Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Kobold
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 20 lutego 2021, 18:23
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Kobold » 20 lutego 2021, 19:02

Gralem w wiele gier w dawnych czasach i jakos nie bylo nigdy problemu ze znalezieniem graczy czy mistrza gry. W dzisiejszyczh czasach widze ze jest chyba to trudniejsze poniewaz ludzie za zajaci praca, itd. Po wielu, wielu latach przerwy powrocilem do swiata gier zakupiwszy DnD 5e i kilka innych starych gier. Ku mojemu zdziwieniu znalazlem tez kilka gier gdzie mozna grac bez mistrza gry albo solo albo co-op.

Byc moze czytelnicy forum dobrze je znaja ale jak nie, i jesli jest zainteresowanie to chcialem przedstawic 2 gry:

Mythic GM Emulator - emulator/symulator mistrza gry i tez system (sa 2 wersje, sam emulator i emulator + system).

Ironsworn - system z wbudowanym emulatorem mistrza gry,

PS. Przepraszam za bledy i brak polskiej klawiatury ale od dawna w Polsce nie mieszkam.

Awatar użytkownika
Nanatar
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 155 times
Been thanked: 116 times

Re: Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Nanatar » 22 lutego 2021, 14:41

Cześć. No przyznaję, że mnie zaintrygowałeś.
Gra w RPG bez Mistrza Gry? Rozumiem, że można w brydża z "dziadkiem".

Prezentowanych tytułów nie jak nie kojarzę.
Jeśli byłbyś tak miły to proszę o przybliżenie jak miałaby wyglądać taka gra bez prowadzącego. Przyzwyczajony jestem do gadatliwych Mistrzów , którzy są nie tylko sędziami między graczami , a rzeczywistością świata przedstawionego, ale też bardami snującymi opowieść. Czy taki erpeg bez mistrzunia, nie zmieni się w paragrafówkę, albo coś w rodzaju planszówki?
Pozdrówki.

Kobold
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 20 lutego 2021, 18:23
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Kobold » 23 lutego 2021, 13:06

Nanatar pisze: 22 lutego 2021, 14:41 Cześć. No przyznaję, że mnie zaintrygowałeś.
Gra w RPG bez Mistrza Gry? Rozumiem, że można w brydża z "dziadkiem".

Prezentowanych tytułów nie jak nie kojarzę.
Jeśli byłbyś tak miły to proszę o przybliżenie jak miałaby wyglądać taka gra bez prowadzącego. Przyzwyczajony jestem do gadatliwych Mistrzów , którzy są nie tylko sędziami między graczami , a rzeczywistością świata przedstawionego, ale też bardami snującymi opowieść. Czy taki erpeg bez mistrzunia, nie zmieni się w paragrafówkę, albo coś w rodzaju planszówki?
Pozdrówki.
Ja sam bylem zaskoczony. N0 bo jak to tak grac bez MG. Okazuje sie ze mozna i ze sporo ludzi gra.

Ogolnie, w duzym uproszczeniu, wyglada to tak.

System ma mechanike nazwyjmy ja wyrocznia. Umozliwia to graczom zadawanie pytan na ktore dostaja odpowiedz w stylu "Tak" lub "Nie" jak tez bardzo Tak lub bardzi nie.

Czyli np:

Gracz: czy goblin pilnuje wejscia do swej jaskini ?

System: tak

Jesli np wypadznie "bardzo Tak" to mozna to zinterpretowac jako 10 goblinow.



Jest fajny kanal na YT, nazywa sie Me Myself & Die gdzie koles gra w wlasnie te 2 systemy ktore tu wspomnialem.

Jest tez dobry system do tworzenia i symulacji NPC w takim systemie. Nazywa sie UNE - the universal NPC emulator.

Postaram sie napisac recenzje w jezyku pl w weekend i wrzuce tu na forum. A jak sa chetni to moze nawet zorganizujemy gre w najblizszych tygodniach (mam te systemy wszystkie wiec mozna pograc).

Awatar użytkownika
Nanatar
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 155 times
Been thanked: 116 times

Re: Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Nanatar » 24 lutego 2021, 09:50

Dziękuję, będę śledził wątek, jeśli będziesz uzupełniał.
Przyznam jednak, że nie zostałem przekonany do owego stylu rozgrywki. Grając z mniej skorymi do bajania i gadulstwa graczami skończyłoby się na tym, że sam musiałbym opisywać okrutny odór po którego natężeniu krasnolud określił ilość i dokładne miejsce obozowania gobsów.
:mrgreen:

Kobold
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 20 lutego 2021, 18:23
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Kobold » 24 lutego 2021, 11:26

Tak, taka gra bedzie miala troche inny styl.
Postaram zorganizowac sesje jesli beda chetni.

Jesli chodzi o styl w takiej grze to bedzie to juz w 100% zalezalo od graczy.

Adeptus7
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 09 czerwca 2022, 10:22

Re: Granie bez Mistrza Gry / Game Master

Post autor: Adeptus7 » 09 czerwca 2022, 10:31

Nie przepadam za tym stylem rozgrywki, zarówno jako MG, jak i gracz. Mam wrażenie, że wtedy wszystko się tak trochę rozłazi.

ODPOWIEDZ