Rytuały religijne

voodoochild
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 11:38

Post autor: voodoochild » 18 marca 2017, 14:50

Chciałabym dowiedzieć się więcej o rytuałach jakie mogą wykonywać kapłani a w szczególności jak to w zamyśle powinno przebiegać, czy dajmy na to do egzorcyzmu lub oczyszczania miejsc i osób są potrzebne jakieś określone rekwizyty? zaklęcia? szczególne okoliczności? Była bym bardzo rada móc poczytać chociażby krótki opis każdej z ceremonii o których Sigil wspomina w wątku technicznym W Mroku Oxanu.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 19 marca 2017, 15:55

Jest to bardzo dobre pytanie (a raczej zestaw pytań) i cieszę się, że temat pojawił się w tym dziale. :)

Na początku chciałem opisać sprawę tutaj, lecz odpowiedź zrobiła się zbyt duża by umieszczać ją w wątki i zaowocowała powstaniem całego artykułu na ten temat. Na pewno wiec ucieszy Cię, iż możesz przeczytać o wszystkim, co potrafi Twoja postać TUTAJ.

Oczywiście, z racji, że artykuł ten dotyczy ogólnie wykonywania rytuałów przez kapłanów, traktuje on temat w sposób dość otwarty. Nie wyszczególnia np. dokładnie jakie metody w danej kulturze są wykorzystywane czy jak wyglądają niektóre ceremonie. Większość obrzędów religijnych na całym świecie zakłada modlitwę i wykorzystanie kadzideł. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Wiadomo, że nawet ten sam rytuał może przyjąć zupełnie inną formę, w zależności od bóstwa, które mu patronuje. I tak np. Oczyszczenie Domu w przypadku Karadosa może polegać na skropieniu domu wodą i zapaleniu wonnej trzciny w ofierze dla boga, w przypadku Dorana zaś może mieć postać zapalenia pochodni w każdy z pokoi i długiej inkantacji z mieczem w ręku.

Ponieważ Twoja postać jest kapłanką z Lenji, należy przyjąć, że używane przez nią techniki będą zgodne ze znanym jej wzorcem kulturowym. Duchowość na Lenji ma postać podobną do mieszanki religii wschodu z ceremonialnymi działaniami Azteków czy Majów. Częste będą więc: mantry odmawiane na paciorkach modlitewnych, medytacje, ofiary z kadzideł, ofiary z krwi kapłana (który w ceremonialny sposób może przekuwać sobie daną część ciała, np dłoń, czy wargi), eucharystie z udziałem roślin psychodelicznych, wykorzystanie symboli bóstw w formie mandali, wykorzystanie masek, tańce i śpiew jako ofiara dla bóstw.

Wszystko to należy następnie dopasować do charakteru wyznawanej mocy. W przypadku Toaris - Bogini Mądrości i Ciszy śpiewy czy inne hałaśliwe elementy można odrzucić. Istotniejsze będą z pewnością medytacje, ofiary z kadzidła, mantry i modlitwy wymawiane szeptem lub półgłosem i wykorzystanie symbolu Bogini. Ixari z pewnością także składają w ofierze własną krew, która dla nich jest szczególnie ważną substancją, dającą życie. Inne techniki możesz zaczerpnąć z własnej wyobraźni, do czego zachęcam.

Oczywiście na powodzenie rytuału wpływ mają ciała niebieskie i ich układ. Stąd znajomość Astrologii może być niezwykle przydatna by określić czas, który będzie najlepszy dla danej ceremonii i uniknąć feralnego układu gwiazd. Czas ma często także znaczenie z uwagi na dane bóstwo. Np rytuały Holis zwykle odprawia się w dzień, gdy słońce jest na niebie, podczas gdy ceremonie związane z Mechit-Urita odprawia się w nocy.

Tak więc mam nadzieję, że tekst, który popełniłem dziś odpowie Ci na wiele pytań. Niemniej, gdybyś miała dalsze, zapraszam do dyskusji. Zapewne wkrótce pojawi się na ErroSie także opis rytuałów wykonywanych przez Driudów no i wreszcie Magii Rytualnej do której mają dostęp magowie. Na razie jednak zacząłem od kapłanów, gdyż wydaje mi się, iż możliwość wykonywania ceremonii religijnych znakomicie rozwija ich możliwości.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

voodoochild
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 11:38

Post autor: voodoochild » 19 marca 2017, 19:40

Sigil, dziękuję za obszerną odpowiedź na moje pytanie i bardzo mnie cieszy że popchnęło cię ono do popełnienia powyższego tekstu a nawet rozwinięcia tematu na Erros. Z pewnością informacje te wzbogacą i rozwiną moją postać :)

zmarly
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 10 maja 2015, 20:56

Post autor: zmarly » 27 marca 2017, 14:11

Dzięki Ci Sigil za ten artykuł! Stałem już w łazience nad wanną czując już zimną stal zagłębiającą się w mój nadgarstek, ale oto ukazał się ten artykuł i moje życie znowu nabrało sensu!

