Przesiadka na nowy portal

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 15 marca 2016, 08:59

No i właśnie. To jest smutna tradycja tego forum że malo kto pisze. Jak mógłbym Cię zachęcić byś skrobnal nieco więcej niz jednego posta na rok? Po cóż bam fejsy skoro pisać nie ma komu, a może nie ma o czym?
Choć żalu do Ciebie nie mam ponieważ ze swoją ilością postow i tak mocno wybijasz się nad średnią.

Ps. Owieczka wydaje się być nieunikniona.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Borejko
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 20:05
Kontakt:

Post autor: Borejko » 15 marca 2016, 14:30

Może dlatego, że ludzie nie korzystają już z for cieżko jest Wam zachęcić kogoś do pisania na nich?

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 16 marca 2016, 09:34

Ja się zajmuję PHP i MySQL - nie podejmę się stałego bycia adminem technicznym (czas...), ale jestem w stanie poświęcić czas wolny na temat przenosin i pomóc przy nich.

Tak na szybko, bo dopiero będę czytał 4 strony tego wątku ;) to słowo-klucz to "kompromis". Między tym co jest, co chcielibyśmy, a co oferują gotowe skrypty. Nie obejdzie się bez listy "u nas mamy", "w nowym musi być" (nie muszą się pokrywać te dwie listy), oraz "fajnie jak by jeszcze było, bo teraz nie ma".

Z doświadczenia - przy takiej sytuacji jak tutaj warto wybrać coś, przy czym nie trzeba będzie za dużo siedzieć. Lepiej powiedzieć sobie: ok, ta i ta funkcjonalność może być trochę inaczej niż teraz, może to minimalnie mniej wygodnie, ale jest to w skrypcie, nie będziemy tego zmieniać. A im więcej rzeczy pozmieniamy pod siebie, tym bardziej może się rozjechać skrypt, problemy z aktualizacją, potencjalne luki bezpieczeństwa itp itd. Przy małym forum, które po prostu ma być i nie przeszkadzać, nie zarabia, ruch nie generuje zysków, które muszą się pojawiać - ja bym postawił na wcześniej wspomniany kompromis, a nie "z nową wersją podbijemy świat".

To oczywiście nie znaczy, że forum nagle straci 1/3 możliwości i będzie bardzo ubogie. Może być wręcz przeciwnie, bo nowe skrypty są na prawdę sensowne.

Kolejny temat to silnik forum. Tutaj niestety nie obejdzie się bez sprawdzenia, ale do sprawdzenia muszą być wcześniej wspomniane listy, aby było można zrobić zestawienie np. 4 silników z informacją który z nich co ma. Zainstalować na boku, zarejestrować się, sprawdzić.

Temat do zastanowienia - co jeśli okaże się, że wszystkie wymagania spełnia silnik płatny. Czy jest sens kupować (na kogo?) czy ograniczyć funkcjonalność i wybrać następny na liście, darmowy.

Ostatnia sprawa - migracja danych. Opcje są dwie, pierwsza mniej prawdopodobna, ale szansa jest - hej, patrzcie, ten skrypt ma w standardzie migrację z PHPFusion, jesteśmy uratowani. Druga to ręczne rzeźbienie i pewno tak to się skończy. Jest jeszcze potencjalny export/import, czyli export ze starego forum, odpowiednia modyfikacja formatu aby się zgadzał z formatem importu do nowego forum i import do nowego. To też może zadziałać. I jeśli np. któryś skrypt będzie miał wygodne importowanie, to na pewno powinien dostać +10 do oceny punktowej decydującej czy go użyjemy czy nie.

To na temat forum - jest jeszcze strona. Tutaj możliwości jest nieco mniej (chyba). Sensownych CMSów nie ma aż tak dużo jak sprawdzonych silników forum, w WordPressa bym się nie pchał, bo to nie ten typ strony. Wymagania są chyba standardowe, czyli artykuły, kategorie, komentowanie - coś jeszcze? Też by trzeba zrobić listę i się porozglądać po gotowych silnikach.

Ostatnia sprawa to szablony graficzne. Ja bym się tym nie przejmował, jest dużo darmowych, a jeśli chcemy coś swojego, to i tak trzeba będzie coś nowego zrobić, bo nie przeniesie się ot tak obecnego wyglądu.

