Języki świata DrecarE

TatTvamAsi
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 08 sierpnia 2015, 14:54
Been thanked: 3 times

Post autor: TatTvamAsi » 03 czerwca 2016, 16:45

Założyłam temat z myślą o wymianie zdań na temat języków używanych w świecie DrecarE. Jak już można było się przekonać w postach do Cieni na Śniegu, określony sposób wypowiedzi postaci, dobór słów, ma bardzo duży wpływ na kreację i odbiór świata i kultury zamieszkujących go istot.

Przejdę jednak do kwestii, którą chcę poruszyć. Ostatnio myślałam o swojej postaci do Cieni - Norlaug. Może to trochę po ,,ptakach" zaczęłam robić, ale od pewnego czasu bardziej rozwijam tą postać o jej wspomnienia, historię oraz tło. Zastanowiło mnie przy tej okazji, czy istnieją dialekty Języka Północy? Myślałam oczywiście w kontekście czarownicy, która mogłaby używać sposobu wypowiedzi charakterystycznego dla mieszkańców Kruczego Lasu. Mogłoby to wzbogacić świat i grę.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 06 czerwca 2016, 16:33

Przyznam, że nigdy nie opisywałem dokładnie tej kwestii, bo wydawała mi się ona oczywista. Być może jednak to, co jest jasne dla językoznawcy, nie jest jasne dla osób nie będących w temacie. Spieszę więc wyjaśnić:

Każdy język posiada swoje dialekty. Zróżnicowanie językowe wynika w głównej mierze z geograficznego umiejscowienia używających go grup ludzkich. Społeczności bardziej odizolowane szybciej wykształcają własne odmiany. Oczywiście ich styl życia także ma na to wpływ - inaczej z pewnością mówią mieszkańcy wybrzeża a inaczej górale. Zresztą, można to też znakomicie zaobserwować w naszym świecie. Wiedząc, iż tak jest, można z łatwością założyć, że w Torgeth będą występowały różne dialekty i gwary w zależności od terenu: inaczej będzie się mówiło w dużych miastach na wybrzeżu, inaczej w wioskach na Szarych Grzbietach i jeszcze inaczej w osadach w Kruczym Lesie. Jest to dość oczywiste.

Jednak z uwagi na czytelność systemu nie widzę sensu rozdrabniać się na opis najróżniejszych dialektów. Nie wiem też, czy tak naprawdę kogokolwiek interesowałyby tego typu zagadnienia. Raczej sądzę, że należy to już pozostawić wyobraźni graczy. Jedynie tam, gdzie na powstanie danego dialektu czy gwary miał wpływ inny język (i było to na tyle istotne by pisać o tym) zaznaczyłem tą kwestię. Tak jak np. na wykształcenie się gwar w języku Drecarskim miał ogromny wpływ dawny język Utra. Dlatego też gwary w Drecare bywają czasami trudne do zrozumienia dla osób pochodzących z miasta, a co więcej wykazują duże zróżnicowanie lokalne. W przypadku Nardlens żyjących w Torgeth będziemy mieli jednak do czynienia jedynie z odmianami języka Północy. Choć na wybrzeżu na pewno występuje stosunkowo dużo zapożyczeń z Elfiego i Powszechnego.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

ODPOWIEDZ