Dysputy RELIGIJNE

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 05 października 2014, 15:53

Suriel, pewnie, można i interpretować w ten sposób. Tylko czy to jest dobre dla Twojej gry? Czy nie zuboża świata? Wiem że trochę naginam KCety ale chodzi o to żeby były ciekawe. Wolę przyjąć że schizmy istnieją, tak jak i zdrajcy kapłani, podszywający się pod bogów, czy awatarów demony albo półbogowie. To wszystko daje mięsko fabularne, a nie chatki na kurzych nóżkach.
Wolę mieć kapłana z 50 Zauważenia który nie zdaje sobie sprawy że jest sterowany przez kogoś innego. Bo zbłądził, bo zgrzeszył, bo magią umysłu jest manipulowany, bo opętał go demon i się ukrywa w jego podświadomości sącząc jad. Miałem kiedyś w drużynie gościa którego bohater miał 50 Zauważenie u Morglitha. Po pewnym czasie, sam wszystko robił żeby go tylko bóg nie zauważył, bo ten był już wkurzony że ciągle mu dzwoni o każdej porze :). Więc jak sprawa była zbyt błaha to chłop dostawał po łapach. I tak samo może być na Orchii. Kapłan nie wie co jest błahe, co jest testem jego wiary a o co jest poważne i może naruszyć lub osłabić potęgę jego boga.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 05 października 2014, 20:03

Rozumiem i doceniam, dzięki temu świat nie jest płytki. Natomiast myślę, że bardziej wypaczyć można słowo boga niż rzeczy zasadnicze jak sama jego płeć skoro ten jest w stanie przechadzać się po ziemi między wiernymi.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 05 października 2014, 21:10

Masz rację. Po prostu to był pomysł który ni stąd ni zowąd przyszedł mi do głowy i chciałem się z Wami nim podzielić :)

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 06 października 2014, 10:23

Schizma to świetny pomysł, dla Graama mogliby to być przeciwnicy życia, zsyłający choroby na wszelkich niewiernych, jątrzący rany zamiast je leczyć. Takie świry, uważające, że tylko oni mają rację. I też bym szedł w ideologię, a nie w atakowanie płci bóstwa.

Dobre zdrowie schizmatycy postrzegaliby jako dar od Graama, więc na niewiernych zsyłaliby np. choroby, trąd jako szpecący i wykluczający ze społeczeństwa.
Ostatnio zmieniony 06 października 2014, 13:39 przez Araven, łącznie zmieniany 1 raz.

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 06 października 2014, 10:25

Takie jak schizma pomysły nadają kolor całemu światu, to są detale, które robią różnicę. Brawo avnar!

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 06 października 2014, 10:53

Ja też uważam, że schizmy są zarąbistym pomysłem i mogą dać kupę fabularnego mięsa: konflikty papieża z katarami, wojenki, itp.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 06 października 2014, 11:54

Dzięki. Fajnie że Wam się podoba.

Mam kolejny luźny pomysł. Do oceny, i umiejscowienia w opisie jakiegoś boga.

ZMIANA IMIENIA.
U jakiegoś boga chaotycznego, jest to ceremoniał związany ze zmianą osobowości. Pod wpływem jakichś wydarzeń lub czy planu, osoba chce się zmienić lub się zmienia. Np z farmera przekształca się w wojownika bo zginęła jego cała rodzina, ktoś traci nogę i ze złodzieja zmienia się w kupca. W takim wypadku aby to podkreślić i umocnić zmienia swoje imię na inne, wybrane przez siebie, które będzie się kojarzyło z taką osobą. Jest to wzmocnione wiarą i odpowiednim rytuałem, dzięki czemu w większości wypadków się udaje.


Istnieje plotka o Złodziejach Imion, istotach które mają ich kilka albo nawet kilkanaście. Są sługami swego boga, wykonując jego zadania, przyjmując osobość kryjącą się pod danym imieniem. Oni wtedy stają się tą osobą, nie kłamią że nią są, więc nie można tego w żaden sposób wykryć. Żadna magia nie pomoże, bo są to zmiany na poziomie podświadomości. Istnieją legendy opowiadające o legendarnych Złodziejach Imion, którzy nie tylko potrafili inaczej myśleć, ale również zyskiwali specjalne zdolności, stawali się silniejsi czy zręczniejsi. No i często mamy straszą dzieci że Złodziej przyjdzie i ukradnie im imie, co może doprowadzić do amnezji czy choroby psychicznej.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 06 października 2014, 15:21

O ile nie bardzo mi przypadł ten post o schizmie związanej a płcią boga o tyle ten ostatni o złodziejach imion uważam za pomysł bardzo dobry. Wiem już na pewno że użyję tego zahaczenia. :)
Moja sugestia Borgon Ciemny...
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 06 października 2014, 15:26

Złodziej Imion, lub sam dobrowolny rytuał zmiany, to świetny patent dla Chaotycznych Bóstw, nawet niekoniecznie jako schizma. Bo Chaos to ciągła zmiana. To nawet element kultu może być jako nagroda dla wiernych wyznawców, ew. schizmatykami by byli ci Złodzieje Imion, kradnący tożsamość i pamięć innowiercom.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 06 października 2014, 17:46

Araven, nie myślałem o nich jako schizmatykach, tylko właśnie o jakiejś organizacji religijnej, szpiegowskiej itd. Ciężko wymyślić coś oryginalnego a tu mi przyszło coś takiego do głowy. Uważam to za dobry szkic, dający mnóstwo pomysłów na przygody i ewentualny rozwój postaci. Kwestia tylko tego pod jakiego boga ich podpiąć. Suriel rzucił Borgona Ciemnego, ja myślałem o KasHandilu. Choć teraz przyszedł mi do głowy kolejny pomysł bardziej do Kas Handila pasujący mianowicie Szczęściaże. Goście którzy po prostu mają szczęście, wysoka szansa na Krytyki, a przeciwnicy mają pecha itd. Ciekawie by to wyglądało. Wchodzi taki do walki a tu wszyscy naraz zaczynąją się potykać, ranić bronią, a facet bije po oczach, szyjach itd. Nie wspominając o zastosowaniu w życiu, szpieguje i trafia na odpowiednie osoby, akurat chowa się za róg kiedy przechodzi straż, szukając dokumentów w bibliotece wyciąga od razu odpowiednie itd. Przerażające.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 06 października 2014, 21:26

Avnar kombinuj dalej coraz więcej ciekawych pomysłów tu płodzisz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ODPOWIEDZ