Mogę się tym zająć, ale potrzebowałbym listy rzeczy/funkcjonalności, dla forum i dla strony. A nawet jeśli ktoś inny się tym zajmie, to jak by coś - jestem do dyspozycji, chętnie pomogę przy przenosinach wiedzą i umiejętnościami.

Tutaj na prawdę dużo powinno się ustalić teraz, przed rozpoczęciem prac, dobrze przemyśleć wybór forum/strony. Bo jeśli nie będziemy mieli dobrze przemyślanych wymagań co do tego co chcemy osiągnąć, to nie będziemy wiedzieć czy to osiągnęliśmy, efekt przenosin nas zapewne nie zadowoli ("a bo trzeba było", "a bo mówiłem, że") i być może społeczność umrze śmiercią naturalną niedługo po przenosinach ("a bo wcześniej było lepiej").

Najgorsze co może być to zmiana nie wiedzieć po co, jaki ma być jej cel, co chcemy osiągnąć, co ona nam da. Zmiana dla zmiany to zazwyczaj zmarnowany czas i pieniądze (chociaż tutaj mówimy tylko o czasie).

EDIT
Acha, co do tego co Borejko napisał. To czy zmienić na forum czy może coś innego powinno wyjść na etapie zrobienia list o których wspomniałem. Bo może w dyskusji pojawi się temat, że tak na prawdę wszystkim zależy na PBF i rozmowach i może, kto wie, lepiej postawić coś innego niż wszystkomające forum. Coś dedykowanego PBF (nie wiem czy są takie rzeczy, gdybyam, chodzi mi o pewien scenariusz rozwoju sytuacji) plus proste forum z niewielką ilością opcji, aby sobie pogadać. Może, przemyślcie, temat KC powinien zostać umieszczone w osobnym bycie jako poboczny. Bo od jakiegoś czasu co innego Was/Nas tutaj trzyma, KC owszem, ale na trzecim miejscu, 1 ludzie 2 PBF 3 KC, i nie ma sensu tego już eksponować, może powinniśmy się zmienić i dostosować do tego czym strona jest i po co tu jesteśmy. Nie wiem, gdybam. Ale jeśli tak jest, to trzeba to przemyśleć i uwzględnić w tym co chcemy osiągnąć.

Zmiany to trudny temat, lepiej przegadać pewne sprawy 3 tygodnie i mieć jasną sytuację niż się motać i na siłę próbować działać dalej w ten sam sposób, pomimo, że faktyczne potrzeby użytkowników są zupełnie inne niż były u zarania, kiedy to forum/strona powstała. Na prawdę, jak można coś doradzić - dobrze to wszystko przegadajcie między sobą. Zastanówcie się co dalej. Obojętne czy będzie duża zmiana, czy tylko nowy silnik, a idea zostaje ta sama - jeśli tylko będzie to dobrze przemyślana decyzja, to na pewno łatwiej będzie to przygotować, przeprowadzić i zakończyć z sukcesem jeśli każdy będzie wiedział po co to robimy i co chcemy wspólnie osiągnąć. Bo jak mamy zabić społeczność to można nie gadać, tylko na chybił/trafił wybrać nową stronę, nowe forum i obwieścić z uśmiechem, że zmieniamy się dla Was ;)

EDIT2
Są jeszcze inne rozwiązania - zostawić to jak jest, postawić na boku coś nowego, tylko do PBF (i pogaduszek?) bo np. to problemy z nimi najbardziej wszystkich uwierają. KC zostają jak były, tutaj będzie nadal ich baza wiedzy, tutaj będą dodawane nowe artykuły i wgrywane pliki. A z PBF i pogadankami przenosimy się, zostawiając stare forum jak jest, nic nie migrując - nowy początek. Jak widać scenariuszy jest kilka, teraz "tylko" trzeba się określić.

EDIT3
Jeszcze podsumowując: "Może dlatego, że ludzie nie korzystają już z for cieżko jest Wam zachęcić kogoś do pisania na nich?" A może nie chcemy nikogo zachęcać, tylko robić swoje. To jest różnica i od odpowiedzi na to pytanie zależy co dalej.

