Bogowie nowa edycja

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 23 maja 2016, 00:21

W KCpedi bogowie doczekali się aktualizacji łącznie z emblematami. Wszystkie grafiki są nowe i w pełni kolorowe. Jest też na KC-pedi kompletny opis Bogów Orchi.

http://wiki.orchia.pl/Kryszta%C5%82y_Cz ... Przed_ZEKC

Z tego powodu chciałem rozpocząć dyskusję na ten temat. Bardzo jestem ciekawy Waszej opinii i jak się domyślam, może ona mieć wpływ na dalsze grafiki, ich wygląd, jakość oraz ich publikacje w materiałach wypuszczanych przez Pladynat.

Zatem garść pytań, która być może zachęci do dyskusji?
1. Czy będziesz wprowadzał nowe bóstwa na sesjach?
2. Który z nowych bogów przykuwa uwagę najbardziej?
3. Opisy są dosyć gęste w treść, czy podsunęły jakiś ciekawy pomysł na wątek/sesję?
4. Czego w opisach zabrakło, co byś jeszcze widział?
5. Co sądzisz otrzymanych od Asów grafikach, czy to dobry kierunek? Które z grafik się podobają, a które nie i dlaczego? (daj punkty w skali 1-10, ogólnie lub indywidualnie dla każdego emblematu)
6. Jakie jeszcze byś widział materiały, dotyczące wątku religi?
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 23 maja 2016, 00:45

Odpowiedzi
1. Pewnie tak, niektóre mają potencjał.
2. Ogranition, niestety opis jest do bani, ale to według mnie najciekawsze bóstwo, którego bardzo brakowało.
3. Tak opisy są ciekawe, ale mam wrażenie, że czasami zbyt wydumane. Według mnie ciekawsze są opisy podstawowe i pozwalające na pewną interpretację MG i graczom. Później też dużo większe pole do popisu przy tworzeniu dodatków o danej religii.
4. Podstawowa sprawa to niespójność z poprzednimi opisami, ale skoro wiemy o poprawie mechaniki i o różnicy czasowej to nie ma się czemu dziwić.
5. Oceniać nie będę. Według mnie grafiki są zwyczajnie nowocześniejsze, natomiast ja jestem zwolennikiem prostoty Musiała. Weź spróbuj, żeby kapłan Borgona Ciemnego, Arianny albo Bori miał symbol taki na szacie. Za takich haft trzeba by płacić krocie. Czarno-białe symbole miały swój urok.
6. Przede wszystkim konflikty religijne. Tolerancja religijna przy takim panteonie bogów jest zwyczajnie troszkę głupawa. Po co taka ilość bogów, jeśli wyznawcy mogą sobie siedzieć w karczmie i popijać piwko. Tu aż się prosi o antagonizmy i właśnie o kompletny brak tolerancji.

A i jeszcze jedna rzecz, która mnie zaskoczyła. GOTHMED zmienił charakter z CH-NTR przeszedł do NTR-ZŁ. Ciekawe co go skłoniło na tak radykalne zwłaszcza, że w opisie ma sporo z żywiołami, a żywioły są raczej CH-NTR tutaj nagle przeskoczył na NTR-ZŁY. Pewnie ma to jakieś głębokie uzasadnienie.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2016, 01:14 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Post autor: mastug » 23 maja 2016, 01:54

1. Tak

2. Ogranition

3. Uzupełniają wiedzę to ogromny plus ale spokojnie można by zrezygnować z "motta" i "tajnych symboli identyfikacji"

4.
a) Najważniejsze obrzędy jak wyglądają (np. obrzęd nawrócenia na wiarę, pogrzeb itp) i święta.
b) Sprawy związane z inkwizycją , utrzymaniem czystości wiary , wyłapywaniem heretyków (w kontekście "poprawności religijnej" narzucanej przez imperium)

5. Symbol zawsze kojarzył mnie się z prostotą, łatwością umieszczania go na szatach, chorągwiach, wykuwania na murach, czy chociażby narysowania go kredą na drzwiach. Grafiki JM miały właśnie tą prostotę - ale ja już jestem stary i marudny.

