Przesiadka na nowy portal

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 07 marca 2016, 14:07

Moi drodzy, nie ma się co łudzić, że obecny silnik portalu długo wytrzyma. Z dnia na dzień przybywa błędów, coraz trudniej się zalogować. Pora najwyższa, by zacząć ewakuację z tonącego okrętu - nowy jakiś nowy, rzecz jasna.

Ja sam nie znam się na takiej technomagii wcale, dlatego jestem zmuszony prosić o pomoc kolegów obeznanych w tej kwestii.

Jak można zabezpieczyć dane dotychczas zgromadzone na serwerze? (artykuły, zawartość forum). Jak je przenieść na nowy silnik? Czy ktoś chciałby się tym zająć?

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 marca 2016, 14:33

Brak backeupu w przypadku sesji PBF to byłaby tragedia. Położyłoby to cały dział z PBFami... :/

Chyba nie ma sensu więc pisać do sesji dopóki nie rozwiąże się problemu. Szkoda, by miało to wszystko zniknąć... Ja co prawda zabezpieczyłem sesję do Cieni, ale i tak wklejanie jej post po poście (a zajmuje ona tylko 15 stron) to byłaby masakra...
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 07 marca 2016, 14:53

Sądzę, że zawartość bazy danych z postami jest co pewien czas backupowana i można je odtworzyć, ale to zajmuje czas i coś może i tak wciąć (np. wysłaną wiadomość). Ale już dwukrotnie psuły się oceny postów, w tym raz na pewno z powodu przekręcenia licznika - czyli autor wspomnianego mechanizmu nie spodziewał się aż takiego ruchu.

Myślę, że potrzebna by była zapasowa strona (ale w tej samej domenie) oparta na innym silniku, lecz korzystająca z tej samej bazy danych, a może lepiej jej regularnie wykonywanej repliki do czasu, aż uda się na tym nowym silniku uruchomić niezbędny poziom funkcjonalności. Jednak nie jestem znawcą tej materii (tj. silników webowych) i nie potrafię podyktować prostej recepty.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 07 marca 2016, 15:10

Zaczęliście od złej strony. Problemem jest nie tylko serwer i strona (jeśli nie wiecie to strona została przeniesiona między serwerami i stąd kilka ostatnich problemów).
Ważniejsze jest to, że czegoj nie ma właściwie wsparcia i stronę ogarnia sam. Nad tym co się dzieje w przysłowiowym tle spędza pewnie z godzinę dziennie (jak nie więcej). Na tyle na ilę mogę mu pomóc to to robię, ale poważniejsze problemy wymagają, aby przy nich przysiąść dłużej, a na to nie mam
czasu i nie oszukując - ochoty. Podobnie jak nad samym zarządzaniem stroną.

Przeniesienie i zbudowanie strony od zera wymaga czasu i pieniędzy. Dodatkowo przy tak dużej ilości materiału jaką zawiera portal nikt nie zrobi tego za przysłowiowe dwa fanowskie wydawnictwa o KC.

Samo przeniesienie formu między fusion a phpbb teoretycznie jest możliwe i są do tego jakieś działające narzędzia. Tyle, że to też wymaga czasu - ale znów po co się przerzucać na phpbb jeśli bazą portalu będzie fusion...

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 07 marca 2016, 15:33

Wygląda więc na to, że nie obeszłoby się bez pokaźnej przerwy w działaniu portalu.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 marca 2016, 15:49

Ja się na tym nie znam więc nie wiem jak oprócz wsparcia fi n ansowego mógłbym być pomocny. Myślę jednak że pora budować nowy portal. I powoli myśleć nad jego wyglądem to jest większymi licznikami, grafijami, bajerami itd.
Zapytam przewrotnie czy musimy koniecznie przenosić wszystko co yu jest? Moze zostawić ta stronę gdzieś tam podpięta żeby w jazdej chwili można było ją odwiedzić i poczytać ale już bez możliwości dopisywanua czegokolwiek.
Wówczas należałoby przenieść jedynie aktualnie idące projekty.Tak by było najszybciej nie wiem tulko czy najtaniej.

Ps. A z dzialan na szybko to zrobiłbym teraz backup ze stanem na dzisiaj.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 marca 2016, 15:56

Też nie uważam, by był sens przenosić wszystko - tylko aktualne projekty, aktualne sesje etc.

Artykuły to na pewno będzie niewielki problem. Również jakieś stare i nieużywane tematy na pewno można pominąć... Skupiłbym się jedynie na tym, co najważniejsze.

