Kryształy czasu powoli wracają...

Autor KC
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 00:03

Post autor: Autor KC » 18 marca 2012, 23:49

Witam Was po dłuższej przerwie. Widzę, że trochę nabroiłem przez ten brak kontaktu z mojej strony. Sorry. Ponieważ coś obiecałem podczas ostatniego naszego konwentu, to przyznam szczerze że zaniedbałem forum. Z góry przepraszam, ale mam nadzieję, że rezultaty może trochę to usprawiedliwią. Dziś poruszę 3 tematy: KC powieść, KC nowy podręcznik, forum KC a kontakt ze mną.

1. Zacznijmy od powieści, ponieważ niektórym z Was wspomniałem, że pierwszy tom ukończę w czerwcu. Dla nielicznych uczestników konwentu (którzy nadesłali materiały) to istotny temat, ponieważ ich postacie są ważnymi bohaterami w powieści.
Projekt powoli z tygodnia na tydzień nabiera ciała. Ostatnim razem było 17 rozdziałów teraz 32. W sumie to około 170 stron tekstu. Powieść jest pisana w stylu przygodowo - intrygowym. Coś jakby połączyć przygody Drizzt Do,Urdena, Gotreka i niuanse z Gry o tron.
Każdy rozdział tworzony jest tak, by przybliżał wszystko co w Kryształach jest wam znane. Odnajdziecie tam ciekawe postacie, opisy profesji podczas walk czy normalnego życia. Są wplątane opisy historii świata i jego geografii. Dodatkowo powiem, że akcja jest dla mnie najważniejsza. Po prostu cały czas dużo się dzieje. Jeden z krytyków literackich, który widział materiały powiedział, że jest to tekst pisany w stylu Hitchcocka, czyli, że zaczynamy od trzęsienia ziemi, a potem podkręcamy akcję... . Najwięcej czasu zajmują niekończące się korekty, bo wiem jak ważny dla was jest styl. Mam na szczęście miłego korektora i dwanaście zaufanych osób, które oceniają tekst. Ich opinie są dla mnie bardzo istotne. Oceniają pod kątem czy treść jest wciągająca, stylowa, zrozumiała. Nazywam ich testerami, bo wybrałem każdego pod względem zaufania i różnego stopnia zamiłowania do fantastyki (i KC). Jedni są kompletnymi laikami, inni mają wiedzę o KC wprost doskonałą. Dla jednych jest to pierwszy kontakt z fantastyką, dla innych tysięczny. Są młodzi i starzy. Kobiety i mężczyźni. Niektórzy są członkami tego forum. I to jednymi z poważniejszych... . Niestety mogę pisać tylko w weekendy, więc obiecane 500 stron pierwszego tomu ma mały poślizg, ale jeśli wykorzystam wszystkie urlopy maksymalnie to zdążę. Na zakończenie dodam, że oceny testerów (po 17 rozdziałach) względem poczytności średnio są na poziomie 86% (od 72 do 98%). Oby tak dalej mnie oceniali ... :).

2. Kryształy Czasu - Wersja Oryginalna.
Ze zrozumiałych względów trochę mniej czasu poświeciłem temu tematowi, ale jak na mnie, to nie jest też tak źle. Mamy już kompletny układ podręcznika. Po kolei kończymy z synem rozdział po rozdziale. Wprowadzam oryginalne materiały sprzed czasów Magi i Miecza. W niektórych miejscach przygotowałem kilka drobnych, ale istotnych zmian. Ukończone i gotowe do przetestowania w trakcie sesji (przez ewentualne grupy testowe) są innowacje w strefie takich rozdziałów jak:
Losowanie postaci,
Doświadczenie,
Karta Cech
Wiara i Bogowie (po 3 na charakter)
Profesje (25; po 5 na kastę)
Niedługo zabierzemy się do Walki i Podróży morskich. Dział Historii archipelagów i ich geografii, musi poczekać na pierwszy tom powieści ponieważ musi wszystko idealnie współgrać.
W przeciągu kilku - kilkunastu weekendów będę chciał uruchomić grupy testujące te kosmetyczne zmiany i rozpocząć dyskusję na ich temat.
Staram się nie zmieniać tego do czego już się przyzwyczailiście w KC. Oceniam te innowacje (dla mnie to powrót do pierwotnych, oryginalnych wersji) na około 3-5% tego co wiecie o systemie. Mówimy tu o zmianach, a nie o dodatkowych rzeczach, które wcześniej nie były udostępniane. Najistotniejsze różnice będą przedstawione w celu uzyskania waszej opinii.
Nim niektóre informacje trafią np na to forum potrzebuję kilka światłych umysłów do ich wstępnego zaopiniowania. W pierwszej kolejności będę poszukiwał zaufanych graczy (raczej z Warszawy), który stworzyliby grupę sesjowiczów przeznaczoną specjalnie do tego zadania (opiniowania i pozytywnej dyskusji). Myślę, ze uczestniczyłbym z chęcią w takiej grupie jako gracz (Mistrz Wiedzy) lub MG. Sesje odbywały by się raz na dwa tygodnie (i miałyby charakter raczej heroik fantasy, a nie typu horror, czy intryga). Ewentualnie chętnych odsyłam do Czegoja, który zorganizuje kontakt ze mną lub na priva.
Nie miejcie do mnie żalu, że chwilowo powieść przedkładam nad RPGa, ale bez ukończenia pierwszego tomu nie domknę KC RPG.

