Podsumowanie roku 2015

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 28 grudnia 2015, 11:31

Tak właściwie to nie mam za bardzo o czym pisać w tym podsumowaniu dlatego zrobiłem je na kilka dni przed końcem roku. Zresztą liczby mówią same za siebie.
W tym roku pojawiły się tylko dwie strony newsów/artykułów. Było ich w sumie tylko 14, a to daje to 0,25 newsa na tydzień (jeden news na niecały miesiąc).
Składały się na nie:
O KC: 7 (6 artów + przygoda) - w tym ostatni w czerwcu
O IK: 3 - w tym wszystkie ze stycznia (!)
inne: 2 (życzenia, zbiórka kasy)
opowiadanie : 1
gawędziarze: 1

W porównaniu z poprzednim rokiem gdzie ukazały sie 44 arty / newsy można spokojnie powiedzieć, że ta cześć działalności portalu właściwie nie istnieje i główna strona mająca być jej wizytówką, nie zachęca do odwiedzin z powodu rzadkich zmian.

Tak bezpośrednio o KC napisaliśmy może z 10 postów, a na forum chyba nie powstał żaden wątek bezpośrednio związany z systemem. Powoli portal poza nazwą i materiałami ma niewiele wspólnego z systemem.
Obiecane utrzymanie tempa w wydawaniu kolejnych półtomów epopei o Katanie nie powiodło się (moim zdaniem - na szczęście) ponieważ Artur poświęcił czas innym działaniom. Tymi działaniami jest zrobienie gier dla świata KC. Mam wrażenie, że zna się na tym lepiej niż na pisaniu, ale jakichś spektakularnych premier i w tym temacie nie było.

Z działalności portalowej zostały pbf-y i na tym skupia się całe, tlące się jeszcze, życie portalowiczów. Prowadzonych jest kila(naście?) sesji w klimatach od SF po horror. Uczestnicy dopisują i wydają się zadowoleni. Nie uczestniczę, ale widzę zainteresowanie i cieszę się nim.

Na samym forum nie było prowadzonych jakichś porażająco ciekawych rozmów, które zaciekawiłyby lub rozgrzały krew portalowiczów. Zresztą widać to w datach w kolumnie 'Ostatni post' w liście wątków. Większość z nich leży odłogiem od kilku miesięcy.
Jakimś tam wyjątkiem jest wątek o horrorze, który zamienił się w pieśń pochwalną do jakiegoś jednego postu gdzieś tam w pbf-ie i kilku osobistych wycieczek.

Z tych czy innych powodów położyliśmy sesje na Skype. Trochę z mojej winy (nie przeczę), ale chłopaki dzielnie ciągnęli temat przez kolejne 2 miesiące, ale też przestali niestety grać.

Z plusów - uzbierano pieniądze na kolejny rok działania portalu.

To chyba tyle. Jakby czegoś zabrakło to dopiszcie ponieważ wybiórczo obserwuję to co się dzieje na stronie i mogłem pominąć ważne rzeczy.

Poniżej linki do podsumowania z roku 2014 i 2013:

Podsumowanie roku 2014
Podsumowanie roku 2013
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2015, 12:19 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 28 grudnia 2015, 11:42

Jak zwykle w punkt. :P

Nie zgodzę się tylko z tym - O KC: 6 - w tym ostatni w maju - minikampania do KC była w czerwcu, ale to szczegół, choć istotny, bo to kawał dobrej roboty.

Mam nadzieję, że niedługo po nowym roku usłyszycie o gawędziarzach powtórnie i że będzie się podobać. Mi osobiście praca nad "sprawami rodzinnymi" dała dużo frajdy. Obecnie trwa korekta, a później namakemono zabiera się do pracy. W zależności od sił przerobowych będziemy mieli więcej lub mniej formatów tego PBF-a. Chciałbym żeby niektóre zaskoczyły nawet najbardziej zagorzałych przeciwników tej formy rozrywki.
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2015, 11:53 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 28 grudnia 2015, 12:17

W sumie racja z tą przygodą. Jakoś miałem problem gdzie ją zakwalifikować. Poprawiłem wyliczanki.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 28 grudnia 2015, 15:50

Ze swojej strony uczepię się tonu, jaki przyjąłeś Ghasta ponieważ brzmi jak dla mnie nieco nazbyt ponuro. Nie narzekaj.

Być może z tego powodu zapomniałeś dodać, że w tym roku zyskaliśmy nowych sympatycznych użytkowników o bogatym potencjale, który jak to ująłeś tlące się życie portalu utrzymuje. Przekuwa się on na pbfy, z których to popłynęła fala nader barwnych postaci znajdująca swoje odbicie w galerii chwały. Zobacz jak wiele miejsc na tym sympatycznym podium zajęły kreacje osób na naszym portalu nowych, co więcej w większości debiutujących w tej formie rozrywki.

Cieszę się z tego faktu ponieważ zgaduję, że owa świeżość może z czasem owocować w formie nowych tekstów i nie zmartwi mnie, jeśli nie będą one poświęcone tematyce KC.

