Gry planszowe

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 25 lipca 2011, 10:24

Wiem, że to zupełnie nie ten portal, ale tak sobie postanowiłem powspominać i w związku z tym mam pytanie - czy nie warto okurzyć trochę starych gier planszowych? W necie sporo jest planszówek w wersji gotowych do wydruku. Jak myślicie, czy warto założyć download ze starymi grami planszowymi? Szczerze mówiąc, dziś jak zobaczyłem gwiezdnego kupca to, aż mi się łezki pokazały. Tyle czasów i nerwów straciłem przy tej grze. Jakby tak pododawać te kultowe tytuły u nas w downlodzie. Przypomnę tylko niektóre z nich: Magia i Miecz, Labirynt śmierci, Ratuj swoje miasto, Wojna bogów, Gwiezdny kupiec, Obcy, Władca podziemi itd.

Nie wiem czy to dobry pomysł, dlatego zapytuję się Was. Wiem, że zaraz znów zostanę zaatakowany przez wszystkich strzegących praw autorskich, ale spróbujcie teraz gdzieś dostać te gry. Nawet na allegro jest ciężko, a weźcie pod uwagę, że nie które z nich są już całkowicie nie dostępne. I aż mnie w dołku ciśnie, że takie klasyki mają być zapomniane.

I jeszcze jedna rzecz - już zupełnie nie w temacie. Znalazłem kilka dni temu celtic legends w wersji grywalnej na PC. Muszę powiedzieć, że nie przespałem pół nocy jak mi się te kwadraciki nawalały. Ci co grali pewnie pamiętają tę grę na amigę. Co tu dużo mówić - młodość mi się przypomniała);(

Awatar użytkownika
dretch
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post autor: dretch » 25 lipca 2011, 10:30

jeszcze dodajcie Batlletech:)
Rudzielec z Koronapan o imieniu Gerard (Anabaptysta, Borka)
http://www.degenesis.com/character-en/i ... a6aa74c071

**
ECO - Stra?nik miejski Ostrogaru
http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=353

--
Je?eli pad?e?, szybko wsta?, bo jeszcze Ci dokopi?.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 25 lipca 2011, 12:17

mega gra Batlletech
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 25 lipca 2011, 13:58

Yeahh! Battletech rulez! i Magia i Miecz!

vampire1308
Reactions:
Posty: 435
Rejestracja: 30 listopada 2008, 21:34

Post autor: vampire1308 » 17 października 2013, 02:14

Widzę, że temat niejako upadł. Ale na rynku zwłaszcza chyba Polskim znowu jest boom na planszówki. Ja na razie nie mam szans na kupno żadnych choć już się rozglądałem (ważniejsze wydatki to meble i czynsz na chwilę obecną) , choć przyznam szczerze nie miałbym z kim grać:)

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 17 października 2013, 04:44

Regularnie tnę w planszówki.
Dodam, że moja bratowa, za której zamiłowanie do gier czuję się odpowiedzialny- razem ze swoim chłopakiem mają własną firmę i wydają planszówki- np to jest ich dziełem http://boardgamegeek.com/boardgame/1228 ... a-centauri , ale też wiele innych fajnych gier.

Gwiezdnego kupca kupiłem jakiś czas temu w markecie po 5 zeta, kupiłem 10 sztuk opychając je potem po 75- 162 zł na allegro, tak że rozglądajcie się po marketach ;). Ratuj swoje miasto mam nietknięte, w folii, tylko musiałbym znaleźć. Magię i miecz tę starą pełną, battletecha, aerotecha i sporo innych też.

Co do praw autorskich, to nie wiem, czy ktokolwiek je ma, Sfera to nawet nie wiem, czy jeszcze istnieje? A inne wydawnictwa to już zupełnie nie wiem. wydawcy Gwiezdnego kupca już od lat nie ma.
Ostatnio zmieniony 17 października 2013, 08:05 przez koszal, łącznie zmieniany 1 raz.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 17 października 2013, 05:45

Vampire, szukaj planszówek Solo. Masz np. MageKnight'a albo Race for Galaxy, czy chociażby Agricolę. Jak się rozejrzysz to się okaże że jest tego trochę.
Ewentualnie pozostaje Ci SunZu albo Vassal albo ta strona http://pl.boardgamearena.com/#!gamelist
No i Talisman teraz wychodzi albo i już wyszedł przez Steama.

Koszal, dobrze wiedzieć że masz takie kontakty.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 17 października 2013, 08:06

Dlatego przez chwile probowalem kupic od ASa prawa autorskie do KC..

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 17 października 2013, 09:18

Zawsze można wydzielić prawa i rozmawiać o zezwoleniu na wydanie jednorazowe gry planszowej osadzonej w świecie Orchii.

