Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: mastug » 08 lipca 2020, 21:39

9444/09/39-08:16:2r009m istota która stoi na barykadzie kończy atak łapą w Nyressa (walka na nierównej powierzchni, powstrzymywany magiczną siłą) - rzut na RST K100=54 (nie udany) - brak obrony ze zręczności - uszkodzenia ekwipunku Nyressa tarcza 1, zbroja: 3

Awatar użytkownika
Blaszak
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 czerwca 2020, 09:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Blaszak » 08 lipca 2020, 21:44

??? A od kiedy zadaje się uszkodzenia przy nieskutecznym ataku???
BTW. Krasnolud nie jest zaskoczony, żeby utracić obronę ze ZR. Gdyby tak było to miałby obronę mniejszą o 30. On po prostu nie ma dodatkowej obrony od wysokiej zręczności.

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: BAZYL » 08 lipca 2020, 21:46

Blaszak pisze: 08 lipca 2020, 16:05 ??? A od kiedy zadaje się uszkodzenia przy nieskutecznym ataku???
BTW. Krasnolud nie jest zaskoczony, żeby utracić obronę ze ZR. Gdyby tak było to miałby obronę mniejszą o 30. On po prostu nie ma dodatkowej obrony od wysokiej zręczności.
Odkąd tarcza i zbroja dają bonus do obrony :) Nieskuteczny atak nie oznacza, że poleciał w powietrze.

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: mastug » 08 lipca 2020, 21:46

To podstawa mojej interpretacji:

Skuteczność uszkodzeń zbroi (współczynnik uszkodzeń oznaczony symbolem wsp. uszk.) – współczynnik ten (traktuje się go jako mnożnik) określa w pewnym sensie ilość uszkodzeń jaką zadaje dana broń podczas ataku. Ponieważ dokładna ilość uszkodzeń, które się zadaje zależy od siły ataku i równy jest (zaokrąglając w górę) 1/100 siły uderzenia taką bronią (np. przy sile ataku, tzn. skuteczności ranienia 165 wynosi 2), po czym mnożony jest przez ten współczynnik. Podsumowując: ilość uszkodzeń, które odnosi zbroja zależy od całkowitej siły raniącej ataku (1/100 ran, które maksymalnie można zadać) i od współczynnika uszkodzeń broni (ponieważ ta wartość jest przez niego mnożona).
nie ma tu mowy o trafieniu tylo o sile ataku i maksymalnych potencjalnych obrażeniach

Niszczące cięcie – Umiejętność dwukrotnie wolniejszego zadawania ciosów tnących, które szczególnie ciężko uszkadzają zbroje (itp.), ilość uszkodzeń od udanego Trafienia jest dwukrotnie większa + dodatkowo 1 na poziom Rycerza.
z tego co rozumiem przy nie trafieniu zadawane są normalne uszkodzenie - gdy trafi dwukrotnie większe - inaczej nie miało by sensu "dwukrotnie wolniejszy atak"

Podstawy Tarczownika – zastawianie się tarczą kosztem dwukrotnie wolniejszych ataków zwiększające dwukrotnie obronę tarczy (.. aczkolwiek w tym momencie połowę uszkodzeń przyjmuje tarcza [normalnie przyjmuje 1/4 ich])
z tego co rozumiem zasłonięcie tarczą normalnie powoduje że unikamy trafienia ale uszkodzenia mają być naliczane i w tym przypadku 1/2 na tarcze i 1/2 na zbroję - normalnie 3/4 na zbroję a 1/4 na tarczę

Pisałem o aktywnej obronie ze zręczności dlatego, że jeśli istnieje taka obrona to możliwe że broń minęła bohatera właśnie ze względu na obronę ze zręczności. Sprawdził bym wtedy rzutem procentowym która obrona została wykorzystana tarczy+zbroi czy ze zręczności.

Oczywiście jeśli uważacie że to błędna interpretacja to możemy się przełączyć na inną.

Awatar użytkownika
Blaszak
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 czerwca 2020, 09:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Blaszak » 08 lipca 2020, 21:47

MIM 3 str 18
WhatsApp Image 2020-07-08 at 17.14.11.jpeg
ZADANYCH obrażeń a nie potencjalnych. Tu jeszcze można mieć dylemat czy chodzi o zadane przed odjęciem wyparować czy po odjęciu. Ja uważam, że chodzi o zadane obrażenia PRZED odjęciem wyparowań.