Generalnie - to skomplikowane, różne przypadki już miałem, czasami ludzie bronili się przed zmianą rękoma i nogami, chociaż wszystko wskazywało, że jest ona niezbędna. Ale to oczywiście nie dotyczyły forum dla pasjonatów jakiegoś tematu :) Motyw jest jednak ten sam - trudno sobie pewne rzeczy uświadomić, przyznać, że może pewna formuła się wyczerpała, określić czy robimy coś tylko dla wąskiego grona, czy chcemy dotrzeć do innych, a jeśli do innych to dlaczego chcemy robić to tymi samymi środkami co wcześniej (strona, forum, opcje itp), skoro do tej pory efekty były marne. A najtrudniej dostrzec, że może coś się kończy i poświęcanie XXX czasu na ostatni skok to średni pomysł, lepiej niewielkie zmiany zrobić, aby tym co są było trochę lepiej. I czasem wystarczy postawić na boku coś nowego, a to co było niech siłą rozpędu działa dalej.
Ostatnio zmieniony 16 marca 2016, 10:09 przez kaceto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 16 marca 2016, 10:05

Jak rozumiem zmiana wynika nie z tego, że chcemy tylko z tego że powoli musimy. Coraz więcej rzeczy się sypie, coś wywala coś nie działa. Jak w starym samochodzie, którego niedługo pora się pozbyć.

W pierwszej kolejności zastanowić się należy kto konkretnie i co ma robić bo chętnych jest już kilku i chwała im za to, ale bez dobrej organizacji jest to potencjał zmarnowany. Unikniemy wtedy takich tekstów w stylu "ja się oferowałem ale nikt nie odpowiedział, a mogłem to wam zrobić". Po naszemu mówiąc trzeba sformować Informatyczną Drużynę Pierścienia, która w try miga rozje... nam problem. Samotny wilk nie da rady bo ilość roboty do przerobienia to jak dodatkowy etat*.

Poniżej lista "Musi być jak dla mnie":

1. Dla mnie jako użytkownika niezbędne są narzędzia do pbf. Czyli te wszystkie opcje na wstawianie grafik, linków do muzyki, pogrubienia/edytowania w prosty sposób tekstu. Mimo że estetycznie budzą np. u Bazyla niesmak, to jednak jest to bardzo dobre i przydatne narzędzie.
2. Shoutbox. Być musi, lub coś podobnego.
3. Lista prywatna tematów obserwowanych. Taki skrót do rzeczy, które śledzę a których nie chce mi się ciągle wyszukiwać w panelu „SZUKAJ”
4. Powiadomienia na prywatnego maila że coś nowego napisano w obserwowanym temacie. Potrzebuję bo jak coś mi tam wpada, to teljefon mi jęczy od razu że jest coś nowego. Wchodzę i widzę.
5. Zastanawiam się nad pw ale w sumie można go zastąpić mailem, więc...
Jak widać lista minimum minimorum.

*Akurat nie najlepszy przykład bo Frodo sam wrzucił.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 16 marca 2016, 10:12

@Suriel
No widzisz, to już coś. Tylko z tego wynika, że nie potrzebujesz otoczki KC. Czy nowy skrypt tylko do PBF zupełnie na boku by Ciebie zadowolił? Jest to jakaś opcja, może 90% osób jest za, a to zmienia nieco sytuację. Takie rzeczy też trzeba ustalić.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 16 marca 2016, 14:40

Mega fajny post kaceto, ale co z tego. Jest tu za dużo sprzecznych interesów, żeby dało się to wszystko pogodzić. O większości rzeczy o których piszesz wiem, ale sam nie podejmę decyzji, bo mam za mało danych żeby ją podjąć. Wyraził się Suriel i chwała mu za to. Ja pokrótce mogę powiedzieć również co bym chciał. Kolejność przypadkowa.

Wikipedia starych KC. Sprawa prosta pod warunkiem dobrego późniejszego administrowania taki miejscem. Nie musi być komentarzy,ważne żeby ktoś z głową zarządzał zmianami i z wizją czego się trzymamy w takiej wikipedii.

Narzędzia do PBFów. Nie rajcuje mnie granie (a przynajmniej nie bardzo), ale podobają mi się teksty, które później z powodzeniem można wykorzystać do porządnych opowiadań. Jakie to będą narzędzia niech wypowiadają się grający. Z tego co obserwuje niezbędne są: dodawanie spoilerów, oceniane postów, rożne formy wyróżniania treści.

Shoutbox lub chat, gdzie użytkownicy mogą się podzielić rożnymi bieżącymi głupotami. Zabawne ale również przydatne narzędzie zwłaszcza w kontekście podtrzymywania relacji.

Porządne forum dyskusyjne gdzie jasne są rangi, łatwo modyfikowalne narzędzia pod własne potrzeby.

