Dark Heresy - wprowadzenie

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 03 maja 2015, 09:28

Suriel zaczął się zagłębiać w uniwersum DH, więc postanowiłem nieco go wspomóc dodając kilka zdań wprowadzenia od siebie (mam nadzieję, że również Kargan dorzuci tu swoje trzy grosze).

Świat Dark Heresy to totalitarne społeczeństwo ludzkie rozrzucone po całej galaktyce, żyjące na niezliczonej ilości światów pod rządami instytucji opartych na bezwzględnym posłuszeństwie oraz jedynie słusznej wierze - w nieśmiertelnego Boga-Imperatora. Prawa obywatelskie zasadniczo nie istnieją, podziały między bogatymi i biednymi są gigantyczne, a ci, którzy mają władzę, mogą uczynić praktycznie wszystko, jeśli tylko nie naruszają elementarnych nakazów Imperium - płacenia podatków i oddawania czci Imperatorowi.

Już samo życie w takim społeczeństwie jest dla niezliczonych rzesz ludzi wyzwaniem ponad siły, ale to nie wszystko, co im zagraża. We wszechświecie roi się od wrogich ludziom istot, w sporej miedze również inteligentnych i zdolnych do podróży kosmicznych. Imperium, na wskroś ksenofobiczne i pod żadnym względem nie tolerujące istot mogących ograniczać jego "przestrzeń życiową", znajduje się w stanie ustawicznej wojny z wszystkimi poznanymi cywilizacjami obcych. To przerażający "meat-grinder", który pochłania miliony istnień, ale życie ludzkie w Imperium jest praktycznie nic nie warte, więc władcy mocarstwa nie przejmują się konsekwencjami takiej strategii.

Prócz obcych ludzkości zagraża inne ogromne niebezpieczeństwo: niekontrolowana psionika. Talent psioniczny uważany jest powszechnie za wynaturzenie, za przejaw czystego zła wymagający natychmiastowego zniszczenia. Kościół dokłada wszelkich starań, by sposób postrzegania psioników przez społeczeństwo się nie zmienił, urządzając polowania na czarownice i poddając obywateli regularnej indoktrynizacji. Lecz prawdą jest, że psionicy stanowią dla Imperium zagrożenie, ponieważ ich moc czerpana jest z równoległego wymiaru zwanego Osnową, stanowiącego eteryczne odbicie świata materialnego. W wymiarze tym egzystują byty uchodzące za demony, pasożytujące na ludzkich emocjach, żywiące się negatywnymi uczuciami i gotowe zrobić wszystko, by wedrzeć się do świata istot śmiertelnych.

A umysł każdego psionika to potencjalna brama.

Niezliczona ilość imperialnych instytucji dba o to, by ludzkie społeczeństwo trwało w okowach ignorancji, ślepego posłuszeństwa, religijnego fanatyzmu oraz lęku przed wszystkim, co znajduje się poza granicami Imperium. Jedną z takich instytucji jest Święta Inkwizycja - sekretna i otaczana aurą grozy organizacja o pozornie nieograniczonej władzy, mająca za zadanie zwalczanie obcych, demonów oraz heretyckich przekonań wszędzie tam, gdzie sięga jej władza.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 03 maja 2015, 19:32

Czy tu można zadawać pytania dotyczące mechaniki? Jeśli tak to mam kilka. Tworzę właśnie postać i ciągle mi coś spowalnia proces. Wiem że dałbym radę sam bo tak się nauczyłem kiedyś KC ale po prostu szkoda mi czasu tym razem na szukanie niuansów.
Edit
właśnie sobie zdałem sprawę że czytam 2eda powinienem 1 więc co do pytań to trochę zejdzie bo muszę zacząć od nowa.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2015, 12:53 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 04 maja 2015, 13:53

Proces tworzenia postaci w 1ed jest bardzo prosty. Najpierw wybierasz świat pochodzenia, który warunkuje Twoje predyspozycje fizyczne i psychiczne: odpowiednio są to świat dziki, świat-kopiec, świat imperialny oraz narodzony w próżni. Potem generujesz swe statystyki, za pomocą rzutów 2k10 oraz premii za pochodzenie. Następnie wybierasz profesję (adept, arbitrator, zabójca, kleryk, gwardzista, psionik, przestępca, techkapłan), a w jej ramach startowe umiejętności i talenty, ekwipunek i fundusze. Kolejny etap to współczynniki pomocnicze oraz wydanie 400 PD na procedurę rozwinięcia wybranych cech/umiejętności.

