Podsumowanie roku 2017

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 15 stycznia 2018, 13:35

Drogie koleżanki i koledzy

Przez cały rok 2017 walczyliśmy dzielniej niż minister Szyszko z kornikami, zasypując maina deszczem newsów, artykułów i inszych takich. Był to element podstępnego planu mającego zapędzić w kozi róg Ghastę, narzekającego dwa lata temu na obumieranie portalu. Plan został zrealizowany, aczkolwiek nic nam ze słodkiej zemsty, albowiem cwany Ghasta nakłamał, że nie ma czasu policzyć newsów z zeszłego roku i śmieje się teraz ze mnie leżąc całymi dniami na kanapie.

Skoro tak, sam zrobię podsumowanie i nie myślcie sobie, że będzie ono obiektywne. Ubiegły rok okazał się zarąbisty pod względem aktywności twórczej!

Na mainie pokazało się w sumie 48 newsów. Pięć z nich miało charakter życzeń okolicznościowych lub informacji ogólnych.

Bardzo ożyła "Żyjąca Orchia", przede wszystkim dzięki konkursowi na artykuł z motywem nieumarłych. Było kilka opowiadań, różne zasady opcjonalne, swoje cegiełki dorzucili rzadko ostatnio bywający Oggy i Bazyl (z wielką niechęcią doliczyłem tu też newsy związane z paragrafówką jednego takiego lenia) - w sumie 22 artykuły, brawo!

Na drugim miejscu DrecarE i jedenaście tekstów prezentujących rozmaite odsłony tego autorskiego systemu.

Trzecie miejsce Degenesis z pięcioma tekstami. Tu napomknę, że w bieżącym roku będę chciał mocniej rozkręcić u nas ten system, bo coraz bardziej mi się podoba i będę chciał w niego Was wkręcić.

Następnie w klasyfikacji Crystals of Time 4ed z czterema artykułami i myślę, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej - wszak prace nad Złotą Edycją postępują.

I na samym końcu jeden tekst dl Iron Kingdoms - na pożegnanie systemu, który nie przyjął się nie tylko u nas, ale chyba w ogóle w Polsce (a szkoda, bo ma swój specyficzny klimat). W tym roku nie będę już kontynuował wątku ironsowego.

PBF-y żyją własnym życiem i doskonale się mają, cały czas trwają jakieś sesje (i nawet Czegoj skusił się na granie, co zaliczam do osobnej kategorii sukcesów roku 2017).

Chętnie poznam Wasze oceny, zanim odetnę kupon od własnoręcznego podsumowania i zrobię z niego pierwszy pełnowymiarowy news w roku 2018 (coś trzeba wrzucić, wszak już 15 stycznia).

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 stycznia 2018, 14:23

Zgodzę się, że było płodnie, jednak czy lepiej? Portal żyje już własnym życiem, z KC pozostała mu nazwa oraz kilka osób, które nie zamierzają przyjąć do wiadomości, że dawne KC już się skończyło. Sam portalowy twór, żyje dzięki głównie Kethowi, Surielowi i dzielnym wampirom. Żałuję bardzo, że grupa wampirza nie zamieszcza własnych publikacji. Czytając niektóre wstawki z sesji, mam wrażenie, że byłyby to bardzo dobre arty. DrecarE jest tu wyjątkiem, ale i tak to bardziej chciejstwo Ketha niż samych zainteresowanych. Powiedzmy sobie szczerze, portal stał się poniekąd grupą tematyczną poświęconą głównie grom przez forum, z perełkami, które od czasu do czasu pojawiają się w rożnej formie.

P.S. Prawa do tytułu Waszego Ulubionego Admina nie oddam, ale moim ulubionym ostatnio jest Keth.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 15 stycznia 2018, 14:28

W myślach mi czytasz z tymi wampirami. Ja już nawet logo i szablon mam naszykowany na wampirze newsy (i nie chodzi tu o ten sławetny obrazek z ząbkami czosnku, który podrzucił mi nam kiedyś Ghasta). Wiem, że w koterii Sigila i Lightstorma jest wiele osób, które mogłyby w wielkim stopniu nam przybliżyć Świat Mroku, ale bardzo ciężko jest tę ekipę do takiej aktywności zachęcić.

Może w tym roku się uda?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 stycznia 2018, 14:37

To może by tak poprosić o najlepszą z aktualnie skończonych sesji wampirzych. Może w ramach gawędziarzy udałoby się z niej zrobić jakiegoś fajnego pdfa do poczytania dla tych mniej wtajemniczonych w świecie mroku?

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 15 stycznia 2018, 14:57

Spieszę sprostować, iż nie jest do końca tak, że arty do DE pojawiają się tylko z inicjatywy Ketha. Z kilkoma faktycznie tak było, za co dziękuję. Zawsze doceniam pomoc w propagowaniu systemu i naprawdę cieszę się, że ktoś jeszcze wkłąda w to serce. :) Parę tekstów jednakże napisałem sam, na potrzeby portalu. I bez portalu, by nie powstały.

