KC-towiec w... formie papierowej...

Wszystko związane z KC-towcem
nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 02 października 2009, 09:24

Witam,

dziś jechałem sobie z rana SKM'ką (Szybką Koleją Miejską w Trójmieście) i czytałem gazetkę Metro - darmowa gazetka lokalna (trochę o wydarzeniach z Polski i świata). Tak sobie pomyślałem, że KC zaczynało w MiM, a może napisać by do redakcji Metra i spytać się czy by wypuścili w swojej gazecie kilka stron jako kącik gier fabularnych (by musieli by stworzyć), albo jako dodatek do Metra. Czyli KCtowiec by miał czytelników ponieważ sporo młodych ludzi czyta Metro. Oczywiście można by było napisać nie tylko do Metra, ale również i do innych redakcji darmowych gazetek jak i innych czasopism. Nie wiem jak by miało się to odbywać w sensie jakiejś umowy, praw autorskich itp. Po prostu wpadł mi pomysł do głowy:)
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 02 października 2009, 18:33

To chyba nie najlepszy pomysł. Tak się składa, że większość gazetek darmowych ma potężnych sponsorów i dlatego teoretycznie mogą wychodzić za darmo. Teoretycznie, bo tak na prawdę żyją one ze sponsorów i reklam. Jeśli coś takiego by wypaliło, jak myślisz ile zajęłoby im czasu pozbawienie nas tego, żebyśmy przestali mieć na to wpływ?

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 02 października 2009, 19:30

Też o tym pomyślałem, ale jak napisałem to tylko pomysł:)
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 02 października 2009, 19:39

A wiecie, z tego co wiem Metro należy do Agory i patronuje tam Gazeta Wyborcza. Mam tam koleżankę, spróbuję się dowiedzieć jak to wygląda.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 19 października 2009, 13:58

Niestety, "Metro" nie da rady. Tam wszystko płatne i to my musielibyśmy im zapłacić żeby coś nam wydawali. Znajomy proponował uderzyć do pisemek o tej tematyce. Spróbujemy, zobaczymy...
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 19 października 2009, 15:13

Jak dobrze pójdzie wydamy we własnym zakresie, ale o tym kiedy indziej.

garfields
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 05 października 2009, 10:20

Post autor: garfields » 13 listopada 2009, 10:57

Nie chciałem tekstu wpisywać pod artykułem - nieczytelnie robi się pod artykułami jak jest 5 stron komentarzy, i jak są bardzo długie. więc odświeżę ten wątek.

Taka uwaga - zamiast wogóle komentarzy pod artykułami proponuje założyć podforum Artykuły z linkiem do każdego artykułu, żeby w ramach forum odbywały sie dysputy na jego temat. Tym bardziej, że wiele artykułów zbiera po kilka stron komentarzy, a czytanie ich w forum jest wygodniejsze. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Co do wszystkich marud - cieszcie się, że wyszedł ten pierwszy numer. Następnym razem zgłoście się do jego współtworzenia lub podeślijcie własne materiały to zobaczycie po wydaniu jak to jest znosić cudza krytykę własnej pracy. Tym bardziej że polemika jest utrudniona i z poślizgiem.

Krytyka jest dobra - jeśli poda się kontrprzykład lub rozwiązanie, w sumie Oggy to zrobił :) więc ok - ale Czegoj - nie ma co się zapalać, takie rzeczy też trzeba przyjąć i ew. poprawić w przyszłości. Najgorsza krytyka to taka która nic nie wnosi i nie proponuje lepszych lub chociażby innych rozwiązań.

Kilka uwag ode mnie co do samego wydania więc zaliczę się także do marud. Tyle że proponuje rozwiązania ;p.

Okładka - rysunek jest jak każdy widzi, ani nie razi ani nie ziębi, ani grzeje. Widziałem gorsze i lepsze, jednak układ na tej stronie jest nieprzemyślany.
Nie powinno się zostawiać tak dużych marginesów nad i pod rysunkiem. Rysunek powinien być dociągnięty do krawędzi.
Czcionka na okładce powinna być maksymalnie czytelna - ta na logo, numer jest nie do przyjęcia. Tak samo te wpisy na dole. Powinny być zrobione czytelniejszą, tzw. bezszeryfową,czcionką, czyli Arial, Verdana czy Tahoma. I rozmiar powinien być troszkę większy, bez italiców i układ w kolumnie, a nie taka przeplatanka.
Samo logo - wolałbym zwykły tekst zamiast jakiegoś pseudo 3D z cieniami.