6. Wiem, że jest wymuszona przez władzę "poprawność religijna" ale potrzebuję rozjaśnienia jak bogowie tacy jak Ogranition, Hassargrun , Natna-kranta i inne anty-społeczne bóstwa mogą mieć wielkie świątynie w miastach a kapłani nie muszą się ukrywać. Nie potrafię zbudować w swojej wyobraźni "bezkrytycznego" plebsu który pozwala kapłanom wzywać do mordu , podpaleń i ofiar z dzieci. Pobudowanie świątyni Grama nie pociąga za sobą obawy o życie najbliższych podczas gdy świątynia Seta już tak. Jakie są prawa imperium które gwarantują bezpieczeństwo świątyniom złych bóstw (jakie są kary z tym związane)?
Ostatnio zmieniony 23 maja 2016, 02:08 przez mastug, łącznie zmieniany 1 raz.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 23 maja 2016, 08:56

1. Zdecydowanie.
2. Nehverus.
3. Niestety niemal w każdym z opisów natknąłem się na jakiś bubel, który dla swoich potrzeb z pewnością usunę, bądź zmienię. Wypisywać mi się tego nie chce, bo pewnie mamy podobne odczucia, co do dziewięciu przeplotów rączkami, trzeciej strony ubrania i innych podobnych.
4. Obchodzone święta.
5. Symbole mi się podobają, lecz traktuję je jako uzupełnienie tego, co można zobaczyć w świątyniach, a nie na szatach. Duży gobelin wdzięcznie przyjmie skomplikowany wzór. Dlatego za dobre rozwiązanie uważam połączenie starych i nowych.
6. Rytuały. Powiązania między bogami. Zależności między bogami występują w wielu znanych nam religiach. Tutaj mamy sytuację, że każdy sobie w swoim ogródku i ewentualnie lubi/nie lubi innych. Mam na myśli powiązania w stylu- .. wówczas to Nehverus ostatni syn Seta, pominięty w podziale Ochrii poprzysiągł zemstę gromadząc wokół siebie odrzuconych i zapomnianych..

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 23 maja 2016, 10:54

Przejrzałem opisy bóstw i tak prawdę powiedziawszy są lekko niedopracowane:

Razi słowotwórstwo np. taki lustrzak, użycie wtrąceń np. champion, wyrazów potocznych np. kawały, występują niespójności logiczne - np. super uciążliwa dla wszystkich Nata-Kranta czy Morgliht a ogólna poprawność religijna, dochodzą błędy gramatyczne w tekście (przecinki, układ) i dziwaczne zdania, które niby wszystko tłumaczą, ale tak nie do końca np. opis Morglihta i Modlitewna poza (już sama nazwa paragrafu brzmi dziwnie, wydaje mi się że poprawnie powinno być Poza modlitewna):
skrzyżowane ręce na piersi. W wersji pokojowej z wyprostowanymi palcami. Ilość wyprostowanych palców określa głód śmierci - jak dawno się kogoś zabiło.
Skrzyżowane ręce ok, ale jeśli mamy pozę niekopokojową to jak ułożone są palce - w pięści ? a może machasz nimi nad głową? Co oznacza stwierdzenie jak dawno się kogoś zabiło - pokazuje się dni - lata - miesiące? Sama konstrukcja zdania też jest nieszczęśliwa. Głód śmierci brzmi jak nazwa własna, więc może powinno być napisane z dużej litery?
Dodatkowo prześmieszne pozycje modlitw - ta od Bori rozwala system. Wyobraziłem sobie w tej pozie np. 100 ludzi ...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=V7HeWLbhJcQ[/youtube]

Mój główny zarzut do emblematów - są niespójne graficznie i słabe z punktu widzenia wykonywania prac w 3D (kilka). I te ogromne napisy żeby było wiadomo, że to KC i Palladynat. Ż-e-n-a-d-a.


Ale jako, że wiem, iż moje tak jak i wasze uwagi nic nie zmienią to napiszę tak:

Wszystko jest zajebiste! Chwalmy ten produkt pod niebiosa!
Ostatnio zmieniony 23 maja 2016, 11:05 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 23 maja 2016, 11:10

Opisy to jest bledy gramatyczne i skladnia mogą być moją pomyłką. Dostalem dwa opisy bogów przed i po korekcie i możliwe, że zaciagnalem błędne. Sprawdzę, sprawdzę... dzięki za konkretną uwagę.