Ano właśnie- portal pozostał Kryształami tylko z nazwy... Właśnie, że nie! Moi kochani- słowa takie jak Kryształ, czy Czas nieodzwonie wiążą się już dla mnie z pewnym sentymentem bardziej niż z konkretnym systemem, zaś brak artykułów pod ten system uznaję za wypadkową nieporozumień i atmosfery zawiedzionej nadzieji wynikającej z linii AS- forumowicze. Dlatego za kryształy opierające się upływowi czasu uznaję Was właśnie moje drogie Dinozaury (by nie rzec wprost współgady) i chętnie poświęcę w kolejnym roku podobną, lub większą część czasu dla siebie w tym zacnym miejscu. Ostatnim słowem zaznaczę, że liczę i ufam, że przełamiemy mit zobowiązania nazwy naszego portalu do pisania pod określoną tematykę dając upust szerszej fali tematów i artykułów poświęconej niezliczonej ilości systemów, które tu podejmujemy w różnych sesjach. Nadchodzący rok w tej tematyce jawi się bardzo ciekawie. Fakt wypuszczenia na polski rynek DH daje nadzieję na wznowienie fali zainteresowania wydawców kolejnymi dobrymi rpgami. W tym miejscu ostatnia już sprawa, o której nie wspomniał mój przedmówca- ten rok to kolejne ciekawe systemy, które ja, a także wielu innych portalowiczów miało okazję poznać i dzięki doborowemu towarzystwu przetestować na własnej skórze.

Tego w nadmiarze, korzystając z okazji; serdecznie wszystkim Wam i sobie w nadchodzącym roku życzę!

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 28 grudnia 2015, 19:22

Drogi Koszalu, w ocenie działania portalu i ludzi jestem realistą. :) Odnoszę też wrażenie, że patrzę szerzej na ogólną sytuację.

W 2013 czy 2014 także pojawiło się sporo nowych osób na portalu ;-) i 2015 nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Galeria chwały działa już ze 2 lata, więc nie jest to jakaś powalająca nowość.

Co do szansy na powstanie nowych artykułów - portalowiczów przybywa, a tekstów już nie. Pisały te same osoby co rok, dwa czy trzy lata temu (od którego to momentu do dzisiaj pojawiło się ze >200 nowych nicków na portalu)

Patrząc z perspektywy czasu wątpię też, aby spalona ziemia, którą pozostawia za sobą Artur, pogorszyła częstotliwość pisania artykułów na portal. Słabo było od dawna ponieważ ... patrz poprzedni akapit. :)

A życzonka i ja wszystkim składam:)

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 29 grudnia 2015, 20:19

Ghasta przedstawił w podsumowaniu te same wnioski, które nasuwają się na myśl również mnie. Co do Kryształów Czasu, sądzę, że jako wątek przewodni portalu już nigdy nie wrócą (i już dawno przestałem nad tym ubolewać). Analiza powodów jest zbyteczna, dość już o tym pisaliśmy. Sesje PBF mają się dobrze (to akuratnie bardzo mnie cieszy) - w bieżącym roku pojawiło się sporo nowych graczy i wielu z nich zaprezentowało naprawdę wysoki poziom gry. Dla mnie jako osoby zupełnie oderwanej od opcji grania w tradycyjne RPG jest to jedyna alternatywa zabawy (na dodatek tak bardzo wyspecjalizowałem się w PBF, że pewnie nie potrafiłbym wcale odnaleźć się w realnej sesji).

Sądzę, że dawniej aktywni twórcy różnych materiałów nadal mają ochotę pisać (choćby dla 1k10 czytaczy), ale nie wiedzą za bardzo, czego oczekuje od nich obecna ekipa portalistów. Jakieś sugestie w tej kwestii? Przez krótką chwilę myślałem, że może pójdziemy głębiej w DrecarE, ale Sigil postawił na własny portal (do czego miał słuszne prawa). Żelazne Królestwa nie chwyciły mimo moich starań (choć rozegrane w ich realiach sesje PBF bardzo mi się podobały). Czym zatem warto zająć się teraz? O czym chcielibyście poczytać?

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 30 grudnia 2015, 13:31

Z jednej strony jest mniej artykułów ale sporo publikacji było pod nazwiskiem Szyndler. Chyba należałoby zwrócić na to uwagę.
Zwiększyła się liczba grajacych w pbfy. Doszło trochę nowych aktywnych użytkowników. Zmienił się parytet płci ponieważ przybylo grajacych pań.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 30 grudnia 2015, 18:52

Suriel napisał(a):

Z jednej strony jest mniej artykułów ale sporo publikacji było pod nazwiskiem Szyndler. Chyba należałoby zwrócić na to uwagę.
Niby tak, ale musisz się liczyć z tym, że nie będzie ich już wcale, ponieważ straciłem całkowicie zapał do molestowania Autora o nowe materiały - sami z siebie niestety nie dają nic :|

ODPOWIEDZ