Jak pisać poprawnie

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 31 marca 2016, 15:45

Ponieważ, jak zauważyłem wiele osób (zwłaszcza początkujących, jeśli idzie o zabawę PBF) robi błędy wynikające z niewiedzy, postanowiłem podzielić się jej odrobiną, by ułatwić im pisanie i usprawnić wzajemną komunikację.
Nie każdy bowiem, jak się okazuje, wie jak pisać dialogi, przemyślenia etc. W związku z tym myślę, że przyda się temat zbierający wiedzę tego typu. Zwłaszcza, że zawsze można będzie też dopytać w nim o to i owo - bez skrępowania, że otrzyma się głupią odpowiedź, lub nie otrzyma się żadnej...

Tak więc co ważne:

[center]DIALOGI:[/center]
Dialogi piszemy od myślnika, np.

- Która godzina?

Wypowiedzi postaci możemy oddzielić myślnikami od opisu działań postaci, związanych ze sposobem wypowiadania się. Istotne jest, że tego rodzaju zdania wtrącone kończymy kropką, podczas gdy wypowiedzi przed nimi nie kończymy w ten sposób. Oto przykład:

- Nie wiem dokładnie, ile czasu to zajmie - odezwał się cicho, wyglądając przez brudną szybę. - Myślę jednak, że zdążymy wrócić przed deszczem.

Pojedyncze wypowiedzi w dialogach piszemy w nowych linijkach, oddzielając je od siebie odstępem jednej linijki. Nie jest to metoda stosowana w powieściach, lecz zapewniam, że w PBFie znacznie ułatwia czytanie. Przykład:

- Czy ta okolica jest bezpieczna? - zapytał elf z niepokojem.

- Nie do końca - odrzekł starzec z wahaniem. - radziłbym wam zniknąć stąd przed zmrokiem.

- Racja, pospieszmy się więc - odrzekł nerwowo czarodziej.


[center]PRZEMYŚLENIA[/center]
Przemyśleń nie piszemy od myślnika, lecz wykorzystujemy kursywę, np.
Nie mam pojęcia, w co się wpakowałem. Choć z drugiej strony, może uda mi się coś ugrać dla siebie...

Generalnie zwykle każde zdanie napisane kursywą odbiera się jako przemyślenia.

Zdania wtrącone w przypadku przemyśleń, oddzielamy myślnikiem, tak jak w dialogach, np.

Cóż to za przedziwny stwór?! - pomyślała zaskoczona.


[center]CYTATY[/center]
Cytaty można pisać w cudzysłowie, co jest powszechnie przyjętą metodą, zwłaszcza w przypadku prozy. Przy zastosowaniu tekstu poetyckiego lepiej jednak pisać je kursywą, wyśrodkowując ponadto. jak np w przypadku tego uroczego tekstu autorstwa A. Waligórskiego, który możemy zapisać tak:

"Dmuchał żabę chuligan raz, kawał świntucha.
Dmucha ją, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha,
Wtem bęc - z żaby królewna śliczna się wyłania!
A ten skurczybyk wcale nie przerwał dmuchania..."

Lub tak:

[center]Dmuchał żabę chuligan raz, kawał świntucha.
Dmucha ją, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha,
Wtem bęc - z żaby królewna śliczna się wyłania!
A ten skurczybyk wcale nie przerwał dmuchania... [/center]


Sami zdecydujcie, co Wam bardziej odpowiada.

[center]AKAPITY[/center]
W sesjach PBF stosujemy akapity częściej, niż robi się to w literaturze. Spowodowane jest to w dużej mierze potrzebą maksymalnego zwiększenia klarowności tekstu (małe jego porcje ułatwiają czytanie), a także tym, iż łatwiej jest wyszukać informacje w tekście pociętym na mniejsze odcinki, niż przeszukiwać cały blok pełen opisów, działań postaci etc.

Tak więc pamiętaj, by oddzielać akapitami opisy rożnych miejsc, a nawet różne elementy tych opisów, a także działania bohatera lub zachowania poszczególnych postaci. W ten sposób warto także wyeksponować przemyślenia. Wiem, że z początku takie nadużywanie pauzy tego rodzaju może wydawać się dziwaczne (mi się wydawało). Jednak zaufaj mi - to naprawdę wiele Ci ułatwi, zwłaszcza w sytuacji w której w morzu postów będziesz musiał znaleźć coś na szybko.