3. Kontakt mój z forum.
Przepraszam, że dość rzadko (średnio raz na kilka dni) zaglądam na forum - i że się nie udzielam. Niestety taką mam naturę (albo jestem zbyt starej daty). Na żadnych innych forach (powiem dla pocieszenia ) też nic nie piszę. Preferuję kontakt głosowy i jak to nasz wspólny kolega z naszego forum powiedział, że dużo lepiej objaśniam mową, niż tekstem pisanym.
Ale, aby wyjść Wam naprzeciw chciałbym dla tych, którzy mieliby taką ochotę zaproponować inny sposób komunikacji. Równie nowoczesny. Poprzez Skypa. W niedzielę po 20:00 miałbym trochę czasu i poprosiłem Czegoja, aby był organizatorem tych spotkań. Zgodził się. Dzięki. Na priva byście wysyłali mu informacje, o potrzebie kontaktu i chęci porozmawiania na przykład na określony temat. On segregowałby pod względem tematów, przekazywał mój namiar Skypa i organizował kilkuosobowe rozmowy.
Obiecuję, że postaram się bardziej regularnie pisać na temat aktualnych postępów w powieści, RPG i z grupami testowymi.
PS. Nie zadawajcie mi pytań w dyskusjach, bo naprawdę rzadko je czytam.

Pozdrawiam
Artur Szyndler (senior)
Ostatnio zmieniony 19 marca 2012, 00:22 przez Autor KC, łącznie zmieniany 1 raz.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 marca 2012, 10:37

Chyba trochę za późno na takie deklaracje? Tu chcą portal zamykać, a nagle objawia się Autor KC i pisze post, cóż za refleks...
Przy takim podejściu ja wolę swoje pomysły gładzić na blogu. Nie jesteśmy grupą gówniarzy, Autorze KC. Potencjał był, chęci były i nie zostały wykorzystane.

Ja dziękuję, postoje zaś jakiekolwiek deklarację z Twojej strony uważam za mydlenie oczu. Nowego wydania KC nie kupię, tak jak i powieści, Nie chcę być targetem systemu zmienionego w '3-5%', bo to oznacza zmianę spacji i literówek w tekście zamiast zastanowienia się co zrobić z mechaniką lub bzdurami świata.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 19 marca 2012, 18:07

Jakiś czas temu, też liczyłem na reaktywację KC. Ale uważam, że bez radykalnych zmian mechaniki nie ma szans, by system zdobył nowych młodych fanów. Np. przejście na mechanikę Fate, albo w ostateczności d20, może byc szansą dla reedycji. Tak wiem pewnie to nierealne, ale od strony mechaniki oryginalne KC są systemem skostniałym i przestarzałym oraz nasyconym wyższą matematyką, bardzo łatwo o absurdy, w stylu Gracze mają ponad 100% RTR, a NPC tzw. standardowi 5% wobec Graczy. Ale mądrzejsi ode mnie wiele o mechanice napisali. To co w KC kochałem to świat, to pierwsze prawdziwe rpg w jakie grałem mimo jego ułomności w mechanice, ale wtedy miałem około 20 lat, teraz mam sporo ponad trzydzieści i z taką mechaniką jak oryginalna system nie ma żadnych szans wg mnie, nawet jakby jakimś cudem by wyszedł w reedycji. Pozdrawiam.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 19 marca 2012, 20:34

