Oceny forumowiczów_konkurs I edycja

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 24 grudnia 2010, 14:48

Ave

Oceny na stronie głównej są poronione, nie wszyscy tam zaglądają. Zakładam temat by każdy mógł się wypowiedzieć na temat scenariuszy. Ja swój opis dodam później.

Na razie o swoim - jestem wobec niego bardzo krytyczny. Wadą jest moim zdaniem spora trudność w prowadzeniu. Nie da się ot tak po prostu przyjść na sesję bez przygotowania i prowadzić. Mnogość imion, faktów, relacji pomiędzy bohaterami zmusza do poświęcenia dużej porcji czasu na przygotowanie. Nie zawsze jest na to czas, więc z tej perspektywy jest to wada. Scenariusze o pewnym stopniu linearności są wcale niezłe.
Ja by poprowadzić ten scenar musiałbym przysiąść co najmniej dzień. Kupa czasu, jak się już nie jest na studiach to nie zawsze można tyle chwil wykrzesać.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 24 grudnia 2010, 15:01

Skoro mamy już taki wątek, obiecuję najpóźniej 29 grudnia (dopiero wtedy będę miał więcej czasu) wkleić tu oceny własne i A.S. (muszę poprawić oceny A.S. bo pisał bez polskich znaków). Mam nadzieję, że reszta jurorów też się zdecyduje i skopiuje swoje komentarze z innego (niewidocznego wątku). Dzięki temu będziemy mieli całość komentarzy w jednym miejscu. Użytkownicy, którzy już wystawili oceny w komentarzach mogliby również tu je skopiować.
Mruf bravo za pomysł po raz kolejny:/uklon

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 24 grudnia 2010, 15:43

:) co do swojego mogę powiedzieć jedno - w tak ograniczonej formie nadaje się na jednostrzałówkę zdesperowanej początkującej drużyny. zwykle tego typu przygody prowadziłem ludziom 'dla testu' jak zachowują się podczas gry - odsiani gracze bawili się później z nami latami. ;)

Ad reszta- wypowiem się jak znajdę czas na przeczytanie.

Shadowrunner
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 24 stycznia 2009, 18:27

Post autor: Shadowrunner » 24 grudnia 2010, 17:19

Dzięki temu będziemy mieli całość komentarzy w jednym miejscu. Użytkownicy, którzy już wystawili oceny w komentarzach mogliby również tu je skopiować
Takoż wklejam swój komentarz z pod newsów:


"[...] na razie przeczytałem 2 z nich od deski do deski (Hillcrest i Zwierciadło), zacząłem czytać Kraj w Wojnie, na razie tak po łebkach

I muszę powiedzieć że Kraj w Wojnie - choć nie przeczytałem go jeszcze do końca - wywarł na mnie pozytywne wrażenie i uważam że został trochę niedoceniony.
Podzielam opinię Bazyla - też rozmija się z moją wizją prowadzenia (ten Katan potulnie paktujący z własną , odszczepieńczą szlachtą Smile ), jest trochę niedopracowany (w sensie: trochę zbyt chaotycznie wszystko opisane) - ale sam pomysł jest świetny, pokazuje jak fajnie i niekoniecznie burząc całość można pchnąć trochę iskry w skostniałe realia Orchii - może nie jest to Wewnętrzny Wróg z WFRP, ale jego taki malutki chrześniaczek na pewno Smile Koncepcja, choć trochę kontrowersyjna, logicznie opisana, dbałość o związek-przyczynowo skutkowy na wysokim poziomie.