I myślę, że dane to najistotniejsza rzecz. Później dopiero można się zastanawiać nad wyglądem strony i innymi dodatkami.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

namakemono
Reactions:
Posty: 1552
Rejestracja: 26 października 2012, 07:18

Post autor: namakemono » 07 marca 2016, 16:05

Ja myślę, że docelowo dobrze by było przenieść wszystko, ale na spokojnie i z głową. Na początek tylko niezbędne do funkcjonowania forum działy, a później po kolei sukcesywnie dokopiowywać resztę.

Również uważam, że wygląd strony to przy aktualnych problemach rzecz pomijalna. Niech sobie to na początku wygląda jak chce, byle sprawnie działało. O ozdobnikach można pomyśleć później.

Sam niestety mogę pomóc jedynie finansowo i pustą gadką, bo póki co serwerowe czary-mary to dla mnie naprawdę czary-mary. Ale jeśli będą potrzebne sprawne ręce bez większej wiedzy, to dysponujcie moją skromną osobą.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 marca 2016, 16:10

Ja technicznie nie ogarniam niczego poza obsługą platformy Worpress - a i to nie jeśli idzie o jakieś grzebanie w skryptach, tylko o funkcje, do których daje mi dostęp panel administracji. Więc chyba niewielki z tego będzie pożytek.

Poza tym na sprawach technicznych się nie znam. Zawsze, jak gdzieś byłem adminem to miałem jeszcze do pomocy admina technicznego. Dzięki czemu ja ogarniałem kwestie merytoryczną, a ktoś techniczne. Może warto pomyśleć i tutaj o takim podziale? To się sprawdzało całkiem nieźle. No i admin techniczny nie musiał siedzieć nad forum codziennie - jest potrzebny tylko w czasie wprowadzania zmian, rozbudowy czy w przypadku, gdy coś się psuje.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 marca 2016, 16:34

Ja widzę też pewien potencjal przenosinach. Jest to szansa by zrobić coś lepiej, sprawnuej i z jeszcze większym polotem. Nie traktujmy tego jako tragedi tylko hako ciekawą możliwość.

I jeszcze jedno jak pirtal padnie na parę miechów to po ptokach. Juz się nie zabierzemy woelu zajmie się innymi rzeczami niż nieskończoną sesja itp.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Kargan
Reactions:
Posty: 1420
Rejestracja: 22 listopada 2012, 13:44
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Kargan » 07 marca 2016, 17:08

Ostatni raz bawiłem się phpBB wieki całe temu i na małym Forum, które było...no właśnie - tylko Forum. Bez tych całych portalowych dodatków. Nigdy jednak nie przenosiłem żadnego Forum z jednego silnika na drugi... mogą być z tym problemy. Chyba łatwiej byłoby po prostu nowe przygody zacząć na nowym Forum a te trwające albo przenieść ręcznie, albo "urwać" w połowie i przenieść. Wiem, że czytanie na jednym Forum starego posta by odpisać na nowym będzie upierdliwe, ale w końcu przygody się kiedyś skończą.

A już zupełnie nie widzę możliwości przeniesienia Forum tak, by zachować nazwy użytkowników i napisane przez nich posty... ale zapytam bo chyba znam kogoś kto może wiedzieć...
]|[ Innocence Proves Nothing ]|[

Medea Trix: WS 28, BS 44, S 32, T 29, AG 41, INT 29, PER 40, WP 32, FEL 33 (12 wounds, 2 fate points)
Erias Kantar (Black Templar Marine): WS 53, BS 37, S 40, T 42, AG 51, INT 45, PER 45, WP 46, FEL 40 (23 wounds,4 fate points)

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 marca 2016, 17:22

No i właśnie tego urwania sesji obawiam się... Ono nie ma znaczenia w sesjach składających się z niebieskich ramek i trzech zdań na krzyż - ale w przypadku literackich sesji, kładzie całość i zabija klimat... Nie sądzę, by było to też tylko moje zdanie, ale generalnie ekipa od WoDa się chyba ze mną zgodzi?