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: mastug » 08 lipca 2020, 21:49

Opis zbrój i broni w tagach (z których cytowałem te opisy) jest znacznie bardziej rozbudowany, można tam znaleźć precyzyjny opis każdej broni oraz pełen skład elementów wszystkich zbroi. Widać też że w tagach A.S. nie był ograniczony ilością tekstu więc opis jest dokładniejszy (nawet opisał sposób zaokrąglania) oraz jest to spójne z wymienionymi wcześniej elementami systemu więc dlatego dużo bardziej w tym zakresie ufam więc tagom niż mimom. Natomiast podtrzymuję propozycję, że możemy zmienić zasady - ale potrzebuję decyzji większości graczy.

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: BAZYL » 08 lipca 2020, 21:50

Obrona liczona ze zbroi nie jest szansą na uniknięcie uderzenia, tylko szansą na nieotrzymanie obrażeń od uderzenia (niezależnie od wyparowań). W przeciwnym razie byłoby to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, jakoby zbroja obciążała i krępowała ruchy postaci. Logicznym też jest, że zbroja musi się zużywać. Choć bardzo bym chciał przyznać rację Blaszakowi, i jeszcze bardziej chciałbym żeby zbroje się nie zużywały, moja interpretacja jest zbieżna z mastugową.

Postać posiadająca np. 90 ZR zakłada zbroję o ograniczeniach 1/3 i 1/3. Jej aktualna ZR wynosi więc 30 - w praktyce daje to 0% szansy na uchylenie się. Zbroja dajmy na to daje 100 obrony. To nie oznacza że postać uchyla się przed ciosem jakby miała ZR równą 100, bo szansa na uchylenie się wciąż wynosi 0. Ale obrona działa.

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: deliad » 08 lipca 2020, 21:50

Wydawało mi się, że zbroja zużywa się po skutecznym trafieniu, inne zsuwają się te robiąc wyraźnych uszkodzeń.

Awatar użytkownika
Shoikan
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 14 czerwca 2020, 07:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Shoikan
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Shoikan » 08 lipca 2020, 21:50

MG prowadzi jak chce, mi to nie przeszkadza choćbym się nie zgadzał, stąd czasami na prv pytałem Mastuga o interpretację.
Podam moja interpretację, choć zaznaczam, że ja się dostosowuję do MG!
Popieram Blaszaka, ale nie uważam, że nieskuteczny cios niszczy zbroję i tarczę choć fizycznie trafia.
Sam władam mieczem choć słabo, mam kolczugę i tarczę. Trenowałem trochę 20 lat temu i mogę z całą stanowczością ppowiedzieć, że większość ciosów przyjmuje na siebie tarcza, a jeśli jest dobrze użytkowana, to nic wielkiego poza rysami jej nie jest.
Oczywiście widziałem rozbite tarcze jednym ciosem, wypadki na Grunwaldzie i inne, ale to tzw. ekstremum (ja je uznaję za swego rodzaju trafienia krytyczne.
Reasumująć u mnie takie nieskuteczne ciosy nie niszczą ekwipunku, bo to oznaczałoby, że średnio po 10 uderzeniach mieczem tarcza drewniana normalna (WT 16) uległaby rozpadowi! To paranoja. Moja tarcza bez napraw przyjęła pewnie koło 2000 uderzeń jak nie lepiej i w zasadzie nic jej nie dolega.
Poza tym w tej mechanice jest pewna nie konsekwentność, bo do obrony liczy się też obrona z miecza, który logicznie rzecz biorąc podobnie powinien ulegać uszkodzeniu.

Awatar użytkownika
Blaszak
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 czerwca 2020, 09:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Blaszak » 08 lipca 2020, 21:51

W przypadku gdy zadaje się uszkodzenia bez trafienia, to żołnierze chodziliby na golasa bo nie zarobiliby na pancerze. A co wtedy uszkadzałby nietrafiony atak?

Walka, nie polega jedynie na beztroskim przyjmowaniu ciosów na klatę, jak sugerujecie. Według waszej logiki powinno się jeszcze otrzymywać uszkodzenia na broń, bo przecież jej także używa się do obrony. Zgodnie z ta interpretacją, można zacząć walkę w zbroi a skończyć na golasa nie będąc ani razu skutecznie trafionym.

W KC jest coś takiego jak RST (rzeczywista szansa trafienia), który określa szansę skutecznego trafienia.
Trafienia ale nie automatycznego zranienia, bo pancerz daje wyparowania i nie zawsze skuteczne trafienie oznacza zranienie. Skuteczne trafienie bez względu na to czy zrani (rany-wyparowania) zadaje uszkodzenia.

Walka polega na aktywnym unikaniu ciosów, parowaniu, odbijaniu czyli fechtunku. Skuteczny cios oznacza przebicie się przez tę obronę i zadanie takiego ciosu, który ma szansę zadać obrażenia.