Hillcrest - hmmm.... mam mieszane uczucia do tego scenariusza... nagratulowałem Mrufonowi na zawczas, pełen entuzjazmu - a tu biorę się za scenar, czytam, patrzę, czytam, dziwuję się - i odnoszę nieodparte wrażenie że to jest taka inna wersja "Czarny Wóz Znowu Jeździ" Wink Miejsce akcji niby inne, bohaterowie inni, wydarzenia inne - ale motyw przewodni ten sam - znowu jest jakiś prastary (w sensie z przed paru wieków) czarnoksiężnik, który zginął i chce powrócić do życia - znowu jest intryga polegająca na tym iż gromadzi on coraz większą moc a gracze muszą najpierw odkryć jego historię a potem mu przeszkodzić, inaczej będzie drugi Katyń... dla nich i co najmniej 1 wyspy. Mrufowi zręcznie wyszły natomiast w nim dwie rzeczy - osadzenie go w realiach Tabadanu bez praktycznie żadnych oficjalnych materiałów o nim i druga rzecz: połączenie wątku detektywistycznego z dungeon-crawlingiem po chałupie burmistrza w stylu "Pułapki w Pułapkach". Lubię od czasu do czasu Dungeon Crawling ale to co mnie w nim odrzuca to zwykle jego infantylność - Mrufon jak robi dandżon krałla to można się spodziewać że będzie to miało ręce, nogi i wiarygodne umocowanie fabularne - a to jest ważne.
W ogóle odniosłem wrażenie że Mrufon lubuje się w opowieściach utrzymanych w klimatach młodego romantyzmu ala "Jeździec Be Głowy" - Czarny Wóz też jest utrzymany w tej konwencji Smile

Zwierciadło - jak na przygodę dla początkujących to całkiem niezłe - a musze przyznać że brakuje często jakiś takich fajnych scenarów dla 0 POZów, które były by zgrabne i nie raziły infantylnością, dawały jakieś wyzwanie. I Zwierciadłu się ta zgrabność udaje - z paroma małymi ale: chodzi mi głównie ograne do bólu wstawki z tym "ukończeniem szkolenia" rodem z tych archaicznych przygodzin z pierwszych MiMów - nigdy tego nie lubiłem. A druga rzecz to trochę brak jakiś szerszych informacji dających MG możliwości kontynuacji przygody (albo pociągnięcia jej jeszcze z parę godzin sesji gdyby okazała się za krótka - ja zwykłem grywać sesje po kilka godzin, czasem przez dwa dni w weekend więc musiałby się napracować by ten scenar rozciągnąć na 2 dni gry Wink ). No chyba że istnieje część dalsza "Zwierciadła" Smile to zwracam honor..."

PS. MAM TAKĄ PROŚBĘ NA PRZYSZŁOŚĆ:

Nie zapisujcie plików scenariuszy w formacie DOCX - nie każdy ma najnowszego MS WORDA spiraconego ;) Ja do dziś pracuje na stary, dobrym i oryginalnym 2007. Zapisujcie w normalnych doc'ach, rtf'ach albo pdf'ach
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 2010, 17:23 przez Shadowrunner, łącznie zmieniany 1 raz.
"-Kat An!!! - najg?o?niej jak mog?a, sykn??a ci??arna orczyca.
-Kacie! Jeszcze raz spróbujesz mnie podgryza?! - doda?a uderzaj?c wielk? niczym bochen chleba pi??ci? w swój nabrzmia?y brzuch."
[sic!]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 24 grudnia 2010, 22:07

W takiej formie dostaliśmy więc w takiej formie zamieściliśmy. Co za problem ściągnąć plik zgodności (darmowy) i działać dalej na starym wordzie, mogąc odczytywać nowe formaty?

Shadowrunner
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 24 stycznia 2009, 18:27

Post autor: Shadowrunner » 25 grudnia 2010, 01:42

Co za problem ściągnąć plik zgodności (darmowy)
Jak już mówiłem - zatrzymałem się na etapie W2001 (nie 7 - popieprzyło mi się), nie wiedziałem że coś takiego w ogóle istnieje :P
"-Kat An!!! - najg?o?niej jak mog?a, sykn??a ci??arna orczyca.
-Kacie! Jeszcze raz spróbujesz mnie podgryza?! - doda?a uderzaj?c wielk? niczym bochen chleba pi??ci? w swój nabrzmia?y brzuch."
[sic!]

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Post autor: BAZYL » 25 grudnia 2010, 17:24

Cieszę się, że ktoś pomyślał i scenariusze stały się publiczne. Lepiej późno niż wcale. Ponadto w związku z tym, że nie ma lepszego miejsca na zrobienie tego, pozwolę sobie tutaj ocenić i skomentować wszystkie scenariusze. Jako że kieruję się kryteriami innymi niż jury w konkursie (dla mnie liczy się tylko "fajność" historii i przydatność scenariusza do poprowadzenia mojej drużynie) proszę się nie dziwić, że moje oceny nieco rozminą się z końcowymi wynikami. Oczywiście swój scenariusz pomijam.