Więc nalegałbym jednak na przeniesienie tych sesji, które mają miejsce i nie traktowanie tego lekko... Bo to jest ważna sprawa dla wielu użytkowników.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 marca 2016, 17:27

Dobrze, zaczęliście wcześniej niż myślałem, ale może to dobrze. Zacznę od dupy strony - ja widzę zasadniczo dwa wyjścia - przeprowadzka na coś nowego, szybszego i z większym wsparciem - bardzo ryzykowna sprawa ale do ogarnięcia, zwłaszcza kiedy poświeci się na to chwilę czasu. Druga opcja - zakończenie - czyli pozostawienie tego co tu jest przez okres, na który starczy kasy - bardzo smutna ale realna sprawa. Jest trzecia opcja - podtrzymywanie sztuczne tego bytu - dla mnie osobiście nie do przyjęcia.

Teraz dlaczego - bo to co jest jest stare, ciężkie do obsługi i niestety z bardzo dużym bałaganem. Jest takie jak całe KC - olbrzymia szuflada, której nawet twórca nie ogarnia. Sypią się poszczególne rzeczy (panele) po zmianie na nowszy serwer. PHP fusion prawie nie ma wsparcia, a my właściwie nie mamy (jak to nazwał Sigil) admina technicznego. Raven praktycznie nie ma na to czasu. Z drugiej strony nie oszukujmy się, admini i założyciele tez tu są raczej z nazwy niż z aktywności (z małymi wyjątkami). Posypując głowę popiołem - mnie też się chce coraz mniej, a dodatkowo działam jak hydraulik, który robi elektrykę, także sami się zastanówcie, jak jest to bezpieczne.

Teraz co nie działa. Na pewno - dodawanie nowych użytkowników i na pewno zrobienie kopi bazy z panelu admina. Baza jest za olbrzymia. Serwer zwyczajnie nie jest w stanie zrobić całości kopii z panelu. Podejrzewam, że w grę wchodzi zrobienie kopii tzw. na żądanie bezpośrednio u osób, które zajmują się serwerem lub ewentualnie przegrywanie poszczególnych tabel i wgrywanie w nowym miejscu. Także to jest wykonalne. Jeśli chodzi o dodawanie nowych użytkowników to jeszcze jestem w stanie normalnie dopisywać ich bezpośrednio w bazie z przysłowiowej"ręki".

Kolejna sprawa to ograniczenie działalności portalu do minimum, czyli powyłączanie zbędnych bajerów, nie pozwalanie na rejestrację nowym lub w bardzo ograniczonym zakresie przy jednoczesnym wywalaniu tych, którzy nie lugują się od jakiegoś czasu (co staram się już robić od jakiegoś momentu) to może pozwolić działać temu miejscu jeszcze wiele lat, ale po co? To będzie wtedy archiwum, a nie miejsce rozwoju.

I ostatnia sprawa bez wizji dalszego tego miejsca to jest skazane na zagładę. Pewnie możemy się zrzucać na serwer, możemy udawać, że wszystko jest ok chociaż gołym okiem widać, że nie jest. Ja sam jestem coraz mniej zainteresowany tym miejscem. Właściwie najlepiej mi wśród gawędziarzy a tak na prawdę zwyczajnie dobrze mi się pracuję z jedną osobą, ale to mogę zrobić w dowolnym innym miejscu. Z KC mam ochotę się rozliczyć raz a definitywnie i zamknąć ten rozdział w swoim życiu. Takim rozliczeniem byłoby stworzenie pełnoprawnego podręcznika, ale nie ma z kim, nie ma jak i chyba też nie ma po co? Tylko dla mnie - chyba mi się nie chce...

I teraz pozostaje pytanie co dalej...
W moim mniemaniu strona nie umrze z powodu błędów. Jest ich tak dużo i jeszcze nie padła, więc pewnie jeszcze trochę nie padnie, zwłaszcza, że już jest pod respiratorem, ale to my mamy guzik. Także sami możemy decydować kiedy wyłączymy. Natomiast trzeba zacząć z głową myśleć o przenosinach jeśli to miejsce jest Wam do czegoś potrzebne. Za siebie powiem, że mi nie jest. To co stąd potrzebowałem w miarę zabezpieczyłem. Jedyne co będę musiał podtrzymywać to kontakty, bo są najcenniejsze, ale niestety nie da się tego zabrać. A uwierzcie mi, że sporo wartościowych osób tu poznałem.

Także teraz wiecie mniej więcej jak wygląda sprawa i w razie potrzeby postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jeśli będę znał odpowiedź. Jeśli znajdzie się grupka ludzi, chcących tworzyć coś podobnego pewnie jestem w stanie się zaangażować, ale już na pewno nie samodzielnie.

