Projektujemy nową mechanikę

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 11:31

Nikogo nie zmuszam. Prezentuję tylko starą szkołę. KC nie jest starą szkołą. Czerpie już z nowszych wzorców, ale nie najnowszych.

Wiesz czemu tam nie ma umiejętności, jak i w większości starych gier? Bo nie były potrzebne. Nikomu wtedy nie przyszło do głowy by dodawać postaciom umiejętności by je zróżnicować. Chciałeś grać magiem-fechtmistrzem to grałeś, chciałeś by twój rycerz był także poetą, nie ma sprawy. Wszystko zależało od inwencji graczy i testów podstawowych cech. Obecnie coraz częściej powraca się do tego modelu gry pozostawiając tylko jeden zestaw cech do testowania. Umiejętności jako takie sprawdzają się dobrze gdy nie ma klas/profesji a postacie w mniejszym lub większym stopniu są najemnikami. Ale jak tak bardzo chcecie mieć te umiejętności to będziecie je mieli, poczekajcie tylko jak skończę.
Obrazek
Obrazek

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 19 października 2012, 11:38

Poczekajmy na propozycję Jagmina co do zmainy mechy KC. Podanie innych przykładów jak te uproszczone nie oznacza, mam nadzieję, że tak będzie w nowej mechanice. Niech jagmin dokończy i przedstawi swoja mechanikę. Wtedy będziemy dyskutować, czy to zmiany pozytywne czy nie. Powodzenia.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 19 października 2012, 11:44

Co do linku, to wybacz, ale nieco uważniej teraz go oglądam i przyznam, że nie zauważyłem wcześniej pewnej ISTOTNEJ sprawy..

Rozumiem, ze wszyscy grają ludźmi, bo nie ma wyszczególnienia ras? W sumie jakby zebrać z obecnych Kctów modyfikatory od profek to też się to upcha na jednej stronie, i można spokojnie pod każdą zapisać zawody i wypisać tak- cechy profesjonalne numer: 1,2,78, 89 itd, ponieważ w linku przy wypisie zdolności w punkcie G (ja pierdolę, tam go jeszcze nie szukałem K:C) są tylko odnośniki do cech.

Ech, sarkazm nakazuje mi polecić Ci link do gry Talisman, której dawniejsza edycja wyszła u nas jako "Magia i Miecz". Bierzesz sobie poszukiwacza i masz wszystko łącznie z obrazkiem i figurką.

Jeszcze jedno- targetem nowej edycji Warhammera nie są trzydziestolatki (+), a świat schodzi na psy (kiedyś było lepiej, trawa byłą bardziej zielona itd, itp, zgredzę)

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 października 2012, 11:50

Przy wymianie pw. przypomniał mi się taki wątek, moim zdaniem ciekawy ale niestety umarł:

http://www.krysztalyczasu.pl/forum/view ... #post_9465

Samo jego rozwinięcie łyka sporą część rozważanych w ramach tego wątku możliwości.

Warto czasem sięgnąć do zawartości strony bo naprawdę system był mielony przez nas z wielu punktów widzenia.

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 11:54

A mi się podobają nowe gry. Te poza mainstreamem. Ale spokojnie, nie chcę takiej gry zrobić z KC.

A Talizman znam i to od niego zacząłem moja przygodę z RPG. Mam nawet najnowszą edycję i muszę powiedzieć, ze jest tak samo chałowa jak stara. :D

ghasta, fajne, ale chyba nie chcesz by to była gra o stajennych?
Ostatnio zmieniony 19 października 2012, 12:01 przez Jagmin, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 października 2012, 11:59

W pierwszym wydaniu były ładniejsze rysunki :D

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 12:01

A ja i tak wole polskiego klona Magiczny Miecz z jego grafikami. :P
Obrazek
Obrazek

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 października 2012, 12:21

Jagmin napisał(a):
(..)Wszystko zależało od inwencji graczy i testów podstawowych cech. Obecnie coraz częściej powraca się do tego modelu gry pozostawiając tylko jeden zestaw cech do testowania.
Takie rozwiązanie to całkowicie ogłupienie gracza, mającego bezmyślnie wykonywać testy. Rozumiem uproszczenia, ale jest pewna granica. Mi takie ułatwianie do bólu nie pasuje.
W ten sposób nie zasymulujesz wszystkiego. Dobrze byłoby uniknąć elementu znanego już przy starej mechanice KC - wysoki współczynnik, będący bazą testu umiejętności, może spowodować, że osoba która dopiero się czegoś nauczyła jest lepsza niż mistrz w danej dziedzinie.