1. Kraj w wojnie, zdecydowanie najlepszy. Trochę się rozmija z moją wizją świata, ale bardzo mi się spodobał i widzę w nim spory potencjał.
2. Konfrontacja - trochę liniowy, prowadzi graczy z punktu do punktu, ale całkiem bogaty i dający spore możliwości. Taki deendowski.
3. Gdzieś w Hillcrest - doceniam ogrom pracy w niego włożony, bo sama historia ograna do bólu - kogoś zabito, ale nie zabito, a po latach wraca... Moi gracze grali w to 10 razy, ja w to grałem 10 razy - gdyby nie bogactwo całości, byłoby jeszcze niżej.
4. Uwolnienie - heh, przygoda w szyndlerowskim stylu - dużo przeskakiwania z lokacji do lokacji, gdzie na graczy czekają walki i skarby. Trochę zabrakło w tym wszystkim głębi, ale i tak jest nieźle.
5. Dobrą radę ci dam - niestety najsłabszy, choć nie ze względu na brak współczynników itp. Po prostu nie widzę moich graczy tak głupio pchających się w tę historię - sama przygoda zaś bardzo prosta i mało heroiczna.

Na koniec dodam, że jestem dość pozytywnie zaskoczony tymi scenariuszami - kawał dobrej roboty, naprawdę. Poza tym, poza pierwszym i ostatnim miejscem, różnice między środkiem uważam za minimalne - więc można to traktować, przy maksimum dobrej woli, jako miejsca ex equo.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 26 grudnia 2010, 00:09

Moje oceny:

1. Gdzieś w Hillcrest 10 pkt
Zalety:
Bardzo rozbudowany i ciekawy scenariusz.
Widoczny spory nakład pracy autora (mapki, fotografie itd.)
Przejrzysty tekst i łatwy w czytaniu.
Wielowątkowość i możliwość wykorzystania opisanej lokacji w bardzo wielu scenariuszach (nie jest to jednostrzałówka)
Wady i braki:
Nazewnictwo niepasujące do świata (jakieś takie angielskie, nie orkowe)
Brak nagrody w postaci PD (Początkowy MG może mieć problemy z przyznaniem PD)
Mocne ograniczenie osób mogących uczestniczyć w scenariuszu (wszak niewiele osób dociera na poziomy 6-8)
Czerpanie garściami z edycji innych niż Szyndlerowska

2. Lustro Melerusa 7 pkt
Zalety:
Ciekawy pomysł i dość łatwy do prowadzenia scenariusz (nawet dla początkującego MG)
Dość przejrzyście napisane, ładnie graficznie (chodzi o tekst i ramki) oraz stylistycznie. Dobrze się czyta, wysoka estetyka tekstu.
Statystki ładnie napisane i pełne wraz z opisem fabularnym
Sporo szczegółów. Wszystko mocno osadzone w klimacie KC
Wady i braki:
Brak jakichkolwiek opracowania graficznego (żadnych mapek, ani wizualizacji bohaterów lub miejsc)
Brak PD za wykonanie przygody
Spora kasa do zdobycia, nawet spokojnie 100 zł i kamienie szlachetne plus nagroda za wykonanie. Majątek roczny niejednego szlachcica.
Według mnie za silni przeciwnicy na grupę 3-osobową. Może się okazać, że muszą się zmierzyć z grupą od 3 do nawet 30 utopców.