Jeśli idzie o Wampira, moim skromnym marzeniem jest przerobienie kiedyś CbN na coś bardziej literackiego niż PBF. Więc może warto się nad tym zastanowić? Z tego co Lighstorm mówił, ta sesja zbliża się powoli do końca.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 stycznia 2018, 14:59

Spoko jestem bardzo na tak i w ramach swoich skromnych możliwości czytelniczych bardzo chętnie pomogę przy recenzowaniu, czytaniu i ewentualnym składaniu.

A za arty oczywiście dziękuję.

Awatar użytkownika
dretch
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post autor: dretch » 15 stycznia 2018, 15:41

Bardzo się cieszę, że jestem na tym forum. Mogę poprowadzić PBF'a ale i zagrać. Mocnym plusem portalu jest to, ze można skonfrontowąc pomysły, na potwory czy profesje otrzymując konstruktywną krytykę. Często tez pojawiaja się osobne posty które można położyć obok najlepszych opowiadań Fantasy - tak Keth piszę o twoich opowiadaniach. Moim skromnym zdaniem uważam, że pomysł połączenia kilku sesji w jeden cykl buduje bardzo dobre odczucia, mam tu na myśli Sureliade!
Rudzielec z Koronapan o imieniu Gerard (Anabaptysta, Borka)
http://www.degenesis.com/character-en/i ... a6aa74c071

**
ECO - Stra?nik miejski Ostrogaru
http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=353

--
Je?eli pad?e?, szybko wsta?, bo jeszcze Ci dokopi?.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 15 stycznia 2018, 15:47

Gdybym miał możliwość złożenia zamówienia na arty wampirze, to w pierwszej kolejności poprosiłbym o ciekawe wątki ze świata nieumarłych. Opowiadania byłyby mile widziane, ale w drugiej kolejności.

Bardzo mnie ciekawi Świat Mroku (pewnie paru innych użytkowników również), ale brakuje mi mnóstwa podstawowych informacji, których nie zawsze mam czas szukać. Wy w swojej ekipie dysponujecie ogromną wiedzą na temat tego świata (również 8ART i Suriel). Dlaczego nie zacząć od serii krótkich tekstów opisujących dowolnie wybrane motywy?

Propozycje? Proszę bardzo - chciałbym się dowiedzieć, jak to właściwie było z tą klątwą nałożoną na assamitów, czemu i jak to wygląda obecnie? Następny tekst niechby przybliżył Nowy Jork jako przykład rządów wampirów w strefie wpływów Sabatu. Następny o aktualnym stanie poczynań Watykanu (a może papież już jest kainitą, a ja jeszcze tego nie wiem?). Czemu lupini i wampiry tak się nienawidzą? Czym naprawdę jest Golkonda? Czy inwazja USA w Panamie w 1981 była efektem spisku amerykańskiej Camarilli wymierzonym w interesy Synów Seta? Coś więcej o ratkinach? Coś więcej o faerie? Struktury społeczne Camarilli? Potencjalnych tematów jest tak wiele, że życia Wam nie starczy, żeby to wszystko wyczerpująco przedstawić!

W grupie Sigila praktycznie wszyscy potrafią profesjonalnie posługiwać się piórem i mają dostęp do większości podręczników i dodatków do Świata Mroku. Taka ekipa pisząca teksty mające przybliżyć smaczki Świata Mroku osobom kiepsko znającym system byłąby prawdziwym hitem!

Wampiry, przemyślcie to proszę!

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 15 stycznia 2018, 17:42

Keth,szczerze to wybacz, ale to wszystko jest w podręcznikach. Ja bardzo wątpię, czy mi czy Lightstormowi będzie się chciało coś takiego pisać. Już na uniwerku nauczyłem się, że nie ma sensu streszczać tego, co napisane jest gdzie indziej - zwłaszcza, gdy materiały są dostępne dla każdego, kto jest nimi zainteresowany.

My naprawdę mamy dużo roboty, Lightstorm zaczął duży projekt z Sandboxem, ja tworzę DE, teraz też mam zacząć przygodę... Poza tym działamy nie tylko tutaj, ale i w ErroS. Nie mówiąc już o codziennych obowiązkach. Mi często brakuje czasu dobowego, by się ze wszystkim wyrobić. Nie oczekuj więc, że będziemy Ci coś streszczali tylko dlatego, że nie czytujesz podręczników. Jeśli Cię interesuje dana kwestia, zajrzyj do dodatków - wszystko o co pytasz zostało już opisane. Jeśli nie wiesz gdzie szukać, zapytaj nas na PW lub w dziale o Wampirze, OK?