Także okręt może tonie, ale jest tak ustawiony, że zapłynie tak daleko, jak będą życzyli sobie jego aktualni pasażerowie.
Ostatnio zmieniony 07 marca 2016, 17:33 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 07 marca 2016, 17:51

Ja muszę się ze swojej strony przyznać, że portal jako archiwum KC nie jest mi już do niczego potrzebny. Od dawna miejsce to przyciąga mnie forumowymi sesjami, wszelką inną aktywność wygasiłem niemal do zera. Póki działa, piszę tutaj; jeśli padnie, najpewniej przeniosę się gdzieś indziej. Pozostaje jednak czynnik ludzki, wzmiankowany przez Czegoja. Poznałem tu w przeciągu ostatnich ośmiu lat mnóstwo wspaniałych ludzi podzielających moją pasję i dałbym wiele, aby tych znajomości nie stracić.

Skoro sprawy mają się tak, a nie inaczej, może pora przenieść się w zupełnie nowe miejsce całą ekipą - miejsce nie mające już nic wspólnego z Kryształami Czasu? Załóżmy gdzieś w sieci Gralnię PBF czy coś podobnego w nazwie i bawmy się dalej! Byle w dotychczasowym gronie.

Ciężko mi tylko na sercu na myśl o wszystkich archiwalnych sesjach, które niechybnie stracimy, jeśli ktoś nie znajdzie jakiegoś sposobu na ich archiwizację lub transfer na nowe forum.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 07 marca 2016, 17:53

Szkoda, Czegoj, że nie napisałeś o swoim braku zainteresowania forum jak zbierałeś datki na serwer... Tylko teraz, po akcji. I to jeszcze sugerując dalsze wpłaty. A byłoby to chyba uczciwe, prawda? Bo może widząc małe zainteresowanie u administracji nie wpłacałbym sam ani nie namawiał sporej ilości osób do wpłacania...

Sam bym się pewnie zaangażował w działanie, ale nasze wcześniejsze relacje skutecznie mnie do tego zniechęciły. Myślę, że wiesz dlaczego. A piszę o tym tylko po to, by wykazać, że polityka administracji na forum jest ważna, bo wpływa na rozwój tego miejsca lub na jego brak.

Jestem w stanie wszystkie sesje do DrecarE przenieść na ErroSa. Jeśli to zrobię, to WoD też się tam pewnie przeniesie... Niemniej jak dotąd nie chciałem tego robić, bo mimo spin z Czegojem, lubię to miejsce i nie chcę go osłabiać. A ekipa z WoDa i DrecarE stanowi bardzo rozwojową grupę, która wiele tu wnosi i szkoda byłoby to rozdzielać.

Niemniej zrobię to, jeśli będzie trzeba, mimo godzin cennego czasu jaki mi to zabierze, mimo kasy jaką będę musiał wywalić na dokupienie dodatków do Wordpressa - i nie zawołam za to pewnie centa. Nie będę też pisał Wam jak mi ciężko, tylko się wezmę za robotę. Po prostu. Myślę więc, że to forum nie ma problemu z techniką, ale z brakiem odpowiednio zmotywowanego Admina. Bo skoro sam Admin pisze post, który można skrócić do: "właściwie nie chce mi się nic tu robić" to coś jest nie tak, prawda? :(

Jestem w stanie założyć na EroSie działy dla PBFów i innych spraw związanych z RPG. Ktoś tylko będzie musiał mi pomóc z ogarnięciem edytora, bo na razie wchodzi w konflikt ze skryptem strony i nie działa (działa jedynie podstawowa wersja - zwykły tekst). Ale jestem także w stanie zadbać o dodatki, a grafikę mamy myślę miła dla oka. Jeśli klamka by zapadła dokupię też możliwość normalnego logowania się na forum (na razie tylko Admin może tam ręcznie dodawać userów). Więc jestem otwarty na propozycje - chce mi się i nie będę narzekał. ;)

Istnieje tu duża grupa osób, chcących robić coś razem. Niekoniecznie w klimacie KC. Więc może warto pomyśleć o tym i wykorzystać potencjał? Ja jestem otwarty na propozycje, ale nie będę pracował z kimś, komu się nie chce, a kto tylko pisze o tym, by wpłacać kasę. Wybacz, ale tak zrozumiałem Twój post, Czegoj. A jeśli się mylę, to proszę skoryguj go - bo naprawdę tak go można odebrać. :|
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

ODPOWIEDZ