Orchijski Panteon Bogów

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 26 listopada 2011, 13:01

Skoro na Orchii bogowie odgrywają tak wielkie znaczenie, o czym świadcz sama liczba profesji klerycznych i polityczno-religijne znaczenie Katana. Warto by było opisać cały panteon Orchijskich (czy jak tam to odmienić)bardziej dokładnie. Podejmowani już tego liczne próby np. artykuły Nakona i Ketha. Ale zawsze były to prace analityczne, a ja wolałbym coś bardziej syntetycznego. Relacje pomiędzy pomiędzy bóstwami i ich wyznawcami, wpływ na społeczeństwo i politykę regionalną i globalną. Coś jednak czuję, że ogrom pracy trochę mnie przerasta. Dlatego apeluję do wszystkich chętnych. Każdy opracował by szczegółowo jedną religię. Najlepiej wg. wspólnego schematu. Dopiero w tym momencie zrobilibyśmy burzę mózgów i opracowali wzajemne stosunki między religiami. Czy jest to otwarta wrogość,współpraca, neutralność, podległość, ukryte (szpiegowskie zmagania) itp.
Rzucam wyzwanie! Podniesie ktoś rękawicę? Ja zajmę się Sharami, jako bogini m.in. powietrza, w świecie archipelagów i znaczeniu żeglugi ma spory potencjał.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 26 listopada 2011, 13:50

Ja moge spróbować. Jak przedstawisz opis Sharami wg swojego pomysłu, ja spróbuję opisać podobnie (znaczy wg zbliżonego schematu) inne bóstwo. Kusi mnie Morghlith, ale nie zdecydowalem jeszcze. ;)

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 26 listopada 2011, 13:56

Pomysł jest fantastyczny! Bardzo brakuje dobrego opisu bogów - z charakterystyką budynków kultowych i ich swoistą architekturą, podziałem hierarchii, obrzędowością, świętami, relacjami pomiędzy kultami.
Sam nie pomogę bo bogowie i religia to nie moja bajka, ale będę kibicował na maksa.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 26 listopada 2011, 14:20

Spoko pomysł piszę się na to! Tylko czy wszechobecny Katan z jego łaskawością i miłosierdziem zgodziłby się na to aby w jego Imperium dominowały inne kulty?
Oczywiście, że jestem za jakimkolwiek opracowaniem który pojawia się na tym forum dotyczącym KC i fajnie jak się cokolwiek pojawia nowego.
Ale jak dla mnie w tym wielorasowym i wielokulturowym świecie Orchii brak wojen religijnych jest jednym braków systemu.
Według AS wszyscy są równi i wszyscy mogą robić co im się żywnie podoba?
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 26 listopada 2011, 14:24

Zwróćcie się do avnara. Jego religia jest w downloadzie i część w artach (na niektórych pomysłach opierał się Nakon). Keth też trochę grzebał w temacie zwłaszcza Katana i Oriaka. Dodatkowo trzeba się zdecydować, czy opieramy się na materiałach MiM, czy na wszystkich bogach zaprezentowanych przez nevera. Silne fundamenty to podstawa, dlatego należy się zdecydować na określoną wersję.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 26 listopada 2011, 14:36

Zgadzam się całkowicie, należy ustalic jak to ma byc zrobione i dopiero dzialać. Co do wizji panteonu Bogów niekoniecznie wg mnie należy ścisle trzymac sie wizji twórcy KC.
Edit: Jak mozna prosze o właczenie się do dyskusji wszystkich zainteresowanych, ja bym sie oprał na tym co stworzyli Avnar, Nakon, Keth, Never i i Inni w tym zakresie. Pomysł Deliada by to usestymatyzować jest super. Wg mnie najpierw nalezy przyjąc schemat jak będzie opisywany dany bóg, dopiero potem opisywać lub ew. modyfikowac to co opisali inni. Kilku bogów jest super opisanych, zrobiłbym tych co są słabiej przedstawieni. Dawno nie grałem w KC, ani nic innego ale dla relaksu jakiegoś boga moge opisac albo kilku jak mi sil starczy. :/uklon
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2011, 15:56 przez Araven, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 26 listopada 2011, 14:41

Taki schemat jak jest przy opisie miasta czy profesji. Punkt po punkcie kolejne charakterystyki a nie jeden tekst cięgiem.