Zauważ takiego Obliviona czy Skyrima. Tam jest mechanizm typowo RPG, cechy + umiejętności. Testuje się umiejętności i rozwija się dzięki temu tak cechy jak i umiejętności. I nikt na to nie narzeka. No ale większość elementów obliczeniowych przejmuje komputer.

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 12:44

ghasta napisał(a):
No ale większość elementów obliczeniowych przejmuje komputer.
No i własnie tu leży problem. Chcąc większego realizmu potrzeba większej mocy obliczeniowej i nie MG, ale komputera. My możemy zaoferować tylko abstrakcję i grę w wyobraźni. Sztuka by tak nakierować wyobraźnię graczy by sami zapełniali ewentualne luki swoich postaci a nie mechanika. Nie istnieje mechanika obejmująca wszystko. Są tylko ogólne recepty i szczegółowe przepisy. Im tych ostatnich więcej, tym gra staje się mniej czytelna a przez to grywalna. Ale podkreślam jeszcze raz, nie mam zamiaru wciskać wam całkowitych uproszczeń. W pewien pokrętny sposób odniosę się do tego co już jest i waszych oczekiwań.
Obrazek
Obrazek

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 19 października 2012, 12:55

Dlatego trzeba ograniczyć ilość obliczeń, jakie MG musi wykonac bezpośrednio na sesji, choć wcale nie trzeba zmniejszać ilości cech.
łatwiej się liczy, kiedy się ma dajmy na to +5 z cechy przy jej poziomie między X, a Y, niż 10% tej samej cechy zależnie od aktualnego poziomu.
Bądźmy szczerzy, które działanie wykonamy szybciej?

5+4+7=...

czy

60/12+ 25% z 16+ 20% z 35... =...

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 13:05

Rozbiłeś mnie tym porównaniem. :D Mój profesor matematyki wyższej na studiach pomyślałby, że to gra dla pierwszaków. :)

A tak zupełnie na serio. Wiecie co mnie zdziwiło w pierwotnych zasadach KC? Że nikt (z autorów) nie wpadł na to by policzyć sobie ułamki przed sesja i zapisać na karcie. To tak jakby każdy studiujący matematykę miał liczyć wzory w pamięci. Uwierzcie mi, ale nawet geniusze potrzebują całych hektarów papieru i tablic by wszystko sobie rozpisać.

Ponieważ wybraliście wersje Hardcore zdradzę wam tylko, że domyślną kostką będzie k10 w porywach do 2k10, ale już nie k100. Jak wymiana mechaniki to wymiana. Obecnie pracuję nad mechanizmami walki (tak tworzenie postaci już jest) i ewentualnej konwersji.
Obrazek
Obrazek

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 19 października 2012, 13:21

Rozbiłem?

Optycznie przeczytanie drugiej linijki zajmuje dłużej, sekundy może, ale jak siadam do gry z kumplami to bywa i 8 godzin, a wtedy z tych sekund robią się minuty, mimo że równanie jest proste.

Sorki, niestety nie da się policzyć wszystkiego przed sesją, bo niestety zakładam, że moi gracze zrobią coś jeszcze ponad plan, czego nie przewidziałem i jest to jedyne założenie, które zawsze się sprawdza.

Niestety też nie da się policzyć ułamków przed sesją, bo jak gracz czarem zmieni swoje, czy kompana cechy to już mamy inne wartości.

Gotowe postaci z klapkami na oczach.
Liniowy scenariusz, bez opcji spoza założeń fabuły.

Sorki, dla mnie to wszystko brzmi jak Diablo właśnie, gdzie mam WIELKIMI LITERAMI napisane, co mam teraz zrobić. Wiesz, pierwszej części Diablo nie przeszedłem, bo był tam taki Kozi wojownik, co to mnie prosił o łaskę, żebym go nie zabijał- no i go nie zabiłem, bo uznałem, że moja postać jest na to zbyt dobra.