Napisy KC robiłem samodzielnie dostalem logo, dostałem rysunek i jak wyszlo tak skleilem. Nie jestem jakimś szczególnym talentem komputerowym. Jak ktoś by chciał to mogę przesłać żeby to profesjonalnie złożył. Podmienimy ;)
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 23 maja 2016, 11:24

Suriel - nie bierz uwag do siebie. Podejrzewam, że nadesłane do wiki materiały jakością nie ustępują tekstom z sok-a. Szkoda spalać czas na ich poprawianie - mija się to z celem, a dodatkowo nie zostanie docenione. ;-)

Tak czy inaczej dzięki :)

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 23 maja 2016, 11:40

Nie biorę di siebie. Poprostu niektóre rzeczy gdzieś robią się wadliwe w trakcie. Czasami cośtam rrobię na czym się zupełnie nie zbam i tak mi potrafi rozpieprzyc że wstyd...
Nie chcę natomiast niechcący dolewac oliwy do ognia czasem niechcący tak bywa. Ważne żeby była konstruktywna dyskusja czy ktoś coś zrobi z jej wynikiem, to już poza nami.

Osobiście z grafik najbardziej przypadł mi do gustu Graam. Chyba dlatego że spodziewałem sie zwyklego drewnianego kubka w emblemacie boga ktory w jakiś sposób służy innym. Czyli prostota i schludnosc a tu dostałem pewien przepych. To fajnie podkreśla wynioslosc boska Graama ktora jest niewątpliwie cechą każdego z panteonu. Jak się poczuć kuedy posluguje ci ktoś taki?

Wyjaśniła się też kwestia 9 ostrzy na toporze Ogranitiona. Koniec końców nie tak strasznie to wygląda jak w opisie. No ale jak sam AS przyznaje humanista nieujest tak jak ja nie hestem informaticusem. ;)

Ps. Nie oczekuję idealnego systemu. W kazdym jest trochę rzeczy które modyfikuje, wycinam zastępuje. Dka mbie to też jest jakiś element zabawy z rpg. Ważne żeby po idstawa dawała paliwko czyli chęci do zabawy.

Połączony z 23.05.2016 20:53:43:
[center]***[/center]

Sprawdziłem, zaciągnąłem z dobrego pliku po korekcie.

Co do Morglitha to nie wiem co myślał autor ale mogę ci powiedzieć jak będzie u mnie jeśli kiedyś poprowadzę lub zagram (ponad 9 rok pauzy z kacetami mi leci, ani sesji przez ten czas). Otóż, wyprostowane palce będą oznaczać wpierw dnia, jak dojdzie do dziesięciu, to będzie otwarty tylko jeden palec oznaczający tydzień. Po czterech palcach (czyli miesiącu) będą leciały tygodnie, potem lata. Pytanie o to czy to dni miesiące czy lata będzie dużym nietaktem. Prawo do tego bez ponoszenia konsekwencji będą mieli wyłącznie kapłani Morglitha.

U mnie wersji niepokojowej znaku nie będą pokazywali palcami ponieważ ręce będą zajęte wzniesionym w zamach toporem dwuręcznym, czy czym tam będzie naparzał wyznawca... Po uderzeniu będziesz mógł poznać że cię nie lubi.

Wśród wyznawców Bori nie zauważyłem ludzi. Z tego co rozumiem bardziej wyznają go koty, Kołaki i wszelkie kocie rasy, młode głupie smoki przed obraniem solidniejszego patrona, zblazowane życiem zdegenerowane elfy oraz inne stuknięte rasy związane z naturą. W związku z tym kiedy kot będzie wykonywał koci gest jakoś mnie to nie urazi.

Nadal będę trzymał się Kas-Handila jako opiekuna bardów itp. Inni artyści mogą malować obrazy w imię swojego, na przykład mrocznego lub perwersyjnego bóstwa....

Ps. Pewnie również jakiś człowiek się zdarzy. Widziałem nawet zdjęcia jakiejś panny co sobie trwale operację plastyczną zrobiła by się upodobnić do kota. Stuknietych miłośników tych zwierząt przeciez na świecie nie brakuje.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2016, 20:53 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 24 maja 2016, 08:45

1. Tak, już to robiłem.
2. Nehverus.

Moim zdaniem Bogowie są okej jeśli bierzemy pod uwagę, że idą do Złotej Edycji.

