DE - Mity, podania i legendy, przesądy

voodoochild
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 11:38

Post autor: voodoochild » 11 czerwca 2016, 11:51

Jak w tytule, chciałabym poczytać trochę więcej o tym jak sami mieszkańcy DrecarE tłumaczą sobie rzeczywistość w której żyją. Czy istnieje zatem jakiś zbiór mitów, podań i legend czy przesądów dotyczących otaczającego mieszkańców DrecarE świata?

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 15 czerwca 2016, 12:50

Dobre pytanie. I świadczące o zainteresowaniu settingiem, z czego się cieszę. :)

Być może kiedyś powstanie taki zbiór - na razie próbuję się uporać z podstawowym opisem świata, więc staram się nie rozdrabniać. Tak więc kilka historii tego typu znaleźć można rozsianych tu i ówdzie (zwykle przy opisie geograficznym dołączyłem po jednej opowieści z danego kontynentu, by oddać jego klimat). Pozostałe jednak istnieją głownie w mojej głowie.

Dotyczy to przede wszystkim mitów - opisy bóstw raczej są krótkie i skupiają się na ich archetypowych rolach, wyglądzie, kulcie i strojach kapłanów. Kiedyś, pamiętam, zacząłem wymyślać mitologię: nawet dość bogata była. Niestety nie zapisałem nigdzie pomysłów. A że działo się to wiele lat temu, teraz już nie pamiętam z tego zbyt dużo... Tzn owszem, zostało mi kilka informacji: np. o mitach dotyczących Nowego Roku w DrecarE, o bardzo starym i zapomnianym kulcie pewnej bogini z Północy, o bracie Apoha i o tym, czyimi dziećmi są oba te morskie stwory... Niemniej większość umknęła mi i chyba będę musiał jeszcze raz się wziąć za sprawę. Tym razem z notatnikiem w ręku. ;)

Choć teraz pomyślałem, że mógłbym być może włączyć w to pisane przeze mnie baśnie... Hmmm... Może to niegłupie. Pomyślę nad tym...

Wśród niektórych ludów poza mitami istnieją też opowieści o czynach przodków, które spełniają podobną rolę. Dzieje się tak głownie wśród Nardlens, Jeźdźców Wichru czy Nomadów, gdzie kult bohaterów pełni wciąż ważną rolę. I tu także mam garść pomysłów w głowie (np. podania o Widmowych Plemionach etc.), niestety nigdzie tego nie spisałem jak dotąd.

Jeśli zaś idzie o przesądy: nie wiem czy można właściwie mówić o przesądach w świecie, w którym wierzenia ludowe aż za często okazują się prawdziwe. Powiedziałbym, że DrecarE jest domeną, w którym to co my uważamy za przesądy, staje się rzeczywistością. Często bowiem to właśnie wierzenia, folklor i różnego rodzaju podania oraz baśnie inspirowały mnie w tworzeniu tego uniwersum. Np. w naszym świecie istniał przesąd na wsiach, iż po śmierci kogoś z domowników zakrywało się lustra, by żadne z nich nie odbiło duszy i nie uwięziło jej w domu. W DrecarE ludzie też zakrywają lustra - nie dlatego, że w to wierzą, ale dlatego, że tak się dzieje. Rozumiesz różnicę? ;)

Tak więc w tej kwestii możesz czerpać dużo z ludowych przesądów. Garść wiadomości o nich zawarłem w bestiariuszu (np o tym, że Odmienica podmienia dzieci a usłyszenie głosu Zwiduna naprawdę przynosi pecha). Na inne można natknąć się tu i tam przy opisie samego świata: np Miejsca Mocy opisują jak działają uroczyska i inne magiczne lokacje. W rozdziale o Świecie Astralnym zaś możemy dowiedzieć się, co dzieje się na rozstajach dróg czy cmentarzach. Zwłaszcza w czasie nowiu. Rozdział o zielarstwie informuje także o magicznym wykorzystaniu roślin (często zgodnym z ich faktycznym działaniem - wymyśliłem kilka włąsnych ziół, lecz większość została zaczerpnięta z naszej flory). Zamierzam też niedługo napisać trochę o prostych metodach czarostwa. Poza tym istniejące szkoły czarostwa opierają się na pewnego rodzaju ludowej magii. ;)

Wszystkie te rzeczy znane są oczywiście każdemu badaczowi folkloru. Ja jedynie nadałem im konkretną spójność w ramach danego systemu i przełożyłem je na mechanikę. Wciąż jednak czerpię i czerpać będę z nich inspiracje. Tak więc chyba po prostu należy czytać materiały do DE. Jest ono tak przesiąknięte tego rodzaju elementami, że znaleźć je można praktycznie wszędzie. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

voodoochild
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 11:38

Post autor: voodoochild » 16 czerwca 2016, 13:23

Dziękuję za obszerną odpowiedź, w niedługim czasie zamierzam zgłębić od deski do deski cały system więc pewna część potrzeb które kierowały mną kiedy zakładałam ten wątek zostaną zaspokojone. Czekam też na moment ,w którym zostaną spisane opisy mitologi, pomysł z baśniami brzmi ciekawie i w sumie swoją odpowiedzią nie tyle zaspokoiłeś moją ciekawość ale nawet bardziej rozbudziłeś :)

ODPOWIEDZ