Czarodzieje a czary zapisane, lecz nieznane.

Algernon
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 14:11

Post autor: Algernon » 18 lipca 2013, 22:01

Witam, mam pytanko - Jak wygląda sprawa rzucania czarów innych profesji czarodziejskich/kapłańskich przez maga? Właśnie się zastanawiam czy potrzebna mu tylko księga z objaśnieniem/pergamin z czarem, czy specjalna nauka itd.

np. czy mag, może po poznaniu formuły i "gestów" (tylko teoretycznie z ksiąg) może rzucać czary np. alchemika czy iluzjonisty?

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 18 lipca 2013, 22:05

Poczułem się tym pytaniem nieco skonfundowany - a istnieje w ogóle taka opcja, by mag rzucał zaklęcia pochodzące z arsenału "krewniaczej" profesji?

Awatar użytkownika
Rikandur
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 06 lipca 2013, 21:40
Has thanked: 36 times
Been thanked: 3 times

Post autor: Rikandur » 19 lipca 2013, 01:08

Teoretycznie tak, jak zapożyczy zdolność do używania pergaminów innej profesji. Jak ta Złodzieja lub Kupca.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 19 lipca 2013, 07:26

Żadna z profesji parająca się magią nie może rzucać czarów innej profesji.
Mag nie może rzucić czaru iluzjonisty czy kapłana.
Mogą tylko swoje czary. No chyba, że jest się dwuprofesyjnym Alchemik/Mag; Alchemik/Kapłan itp.
Co do zapożyczenia umiejętności to ze wszystkich profesji władających czarami tą zdolność ma tylko MAG ale:
Zapożyczenie umiejętności - Pozwala Magowi na nauczenie się wybranej, jednej, średniej (nr 11-18), określonej zdolności Czarnoksiężnika, Iluzjonisty lub Alchemika, z możliwością jej używania adekwatnie do własnego poziomu (itp.), ew. Mag może poświęcić tą zdolność na dodatkową biegłość w broni. Uwaga: raz wybrana (nauczona) zdolność nie może być już nigdy zmieniona itp.
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Salam
Reactions:
Posty: 239
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 23:16

Post autor: Salam » 19 lipca 2013, 09:36

Zdoblność czarnoksiężnika:

Czary czarnoksięskie – zdolność ta umożliwia
posługiwanie się czarami czarnoksięskimi z pergaminów
(o ile UM postaci są wyższe niż 30), ksiąg lub
pamięci. Postacie o UM większych od 50 mogą uczyć
się czarów autorytatywnych. Powodzenie rzucanego
czaru sprawdza się rzutem na UM, w przypadku pergaminów
pomniejszony o 10 pkt. na krąg magii czaru.

Zdolność maga:
1. Czary magowskie – zdolność ta umożliwia
posługiwanie się czarami magowskimi z pergaminów
(o ile UM postaci są wyższe niż 30), ksiąg lub pamięci.
Postacie o UM większych od 50 mogą uczyć się czarów
autorytatywnych. Powodzenie rzucanego czaru sprawdza
się rzutem na UM, w przypadku pergaminów pomniejszone
o 10 pkt. na krąg magii czaru.

Zatem to jak mniemam rozwiązuje temat rzucania innych zaklęć, innych pergaminów itd.

Schemat zaklęć oraz opis rzucania jest zunifikowany aby był "łatwiej przystępny" w rzeczywistości rzucenie tego zaklęcia może być diametralni różniące się.

Awatar użytkownika
Rikandur
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 06 lipca 2013, 21:40
Has thanked: 36 times
Been thanked: 3 times

Post autor: Rikandur » 19 lipca 2013, 09:44

W ostateczności, jak ma 18 POZ to może się jeszcze na Życzenie mag wykosztować.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 19 lipca 2013, 15:43

Zatem to jak mniemam rozwiązuje temat rzucania innych zaklęć, innych pergaminów itd.
Tak, rozwiązuje nie można rzucać czarów innych profesji. Zapożyczenie nie da rady, bo czarowanie to zdolność nr 1 a nie z zakresy 11-18. To tylko tak w kwestii formalnej. Zdaje się, że łotrzykowie mają chyba możliwość rzucania czarów z pergaminów.
Odczytywanie pergaminów - umiejętność rzucania czarów (o ile UM są większe od 30pkt) z magicznych pergaminów, udane po
%-owym rzucie na 1/2 UM zmniejszonymi o 5pkt na krąg magii czaru.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 19 lipca 2013, 17:07

czegoj napisałeś to samo co Ja! Super:-)
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Algernon
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 14:11