Dobry serwis do przechowywanie własnych galerii. Przydatne zarówno do PBFów jak również w codziennej pracy w różnych sytuacjach.

W miarę możliwości przerzucenie dorobku tego miejsca w formie edytowalnej bądź nie.

I teraz ostatnie najważniejsze, fajnie byłoby gdyby te wszystkie rzeczy dało się by zrobić w miarę na raz.

P.S. Teraz już tylko prywatne widzimisię - podzielanie się władzą. Nie mam już tyle czasu co wcześniej, nie mam z kim pogadać o ewentualnych dalszych decyzjach, mniej kręci mnie również samo KC. Jednym słowem przydałby mi się człowiek lub kilka osób z wizją tego miejsca, ale taki któremu będzie na tym zależało i będzie miał czas, żeby go na to wszystko poświęcić. Zazdroszczę zwyczajnym użytkownikom, którzy mogą tu zajrzeć zostawić swoje 5 groszy i jeśli będą mieli ochotę już nigdy tu nie wrócą. Ja wbrew wszystkiemu czasem muszę tu wrócić.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 16 marca 2016, 15:03

Ja mam wizję i czas by zając się moderacją działów: PBF, Świat Mroku i DrecarE.

Wiem co jest potrzebne jeśli chodzi o dział PBF, zależy mi na jego dynamicznym rozwoju i jestem w stanie się tym zająć. Czasu także mam dość by to zrobić.

Niestety nie jestem dobrą osobą do tego by zając się KCtami, których nie czuję i nie lubię. Więc jeśli miałbym się zająć moderacją to tylko wymienionych działów i należałoby znaleźć kogoś innego, kto zajmie się KCtami z wizją i z werwą. Jasne, mógłbym to teoretycznie zrobić na odczepnego ale... Miłośnicy KC tylko by na tym stracili. Więc to nie jest dobre rozwiązanie.

Niemniej jeśli chodzi o to, co wymieniłem to nie widzę problemu by wesprzeć Admina i przejąć część obowiązków w kwestii merytorycznej i porządkowej. natomiast technicznie, jak mówiłem, niewiele ogarniam poza Wordpressem.
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 16 marca 2016, 15:32

Jest to mocna deklaracja, ale czy jesteś w stanie:
1. Pilnować sesji PBF na zasadzie - sesje trwające, sesje zakończone, sesje niedokończone oraz MG żeby było przy każdym temacie w jakim systemie się toczy sesja oraz jacy są gracze i MG. Nie tylko własne ale wszystkie. Tak jak jest teraz, to się samo pilnuje i admin jest niepotrzebny.
2. Jeśli idziemy w stronę Świat Mroku i DrecarE, pilnować aktualizacji menu podobnie jak ma ŻELAZNE KRÓLESTWA, pisać newsy lub pilnować, żeby autor je napisał oraz sprawdzać merytorycznie czy dane materiały pasują. Odpowiadać na zapytania użytkowników oraz ich kierować do właściwych miejsc, jeśli zapytanie nie dotyczy bezpośrednio Twoich zainteresowań oraz uczestniczyć w dyskusjach zakulisowych jeśli problem dotyczy działalności portalu.
3. Znieść moja osobę podczas generalnej współpracy przy współtworzeniu tego miejsca?

Jeśli na każdą z tych odpowiedzi usłyszę TAK, to jest to duży krok w stronę aby rzeczywiście taką współpracę podjąć. Pozostaje mi się wtedy tylko zapytać reszty założycieli co oni na to i ewentualnie zacząć poszukiwać ludzi podobnych do Ciebie, którzy zechcą zająć się administracją na podobnych zasadach na poważnie. Wtedy można zacząć organizować to miejsce właściwie z założeniem, że działamy dalej tutaj, ale poszukujemy rozwiązań technicznych, żeby nasz byt poprawić.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 16 marca 2016, 15:39

3 razy TAk.

Mam doświadczenie w administrowaniu i moderacji. Zajmowałem się tym już na kilku forach i nie jest to dla mnie problem. Wiem jaki to jest rodzaj pracy i jak oceniam, tu nie ma go dużo wcale. Jak powiedziałeś - wiele rzeczy pilnuje się samo. Bywałem w miejscach gdzie trzeba było więcej włożyć w to, by całość działała...