I to wszystko. Jeśli chcesz, możemy wykreować Twoją postać krok po kroku w tym topiku.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 04 maja 2015, 14:14

I tak się stanie. Wlasnie myślałem żeby to tutaj zrobić. Będzie służyć też innym do wglądu. Tyle że ja lubie dobrze zrobione postacie, zwkaszcza jeśli chodzi o to kim są i jakie mają motywacje.
Ps. W 2ed jest 1000expa do wydania. Widzę że Twa chojnosc z Cp 2020 przenosi się i tutaj :D
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 04 maja 2015, 14:21

Wbrew pozorom to nie moje wrodzone skąpstwo, tylko oryginalne zasady z podręcznika 1ed. Zatem startujmy z procesem kreacji. Jak już wspomniałem, jako miejsce narodzin możesz wybrać Feral World (świat zacofany technologicznie, częstokroć trudny w kolonizacji, pełen niebezpiecznych stworzeń - jego mieszkańcy są często zabobonni i uprzedzeni do zaawansowanej technologii, ale w zamian doskonale sobie radzą w takim otoczeniu i doskonale pasują do profesji militarnych); Hiveworld (świat, na którym miliardy ludzi mieszkają w gigantycznych miastach-kopcach, nie widząc przez całe życie światła słonecznego, egzystując w pozornie nieskończonym labiryncie korytarzy, klatek schodowych i szybów wind); Imperial world (najbardziej zbliżona do naszego świata wizja planety) oraz Void born (czyli człowiek urodzony na pokładzie kosmicznego statku bądź stacji). Którą opcję chciałbyś wybrać?

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 04 maja 2015, 23:11

No to jedziemy z tym koksem. Właśnie otworzyłem po raz pierwszy podręcznik DH 1ed i lecę z postacią.


Jakieś podpowiedzi lub uwagi co do całości?
CDN
Ostatnio zmieniony 09 maja 2015, 20:58 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 05 maja 2015, 13:43

Aby móc w pełni odegrać rolę psionika, musisz wpierw zrozumieć, kim naprawdę są imperialni psionicy i jak postrzegają ich inni ludzie. Osoby obdarzone tym darem są zarazem błogosławieństwem i przekleństwem swego gatunku. Gdyby nie oni, nie istniałaby międzygwiezdna komunikacja (astropaci) ani komunikacja (Nawigatorzy). Są absolutnie niezbędnym elementem imperialnej machiny i dlatego się ich toleruje, albowiem w oczach zwykłych obywateli uchodzą za bluźniercze wynaturzenie. Powszechnie się ich nienawidzi, a nietykalność zapewnia im ich status urzędowy. Człowiek obdarzony psionicznym talentem to człowiek naznaczony cząstką kosmicznego zła. Nielicencjonowani psionicy są postrzegani za skrajne niebezpieczeństwo i nader słusznie, ponieważ ich umysły są potencjalnymi bramami, przez które do materialnego wymiaru mogą przedostać się demony.

Każdy sankcjonowany psionik przechodzi tę samą upiorną drogę ku niechętnej akceptacji (Twój bohatr nie jest tutaj wyjątkiem). Zdemaskowany najczęściej w bardzo młodym wieku, jest oddawany władzom, te zaś czym prędzej oddają nieszczęśnika w ręce odpowiedniej instytucji, gdzie poddaje się go serii bolesnych i potencjalnie zabójczych testów. Ci biedacy, którzy nie zaliczają testów pomyślnie (najczęściej z powodu braku samokontroli), są utylizowani w prawdziwym tego słowa znaczeniu - wysyła się ich na Ziemię, gdzie nieśmiertelny Bóg-Imperator wysysa z nich energię życiową podtrzymującą jego własną egzystencję. Ci, którzy przetrwają próby, trafiają do rozmaitych imperialnych instytucji korzystających z psioników, w tym również do Świętego Officjum.

Musisz przyjąć, że Twój bohater przeszedł dokładnie taką ścieżkę, ponieważ nie ma innej możliwości na wprowadzenie licencjonowanego psionika w szeregi Inkwizycji. Co więcej, oznacza to, że Twoja postać musi się wyróżniać znacznie większą religijnością od reszty akolitów: brak pobożności w przypadku osobnika naznaczonego bluźnierczym darem psioniki oznacza herezję, a herezja karana jest śmiercią. Wielu psioników wręcz pokutuje przez całe życie za to, kim są, umartwiając się i ustawicznie karząc siebie samych za wynaturzenie, jakim się okazali (ale od Twego bohatera tego nie będę oczekiwał).

Psykana merci blade to ceremonialny sztylet, który Twój BG otrzymał po zakończeniu testów, ale to nie tylko ozdoba, ma również praktyczne zastosowanie. Jeśli zostaniesz krytycznie ranny bądź staniesz w obliczu pojmania w niewolę przez nieprzyjaciela, który mógłby wykorzystać Twój talent na szkodę Imperium, oczekuje się, że zabijesz samego siebie za pomocą tego ostrza, nim dojdzie do najgorszego. W wielu przypadkach psionicy mają w podświadomości zaimplementowane drogą hipnozy pewne procedury, które w obliczu zagrożenia biorą górę nad rozumem wymuszając samobójstwo, ale pozwól, że nie zdradzę, czy Twemu bohaterowi również je zainplementowano.