[center]RAMKI[/center]
Ramki są kolejnym ważnym elementem, wykorzystywanym do wpisywania deklaracji. Nie zawsze bowiem Wasz post będzie składał się z opisu działań postaci. Czasami MG pisze: Proszę o deklaracje! I gracze odpisują w ramkach coś w rodzaju: "Jeśli z lasu wyłoni się potwór, będę strzelać z łuku, jeśli zaś nie, to rozglądam się uważnie", zamiast:
Sięgnął po łuk długi, cętkowany, giętki - gdy nie wiesz jeszcze, czy Twoja postać faktycznie po niego sięgnie.

Zwykle rozpoczynając sesję, w wątku technicznym MG informuje, jaki kolor ramek służy do przekazywania jakiego typu informacji, np: o deklaracjach działań, mechanice, wiedzy o systemie, uwagach technicznych etc. Warto więc zawsze zapoznać się z tymi wytycznymi, aby post był czytelny i zrozumiały - co znacznie ułatwia zabawę.


[center]KOREKTA:[/center]
Kiedy już napiszesz posta i zapragniesz kliknąć "zapisz", przeczytaj go jeszcze raz... Może wydawać Ci się, że to niepotrzebne, lecz wierz mi, nie raz własny post zdoła Cię zaskoczyć. Często wydaje się, że to co napisaliśmy jest całkowicie w porządku - podczas gdy wewnątrz tekstu roi się od literówek, błędów gramatycznych i powtórzeń. Tak więc naprawdę, dla dobra swojego, drużyny, MG oraz wszystkich czytelników, warto poświęcić tą chwilę na sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku!

Mam nadzieję, że ta garść porad okażę się pomocna dla początkujących. Jeśli nadal macie pytania, lub nie wiecie w jaki sposób pisze się dane rzeczy - ten wątek służy rozwianiu Waszych wątpliwości. Zapraszam więc do dyskusji. :)
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2016, 17:51 przez Sigil, łącznie zmieniany 1 raz.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 31 marca 2016, 16:03

Ze swojej strony dorzucę jeszcze aby najlepiej w trybie fabularnym pisać w trzeciej osobie czasu przeszłego np:
- Czy ta okolica jest bezpieczna? - zapytał elf z niepokojem.

- Nie do końca - odrzekł starzec z wahaniem - radziłbym wam zniknąć stąd przed zmrokiem.
Zamiast w trzeciej osobie czasu teraźniejszego, lub w pierwszoosobowo (fakt, że dawno nie widziałem takiego stylu, ale było kilka przypadków):

- Czy ta okolica jest bezpieczna? - pyta elf z niepokojem.

Lub:

- Nie do końca - odpowiadam z wahaniem - radziłbym wam zniknąć stąd przed zmrokiem.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 31 marca 2016, 21:03

Co do ramek, muszę przyznać, że cenię sobie prostotę - dlatego w swoich własnych sesjach preferuję tylko jeden kolor. Dzięki temu podział posta jest bardzo prosty: co jest w ramce, mieści się w szeroko pojętym trybie technicznym. Kiedyś preferowałem kolor niebieski, teraz jednak przerzuciłem się na zielony, który wydaje się milszy dla mych oczu.

Oczywiście w sesjach prowadzonych przez innych MG stosuję się grzecznie do ich preferencji!

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 31 marca 2016, 21:51

Ja z kolei bardzo lubię rożne kolory ramek. No ale to kwestia preferencji MG, więc jak pisałem, każdy gracz powinien się zaznajomić z wytycznymi na sesji.

Tak samo jak niektórzy MG wymagają pisania nagłówków a inni nie... Ja sam najpierw miałem do tego luźne podejście, ale teraz widzę, że to jednak pomocna sprawa i warto je pisać. Pewnie w kolejnych sesjach będę już tego wymagał. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

namakemono
Reactions:
Posty: 1552
Rejestracja: 26 października 2012, 07:18

Post autor: namakemono » 01 kwietnia 2016, 06:54

Ja bym od siebie dodał gorącą prośbę, żeby przeczytać swój tekst po jego napisaniu, a jeszcze przed jego wrzuceniem. Poprzestanie na samozadowoleniu z własnego tekstu ułożonego w głowie to trochę za mało. Chodzi mi oczywiście o wyłapanie literówek. Nikt nie wymaga czystej gramatycznie i ortograficznie polszczyzny literackiej, ale ilość literówek w niektórych postach przeraża mnie dogłębnie i mrozi me i tak skamieniałe serce. Drodzy forumowicze, ukłońcie się lekko w stronę osób, które będą czytać Wasze posty.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 01 kwietnia 2016, 08:57

namakemono - znakomita uwaga. Faktycznie niestety nie każdy o tym pamięta. A efekt bywa bolesny, zwłaszcza, gdy ktoś pisze z telefonu. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

namakemono
Reactions:
Posty: 1552
Rejestracja: 26 października 2012, 07:18

Post autor: namakemono » 01 kwietnia 2016, 09:53

Wiecie, ja jeszcze jestem skłonny zrozumieć telefonicznego pisarza, gdy utrudnieniem jest używanie polskich znaków diakrytycznych. Gorzej się to czyta, ale to pół biedy. Taki urok internetu w telefonie. Ale to dotyczy wyłącznie znaków diakrytycznych a nie koszmarnych literówek!