Szanowny Autorze KC,

Cieszę się chociaż z tego, że przynajmniej deklarujesz chęć wyciągnięcia systemu z szuflady, co jeszcze dekadę temu było ledwie mrzonką niespełnionych fanów. O wiele bardziej podniosłaby mnie na duchu wieść, że przystępujesz zdecydowanie do reedycyjnej ofensywy niż Twój debiut jako powieściopisarza. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, gdyż spodziewam się w niej znaleźć opisy świata, zamieszkujących go istot, ich kultur, filozofii, wierzeń, historii, struktur społecznych, osiągnięć i ambicji. Życzę Ci jak najlepszego przyjęcia powieści przez czytelników, jednak zasmuciłbym się niezmiernie, gdyby krytyczne (nie rozstrzygam o tym, czy zasłużone, czy też nie) opinie części odbiorców zgasiłyby w Tobie cały zapał do tego przedsięwzięcia i klucz do sławetnej szuflady znalazłby się znów w najgłębszych czeluściach Labiryntów Śmierci.
Jest na tym portalu grono osób, które skłonne są poświęcić znaczną część swojego czasu i pomóc Ci w chwalebnym przedsięwzięciu wskrzeszenia zmasakrowanego przez podłego MAGa systemu. Proszę Cię, abyś zaczął korzystać z dostępnego potencjału nim ulegnie on rozproszeniu wskutek zapomnienia. Piszesz o testerach, którzy przychylnie wypowiadają się na temat roboczej wersji książki. A co z osobami, które w nagrodę za długą podróż (z Dolnego Śląska i z Pomorza) na zlot formalnie zostały wcielone do tego grona? W czym są gorsze od wspomnianego tuzina zaufanych osób, że od dawna nie dostały od Ciebie najmniejszego znaku, iż do chwili, gdy zechcesz zasięgnąć ich opinii jest coraz bliżej? Jak mamy zacząć wierzyć w to, że dopuścisz kogoś z tego grona do zaszczytnej roli testera zmian naniesionych przed reedycją? Obiecujesz wiele, lecz wciąż uciekasz od dialogu z nami. Zmień swe podejście Autorze, nim okaże się, że nie będzie już nikogo, kto doceni cały Twój wysiłek włożony w napełnienie systemu świeżą energią życiową.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 19 marca 2012, 20:41

Przeraża mnie idea "zmian kosmetycznych" w mechanice. Przestałem grać w KC ze względu na odpychającą mnie mechanikę. Nie wrócę do KC, jeśli mechanika wciąż pozostanie taka sama. Jestem człowiekiem wygodnym, lubię proste rozwiązania, obecny poziom komplikacji zasad jeży mi włos na głowie.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 19 marca 2012, 21:14

Zdecydowanie przedstawiam ten sam punkt widzenia jak Keth. Świat jest barwny i podoba mi się, przyciągnał mnie na wiele lat. Ale mechanika, jeśli nie przejdzie rewolucji totalnej, będzie gwoździem do trumny systemu. RPG-owe engine'y lekko zmieniły się przez ostatnie dwie dekady i to co było akceptowalne w latach 90, teraz jest absolutną masakrą. Po takiego matematycznego potwora nie sięgnie raczej nikt poniżej 30-tki. A jeśli już to pewnie przez przypadek. A target kilkudziesięciu userów portalu, fanatyków KC raczej nie przyniesie nawet zwrotu kosztów, a gdzie zysk? Mnie kosmetyczne zmiany mechy nie przekonają do kupna podręcznika, pomimo świata, który lubię.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 20 marca 2012, 09:41

Araven, Keth, Bart, Treant- wyciągacie argumenty, które już były wielokrotnie maglowane na forum w wielu watkach i to od momentu gdy Autor KC stwierdził, że jednak system wyda. Jaki jest jednak efekt tej argumentacji widać gołym okiem - żaden. Nadal głos fanów jest zwyczajnie ignorowany.

System zostanie wydany bez poważnych zmian, z kosmetycznymi modyfikacjami najprawdopodobniej nic nie wnoszącymi do rozgrywki oraz kilkoma pomysłami wyciągniętymi z szuflady. Wolę być realistą i stwierdzić fakt: to co będzie sobą prezentowało kolejne wydanie KC nikt nie kupi ponieważ nie będzie żadną konkurencją dla systemów aktualnie dostępnych.

A może zostanę pozytywnie zaskoczony? To odszczekam to co napisałem.