Co do trzeciego pytania - mam wrażenie, że Ty czasem reagujesz na mnie bardziej kolczasto, niż ja na Ciebie. ;) Niemniej wciąż wydaje mi się, że obaj w pewien sposób jesteśmy konkretni, co pozwoliłoby dogadać się w kwestiach zasadniczych - a przecież to one by nas interesowały. Myślę więc, że da się ustalić zasady takiej współpracy, która nie sprawi, że eksplodujemy przed monitorami. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 16 marca 2016, 16:31

@czegoj, co do " Jest tu za dużo sprzecznych interesów, żeby dało się to wszystko pogodzić." - a może wcale nie. Może da się zrobić taką wersję, która będzie wszystkim pasowała. Może nie była idealna, ale pasowała i dobrze się tutaj czuli.

Jak na razie, to wygląda na to, że dział KC by może da się wyekspediować do osobnego skryptu. Może wiki? Może phpMyFAQ? Może jakiś prosty CMS, dodawanie artykułów, dział download, galeria. Do zastanowienia.

PBF i forum. Trzeba pooglądać skrypty i ocenić który co ma.

Co z artykułami. Jeśli dotyczą one KC, to mogą trafić do wiki. Ale inne. Opowiadania. Czy ma być coś jeszcze, trzeciego. WordPress na tego typu treści?

Oczywiście nadmierna fragmentacja też nie jest dobra. Ale mnie bardziej chodzi aby wyklarowała się pewna wizja i kompromisy. Może stwierdzicie, że opowiadania można na forum publikować, tak jest ok i wszystkim się podoba. A może to jest nie do przyjęcia, musi być jakiś CMS na stronie głównej, samo forum to za mało.

Galerie - jeśli nowe forum umożliwia dodawanie obrazków, to galeria do PBF nie jest już potrzebna. A skoro nie, to może prace własne powinny być publikowane na prywatnych instagramach itp serwisach i tylko linkowane tutaj? Może nie ma sensu dodawać galerii?

Ja tylko pytam, aby wyklarował mi się jakiś obraz tego co dalej, wtedy może będę w stanie coś sensownego zaproponować. Może inni w odpowiedziach na moje pytania odkryją, że tak na prawdę mają wspólną wizję i da się jednak osiągnąć kompromis.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 16 marca 2016, 20:38

Pierwsze i chyba najważniejsze pytanie - dla kogo chcemy to dalej ciągnąć? Dla jakiejś bliżej nieokreślonej szerokiej społeczności czy bardzo wąskiego kameralnego grona? Zauważyłem, że codziennie loguje się tutaj 30 osób (+/-5). Ja bym to zrobił tylko i wyłącznie dla tej trzydziestki, bo jaki ma sens budowa nowego miejsca w sieci dla pozostałych 670 proksów?

A skoro robimy to dla naszej małej grupki pasjonatów, to do niczego nie będą nam w pełnym wymiarze potrzebne Kacety, bo jak słusznie zauważył (nomen omen) Kaceto, ten system już dawno stracił tutaj swe wiodące znaczenie.

Jak widziałbym nową stronę? Przede wszystkim forum spełniające wymagania graczy PBF (ikonki, ramki, spoilery, szmery, bajery) - a tam wszystkie te coraz lepsze jakościowo sesje. Dodatkowo wydzielone miejsce na dyskusje ogólne, projekty Gawędziarzy, prezentacje systemów autorskich. Nawet nazwę widziałbym zupełnie inną niż teraz - "Gralnia", "Gawędziarnia", coś w ten deseń.

Forum widziałbym wkomponowane w nadbudówkę w postaci wielotematycznej strony - artykuły spod znaku DrecarE, Świata Mroku, post-apo, opowiadania, autorki takie jak ta Salama, planszówki robione przez Czegoja i spółkę. Oczywiście obowiązkowo shoutbox... i to w zasadzie wszystko.

Rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że tak daleko idące zmiany złamią serce wielu wiernym miłośnikom tego miejsca, ale przecież zostawimy im ten portal, dopóki ciągle jakoś przędzie. Będą tu mogli zajrzeć raz czy dwa razy w roku, zapalić świeczkę, powspominać stare dobre czasy.

A ja wierzę, że nasza trzydziestka pasjonatów przyciągnie w nowe miejsce świeżą krew, aktywną i zainteresowaną wspólnymi relacjami w ramach wszystkich tych hobby, które nas łączą. Spójrzcie choćby na ludzi Sigila - jestem autentycznie zbudowany ich kalibrem, zaangażowaniem i pomysłami, a jednocześnie zdaję sobie sprawę, że gdybyśmy ślepo trwali przy wątkach kryształowych, nigdy byśmy ich nie poznali!