Dalej - jeśli ktoś chciałby sobie druknąć ten materiał należy z góry pamiętać o tym że margines lewy na stronie parzystej i prawy na nieparzystej jest inny - na potrzeby zgięcia i zszycia czy też klejenia. Tutaj wszystkie są takie same.

Nagłówek strony powinien być spójny ze stopką, tu tak nie jest - w nagłówku tekst, zwykły i to jeszcze w dwóch liniach nazwa gazety - jak się nie mieści to trzeba zmniejszyć czcionkę żeby było w jednej linii, na dole rysunek + numer strony. Rysunek na dole i górze albo wcale. W sumie w samym nagłówku strony też można dodać opis 'Bestiariusz' czy czego tam dotyczy dana strona.
Poza tym stopka 'skacze' o kilka pikseli w górę i w dół w zależności od strony.

Wpis na marginesie 'Bestiariusz' i odpowiednio kolejne powinien być powtarzalny co strona w odpowiednim miejscu (prawa nieparzyste, lewa parzyste strony) i lepiej by wyglądała czcionka równoległa do krawędzi strony, a nie tak jak teraz prostopadła. I raczej większa.

Czcionka w tekście - tu jest b.dobrze dobrana - łatwo się ją czyta i wielkość jest odpowiednia.

Cytaty na stronie 14 - italic a nie zmiana koloru czcionki.

Strona 18 i tekst w ramce - ledwo daje się czytać.

Odstępy są w tekście - a dlaczego nie ma ich w głównym opisie (tu Aran) bestii? Wszystko się zlewa ze sobą.

Autor artykułu powinien być powtórzony pod jego tytułem, a nie tylko na nagłówku strony (tak w sumie w tym nagłówku to wogóle jest zbędny - taki jest moje zdanie).

Grafiki nie powinny wychodzić na margines. Powinny być wtopione w tekst tak żeby ten je opływał lub żeby kolumna lewa lekko opływała grafiki z kolumny prawej. To ad strona 10 i 20 i pozostałe tak wkomponowane rysunki.

Do samych grafik to uwagę mam jedną - wampirzyca nie ma sutków. :). Generalnie dla mnie mogą nie istnieć - nie są mi osobiście potrzebne do niczego. Chyba że mapy - te przyjmę w każdej ilości.

Opisy artefaktów - brak jakiegoś zaznaczenia, że to są cechy specjalne - wielkością czcionki czy chociaż pogrubieniem jej.

Strona 29 i reklama bestiariusza - kolorystycznie dramat. ;] Niebieski z buroszarym i czarna czcionka. Nie wiem czy w takiej to formie dostaliście ale jest brzydkie.



A jeszcze jedna rzecz - nazwa pliku, powinno byc KCtowiec_nr1 a nie tylko nr_1.
To tyle czepiactwa ode mnie co do wydania. Treści nie komentuje bo i po co :) przeczytałem artykuły wcześniej na witrynie.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2009, 11:02 przez garfields, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 13 listopada 2009, 11:39

Kilka uwag ode mnie
Dobre sobie, kilka uwag ;)

A tak na serio, dzięki garfields za ten post, uwagi godne przemyślenia przy kolejnym numerze. Nie ustosunkuję się do tego co piszesz z prostego powodu - nie znam się na tym. Dobrze, że jest ktoś kto potrafi wyłapać te błędy i je rzetelnie przedstawić.
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 13 listopada 2009, 12:14