A tak w temacie - bardzo fajny artykuł, ale powiedz mi tylko, czy określenie każdy kapłan odnosi się także do kleru niższego?
---

If history is to change, let it change! If the world is to be destroyed, so be it! If my fate is to be destroyed... I must simply laugh.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 27 marca 2017, 17:13

Cieszę się zatem, że mój światły tekst uratował Ci życie. Idź przeto i nie grzesz więcej. :P

A udzielając poważnej odpowiedzi na Twoje pytanie, powiem:

Nie, nie odnosi się. Przecież masz tam napisane, kiedy wyjątkowo rytuał może wykonać Paladyn, Żerca czy Hierodula. Jest to zaznaczone w każdym jednym przypadku.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że nazwy, które pojawiają się w artykule, określają typ ceremonii a nie jej nazwę lokalną, związaną z daną tradycją religijną. Np. Inicjacja Młodzieży u Nardlens zwie się Wilczymi Dniami (ewentualnie Niedźwiedizmi bądź Kruczymi), a u elfów z Olan: Nocą Skrwawionych Liści.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

leobardis
Reactions:
Posty: 451
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:02

Post autor: leobardis » 29 marca 2017, 00:26

Rytuały nie zawszę muszą odbywać się za sprawą kapłanów. Są rytuały , które charakteryzuję się iście magią czarodziejską.
Weźmy np. magię czarnoksięską : potężny czarnoksiężnik, który chciałby stać się potężnym nieumarłym, do rytuału potrzebuję zaledwie jeden do wielu przedmiotów , które będą przechowywać jego duszę tzw "filakteria".
Ceremonie nie wymagają specjalnych, uświęconych miejsc, ani ofiar czy grupy wyznawców.
[center]Nie dostaniesz drugiej szansy, by zrobi? dobre pierwsze wra?enie.[/center]
[center]Obrazek[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 29 marca 2017, 09:06

Leo radzę zwrócić uwagę o jakim systemie jest mowa. Dyskutujesz z autorem systemu i mam wrażenie, że prawdopodobnie lepiej wie, jak wyglądają rytuały religijne w jego świecie.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 29 marca 2017, 14:10

Masz dużo racjo Czegoju aczkolwiek nawet ze strzału kulą w płot, może powstać jakaś ciekawa dyskusja.
Liczę na odpowiedz Sigila czemu zrobil rak a nie inaczej, odpowiedz bedzie interesująca sama w sobie.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 31 marca 2017, 13:59

Dziękuję za zainteresowanie, leobardis i za uwagi. Jednakże chciałbym zauważyć, że po pierwsze temat nazywa się: Rytuały religijne i to o nie pytała konkretnie voodochild . A to chyba zdecydowanie zawęża kwestię, nie sądzisz? Po drugie jeśli idzie o Magię Rytualną dostępną dla ezoteryków rożnej maści, to wciąż jestem w trakcie jej tworzenia i z pewnością jej zasady pojawią się za jakiś czas. Ale na razie w ramach potrzeb w PBFie do DE zdecydowałem się opracować rytuały religijne.

Po drugie, wybacz, lecz nie mogę się zgodzić, iż:
Ceremonie nie wymagają specjalnych, uświęconych miejsc, ani ofiar czy grupy wyznawców.
Ceremonia właśnie tym się różni, od użycia zdolności magicznej iż jest ceremonią - rytuałem, opierającym się na pewnych konwencjonalnych metodach i symbolice, w której skład wchodzi np wykorzystanie miejsc czy ofiar. Sam zajmuję się sporo folklorem, ezoteryką i religioznawstwem i opieram się tu na założeniach naukowych w rozróżnieniu co jest a nie jest rytuałem, a także jakie formy są w nim wykorzystywane. W rytuałąch magicznych wybór miejsca, ofiar, utesyliów i kadzideł jest tak samo ważny, jak w religijnych. Polecam tu lekturę Picatrix, Grimorum Verum, Księgi Świętej Magii Abramelinai, czy innych dzieł z dotyczących okultyzmu.

Poza tym Liczem można zostać w DE na nieco innej zasadzie. I uwierz mi, iż na pewno nie potrzebujesz do tego flikaterium. ;)

W każdym razie w DE magia rytualna pozwala osiągać trochę inne cele, niż typowe zaklęcia, ale rożni się od nich ilością czasu i starań, które trzeba włożyć w przygotowanie do ceremonii. Trwają one także o wiele dłużej. Oczywiście rytuały magicznie nie wymagają uczestnictwa wiernych czy wykorzystania miejsc świętych - wciąż jednak pewne miejsca czy też układy ciał niebieskich będą miały przy nich niebagatelne znaczenie. Mam nadzieję, że uda mi się z tym tematem uporać już wkrótce i będę mógł przedstawić Wam efekty - z czego na pewno ucieszą się gracze, którzy mają postacie Adeptów. :)

A tak na zakończenie dodam tylko, że myślę także nad kilkoma rytuałami dla Driudów. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

TatTvamAsi
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 08 sierpnia 2015, 14:54
Been thanked: 3 times

Post autor: TatTvamAsi » 31 marca 2017, 22:43

Pewnie mógłby być jakiś rytuał uzdrawiający przerwaną Sieć Życia z takich podstawowych - tak odnośnie druidów, bo chyba nic jeszcze takiego nie było i robiliśmy to fabularnie, że druidzi uzdrawiali dane miejsce...

Pewnie mogłyby być jeszcze jakieś rytuały ochronne na dany teren z jakiś prostszych przed nieumarłymi i stworami pustki. Takie oczywiste sugestie... ale trzeba byłoby się dłużej zastanowić nad tą kwestią.

Na pewno Cis Spokojny się ucieszy... jak będzie mógł spać spokojnie...;)

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 01 kwietnia 2017, 17:54

Rytuały Druidów będą się raczej skupiały na manipulacji Siecią Życia, niż jakiejś ochronie. A więc, na oczyszczaniu miejsc, reperowaniu rozdarć, tworzeniu węzłów etc. Muszę to tylko ubrać w jakiś jasny koncept i mechanikę. na razie całość pomysłu dojrzewa sobie powoli i czeka na deszczowe dni, kiedy będę miał duuużo czasu na pisanie. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

ODPOWIEDZ