Jedyne, co mogłoby mnie zainteresować w pisaniu do Wampira to moje pomysły autorskie. Mógłbym podrzucić teksty, które są na ErroSie - autorskie bloodliny, Dyscypliny, teraz zamierzam dopisać rytuały dla Shadowslayerów. Może coś dla Velacorati, ale nie wiem jeszcze... Tak, publikacja tego rodzaju tekstów byłaby interesująca, bo jest to coś nowego, świeżego, czego nie ma nigdzie indziej, a nie powtarzanie za kimś. Z zasady bowiem nie jestem kopistą, kategoria "imitatio" nigdy mnie nie pociągała i wolałbym, by tak zostało. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
lightstorm
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 25 października 2014, 09:40

Post autor: lightstorm » 15 stycznia 2018, 19:15

Zgadzam się z Sigilem, że pisanie artów o Wampirze nie ma sensu, bo wszystko jest dostępne w necie. Pytania, które zadał Keth są bardzo ciekawe, ale żeby na nie odpowiedzieć w pełni należy pamiętać o bardzo istotnej rzeczy. Otóż na przestrzeni lat Świat Mroku przeszedł długą ewolucję. 1 i 2 edycja przedstawiają Świat Mroku w bardziej przyjazny dla mnie sposób. Kolejna 3 edycja zwana Revised, wprowadziła spore zmiany w historii klanów, ich celach i innych elementach Społeczeństwa Spokrewnionych, co w moim odczuciu mocno zepsuło klimat i odarło WOD'a z inteligentnych rozwiązań, jakie były w 1 i 2 edycji. Podsumowaniem tego co wyszło w wersji Revised zostało zebrane pod szyldem V20 (dwudziestolecie Vampira Maskarady) i sprzedane jako to samo ciastko, ale w innym opakowaniu. Ten problem dodatkowo pogłębił różnice w stylu prowadzenia Wampira przez rożnych Mistrzów Gry. Jedni trzymali się starych zasad, a inni nie. Ja wszędzie piszę, że trzymam się 1 i 2 edycji. Z Revised korzystam tylko z niektórych rozwiązań związanych z mechaniką, ponieważ tutaj wiele poprawiono (lata testów zrobiły swoje). I teraz moja odpowiedź na pytania Ketha:

Otóż to co mogę opisać będzie moją interpretacją, osadzoną w realiach 1 i 2 edycji. Pytasz o Nowy York, więc odpowiem że wyszedł cały podręcznik NY by Night, ale wydali go dla wersji Revised, co oznacza że opisana tam historia społeczności kainitów w moim odczuciu jest śmieszna i po prostu głupia. Nie będę zagłębiał się w szczegóły. Z takiego dodatku można brać pomysły i opisaną geografię miasta. Reszta nie pasuje do mojej wizji świata.

Dlatego uważam, że pisanie artów trochę mija się z celem. Można rozmawiać i pisać o sprawach ogólnych, które są oczywiste w Świecie Mroku. Np. dlaczego Wampiry i Wilkołaki się nienawidzą. Mogę odpowiedzieć prosto, mówiąc że Garou chronią naturę przed zniszczeniem i widzą Pijawki jako tych, którzy są odpowiedzialni za niszczącą planetę działalność ludzi.
Na innym poziomie może chodzić o to, że Lupini służą Gai (natura), która nieustannie walczy z zniszczeniem (Żmij). Po prostu dla Lupina Pijawka jest złem, bo śmierdzi Żmijem na kilometr, a Szał jakim obdarowała Gaia swoich wojowników, nie pozwala im na zastanawianie się nad ewentualnym oszczędzeniem Pijawki. Lupini rozszarpią wszystko co śmierdzi Żmijem, bo jest on ich głównym wrogiem i każdy z nich wie, że urodził się po to, by zabijać wszelkie manifestacje Żmija.

Na pozostałe pytania nie ma odpowiedzi w podręcznikach lub są przedstawione w różny sposób, zależnie od wersji. Np, klątwa rzucona przez Tremre na Assamitów, ma chyba trzy różne wersje.

Mogę podać stronę, gdzie są wypisane wszystkie podręczniki oraz gdzie szukać odpowiedzi na zadane pytania. Bo mniej więcej wiem, co gdzie jest, a jest tego dużo.
[center]To rule in blood is to rule in truth. Ventrue Clan Motto[/center]

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 15 stycznia 2018, 19:42

Powodem mojego zapytania o takie fabularne przybliżenie Świata Mroku było właśnie przeczucie, że początkujący gracz będzie się musiał przebić przez mnóstwo materiału rozrzuconego po rozmaitych suplementach rozłożonych pomiędzy różne edycje - i jeszcze mieć nadzieję, że wszystko z grubsza zapamięta, niczego nie przeoczy i wyciągnie poprawne wnioski. Jednocześnie założyłem, że doświadczony znawca WoD znajdzie odpowiedzi na tego rodzaju pytania od ręki, bo od lat grywa w system i zna jego szczegóły - ale puśćmy ten pomysł w niepamięć, poszukam detali w sieci jak zasugerował Lightstorm.