Post autor: Algernon » 19 lipca 2013, 17:33

no i teraz pojawia się pytanie - Dlaczego nie?
1- Dana sztuka jest tajna?
Tak mag jak i Alchemik potrafi manipulować PM, więc dlaczego nie mają możliwości się tych czarów nauczyć?
Paradoks powstaje w momencie kiedy Kapłan/mag/czarnoksiężnik itd zdobywa 2 profesję (po czasie), wtedy okazuje się od początku miał "talent" i może to robić, czy szkolenia są tak specyficzne i wszystkie czynności zazębiają się, że bez pełnego treningu jest niewykonalne nauczenia się czaru...
dodatkowo zwróćmy uwagę na fakt powtarzających się czarów.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 19 lipca 2013, 18:29

1. Tak DANA SZTUKA MAGII jest tak tajna jak gobliński przepis na zulu gulową zupę z trzewi Trolla!
Paradoks powstaję wtedy gdy dwuklasowiec decyduję się aby zagrać dwoma profesjami czarującymi, i co wtedy?
Nic może używać jednych i drugich czarów a innemu nie WOLNO i KONIEC!!!!!!
Algernon od 2009 roku na forum i 28 postów i te głupie idiotyczne pytania!!!
Temat jak dla MNIE do zamknięcia!!!!
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 19 lipca 2013, 18:37

Gwoli ścisłości, ilość nabitych postów nie przesądza o wielkości penisa, to raz. Po drugie, nie ma idiotycznych pytań, tylko głupie odpowiedzi. Po trzecie, każdy ma prawo czegoś nie rozumieć i dać temu niezrozumieniu wyraz.

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 19 lipca 2013, 18:51

Keth jeszcze niedawno SAM najeżdżałeś na ludzi którzy po kilku latach napisali jeden post więc?
Według Mnie odpowiedziano wyczerpująco na zadane pytanie i temat jak dla MNIE do zamknięcia.
Nikomu nie zarzuciłem małego penisa. Skoro jasno w KC jest opisane że postać władająca magią może używać TYLKO i WYŁĄCZNIE swoich czarów więc co to za pytanie jest?
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 19 lipca 2013, 21:06

Szkoła magii w KC (profesja) to coś takiego co pozwala Ci mieć dostęp do określonego typu magii i nie ma to nic wspólnego z talentem. Barbarzyńca też może mieć bardzo wysokie UM, ale nie zmienia to faktu, że nie rzuca czarów. Zwyczajnie, jeśli chcesz władać określonymi czarami musisz się ich nauczyć. Swoją drogą myślałem kiedyś o mieszaniu czarów dzieląc je na poziom trudności, ale to tak nie działa. Zobacz, że nawet te same czary (ta sama nazwa, to samo działanie) występują u różnych profesji na różnych poziomach. Wynika z tego, że niektóre profesje rzucają te same czary, ale dowiadują się o nich na różnych poziomach doświadczenia, czyli że nawet identyczny czar ma inną formułę (inne zużycie PM, inny poziom potrzebny do rzucenia czaru itd.).

Podejrzewam, że dobry MG, jeśli chciałbyś używać jakiegoś czaru z innej szkoły (innej profesji), zwyczajnie kazałby Ci zrobić jego wersję adekwatną do danej profesji, a jeśli byś przeginał np. chciałbyś nagle władać 8 czarami to zaproponuje Ci zmianę postaci.:P

Algernon
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 14:11

Post autor: Algernon » 19 lipca 2013, 21:55

Właśnie nie grywam magami i mnie to ciekawiło :P w mojej głowie wyglądało to jak zwykła nauka czegoś ^^
A tak btw. to nie chodziło mi o UM tylko o wiedzę , umiejętne wykorzystanie i manipulacja pm które uzyskuje się dopiero po szkoleniu , wysokie UM to tylko moim zdaniem podchodziłyby pod talent :P

Awatar użytkownika
mordimer00
Reactions:
Posty: 2226
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:44

Post autor: mordimer00 » 19 lipca 2013, 22:44

Jedna profesja=jeden typ rzucania czarów i tyle w tym temacie.
"Stara?em si? tak ?y?, abym w godzinie ?mierci móg? si? raczej cieszy? ni? l?ka?..."

ODPOWIEDZ