Przykład (nie jest moim zamiarem piętnowanie konkretnego użytkownika, mam nadzieję, że jego tożsamość nie wypłynie bo nie o to mi chodzi):

"co tamuge jtwawienve w miiim poscie gest gwiazdka" - co to do cholery ma być?
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2016, 10:04 przez namakemono, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 01 kwietnia 2016, 11:20

Przyznaje bez bicia, że robie dużo błędów, ale około 80% moich postów jest pisanych ze smartfona i edycja tychże błędów jest koszmarem. Staram się wyłapać ile moge.

"co tamuge jtwawienve w miiim poscie gest gwiazdka"

Ale powyższe to chyba nie moje. Wygląda bardziej na efekt pisania po pijaku niż z telefonu;)

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 01 kwietnia 2016, 11:43

Przyznam się, że z rzadka poprawiam niektórych z literówkami w sesjach które gram... Trochę z litości, lecz bardziej dlatego, że nie mogę sam na to patrzeć. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

namakemono
Reactions:
Posty: 1552
Rejestracja: 26 października 2012, 07:18

Post autor: namakemono » 01 kwietnia 2016, 11:59

Dokładnie, mam tak samo. Strasznie to kaleczy moje oczy. Zastanawiam się czy gdybym to ja prowadził pbfa i widziałbym jakieś straszne babole, to czy bym nie zrobił z tego jakiejś zabawnej sytuacji, szczególnie, gdyby to wystąpiło w wypowiedzi postaci gracza (znaczy w dialogu).

- co tamuge jtwawienve w miiim poscie? - rzekła z uśmiechem postać gracza A, podając sprzedawcy odliczone 5 eurobaksów.
- Tamuge? Co to jest tamuge? Co Ty bredzisz? Najebałeś się kasztanie? A w ryj chcesz? Wyjazd z mojego sklepu, bo zawołam Zeda. Zeeeed, wywal tego ćpuna! Bredzi, że słowa skumać nie mogę, urżnięty w trzy dupy. Zęby mu już nie będą potrzebne. Możesz użyć mojego bejzbola.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 01 kwietnia 2016, 12:03

No ja bym tak robił na własnej sesji. :D Ale na szczęście moi gracze na razie uważają na to.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

namakemono
Reactions:
Posty: 1552
Rejestracja: 26 października 2012, 07:18

Post autor: namakemono » 01 kwietnia 2016, 12:20

Pozwólcie, że pociągnę ten wątek parafrazując jeden z moich ulubionych filmów:

- co tamuge jtwawienve w miiim poscie?
- Z jakiego jesteś kraju?
- Co?
- Z "tamuge"? Czy w "tamuge" mówią po angielsku? Mówisz po angielsku do kurwy nędzy?!
- Tak!
- I wiesz, co mówię?
- Tak
- Więc opisz mi tamuge!
- tamuge?
- Powiedz jeszcze raz: "tamuge"! Wyzywam cię, kutasie! Powiedz: "tamuge"!

A dalej to już tylko księga Ezechiela, rozdział 25., wers 17.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 kwietnia 2016, 17:51

Dodałem ta informacje o ponownym czytaniu do posta na początku.W końcu nie każdy przeczyta całą naszą dyskusję, a szkoda, by tak istotna uwaga umknęła mu. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 kwietnia 2016, 22:48

Nie wiem czy to nie był mój post, aż sprawdzę.
Te literki w telefonie są takie małe a jak się jest prawdziwym facetem jak ta to wszystko jest duże :P

TAK TAK, sprawdziłem to jest moj post C:V ale prawda jest nieco banalna. Uzywam skirki black i w tej skórce kolor ramki zlewa się z literami. Innymi slowy nie widzę co piszę ani co ktos inny napisał. :D

Prosiłem o zmianę koloru ramki admina ale przekroczyło to jego umiejętności. Radzę sobie tak ze na kompie podświetlam zaznaczenim tekst wówczas jest czytelny. Ba fonue ni ma szans....

Kolejny powód by zmienić meche tego portalu.

Ps. Powyższy post napisany z fona bez napinania się. Więc pewnie coś się znajdzie. .. :P
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2016, 22:58 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 kwietnia 2016, 23:04

Skórkę możesz sobie zmienić sam w profilu.

ODPOWIEDZ