Ocenianie postów.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 03 września 2014, 08:44

Startuję ten temat bo razi mnie pewna sytuacja, która się ostatnio nasiliła, w związku z wiadomym przedsięwzięciem. Chodzi mi o wielokrotne ocenianie jednego posta przez jednego użytkownika. Ja wiem że sprawa wywołuje mocne emocje, u co poniektórych nawet zbyt mocne w mojej opinii, ale... chłopaki weźcie na wstrzymanie. Oceny jeśli już się daje to w zgodnie z nazwą danej oceny, a przede wszystkim po przemyśleniu. Teraz się to stało festiwalem ikonek tym bardziej im ktoś się zgadza z daną wypowiedzią: jedna ikonka za tylko pobieżną zgodę, dwie za spójny z założeniem pogląd a 5 jak już się zgadzamy w każdym punkcie. Basta z tym.
Pozostańmy przy założeniu że ocena posta to probierz jego jakości i zgodności z opiniami innych, ale to lepiej działa kiedy jeden użytkownik daje jedną ocenę. wtedy oddziaływanie wielu ocen jest dużo wyraźniejsze bo taki post oznacza że "usatysfakcjonował" wielu użytkowników i jego jakość jest wyższa niźli taki co to od jednego rozemocjowańca dostał pełny zestaw. A na pierwszy rzut oka nie widać tego.
Miejmy trochę szacunku do tego miejsca i siebie nawzajem. Oceny mają swoje nazwy i ich skalowanie jest łatwe do ogarnięcia. Albo się uważa że post jest wyjątkowy i należy się nagrodzić albo się z nim tylko zgadzam. Minimum szacunku dla postującego przez oceniającego wymaga żeby poświęcić te 14 sekund na zastanowienie się jaką ocenę wybrać niż klikać w pełen serwis.

Podam przykładową skalę oceną jaką ja przyjmuję podczas ewentualnego (bo nie często to robię) oceniania:
1. zajefajny pościk - daję za coś bardzo ciekawego, coś o czym nie pomyślałem, co mi pokazało w sposób zadowalający mnie inną stronę medalu, bądź za dobrą ripostę;
2. dobre dobre - post z którym się zgadzam w stopniu dużym;
3. należy się nagroda - wyjątkowa ocena za coś odkrywczego, zupełne odmienienie mojego stanowiska w dyskusji bądź wyjątkowo dobry pomysł albo za jakiś kawał dobrej roboty;
4. pełna akceptacja - post z którym się zgadzam, po prostu, najlepiej w pełni;
5. wywalić to - za śmieci;
6. bawisz mały do łez - za niezłe jaja;
7. lubię to - zgadzam się w stopniu umiarkowanym, jednak bardziej niż standardowo na tyle aby mnie zmusiło do kliknięcia;
8. wykończyć - nie wiem - chyba za spam albo jakieś kompletne durnoty;
9. niezły pomysł - za post z niezłym pomysłem ale niekoniecznie taki z którego treścią się zgadzam, choć to nie jest wykluczone;
10. ważne info - ot po prostu;

Oczywiście większość wypadków staram się nie oceniać bez przyczyny, ot z reguły jak post wywołuje u mnie potrzebę napisania czegoś mało istotnego...

Jak macie inne zdanie to, powinno się u znaleźć, może tylko ja świat postrzegam w krzywym zwierciadle i to mnie trzeba naprostować. Nasz to jet portal i musimy sobie jakoś go ułozyć pod siebie przecież.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 03 września 2014, 09:55

Powinna być zablokowana możliwość dawania więcej niż jednej oceny posta.

Co za wsparcie i potępienie od 2 Użytkowników. :P
Ostatnio zmieniony 03 września 2014, 10:46 przez Araven, łącznie zmieniany 1 raz.