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 26 listopada 2011, 19:28

Schemat (wersja pierwotna)
1) Dane mim-owe (symbol, ulubiona ofiara,rasy, charaktery, profesje) to powinno pozostać ew. można uszczegółowić(podrasować)
2) Informacje o bóstwie
- Powstanie(genesis)-jak wstąpił na nieboskłon (czy był półbogiem, czy był bytem odwiecznym)
- wygląd (najczęściej przybierane postacie)
- profil psychologiczny (stosunek do świata i humanoidów, ingerencja w sprawy ludzkie, zachowania i upodobania)
- sposoby manifestacji na Orchii, sposób komunikowania z kapłanami
- demoniczni słudzy

3) Informacje o religii
-organizacja kultu (w jakim stopniu sformalizowana)
- architektura ( jednorodna czy dowolna, w jakim stylu itp)
- forma i częstotliwość rytuałów, spotkań wiernych
- stopień ingerencji w życie wiernych
- kalendarz ważniejszych świąt (święta bóstwa powinny być związane z jego historią, dokonanymi cudami, manifestacją sił przypisywanych bogom)
- bractwa, odłamy religijne, klasztory, pustelnie itp.
- gesty, symbole, przedmioty uważane za święte
- dekalog (główne grzech, modele postępowania aprobowane przez bóstwa)
- święci

Co jeszcze???
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2011, 18:46 przez deliad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 26 listopada 2011, 19:31

Muszę znaleźć pozostałe poza-mimowe bóstwa bo jeszcze ich nie widziałem. Przestudiuję też dotychczasowe artykuły na temat bogów, żeby ich nie powielać.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 26 listopada 2011, 20:48

Pewnych rzeczy nie da się już odwrócić. Skoro nowi bogowie zaistnieli, ignorowanie ich byłoby błędem. Wiem, że nie wszyscy i nie wszystkim się podobają, ale chętni do nakreślenia orchijskiego panteonu chyba powinni wkomponować również ich w całość projektu.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 26 listopada 2011, 21:06

Jasne jak dla KC nie są niezmienialne, nowe bóstwa są wskazane, zwłaszcza jeśli zostały już sensownie opracowane. Jutro postaram się zapoznać z materialami o bóstwach Orchii.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 26 listopada 2011, 21:30

Nie, chyba źle się zrozumieliśmy - chodziło mi o dziewięć nowych bóstw autorstwa Autorów, praktycznie nieopisanych, ale wprowadzonych w tym roku w świat Orchii za pośrednictwem Nevera. Nie wiemy o nich praktycznie nic, niektóre zachodzą swymi sferami wpływów i dziedzinami na innych bogów i generalnie sprawiają nam sporo kłopotu w wizji przedefiniowanego panteonu, ale sądzę, że mimo wszystko powinniśmy uznać ich istnienie.

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 27 listopada 2011, 11:45

W chwili obecnej trzech chętnych podjęło wyzwanie. Przeciwnika natomiast się mnoży. Jeżeli miało by tak pozostać, musimy jakoś racjonalnie podzielić zakres prac.
Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania.
1) Każdy z trójcy bierze się za jeden etos moralny: dobry, neutralny, zły ( ścisła specjalizacja, jest popierana ewolucyjnie)
2) Każdy z trójcy bierze się za jeden stosunek do praw: praworządny, neutralny, chaotyczny ( nieco większa różnorodność i mniejsza monotonia)

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 27 listopada 2011, 11:51

Z wojen religijnych bym nie rezygnował. Katan narzucił równouprawnienie wszystkich bogów, ale w mojej wizji Orchii ( wiele rozdrobnionych państw-miast i innych tego typu jednostek terytorialnych) każde królestwo ma prawo do czczenia swego ulubionego bóstwa, a pozostałe religie mają znaczenie marginalne. Pomiędzy takimi królestwami mogą wybuchać wojny (o ile są na rękę imperium). Moją wizje na ten temat zawarłem w pierwszych artykułach ( półwysep Get-war-garski)

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 27 listopada 2011, 16:44

Deliad, masz bardzo ambitny plan, wydaje mi się jednak że taktyka drobnych kroków i sukcesów jest lepszym rozwiązaniem. Czemu nie można wziąć się za opis jednego boga a później pozostałych, sukcesywnie. Albo tematycznie, powiedzmy że bierzesz się za opisywanie świątyń i tylko świątyń. Bóg za bogiem aby były zróżnicowane. Później hierarchia, po niej święta itd. Oczywiście kolejność jest dowolna. Nie chciałem się wcinać ale sam poległem w tym temacie bo jest zbyt wielki a nie chciałem żebyście i wy się wypalili.

Keth, co do tych nowych bogów co Szyndler wymyślił, to moja rada to się z nimi wstrzymać. Lepiej zrobić opisy znanej 18 a jak starczy zapału to się wziąć za pozostałych. Świat KCetów jest tak ogromny że i oni się pomieszczą, głosowałbym jedynie za zmianą ich imion, bo niektóre są żałosne.

ODPOWIEDZ