Wypłyńmy na szersze wody, bardzo Was proszę!

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 16 marca 2016, 20:40

Uważam że to dobry pomysl by Sigil przemieścil sie w grono administrujacych. Myślę że portal by na tym zyskał. Ma doświadczenie i przede wszystkim chęci.

Ps. Frodo nie wrzucił sam pierścienia tylko wraz z, mniej lub bardziej chcącym, Golumnem. Tak mi się przypomniało. Oczywiscie nie ma to związku z Czegojem i Sigilem tak mi się tylko przypomniało.

ps2. Keth ma rację. Caly czas mysle o tym miejscu jak o pewnym fandomie dka dinozaurów. Jednakowoż widział bym jakies Wiki dla KC z kącikiem na nowym portalu gdzie nie znudzeni nadal będą mogli pogadać.
Ostatnio zmieniony 16 marca 2016, 20:48 przez Suriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

kaceto
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 11:28

Post autor: kaceto » 16 marca 2016, 21:11

Keth napisał(a):

Pierwsze i chyba najważniejsze pytanie - dla kogo chcemy to dalej ciągnąć? Dla jakiejś bliżej nieokreślonej szerokiej społeczności czy bardzo wąskiego kameralnego grona? Zauważyłem, że codziennie loguje się tutaj 30 osób (+/-5). Ja bym to zrobił tylko i wyłącznie dla tej trzydziestki, bo jaki ma sens budowa nowego miejsca w sieci dla pozostałych 670 proksów?
Dokładnie o to mi chodzi - jasna deklaracja, "dla kogo", a za nią samo się pojawi "po co", prowadzące do "jak". Pewien etap chyba się skończył i może warto to otwarcie przyznać i spróbować zrobić coś po nowemu, zamiast sztywnego patrzenia na to co było wcześniej.

Jeśli większość osób jest za odejściem od obecnego formatu, to sprawa będzie chyba przesądzona. Ale na pewno powinno się wypowiedzieć jak najwięcej aktywnych użytkowników forum. Ja zdania nie mam, bo za mało się udzielam - staram się tylko pomóc w określeniu co tak na prawdę chcecie zrobić dalej.

Knurion
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 22 grudnia 2014, 12:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Knurion » 17 marca 2016, 08:34

Zgadzam się z opinią Ketha.

Warto na portalu uwydatnić te tematy, które w istocie tworzą jego nowy trzon. Wzbogacony o twórczych ludzi.

Ja przyznam szczerze ,że chętnie bym dołaczył do zabawy PBF jednak brakuje mi jakiejś piaskownicy. Jakiegoś wyjaśnienia jak zacząć :)

Węższe formuła (determinuje potrzeby technologiczne) dostosowana do potrzeb najbardziej aktywnych powinna być priorytetem.

Keth zadeklarował swą wizję. Jednak to Sigil zadeklarował ,że mógłby wesprzeć pewne części administracyjne. Czy możesz Sigil proszę nieco przybliżyć swoją wizję ? Znając Ciebie osobiście to zapewne popierałbym ją w ciemno niemniej ciekawośc mnie zżera i 'chciałbym wtrącić swoje 3 grosze' :D

Połączony z 17.03.2016 08:36:48:
Borejko napisał(a):

Może dlatego, że ludzie nie korzystają już z for cieżko jest Wam zachęcić kogoś do pisania na nich?

A z czego Twoim zdaniem obecnie korzystają ludzie aby zrealizować potrzeby które dotychczas realizowali przy pomocy for?
Ostatnio zmieniony 17 marca 2016, 08:36 przez Knurion, łącznie zmieniany 1 raz.
"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes, but in having new eyes".
Marcel Proust

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 17 marca 2016, 20:00

Knurion jak grałeś wcześniej w rpg live to sesje w formie pbf nie są problemem. Ten sam mechanizm. Na każdej sesji jest opis MG po czym czasami pyta on "co robicie".
W pbf to pytanie jest domyślne po kazdym jego poscie.
Pozostale kwestie są wyjaśnione w wątku technicznym gdzie ba bieżąco można zadawać pytania pytanua związane z mechaniką, światem; podnoszeniem na poziom itp.

Najlepiej spróbować miast pisać laboraty z teorią. Jak to powiedział pewiwn kurdupel " zrób to akbo nie rób tego, nie na próbowania".
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ODPOWIEDZ