3. Konfrontacja 5 pkt
Zalety:
Bardzo dobrze osadzona w klimacie świata KC
Możliwość szkolenia się na poziom w trakcie scenariusza (dzięki temu można rozegrać na kilka sesji)
Niektóre ciekawe zagadki
Wady i braki:
Linniowość (takie przygody powodują sporą gimnastykę dla MG, wszyscy wiedzą jacy bywają gracze)
Brak jakiejkolwiek wizualizacji (chociaż mapki)
Zbyt duża liczba przedmiotów magicznych do zdobycia (wyobrażam sobie postać, której udałoby się zdobyć wszystko co jest w tej przygodzie)

4. Kraj w wojnie 3 pkt
Według mnie najbardziej kontrowersyjna przygoda. Z jednej strony ciekawe pomysły, z drugiej te pomysły jakby zupełnie nie przystają do mojej wizji świata KC.
Zalety:
Bardzo innowacyjna i nieszablonowa
Wiele ciekawych opisów i pomysłów do wykorzystania przez MG
Wady i braki:
Ciężka do czytania (długie bloki tekstu)
Brak jakiejkolwiek wizualizacji

5. Dobra radę ci dam 1 pkt
Zalety:
Ciekawy pomysł i dość łatwy do prowadzenia scenariusz (nawet dla początkującego MG)
Dość przejrzyście napisane, chociaż bardzo potocznym językiem (niestety sporo błędów). Zdjęcia i fotografie są ciekawym przerywnikiem w czytaniu
Wady i braki:
Brak jakichkolwiek charakterystyk
Zbyt duża liczba PD na zakończenie przygody, zwłaszcza dla postaci niskopoziomowych (spokojnie z 0 poz skaczą nawet na poziom 4)
Sporo ilość gotówki wchodzi w grę, przekupienie smolarzy (2-3 szt. zł.) Generalnie można więcej stracić niż zyskać.
Brak mi nawiązania tytułu do całości scenariusza

6. Uwolnienie 0 pkt
Zalety:
Bardzo dobrze osadzona w klimacie świata KC
Możliwość szkolenia się na poziom w trakcie scenariusza (dzięki temu można rozegrać na kilka sesji)
Obrazki są dodatkowym atutem
Wady i braki:
Przygoda wydaje się być niedokończona (niedopracowana)
Linniowość (takie przygody powodują sporą gimnastykę dla MG, wszyscy wiedzą jacy bywają gracze)

Niestety w dwóch przypadkach zawiodła mnie obiektywność.:(

I cały tekst A.S., który trafił do mnie meilowo.
Miejscami może być brak znaków polskich.
Witam

Oto punktacja scenariuszy i drobne uzasadnienie

1. Dobra rade Ci dam 6 pkt 7/3/9 - zalety: wizualizacja (mapka regionu), bardzo dobry opis miejsca, wyjątkowa znajomość świata KC, zdjęcia odwiedzanych okolic, zdjęcia ważniejszych miejsc, mapki, dość krótka przygoda; normy: standartowe wprowadzenie typu karczma i ładna kobieta w potrzebie, brak dokładniejszych opisów wpływu na doświadczenie (praworządni łamią prawo, choć robią dobry uczynek), średni opis współpracy grupy z władzami (a miało być dla praworządnych); wady: tylko w określonym miejscu); brak opisu losowego spotkania (poziom, itp.), sztuczne ograniczenie dla koni (może wywołać złość rycerzy [kasty], a przecież nie o to tu chodzi), co z przygodą, jeżeli orczycę rozpoznają w karczmie przed ich uwolnieniem, złodzieje brzydzą się zabijaniem (jeśli wygrają - wezmą dla okupu; to nie jest demon lub ewidentnie zły chaotyczny charakter), brak charakterystyk oponentów (szczególnie dwuklasowców), za dużo doświadczenia za odgrywanie (a to nie ono doświadcza postać), dość słaby skarb (nie tylko materialny), brak zakończenia po głównej walce, brak puenty na przyszłość (motywu nowej przygody)