Fajnie się gra, tłuczesz potworki- dowolnym sposobem, a między tłuczeniem masz gotowy filmik.
Jest scenariusz, są wstawki dla MG. Polecam.

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 13:29

Ach... Diablo... nienawidzę. Kolejna gra sprzed lat, która nie sprostała moim oczekiwaniom. Z aktualniejszych polecam serię Mass Effect. Jestem przy końcu 3 części i nadal mi się podoba od części pierwszej. Nie dlatego, że daje dużo swobody, ale że daje poczucie, że masz wybór gdy tak naprawdę go nie masz.

Nadal nie widzę analogii do papierowego RPG. Gra jest tak dobra jak mechanika i osoby weń grający. Może to dlatego, że nigdy jeszcze nie grałem na podstawie gotowego scenariusza. :)
Obrazek
Obrazek

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 19 października 2012, 14:20

Jagmin napisał(a):
Nadal nie widzę analogii do papierowego RPG. Gra jest tak dobra jak mechanika i osoby weń grający. Może to dlatego, że nigdy jeszcze nie grałem na podstawie gotowego scenariusza. :)
Diablo nie jest RPGiem, a z Twoich postów wynika, że preferujesz sprowadzenie KCtów do takiej formy. To nie była analogia Diablo do papierowego RPG, a do Twoich wcześniejszych wypowiedzi, które sugerują, że tak postrzegasz RPG, jakby właśnie miało wyglądać jak Diablo.

Ponieważ nie widzisz analogii:


1
Jagmin napisał(a):
.. nikt (z autorów) nie wpadł na to by policzyć sobie ułamki przed sesja i zapisać na karcie.
czyli brak możliwości kreatywnego działania graczy, czy NPC już na sesji.

I skoro nie pamiętasz:

+ 2.
Jagmin napisał(a):
Po co komu wszystko umiejący mag, wojownik, złodziej czy inna istota?
czyli brak możliwości kreowania postaci

=

Gotowe postaci z klapkami na oczach.
Liniowy scenariusz, bez opcji spoza założeń fabuły.


Jeszcze dodam, że przed sesją, czy przy tworzeniu postaci to mogę i 5 godzin posiedzieć, z reguły też myślę o niej trochę, ale nie każdy musi mieć na to ochotę. Kwestia taka, że czas przed sesją poświęcony na wyliczenia nie jest istotny. Mechanika ma za zadanie określenie wyniku sytuacji na bieżąco.

Jagmin
Reactions:
Posty: 207
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 08:24
Kontakt:

Post autor: Jagmin » 19 października 2012, 14:36

:D Aleś mnie porównał. Szkoda, że się nie znamy, bo byś wiedział jak daleko strzelasz.

5h tworzenia postaci. Rly? Przecież mechanika to także tworzenie postaci, nawet budowanie scenariusza. Mechanika gry to inaczej jej zasady i wszelkie wytyczne dawane czytelnikowi.

Odnosisz się do moich słów a ich nie rozumiesz. Może to moja wina. Jeżeli twoim zdaniem zapisanie ułamków na karcie to zbrodnia przeciw kreatywności to ciekaw jestem jak w ogóle grałeś w KC. No bo chyba nie powiesz mi, że na bieżąco liczyłeś każdy modyfikator, sumowałeś, odejmowałeś, dzieliłeś i mnożyłeś? A może i tak. Ja tylko wyśmiałem podejście autorów do gry jako zadania matematycznego, które na sesji gracze mają rozwiązać. To żaden realizm, to po prostu tortura.

Ok z punktem drugim to pojechałeś za daleko. Jak rozumiem wywalamy profesje, bo po co one komu, nie dają klimatu i w ogóle jakieś takie zbyt KCtowe. Za to umiejętność "łowienie ryb" czy "opieka nad zwierzętami" powie jak bardzo bohater kocha zwierzątka a w szczególności ryby. Takie rzeczy to moja drużyna dodawała do tła postaci a nie próbowała nimi szachować MG gdy przyszło do eksploracji podziemnego jeziora. :D

Dość tych bredni, zrobię mechanikę, popastwicie się nad nią, bo na razie dostaje totalnie sprzeczne sygnały.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