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 03 września 2014, 10:24

Araven - pełna akceptacja! :D

A tak serio - ja myślałem, że tak jest, nie przyszło mi do głowy klikać po iluś tam ikonkach. Jest post, są oceny - wybieram jedną. Masz rację, tak to powinno działać.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 03 września 2014, 10:46

Nie mogę pojąć jakie znaczenie ma czy post ma 5 znaczków od 5 użytkowników, czy 5 znaczków od jednego. Znaczki są feedbackiem od użytkowników i jak ma ktoś stosunek emocjonalny to niech sobie wstawia wszystkie. Kompletnie nie rozumiem po co nam aż taki porządek - jeden użytkownik, jedna ocena - to już kiedyś, gdzieś było. Dodajmy jeszcze, że użytkownik może mieć jedną żonę i jedno dziecko.;) Internet to właśnie wolność, jeśli mogę coś zrobić to mogę i jeśli chcę dać 5 znaczków to daję 5. Jeśli ocenianie przeszkadza to mogę je wyłączyć, ale nie będę sztucznie tego ograniczał.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 03 września 2014, 10:56

1 Osoba i 1 znacznik, ma tą zaletę, ze widać wtedy po ilości znaczników ile Osób dało ocenę. To nie żadne ograniczanie a wybór, jak głosowanie, wybierasz 1 kandydata z wielu, albo wstrzymujesz się.

Ocenianie jest fajne, powinno zostać, jak się upierasz, ze albo wyłączyć albo zostaje jak jest to niech zostanie jak jest. Pozostaje apelować do Użytkowników, by nie dawali więcej niż 1 ocenę, ale to się nie uda akurat.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 03 września 2014, 10:59

Popieram czegoja - mi to nie przeszkadza, że ktoś wybierze x znaczków . Oczywiście głupio wygląda jeśli wybierze jednocześnie zajefajny pościk i np. wywalić to, ale jego wybór.
Ostatnio zmieniony 03 września 2014, 11:40 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 03 września 2014, 11:28

Nie jestem za tym aby cokolwiek ograniczać, jestem za zdrowym rozsądkiem.
Jak za jakiś czas będę na szybko przeglądał jakiś temat i szukał konkretnego postu to go znajdę właśnie po uwieńczeniu ikonami, nie chcę się zatrzymywać co rusz bo komuś co kawałek wychodził rzut na reakcję i musiał się wyklikać.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 03 września 2014, 11:45

Dla mnie to bez znaczenia, czy jedna osoba, czy kilka daje oceny.
I tak tekst oceniam własnym, a nie czyimś rozumem.

Goldwin
Reactions:
Posty: 645
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 19:36

Post autor: Goldwin » 03 września 2014, 14:51

Hmm... powinien być jeden znaczek.
Ewentualnie nawet + / - albo w sensie kciuk góra/dół w formie do pięciu sztuk...
Kilka osób da górę, kilka dół i byłoby widać co ktoś sądzi o wpisie.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 03 września 2014, 17:08

I co tłuczecie, że powinna być jedna opcja po czym widzę ostatni post sfory i 3 oceny od Aravena, który wypowiada się (jako drugi zaraz po wasucie), że powinno móc się dawać jeden znaczek. Zabawne to.:P

A przy okazji nie mogłem się oprzeć - ciekawy sposób wyszukiwania postów na forum poprzez liczbę ocen pod nim. Gratuluję. Nie przyszło mi do głowy, żeby po tym odszukiwać informację.:D
Ostatnio zmieniony 03 września 2014, 17:29 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 03 września 2014, 17:27

Skoro nie zgadzasz się wprowadzić ograniczenia, by można było dać 1 ocenę, to nie ma się co dziwić, że 1 Osoba daje ich często kilka. Sam tak robię.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 03 września 2014, 17:29

I w to mi graj - popieram obiema rękami i niewykształconym ogonem.:P

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 03 września 2014, 18:09

Araven napisał(a):

Skoro nie zgadzasz się wprowadzić ograniczenia, by można było dać 1 ocenę, to nie ma się co dziwić, że 1 Osoba daje ich często kilka. Sam tak robię.
To ja myślałem, że moje wypowiedzi znalazły poparcie wśród niemałej grupy użytkowników, a to ty, Brutusie );(
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 03 września 2014, 19:38

czegoj napisał(a):
A przy okazji nie mogłem się oprzeć - ciekawy sposób wyszukiwania postów na forum poprzez liczbę ocen pod nim. Gratuluję. Nie przyszło mi do głowy, żeby po tym odszukiwać informację.:D
Widzisz jest kilka tematów w których postów jest kilka stron i tam gdzie chcę znaleźć jakiś konkretny post, a wiem że dąłem ocenę typu "dobry pomysł" to daje mi to dużo większą łatwość przeszukania niż czytanie kilkudziesięciu postów w poszukiwaniu jednego czy dwóch zdań.

ODPOWIEDZ