Stare gry Encore (min. gwiezdny pirat czy labirynt śmierci) były wydawane na zasadzie wolnej amerykanki :P tzn były to nielegalne zrzynki z zagranicznych oryginałów, jako takich praw w Polsce nikt nie ma.
Co do Magii i Miecz to szczerze mówiąc nie wiem - wiem że jest wydawany w oryginalnej wersji Talisman ale czy jego wydawca ma też prawa po Sferze czy nie, spytaj na gamekeeperze http://gamekeeper.offnet.pl/forum/ oni na pewno będą wiedzieć.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 17 października 2013, 10:24

Zawsze można wydzielić prawa i rozmawiać o zezwoleniu na wydanie jednorazowe gry planszowej osadzonej w świecie Orchii.
Myślę, że to genialny pomysł i jeśli znajdzie się ktoś kto chciałby zrealizować ten plan miałby szansę. Sam osobiście mediowałbym u Artura. Czym więcej krzyku wokół KC tym większa szansa, ze może ktoś wreszcie dostrzeże ich potencjał.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 17 października 2013, 11:25

Ja odniosę się do Twojego pierwszego wpisu Czegoju (sprzed dwóch lat...) Jeśli masz te gry w wersji do pobrania (Gwiezdnego kupca /Odkrywców/ Miasto) to je na maila poproszę.
A może partyjkę kiedyś? Może bym się nawet skusił i wydrukował.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 17 października 2013, 11:32

Pomysł typowy nie genialny - koszal na pewno zna tę drogę jak każdy kto ma styczność z uzyskiwaniem i wykorzystywaniem praw autorskich.

Z grami planszowymi nie jest łatwo. Jest ich jak nasr.ł ale tylko część jest dobra, z tej części tylko drobny procent jest wybitny i ten procent się pamięta. Nie jest łatwo zrobić planszówkę do której da się siąść więcej niż na jedną lub dwie rozgrywki bo potem jest już nudno i powtarzalne. Magia i Miecz dla przykładu była zorganizowana w kierunku niepowtarzalnej rozgrywki przez dowolność działań i wielość elementów, taki Labirynt Śmierci za każdym razem oferował losowość planszy jak w Diablo tylko lata wcześniej - obie te gry czerpały pełnymi garściami z RPG p'n'p i dzięki temu zdobyły przewagę i zapadały w pamięć.
Istota gry to pomysł - jak pomysł dobry (świetny) to gra będzie zyskowna, a już potem samo uzyskanie praw to kwestia piniondzóf. Bez świetnego pomysłu i perspektywy zarobku niema co gdybać raczej.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 17 października 2013, 13:38

Podobnie chętnie bym dopadł Gwiezdnego Kupca, Bitwę na Polach Pellennoru, i co się tam da z czasów firmy Encore.
Jakby Ktoś miał jakieś linki dajcie znać.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 17 października 2013, 15:12

Tego jest w pytę, że tak powiem na chomiku. Pierwsza lepsza wyszukiwarka wam to wskaże np. http://chomikuj.pl/cichoczarny/Gwiezdny+Kupiec

Można byłoby i u nas założyć taki kącik, ale trzeba byłoby zrobić to z ograniczeniami. Ot grupa znajomych i tyle. Jakby było ogólnie dostępne to zaraz by się ktoś przypieprzył. Tego jest na prawdę dużo. Kiedyś to nawet kompletowałem, ale nie mając z kim grać i dodatkowo nie mając na to czasu porzuciłem ten proceder, przecież wszystko można od ręki ściągnąć.
A może partyjkę kiedyś? Może bym się nawet skusił i wydrukował.
Czemu nie. Mam nawet też gdzieś MiM w wersji megarozszerzonej. Jakieś własne wydruki i takie tam. Też można byłoby spróbować. Tylko trzeba byłoby ją skompletować. Może nawet Venara i leo udałoby się namówić. To zawsze w większej grupie to weselej.
Istota gry to pomysł - jak pomysł dobry (świetny) to gra będzie zyskowna, a już potem samo uzyskanie praw to kwestia piniondzóf. Bez świetnego pomysłu i perspektywy zarobku niema co gdybać raczej.
Galakta tak zrobiła i już chyba będą wychodzić pierwsze rodzinne planszówki autorskie.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 17 października 2013, 18:02

czegoj napisał(a):
Czemu nie. Mam nawet też gdzieś MiM w wersji megarozszerzonej. Jakieś własne wydruki i takie tam. Też można byłoby spróbować. Tylko trzeba byłoby ją skompletować. Może nawet Venara i leo udałoby się namówić. To zawsze w większej grupie to weselej.
Ja także dałbym się namówić. Fajne dodatki (szczególnie Wyspę) zrobił kiedyś Gieferg z forum erpg.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

ODPOWIEDZ