2. Konfrontacja 21pkt 11/6/9 - zalety: ciekawe opowiadanie wprowadzające, przygoda w formie kampanii przygód (polecam), możliwości szkolenia w trakcie, ciekawe zaproszenie (podnosi znaczenie grupy; pod każdy poziom), prezent na start (i to magiczny), wariantowość znalezienia rytuału (Doriana), bardzo ciekawy rytuał (polecam kopiować pomysł), sporo zagadek i rożnojęzykowych (rzadka to rzecz), fajna zagadka z wilkiem czy zającami (i łatwa) plus brawo za zagadkę z kwiatami (zagięła mnie), asekuracja np. odnośnie braku kapłana dobrego boga (lub paladyna) czy wskrzeszenia, bardzo ładny opis postaci NPC (polecam do innych przygód); normy: dobra znajomość świata KC, wymogi wiary (a co jeśli grupa jest jednowyznaniowa?), brak opisu składu grupy goblinów (dobrze ze są parametry), nagroda fajna (ale brak szczegółów, np. PM), pułapka na księdze silna (czy oby nie za bardzo; zabija prawie z automatu), otwarte doświadczenie (choć z brakiem sugestii dla współwyznawów, dobrych, itp.); wady: brak wizualizacji (mapy okolic), ogranicza/narzuca charaktery w drużynie, dlaczego łowca/zabójca zna magiczny rytuał (nie ma zdolności/nie zna się), a co jeśli grupa nie przeszuka hobbita (koniec przygody?), brak mapek, błąd w zagadce reptilionskiej (wg mnie logiczny), te same zagadki mogłyby być bardziej związane ze światem KC (np. z Dagoninem), brak dokładnego doświadczenia za przeciwników, brak puenty na przyszłość (motywu nowej przygody)

3. Gdzieś w Hillcrest 1pkt 5/6/10 - zalety: szczegółowy opis okolicy, wizualizacja (mapka regionu), mapki podziemi, rysunek własnego potwora (i parametry), ciekawe lustro (opis i wizualizacja); normy: duże ograniczenia poziomowe lub postaci (choć na szczęście jest o tym informacja), ciekawa opowieść wprowadzająca (czemu tylko dla MG ?), znajomość świata KC, wprowadzenie własnego czaru specjalnego (choć z błędami w opisie/działaniu), bardzo ładny opis postaci NPC (polecam do innych przygód, ale ta teleportacja i okoliczności mogą zrobić go nieśmiertelnym...), przygoda dedektywistyczna (jeśli ktoś lubi); wady: nazwa przygody nie pasuje do świata, i niektóre imiona angielskie (brak klimatu KC), za silne pułapki (jak na właściciela; brak powiązania z istniejącymi), po co takie opisy okolicy jeśli akcja w jednym miejscu (trochę nudnawe), brak nagłych zmian i zaskakujących epizodów, bardzo duża praca dla MG odnośnie dojścia do sedna (wyłącza praworządnych), tylko 3 dni na przygodę (karawana odjeżdża), brak dokładnego doświadczenia za przeciwników, brak puenty na przyszłość (motywu nowej przygody), przygoda bardzo podobna do drukowanych dla innych RPG (schemat charakterystyczny dla innych systemów- non heroic)

4. Kraj w Wojnie -3pkt 4/4/9 - zalety: inwencja twórcza, bardzo ciekawy opis paniki na moście, opisy dla graczy, brawa za podjęcie tak trudnego tematu jak uchodźctwo wojenne; normy: szczegółowy opis wydarzeń (ale opisany jednym ciągiem), zagadki (miła zagadka ze złotem, nieklimatyczna z minerałami), pułapki zastąpione utrudnieniami (np. tłok; złodziej może się chyba nudzić); wady: ingerencja w historie KC (...), bardzo długi opis startowy (bardziej adekwatny dla kampanii przygód), może być problem z rekrutacją, nie można zakładać, że ktoś coś musi zrobić (np. czytać pergamin), brak wizualizacji (mapy okolic), brak mapek, niedoprzyjęcia forma składu przygody (akapity, podrozdziały, etc.), brak dokładnego doświadczenia za przeciwników, brak ciekawej nagrody;


5. Lustro Meleusa 10pkt 7/3/7 - zalety: ładna forma graficzna (czytelna), czysty język narracyjny, możliwość dla poziomów 0 (wraz z wprowadzeniem drużyny), bardzo dobra znajomość świata KC, studnia jako pułapka naturalna, ciekawy pomysł z lustrami i szarada, ładny opis postaci NPC (polecam do innych przygód); normy: ciekawy sposób połączenia drużyny (choć może być ryzykowny np. gracze uciekną zamiast sprawdzi co się stało w miejscu wybuchu), mały prezent na start (miłe), krotka przygoda (czy oby nie za); wady: tylko dla 3 postaci (?) i co jak nie ma złodzieja w drużynie, nie rozumiem logiki komplikacji szarady (matematyka kontra świat KC; choć dobrze, że jest możliwość wielokrotnych odpowiedzi), brak wizualizacji (mapy okolic), a co jeśli grupa nie przeszuka nauczycieli (koniec przygody?), brak mapek, brak dokładnego doświadczenia za przeciwników.

