Muzyka grozy...

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 07 stycznia 2017, 21:28

Poszukuję inspiracji muzycznych, do tematów związanych z szeroko pojętym horrorem. Może ktoś z Was mógłby tu wrzucić jakiś link do utworu albo chociaż nazwę zespołu na jaki warto by było zwrócić uwagę. Trochę jestem zmęczony przerzucaniem You Tube w nadziei, że trafię na perełkę.

Trochę klasycznych muzycznych tematów ze hitowych amerykańskich horrorów kojarzy każdy. Lecz to nie o te mi chodzi. Szukam czegoś mniej znanego, nieco oddalonego od mainstreamu.

Każdy typ muzyki, nie jestem wybredny...
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 08 stycznia 2017, 16:08

Spieszę Ci pomóc z niekłamaną przyjemnością, przyznam, jako iż klimaty grozy w sztuce są mi niezwykle bliskie. ;) O czym zresztą wiadomo nie od dziś. Tak więc sądzę, że zainteresować Cię mogą:

1. Aghast - nekroklimatyczny ambient pełen upiornego zawodzenia. Polecam płytkę z 1995: "Hexerei im zwielicht der finsternis". Znajdziesz na Yootube.

2. Artcurus - płyta "La Masqurade Infernale" z 1997 ma klimat warty uwagi. Gatunek: Black Metal, ale w bardzo ciekawym wydaniu.

3. Art Inferno - "Abyssus Abyssum Invocat". O ile się nie mylę, jedyny album tej włoskiej grupy. Ogromnie szkoda, gdyż całość jest bardzo ciekawa;

4. Bisclaveret - polski dark amient. Naprawdę fajny klimat, kojarzący mi się nieco z estetyką Hellraisera. Warto przesłuchać wszystko co znajdziesz, choć ja osobiście preferuję płytę "In Hortis"

5. Coil - dark ambient. Cóż, gatunek mówi sam za siebie. Muzyka do słuchania w ciemności.

6. Coma - kolejny polski dark ambient. W mym odczuciu mroczny i niezwykle klimatyczny. Polecam album "Hiptertofialia".

7. Current 93 - oczywiście, klasyka jeśli idzie o muzykę okultną. Na pewno można tu znaleźć wiele interesujących kawałków, gdyż był to zespół sporo eksperymentujący z brzmieniem i klimatem. Wykonywany typ muzyki określić można jako folk apokaliptyczny.

8. Devil Doll - kolejny klasyk, jeśli idzie o klimaty grozy. Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie nie do zdobycia. Polecić mogę absolutnie wszystko. choć albumy: "The girl who was death" oraz "Dies Irae" są absolutnie nie do pobicia.

9. Die Form - dark elektro. Polecam "InHuman", a także "Extremum" Reszta płyt nie jest aż tak dobra niestety.

10. Dismal Euphony - klimatyczny, mroczny Black Metal. Warto się zapoznać.

11. Enoch - szczególnie płyta: "Graveyard Disturbances", Klimatyczny, mroczny i nekromantyczny ambient. Ewokuje bardzo ciekawe odczucia (polecam słuchać w samotności).

12. Limbonic Art - jeden z mych osobistych faworytów. Oczywiście kapela w klimacie Black Metalowym. Polecam jednak jedynie pierwsze płyty: "In Abhorence Dementia", "Epitome of Illusions" i "Moon in the Scorpio".

13. Midnight Odyssey - polecam "Funerals from the Astral Sphere" z 2011. Aż cięzko uwierzyć, że współcześnie powstają tak dobre albumy.

14. Thomas Ligoti - myślę, że warto się zapoznać z płytą "The Unholy City".

15. Umbra - znany powszechnie dark ambient. Nie trzeba, jak sądzę reklamować, ale wymienić wypada.

16. "Yog-Sototh a tribute to Thergothon" - ciekawa skłądanka w klimacie Funeral Doom. Osobiście uwielbiam ją i umieram za każdym razem, jak jej słucham, choć oczywiście, nie każdy lubi ten typ muzyki. Jednak dla mnie jest to kwintesencja mroku i kosmicznego horroru. Naprawdę polecam!

W ten sposób wyczerpaliśmy ilość pozycji, która przychodzi mi na razie do głowy. Myślę, że lista jest dość spora, niemniej jak coś mi się jeszcze przypomni, na pewno dopiszę. :)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 08 stycznia 2017, 21:48

Przydatne. Naszła mnie przy okazji pewna idea.
Co jakiś czas ktoś z nas odkrywa, lub przypomina jakiś ciekawy wątek, czy to muzyczny, literacki albo malarski, inspirujące fotografie, filmy itp.
Rzeczy te trafiają albo do shouta albo do jednego założonego wątku o nazwie bodajże ciekaw filmy (w wypadku filmów). Tak, czy owak najczęściej giną i mało kto o nich pamięta.

Może by zatem to zrobić to odwrotnie? Założyć kilka tematów o najpopularniejszych trendach i nazwać je odpowiednio:
- Inspiracje i pomoce- Tematyka Grozy
- Inspiracje i pomoce- Postapo
- Inspiracje i pomoce- SF & Space..

Można by i to podzielić (by od razu uniknąć bałaganu) na podtematy dotyczące osobno muzyki, literatury, filmu.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 15 stycznia 2017, 00:49

I to właśnie się tu dzieje w zakresie mzyuki szlachetny Koszalu, zatem...

Na Trzecim Programie Polskiego radia w czwartki o godzinie 2:00 zaczyna się audycja Ciemna Strona Mocy. Tam jest sporo pomysłów na dobrą muzę, lecz czasami słucha się i słucha. Ładne, nawet bardzo. Ale do sesji w klimacie grozy... nic.

Oprórcz tego mogę powoli dodać skandynawską nutę typu Sephirtoth czy Ulf Sodenberg. Może to nie jest stricte muzyka grozy ale pewnego rodzaju prolg do niej, który też przecież na czymś wybudować wpierw trzeba.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

ODPOWIEDZ