Jakoś w to jednak wątpię.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 20 marca 2012, 11:25

Na razie zgłosiła się 3 osoby do ewentualnej niedzielnej rozmowy przez skape z Autorem, czekam na dalsze deklaracje. Autor chce wyjść trochę bardziej do fanów, od nas tylko zależy jak będzie przyjęty. Prawda, że trochę późno, ale może lepiej późno niż wcale. Dlatego do piątku włącznie czekam na PW z deklaracjami, kto ma ochotę na rozmowę z autorem i ewentualne tematy rozmowy. Liczę na wszystkich rozżalonych to będzie szansa wylania swoich żali i przekucia ich w siłę, która zbuduje nowe KC, dlatego przynajmniej warto spróbować jeszcze raz.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 20 marca 2012, 13:04

I ja przyłączę się do chóru sceptyków - jeśli nie będzie zmian w mechanice to strasznie lipnie widzę przyszłość systemu.
Jednak, w przeciwieństwie do ghasty, kupię i książkę i podręcznik - przez sentyment. Bez wiary jednak, że znajdę tam to, co sprawi, że na półce wyląduje Warhammer. Howgh.
Jeśli znajdę czas w niedzielę to dołączę do pogaduchy.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 20 marca 2012, 14:46

Cóż - w dłuższej perspektywie na pewno mógłbym pomóc na pewnych obszarach, ale niestety w niedzielę po 20:00 nie mogę skorzystać ze skype'a. Z chęcią zapoznałbym się z zapisem tych rozmów, o ile takowy powstanie.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

vampire1308
Reactions:
Posty: 435
Rejestracja: 30 listopada 2008, 21:34

Post autor: vampire1308 » 20 marca 2012, 20:02

jeżeli tylko znajdę chwile w niedziele po 20:00 to też z miłą chęcią dołączę do dyskusji...

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 24 marca 2012, 22:29

Jutro pierwsza próba i od razu na żywo. Zobaczymy jak wyjdzie. Artur obiecał jutro po 20 przysiąść przed skypem i odbierze możliwie jak najwięcej połączeń. Zgłoszeń w sumie było coś ok.5-6 więc raczej tłoku być nie powinno. Mam nadzieję, że Artur ogarnął wcześniej jak wyglądają połączenia konferencyjne i da sobie radę. Ja postaram się też jutro zajrzeć, chociaż obiecać nie mogę. Liczę, że może potem ktoś streści na forum całą rozmowę.

Wszyscy zainteresowani mogą wyszukiwać użytkownika - paladynat

Jak wyjdzie zobaczymy. Jeśli dobrze, to może będziemy powtarzać taką opcję. Jeśli kiepsko, to przynajmniej będziemy wiedzieli czego nie powtarzać. Tematów rozmów nie podaję, ponieważ zgłoszone zostały tylko dwa. Oba przekazałem Arturowi i powiedział, że do nich jest przygotowany. Owocnej komunikacji i ewentualnych późniejszych następstw.
Ostatnio zmieniony 24 marca 2012, 22:59 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

tzeentch
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 12:51

Post autor: tzeentch » 24 marca 2012, 22:51

Nie będę dobijał autora. Powieść chętnie kupię (to taki optymistyczny akcent). Co do zmian systemu się nie wypowiem (miałem w końcu nie dobijać autora, prawda?)

nospe
Reactions:
Posty: 189
Rejestracja: 20 listopada 2008, 15:08
Kontakt:

Post autor: nospe » 25 marca 2012, 14:33

Arturze nie poddawaj się, ja kupię powieść i system - nie zależnie jaka ona będzie:)
Mój browar - SPECJAL, mój linuks - PLD, moje RPG - KC.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 25 marca 2012, 22:49

Pierwsze koty za płoty. Artur odpowiadał dziś na pytania nospe i oggego. Po szczegóły zapraszam do nich chyba, że będą chcieli się podzielić na forum. Mam nadzieję, że to przekona kilku fanów, że autor tak zupełnie nie ignoruje ich, a Artura przekona, że ta forma kontaktu to rzecz niezbędna, żeby podtrzymywać przynajmniej dobre relacje z fanami KC. Dodam, że ta forma kontaktu nadaję się również wybitnie na sesję i konferencja chyba działała lepiej niż mumble. Jeśli będzie zainteresowanie a Artur będzie miał ochotę to takie spotkania będzie można powtarzać cyklicznie.

ODPOWIEDZ