6. Uwolnienie 10pkt 7/3/7 - zalety: ładna forma graficzna (czytelna), prezent na start (i to magiczny), epizod testowy (o lojalność grupy), zdjęcia ważniejszych miejsc , bardzo dokładny opis podziemi (czy komnat), fajne skarby (miłe), nareszcie ktoś uwzględnił taktykę w walce, bardzo ładny opis postaci NPC (polecam do innych przygód); normy: teoretyczna możliwości szkolenia w trakcie, dobra znajomość świata KC; wady: na start ogranicza drużynę do złych postaci (rzadkie drużyny), jak na siłę zmusić np. 10 POZ drużynę do dobrowolnego wejścia do celi (przed przygodą; szczególnie złych bohaterów), w sarkofagu 4 możliwości dostania 200 000 złota (no cóż dla 0 POZ kupca ...; totalna przesada), brak wizualizacji (mapy okolic), brak dokładnego doświadczenia za przeciwników, brak puenty na przyszłość (motywu nowej przygody)





Summary (moje punkty zaleta 3pkt, norma 1 punkt, wada -2 punkty):

10pkt Konfrontacja: moje 21pkt 11/6/9

7pkt Uwolnienie: moje 10pkt 7/3/7

5pkt Lustro Meleusa: moje 10pkt 7/3/7

3pkt Dobra Rade Ci Dam: maje 6 pkt 7/3/9

2pkt Gdzieś w Hillcrest: moje 1pkt 5/6/10

1pkt Kraj w Wojnie: moje -3pkt 4/4/9



Proszę po poprawieniu ew. zamieścić na stronie

Pozdrawiam

Artur Szyndler
Punktacja jest pomylona przez A.S.-a, ponieważ trochę dostał złe info. Przerobiliśmy ją na właściwą.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2010, 00:17 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Post autor: mastug » 26 grudnia 2010, 16:17

to moje oceny:

Gdzieś w Hillcrest: 10 pkt

to co mi się podobało:
Scenariusz daje absolutną swobodę graczom, nie narzuca żadnych ograniczeń za to dokładnie opisuje miejsce akcji i bochaterów których mogą spotkać gracze. Ciekawa intryga i duże wyzwanie dla MG. Dużo pracy włożone w elementy około fabularne tzn charakterystyki postaci, mapy miejsc a nawet opis nowego czaru.

to co mi się nie spodobało:
"opis wojny z Balamorem" - to bestia z podręcznika a więc do innego systemu niż Kryształy Czasu czyli nie do tego sytemu dla którego powinien być przeznaczony ten scenariusz, trochę angielskojęzyczne nazwy (Hillcrest,Stockfoot) burzyły mi klimat kctowy ale to tylko moje subiektywne odczucie.



Kraj w wojnie: 7 pkt.

to co mi się podobało:
Bardo dobrze napisany scenariusz, przyjemnie się czyta, łatwo przyswajalny dla mistrza gry. Ciekawie opisane tło historyczne osadzone w realiach KC. Specyficzny klimat mistycyzmu połączony z nauką i magią bardzo przypadł mi do gustu. Dużo detali i ciekawostek które może wykożystać MG. Ciekawe zawiazanie scenariusza i jego bardzo naturalne rozwinięcie.

to co mi się nie spodobało:
Szkoda że tak dobrze napisany scenariusz jest liniowy (pewne punkty fabuły muszą zaistnieć). Tylko fakt jego liniowości powoduje że jest na drugim a nie pierwszym miejscu.