Light, zapodasz linki?

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 15 stycznia 2018, 20:06

Keth, owszem, jest tak jak mówisz - początkujący gracz nie będzie wiedział wiele o świecie. Zaczyna zwykle od podstawki. Ale początkujący gracz gra z zasady początkującym Wampirem, który także nie wie tego wszystkiego, co jest w dodatkach. W tym świecie, by wiedzieć dlaczego np Garou nienawidzą Wampirów, albo jak wyglądała sprawa z Klątwą rzuconą na Klan Łowców, trzeba mieć odpowiednie umiejętności wiedzy. To nie są informacje, które powinny być ogólnie dostępne dla graczy, lecz raczej takie, które się odkrywa jako pewnego rodzaju sekrety. Znajomość wielu z nich jest bardzo niebezpieczna... Więc jasne, można sobie o tym poczytać, w mym odczuciu psuje się sobie samemu zabawę. Ja jestem za tym, by zaczynając w Wampira czytać tylko podręczniki: Główny, Gracza i ewentualnie Klanbook. ;) To na początek zupełnie wystarczy.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
lightstorm
Reactions:
Posty: 882
Rejestracja: 25 października 2014, 09:40

Post autor: lightstorm » 15 stycznia 2018, 20:34

Link w którym jest wszystko co wyszło oficjalnie w Wampira Maskarady:

http://whitewolf.wikia.com/wiki/Vampire ... rade_books

UWAGA:

Aby mieć pewność, że czytamy właściwy podręcznik, bo w necie mają one przeróżne nazwy należy zwrócić uwagę na oznaczenie seryjne dodatku. W linku klikamy np. na New Orleans by Night i w opisie podręcznika szukamy numeru publikacji:

Publication #: WW02209. Czasami wystarczy wpisać ten numer w chomika, czy google i sprawa jest jasna.

P.S.

Niektóre są zeskanowane w tak zły sposób, że nie da się tego czytać. Mam trochę kupionych w wersji pdf, więc jak trza to się podzielę.
[center]To rule in blood is to rule in truth. Ventrue Clan Motto[/center]

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 15 stycznia 2018, 23:16

Wampir to taki system gdzie wiedzę postać zdobywa pytając, i z czasem. Najwyraźniej tak też jest z i wiedzą o grze. Dal mnie to duża frajada przebijać się przez ten gąszcz nieprawdy. Nie czytałem nawet jednej dziesiątej wszystkiego i wolę by tak pozostało. Doczytuję jak czymś gram. Tak jest najlepiej. Dużo tez zależy od MG i kreacji świata jaką stworzył, wizja L. jaką prezentuje na portalu jest jak najbardziej godna polecenia.

Natomiast rozumiem że brakuje kącika aktywności wampirzej. Takim miejscem może się stać wirtualne elizjum, wszak tam Twoja postać może zadawać pytania i zostaną być może udzielone ci tam na odpowiedzi, wszystko zleży od tego jak zapytasz :) Kto wie może nawet uzyskasz jakieś prawdziwe odpowiedzi, albo do prawdy zbliżone...
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2018, 23:22 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 16 stycznia 2018, 09:09

Kronikarskim obowiązkiem należy wspomnieć o świeżych wątkach forum, które przyciągnęły odwiedzających: chodzi tu głównie o tematy związane z pracami jakie toczą się nad nowa wersją systemu KC. Temat był intensywnie katowany postami oraz okraszany skrajnymi poglądami.
Na tę chwilę jednak zainteresowanie wypaliło się - minął ponad miesiąc od ostatniego, konstruktywnego, wpisu. Źle wróżę systemowi, którego zmianą nie są zainteresowani nawet jego wieloletni fani. Prawda jest też taka, iż osoby udzielające się na tym portalu nie są targetem nowego wydania, więc niby dlaczego miałby się nad nim spinać.

Od siebie dodam, iż na nadchodzący rok mogę obiecać dalsze robienie prostych gierek. Nie powiem, wciągnęło mnie. Bawiąc - uczę się, a to chyba najlepszy sposób na poznawanie nowych rzeczy (Wojownik Autostrady od tygodnia czeka w blokach startowych na odpalenie beta-testów).
Solennie obiecuję też zachować mizerny udział w życiu forum. Poza miejscowym wbijaniem szpilek i upuszczaniem złej krwi. Chętnie poprowadziłbym też jakiegoś RPG-a, ale nie wiem kiedy ;/. Może za rok będę miał czas, albo na emeryturze...

ODPOWIEDZ