może wtedy jeszcze nie było ich na świecie.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 16 lutego 2009, 15:44

I jeszcze odnośnie tego co napisał wasut:
2. pająki w proporcji do innych zwierząt są niezwykle szybkie - w poruszaniu jak i reakcji, proponowana SZ moim zdaniem jest za niska,
Zgadzam się w 100%, parametr powinien być wyższy.
5. pająki są pokryte chityną - więc część pajęczą bym mocniej obdarzył wyparowaniami.
Proponowałbym modyfikację zależną od wieku. Podobnie jak u smoków, z wiekiem skóra (pancerz chitynowy) jest coraz twardszy i daje większe wyparowania.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 16 lutego 2009, 18:00

Ad Saganpl - Nie będę umieszczał sharanów, jako jakiś odnośnik do naszych historii i czasów. Po co odzwierciedlać jak można tworzyć. Więc koncepcja o aztekach jakoś mnie nie bierze, chociaż może samo porównanie może być.
Ad Venar - jeśli chodzi o szybkość i wyparowania już odpowiadałem, pisałem na podstawie oryginalnego tekstu sharanów. Może warto zmienić, może nie? Sama historia na pewno do poprawki. Już mam nawet koncepcje, co by umieścić najpierw same sharany a za sprawą Tanuvela dać szansę na narodziny aranów. Zobaczymy, ale dzięki za cenne uwagi, na pewno wezmę je pod uwagę przy poprawieniu historii.

saganpl
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 08 grudnia 2008, 11:13

Post autor: saganpl » 16 lutego 2009, 20:34

Nie trzeba w 100% dublować, ale myślę że jest wiele wspólnych cech (o ile można tak mówić o istotach pajęczych i aztekach) w ogólnych założeniach historii powstania cywilizacji oraz zachowaniu. oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania. Być może pomysł zupełnie oderwany od naszego uniwersum będzie lepszy???? Proponuję zapoznać się z historią azteków
www.filmy-dokumentalne.pl a potem pomysł odrzucić bądź nie.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2009, 20:35 przez saganpl, łącznie zmieniany 1 raz.
a za wojownikami sz?a ?mier? i po?oga...

Hans696
Reactions:
Posty: 210
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 11:05

Post autor: Hans696 » 20 lutego 2009, 00:27

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Cieszę się że dzięki temu mamy na naszym portalu tekst o aranach. Myślę że trzeba omówić jeszcze kwestię kulturową (ja bym się skłaniał do organizacji 'społeczeństwa' pająko-ludzi wzorowanego na owadach - jak pszczoły czy termity) i można przystąpić do głosowania za przyjęciem tego opisu rasy do kanonu.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 20 lutego 2009, 11:52

Mam w planach popełnienie tekstu o karanach i właściwej historii rasy pająkoludzi. Najpierw muszę wlepić oryginalne sharany i znaleźć na to trochę czasu.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 24 marca 2009, 12:56

A zauważyliście, że generalnie bestiariusz jest mocno okrojony w KC? Wszędzie w historii pojawiają się rasy takie jak: gobory, hobgobory, wspomniane mastugi i wiele innych, ale nie ma nigdzie ich opisanych.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 24 marca 2009, 13:02

Tak mi przypomniałeś Venar, bo odświeżyłeś temat. Chyba wezmę się za opisywanie społeczności pająko-ludzi. W planie mam Karany oraz służących u pająków, potem historię prawdziwą wraz z kalendarium pająków oraz zaginione pamiętniki Tanuvela. Co z tego wyjdzie zobaczymy.

ODPOWIEDZ