Konfrontacja: 5 pkt.

to co mi się podobało:
Jest to chyba najlepiej oddający klimat orginalnych KC scenariusz. Dużo atrakcji dla graczy śledztwo, zagadki, ciewkawe miejsca.

to co mi się nie spodobało:
brak mapek - naprawdę by się przydałe chociaz schematyczne, zagadki są zbyt znane



Lustro Melerusa: 3 pkt.

to co mi się podobało:
Idealne wprowadzenie graczy do gry i do klimatu KC. Dobrze rozpisany i zaplanowany scenariusz. Dobrze się czyta i łatwo prowadzi - idealny dla początkujacych MG. Ciekawe zagadki.

to co mi się nie spodobało:
trochę zbyt skąpy .. chciało by się trochę więcej pograć (poprowadzić) , zagadka z figurami geometrycznymi pomimo że bardzo ciekawa jest chyba trochę za trudna i trochę za dużo utopców.



...dobrą radę ci dam: 1 pkt.

to co mi się podobało:
Ciekawy zwrot akcji w połowie scenariusza, opisanych kilka dróg do tego samego celu, dobre opracowanie graficzne.

to co mi się nie spodobało:
Nie pasuje mi główny motyw. Nie rozumiem czemu jest taka różnica pomiędzy tym że gracze zaatakują/zabiją strażników i uwolnią niewolników rybaków a tym że uwolnią niewolników złodzieji. Jeśli zdecydują się na zbrojny atak na katanowski konwój po co wogóle myśleć o "oczyszczaniu się z zarzutów".



Uwolnienie: 0 ptk.

to co mi się podobało:
kilka lokacji które mógłbym wykożystać jako MG,ciekawa zagadka "z klasztorem".

to co mi się nie spodobało:
scenariusz wydaje się być niedokończony, wygląda raczej na szkic niż gotowe dzieło. W tej pracy panuje "zamordyzm" czyli trzymanie graczy za mordę (lub jak kto woli "na smyczy" ) i grożenie śmiercią. Brakuje tu jakiejs większej fabuły - poprostu gracze biegają po różnych miejscach wg mapy.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2010, 16:18 przez mastug, łącznie zmieniany 1 raz.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 27 grudnia 2010, 00:25

Gdzieś w Hillcrest: 10 pkt (wygrywa słabościami innych scenariuszy)

+ wątek kryminalny
+ bardzo dobre wyposażenie w mapy
+ dopracowane i szczegółowe opisy miejsca akcji

- czaszka strażnicza nie hipnotyzuje, lecz straszy
- pojawia się nawiązanie do Balamora, który nie występuje w edycji MiM'owej

Lustro Melerusa: 7 pkt

+ wątek kryminalny
+ ciekawe wykorzystanie nauczycieli profesji
+ możliwość osiągnięcia celu przygody bez walki
+ szarada (trudna, ale nagroda musi mieć swoją cenę)

- niebezpieczny precedens z eksplozją PM zgromadzonego w amulecie - posiadanie w nim 50 PM to minimum 250 obrażeń
- za duże skarby w brodziku fontanny
- nauka profesji trwa 3-7 lat, a nie 2
- jest wspomniany rytuał pozyskania chowańca, ale dopracowanie go zrzucono na barki MG
- drobny błąd w statystykach utopców (OB)

Kraj w wojnie: 5 pkt

+ niekonwencjonalne wydarzenia
+ dynamiczna, choć niekiedy kierująca poczynaniami akcja
+ wątek zdrady innych członków drużyny

- momentami bezradność bohaterów wobec dziejących się wokół zdarzeń (niezależnie od podjętych decyzji pewne etapy przygody kończą się tak samo)
- nie ma języka hobbickiego! hobbici porozumiewają się we wspólnym
- mag/alchemik nie jest w stanie przyswoić sobie wszystkich dostępnych czarów autorytatywnie
- drobny błąd w statystykach półorków alchemików (skut. noży)

Konfrontacja: 3 pkt

+ bogate charakterystyki kluczowych NPC występujących w scenariuszu
+ zagadki (nie wszystkie)

- "łowca o DOWOLNYM charakterze może zostać przyjęty w szeregi G.B.M. jeśli tego będzie chciał" (a wedle zasad przyjmują tylko dobrych)
- brak map odwiedzanych miejsc
- gobliński weteran jest gorzej opancerzony i wyszkolony od kadeta
- diadem kontroli martwiaczej działa na odporność, która nie ma zastosowania u martwiaków