Po całej tej pogadance, tej konstruktywnej i tej trochę mniej, mam dość. Dochodzę do wniosku, że żeby nawet robić darmowego zina, trzeba mieć końskie zdrowie i dobrego psychologa na podorędziu (nie tylko grafika). Zawsze mi się wydawało, że będzie to łatwiejsze. Mocno się myliłem. Zastanawiam się, czy nasz Pan Artur nie wpadł w podobne sidła. Trafił ze swoim produktem, tam gdzie nagle wszyscy wszystko wiedzieli lepiej. No i się chłopak zamknął w sobie. Dobrze, że nie miał internetu, bo pewnie nigdy by nie wyszedł z kryształami gdzieś dalej. Tak czy inaczej zastanawiam się czy w ogóle brać się za jakieś kolejne numery, bo chyba zwyczajnie się do tego nie nadaję. Może ktoś inny zainteresowany tą działką? Szkoda tracić pary, bo w sumie chyba nie najgorzej został przyjęty KC-towiec, więc może ktoś zdolniejszy ode mnie i z mocniejszą głową się tym zajmie. Pozdrawiam i idę zamknąć się w sobie.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2009, 12:18 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

garfields
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 05 października 2009, 10:20

Post autor: garfields » 13 listopada 2009, 12:55

:) nie ma się co zamykać Czegoj - oferuje pomoc przy składzie kolejnego numer. Żeby nie było że maruda tyko jestem.

Kiedyś już zbierałem uwagi, że coś jest o piksel za duże a coś o piksel za małe. Kwestia przyzwyczajenia ;).
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2009, 12:57 przez garfields, łącznie zmieniany 1 raz.

Hauerine
Reactions:
Posty: 753
Rejestracja: 16 września 2009, 22:01
Kontakt:

Post autor: Hauerine » 13 listopada 2009, 12:56

garfields
Okładka - rysunek jest jak każdy widzi, ani nie razi ani nie ziębi, ani grzeje.
Nie zgadzam się. KC oparte sa wyłacznie na kostkach 10-cio ściennych. Okazuje się, że był fajny projekt okładki z takimi kostkami. Co kogo pokusiło, zeby na okałdke "KC-towca" dawać kostki sześcienne ? Równie dobrze w srodku mógł byc opis nowej (fanowskiej) planszy do "chinczyka", byłby taki sam zwiazek z KC jak okładka.

czegoj, kwestia przywyczajenia do krytyki :D

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 13 listopada 2009, 13:09

Czegoj weź sie w garść. Wszyscy czekamy na 2.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 13 listopada 2009, 20:11

Ja tak troszkę z innej beczki.
Od wielu lat jestem fanem piłki nożnej. Grałem amatorsko na porwórku, w klubie czy w rozgrywkach futsalu, nawet ostatnio złamałem nogę podczas tej gry. Oglądam też sporo piłki w tv i często zdarza się tak, że gracze nie mając argumentów kopią przeciwnika po kostkach odbierając mu chęć do gry. Mam wrażenie że czegoj właśnie czuje się tak jakby ktoś go cały czas kopał odbierając mu chęć do gry i stąd to zniechęcenie.
Na całe szczęście (chyba że ktoś złamie drugiemu nogę niczym Wasilewskiemu) za chwilę przychodzi kolejny mecz w którym można znów dać z siebie wszystko i pokazać że to tylko chwilowe. Znam czegoja od wielu lat i wiem że on nigdy nie odpuszcza więc jestem przekonany że i tym razem wyjdzie do kolejnego spotkania - zwycięskiego...
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 13 listopada 2009, 20:40

Myślę, że wszyscy w dobrej wierze krytykujący kolejnym razem zaoferują swoje spostrzeżenia w odpowiednim momencie.

Hauerine
Reactions:
Posty: 753
Rejestracja: 16 września 2009, 22:01
Kontakt:

Post autor: Hauerine » 13 listopada 2009, 21:38

venar:
Oglądam też sporo piłki w tv i często zdarza się tak, że gracze nie mając argumentów kopią przeciwnika po kostkach odbierając mu chęć do gry. Mam wrażenie że czegoj właśnie czuje się tak jakby ktoś go cały czas kopał odbierając mu chęć do gry i stąd to zniechęcenie.
Ubawiłem się :)
Ja podałem argument, a czegoj strzelił focha.
chcesz porównanie piłkarskie? To jest tak jak by zawodnik strzelił samobója i jeszcze miał pretensje do kibiców, ze nie doceniają tego, że w ogole trafił do bramki.
Zin jet poświęcony KC tak ? Na okładce powinno byc zatem coś zwiażanego z KC, a co jest ?? ...samobój panie, samobój.

ODPOWIEDZ