Tyle na szybko z pracy, postaram się napisać coś więcej wieczorem.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 05 maja 2015, 21:49

Background może być, nie mam zastrzeżeń. Ciekaw jestem natomiast, jakie moce psioniczne wybierzesz dla swego bohatera...

Przy wyborze rodzaju umiejki Pistol proponuję laser, a nie kulomiot, laser jest znacznie oszczędniejszy.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 06 maja 2015, 23:22

O ile się nie mylę, na obecnym poziomie - "Santionite" - możesz wykupić tylko jedną poślednią moc psioniczną za PD. Kiedy awansujesz na poziom "Neonate", będziesz mógł wykupić za PD maksymalnie trzy dodatkowe moce. Tak więc na starcie masz tylko trzy moce. Kameleon bardzo mi się spodobał. Lucky nie będzie Ci potrzebny, bo wiadomo, że Bóg-Imperator strzeże bogobojnych czcicieli nawet przed zakusami MG. Fearful Aura może być ciekawą alternatywą, jako straszak. Healer to oczywista korzyść, leczenie metodą psioniczną w ekspresowym tempie. Sense Presence pozwala wyczuwać żywe istoty w otoczeniu. Unnatural Aim generuje świetny bonus do akcji strzeleckiej (+30), a Wall Walk? Chodzenie po ścianach jak pająk Cię nie kręci? A tak serio, sugeruję wybór czegoś z powyższej listy.

Zostaje Ci do wydania 200 PD. Unremarkable pozwala wtapiać się w tłum, co często jest przydatne na etapie dyskretnej identyfikacji heretyków. Drive (Ground Vehicle) to prawo jazdy - pozwoli ścigać szybszych od Ciebie heretyków. Sound Constitution to dodatkowa rana w profilu - pożyjesz chwilę dłużej, dzięki czemu być może wyprawisz do piekła kilku więcej heretyków.

Swim... a po co komu pływanie? Jeśli wierzysz dość żarliwie, Bóg-Imperator sprawi, że będziesz chodził po wodzie. Pistol (Las) bądź Pistol (Solid) - tu pytanie, co wybrałeś na etapie doboru startowych umiejętności (bo musisz wybrać jedną z dwóch opcji: broń krótka laserowa bądź kulowa). Znajomość obu grup broni pozwoli Ci bardziej efektywnie eksterminować heretyków.

Quick Draw - wiadomo, Imperator czuwa nad tymi, którzy szybciej od heretyków wyciągają broń zza pazuchy. Awareness - nie daj się zaskoczyć heretykowi, reaguj na czas. Mam nadzieję, że pomogłem! ;)

Awatar użytkownika
Kargan
Reactions:
Posty: 1420
Rejestracja: 22 listopada 2012, 13:44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Kargan » 07 maja 2015, 09:18

Bardzo fajnie zbudowana postać Suriel, ale ja bym dodał jakieś... "wydarzenie" związane z niekontrolowaną psioniką. Nie wiem... jakieś "wieszczenie" w obecności ludzi... dziwne niekontrolowane odgłosy, mróz "osnowy" (chłód pojawiający się bardzo często gdy ktoś korzysta z mocy psionicznych).

Czarne Arki nie przylatują tak sobie po kogoś kto jest dobry w tropieniu zwierzyny :) Tu trzeba czegoś więcej... Może jakaś historia o tym jak na pogrzebie ojca wpadłeś w trans i zacząłeś wieszczyć albo coś w tym stylu :)

Cała reszta bardzo fajna :)


p.s. Keth nie powiedziałeś mi czy mogę użyć Lyry czy mam budować nową postać ;)
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 07 maja 2015, 13:29

W czasach, w których rozegra się ten scenariusz Lyra Amosis, przepraszam: inkwizytor Lyra Amosis, jest już żywą legendą Ordo Calixis. Tak więc poproszę czym prędzej o nowa postać!

Awatar użytkownika
Kargan
Reactions:
Posty: 1420
Rejestracja: 22 listopada 2012, 13:44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Kargan » 07 maja 2015, 14:38

Ohhh Lyra dostała rozetę ? C:V :/cyk

Dobra dziś przystępuję do tworzenia postaci. Możesz Mistrzu wybrać czy ma to być kobieta czy facet resztą zajmę się ja ;)
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Awatar użytkownika
Kargan
Reactions:
Posty: 1420
Rejestracja: 22 listopada 2012, 13:44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Kargan » 07 maja 2015, 15:27

Seks z psionikiem ?? Chyba oszalałeś :D
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 maja 2015, 15:52

Nawet nie będziesz pamiętać,jest na to taka moc....;) Chociaż kilka butelek wina byłoby bezpieczniejsze.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 07 maja 2015, 18:07

Nie łudź się Suriel. Kobiety prowadzone przez Kargana są niedostępne totalnie. Myślisz, że jakiemuś graczowi uda się poznać bliżej z Sue w "Ścigając samego siebie"? Jak supermaczo Simpson dostał kosza, to nie ma szans i WH40k:)

ODPOWIEDZ