W tamtych czasach wszystkiego było więcej, surowców, magia była o niebo wyższym poziomie niż w czasach imperiów Katanów, a przede wszystkim ras. Różnorodnych ras o niesamowitych funkcjach i zastosowaniach... Więc nie widzę problemu, aby arcykapłani mogli sobie szyć niezwykłe wzory często za pomocą magii lub dziwnych kreatur bądź rytuałów, a pospulstwo nosiło proste niewyróżniające się herby.

Pamiętajcie, że to dopiero Katan deFacto zaprowadził porządek na panteonie, bo nie potrafili tego zrobić praworządnie dobrzy bogowie.

Niektóre zwyczaje mnie rażą, ale bogowie mają swoje "dziwactwa". Są niczym więcej niż śmiertelnikami z ogromną mocą i nieśmiertelnością. Mają swoje fanaberie i potrafią cofać czas, aby popatrzeć na tyłek tańczącej elfki. W sumie, to dobrze, że nie są wszechmocni.

Co do symboli. Mnie wydają się być ok. Włożyliśmy w to sporo pracy i mam nadzieję, że w większości wam się podobają, bo były robione z myślą dla graczy.

PS: Musicie wziąć pod uwagę, że niektórych bogów wyznają bardzo nietypowe rasy, stąd np. dziwne pozy jak u Boriego. Ludzie stanowią tylko promil światowej populacji w Czasach Katana.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2016, 08:51 przez Never, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kargan
Reactions:
Posty: 1420
Rejestracja: 22 listopada 2012, 13:44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Kargan » 24 maja 2016, 11:57

Never napisał(a):

Niektóre zwyczaje mnie rażą, ale bogowie mają swoje "dziwactwa". Są niczym więcej niż śmiertelnikami z ogromną mocą i nieśmiertelnością. Mają swoje fanaberie i potrafią cofać czas, aby popatrzeć na tyłek tańczącej elfki. W sumie, to dobrze, że nie są wszechmocni.
[Off-top mode on ] Przeczytałem sobie to zdanie. Potem przeczytałem je jeszcze raz. Potem się zamyśliłem... a potem pomyślałem, że to chyba jednak dobrze iż ominął mnie jakoś świat Kryształów Czasu :) [ off-top mode off]
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 24 maja 2016, 12:12

Przyjrzałem się bliżej Tfamowi i widzę sprzeczność

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA BOGA: Tfam Bezimienny to bożyszcze druidów.
ale;
KLERYCY: każda profesja kleryczna pod warunkiem, że lubi częste podróże. Z tego powodu nie darzy sympatią druidów, bo ci nie znoszą zmieniać swych enklaw.

Nie darzy sympatią druidów ale dla nich jest bożyszczem?


We wszystkim opisach mam tez zarzuty o wypisywania zakonów i innych formacji paramilitarnych bez ich szczegółowego opisu. Zwłaszcza że jak podliczymy wszystkie to jest ich kilkaset...
Podobny zarzut mam do "Charakterystycznych mocy" - bez ich opisu to tylko jakieś tam nazwy bliżej nieokreślonego czegoś...
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 24 maja 2016, 13:25

Trafnie znalazłeś w opisie tego niejasność Tfama, pytanie co mieli na myśli czy różne kręgi druidów czy to zwykłe merytoryczne potknięcie się w tekście.

Moje odczucie jest takie samo, czuję lekki niedosyt. Nie wszystko zostało odsłonięte i nie bardzo się na to da grać. Brak szczegółów.

Charakterystyczne moce to ciekawy temat. Nie wiadomo, czy chodzi o specjalne moce i czary kapłana danego boga czy też o specjalne dary dla najwierniejszych wyznawców.
Na marginesie te ostatnie zostawiłem po staremu, ponieważ wychodzę z założenia, że póki nie ma nowego to na coś przecież trzeba grać.

Zakony i insze inszości postanowiłem uporządkować, ponieważ się powtarzają czasami. Robię to teraz, ponieważ jak sam zauważyłeś jest ich kilkadziesiąt więc wprowadzanie potrwa. Później zwyczajnie mogę nie mieć na to czasu (sprawy prywatne w czerwcu i lipcu).
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ODPOWIEDZ