Uwolnienie: 1 pkt

+ dość dobre opisy odwiedzanych lokacji
+ zagadki

- liniowa fabuła
- mag (o ile nie zapożyczył Identyfikacji oczarowania) może tylko wykryć oczarowanie; specjalistą w tej dziedzinie jest iluzjonista
- główny przeciwnik pochodzi z wersji podręcznikowej, co powoduje pewne zgrzyty, m.in. w sekcji Pakt
- brak charakterystyk drużyny z Gildii Białych Magów
- co właściwie oznacza odporność golema na broń magiczną? dostaje połowę ran czy wcale?
- namieszane jest w zbrojach wielu postaci; jakby ubierały się na cebulkę w ubranie podróżne i zbroję (której to pierwsze jest składnikiem)
- przesada w ilości skarbów

Dobrą radę ci dam: 0 pkt

+ dobre wyposażenie w zdjęcia i mapy
+ punkt zwrotny

- przygoda sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu
- brak charakterystyk NPC
- dlaczego w rybackiej wiosce jedną z głównych świątyń jest należąca do boga magii?
- kir to wioska, a nie miasto
- brak dokładnego opisu występujących w scenariuszu magicznych przedmiotów
- przesada w ilości przyznawanego PD
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 27 grudnia 2010, 07:28

Oki, mam kilka pytań uzupełniających do jurorów, oczywiście odnośnie mojego scenariusza:
czegoj:
Linniowość (takie przygody powodują sporą gimnastykę dla MG, wszyscy wiedzą jacy bywają gracze)
Dlaczego liniowość to wada?

Treant:
"łowca o DOWOLNYM charakterze może zostać przyjęty w szeregi G.B.M. jeśli tego będzie chciał" (a wedle zasad przyjmują tylko dobrych)
Nie bardzo rozumiem o co chodzi?
gobliński weteran jest gorzej opancerzony i wyszkolony od kadeta
Skopiowane z bestiarusza w MiM, uwaga do autora
diadem kontroli martwiaczej działa na odporność, która nie ma zastosowania u martwiaków
hmmm?



Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 27 grudnia 2010, 10:09

Myślałem ze ktoś poza etatowymi narzekaczami i pisarzami forum (czyli właściwie osobami, które tu napisały) coś skrobnie, wypowie się, a tu nic.

Czyli standard.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 27 grudnia 2010, 10:49

venar napisał/a:
"łowca o DOWOLNYM charakterze może zostać przyjęty w szeregi G.B.M. jeśli tego będzie chciał" (a wedle zasad przyjmują tylko dobrych)
Nie bardzo rozumiem o co chodzi?
O to, że GBM zrzesza tylko postacie o DOBRYCH charakterach.
gobliński weteran jest gorzej opancerzony i wyszkolony od kadeta
Skopiowane z bestiarusza w MiM, uwaga do autora
Nie mam pod ręką MiM 5, ale nie sądzę, żeby był tam taki bug.
diadem kontroli martwiaczej działa na odporność, która nie ma zastosowania u martwiaków
hmmm?
Martwiaki są całkowicie odporne na sugestię - nie posiadają w ogóle odporności nr 1, 2 oraz 6.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 27 grudnia 2010, 10:59

ghasta napisał/a:
Myślałem ze ktoś poza etatowymi narzekaczami i pisarzami forum (czyli właściwie osobami, które tu napisały) coś skrobnie, wypowie się, a tu nic.
33 pobrania paczki ze scenariuszami - to jest miara zainteresowania użytkowników czymkolwiek na tym portalu.
Przynajmniej są już 4 uzasadnienia jurorskie.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 27 grudnia 2010, 11:02

Treant napisał/a:
ghasta napisał/a:
Myślałem ze ktoś poza etatowymi narzekaczami i pisarzami forum (czyli właściwie osobami, które tu napisały) coś skrobnie, wypowie się, a tu nic.
33 pobrania paczki ze scenariuszami - to jest miara zainteresowania użytkowników czymkolwiek na tym portalu.
Przynajmniej są już 4 uzasadnienia jurorskie.
No dobra :) trochę racji masz :). Ale trochę innego spojrzenia na niektóre elementy przydałoby by się w portalu.

ODPOWIEDZ