Bez względu na ostateczną decyzję poddaję się woli MG zgodnie z zasadą 1 i 2 gier.

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: BAZYL » 08 lipca 2020, 21:52

Nie zgadzam się z przedmówcami. Zupełnie. Weźmy przykład tarczy - jak się zasłonisz tarczą, to nie otrzymasz obrażeń, więc wg Waszej logiki tarcza nie powinna otrzymać uszkodzeń. Jak zostaniesz trafiony, to logicznym jest że tarcza została ominięta, więc nie powinna otrzymać uszkodzeń. Wniosek: tarcza jest niezniszczalna.

Awatar użytkownika
Blaszak
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 czerwca 2020, 09:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Blaszak » 08 lipca 2020, 21:52

Cytatem z książkowej wersji KC kończę dysputę o uszkodzeniach. To jedyne miejsce jakie znalazłem gdzie twórca systemu opisał na przykładzie jak się oblicza uszkodzenia. Mało przy tym ważne, że w książce uszkodzenia uznał za zasadę opcjonalną, istotne, że w końcu opisał co i jak.
uszkodzenia.jpg
Będzie jak MG zdecyduje.

Awatar użytkownika
Shoikan
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 14 czerwca 2020, 07:53
Lokalizacja: Zielona Góra
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Shoikan
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Shoikan » 08 lipca 2020, 21:53

Absolutnie nie jest to logiczne, ze tarcza otrzyma uszkodzenia (przy nieskutecznym trafieniu). Każdy kto walczy uczy się przyjmować ciosy, co oznacza, że nikt normalny nie ustawia tarczy pod kątem prostym do uderzenia, a tak by uderzenie się ześliznęło nie uszkadzając tarczy.
Wówczas przy nieskutecznym trafieniu nie uszkadzasz tarczy, a przy skutecznym ....
tu można długo dyskutować, skuteczne trafienie, to albo całkowite ominięcie tarczy (wówczas nie otrzymuje uszkodzeń) albo broń przebija, najczęściej krawędź tarczy i wchodzi w cel (wówczas otrzymuje uszkodzenia).
Mechanika zakłada, że przy celnym trafieniu zawsze na tarcze otrzymujesz 1/4 uszkodzeń lub 1/2 przy tarczowniku co kompensuje potencjalne inne uszkodzenia.

Mechanika, którą proponujesz miałaby sens gdyby zbroje i tarcze miały 5-10 krotnie większe wytrzymałości.

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: BAZYL » 08 lipca 2020, 22:12

Blaszak pisze: 08 lipca 2020, 21:52 Cytatem z książkowej wersji KC kończę dysputę o uszkodzeniach.
Książkowa wersja nie jest najlepszym źródłem jakichkolwiek zasad. Poza tym gramy wg. tagów i MiM-ów - tak było napisane na samym początku.
Shoikan pisze: 08 lipca 2020, 21:53 Każdy kto walczy uczy się przyjmować ciosy, co oznacza, że nikt normalny nie ustawia tarczy pod kątem prostym do uderzenia, a tak by uderzenie się ześliznęło nie uszkadzając tarczy.
Wówczas przy nieskutecznym trafieniu nie uszkadzasz tarczy, a przy skutecznym ....
Zawsze jak żelazo uderza o tarczę, bez względu na to jak dobrze się nią posługujesz i jak jest wykorzystywana, musi w jakimś stopniu poddać się oddziaływaniu żelaza - to czysta fizyka. Czasem wytrzyma sto uderzeń, czasem tysiąc, może nawet milion ale nie zmienia to faktu, że w końcu od tych uderzeń się rozleci. System modeluje tę sytuację za pomocą uszkodzeń i punktów wytrzymałości - kiedyś tarcza musi otrzymywać te uszkodzenia.
Shoikan pisze: 08 lipca 2020, 21:53 Mechanika, którą proponujesz miałaby sens gdyby zbroje i tarcze miały 5-10 krotnie większe wytrzymałości.
I być może zwiększenie wytrzymałości jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika
Blaszak
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 15 czerwca 2020, 09:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Uszkodzenia zbroi oraz tarczy

Post autor: Blaszak » 08 lipca 2020, 22:26

Bazylu, ja uważam, że książkowa wersja KC to największe zło i krzywda jaką twórca systemu wyrządził swojej własnej pracy.

Nie zmienia to faktu, że to jedyne miejsce w jakim nas Graczy kopnął zaszczyt w postaci opisania na przykładzie jak działa zadawanie uszkodzeń.

ODPOWIEDZ