Nowe listy zawodów

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 09 marca 2017, 22:54

Niniejszym otwieram wątek dotyczący nowych zawodów, nie ujętych w listach zawodów dla klas w podstawowych zasadach. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się stworzyć trzy dodatkowe listy do każdej z klas (niższa, średnia i wyższa) a potem je poukładać od najsłabszych do najsilniejszych jak jest to w oryginalnych zasadach.

Jedziemy.

[center]Zawody Klasy Niższej[/center]

bednarz
zdun
cegielnik
grotnik
folusznik
kołodziej


[center]Zawody Klasy Średniej[/center]

bednarz
zdun
cegielnik
grotnik
folusznik
kołodziej

[center]Zawody Klasy Wyższej[/center]

Sanitariusz wojskowy - (akademik )po pięcioletniej nauce postać nabywa dodatkowej wiedzy (b. +20 do Mądrości) i umiejętności pojmowania (b. +10 do IQ) z anatomii ras rozumnych. Potrafi przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, leczyć złamania i ciężkie rany. W pracowni korzystając z specjalistycznego sprzętu może przeprowadzać trudne operacje. Test w pracowni 1/2 Md + 1/10 IN + 1/10 Zr. Test w polu 1/4 Md + 10 IN + 1/10 Zr. Uwaga: "specjalista" sanitariusz zyskuje dodatkowo 10-100 punktów doświadczenia. Biegłość w nożach zwiększona o 5 pkt.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 10 marca 2017, 09:44

W tabeli zawodów jest parę takich furtek jak zawód lokalny lub rzadko spotykany. Tą ostatnią wykorzystał autor artykułu traktującego o tworzeniu golemów.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 10 marca 2017, 12:47

Zostawię to tutaj, bo chyba warto. Może udałoby się to kiedyś skończyć i wypuścić jako pełnoprawny art.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 10 marca 2017, 17:04

Ok. Koło wtorku poszperam w szufladzie. Oprócz "normalnych" zawodów warto się zastanowić nad jakimiś specyficznymi dla świata Fantasy.
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 10 marca 2017, 17:47

Mam dylemat. Czy powinniśmy się dopoisywac doo listy od Czegoja czy jechac w formie innej. Z jednej strony szkoda byłoby tyle roboty zaprzepascic. Z drugiej nie rozumiem czemu akurat tabela w excelu. Czegoju wyjaśnisz?
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 10 marca 2017, 21:01

Taką dostałem lata temu od wasuta. Nie wiem czemu. Wiem, że w podobny sposób miały wyglądać zawody w złotej edycji (jeśli kiedykolwiek się pojawi). Także decyzja chyba należy do nas - czy w formie dopisywania zawodów, czy jednak dopisywanie plus mechaniczna informacja jak je zastosować w grze.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 14 marca 2017, 15:46

Oki. Najpierw bałagan, potem to poukładamy. Lista zrobi się przydługa i naprawdę nie sądzę, by na siłę wymieniać wszystko, ale część zrobi klimat.

Najpierw propozycja, dlatego nie będę teraz rozpisywał konkretnych płynących z zawodu zdolności. W nawiasach króciutko kto zacz.

Klasa niższa:
Cegielnik
Akuszerka (tylko dla pań)
Bartnik
Dziegciarz (dziegieć robił, brzmi dumnie)
Hutnik/Dymarz (pominięty, a przecież ważny- niejedno w piecu się przecież robi, czy to szkło, czy żelazo, czy garnek)
Rakarz (dla postaci wywodzącej się z miasta raczej)
Kołodziej (ale nie piast)
Piaskarz
Smolarz
Wapiennik
Węglarz
Klątwiarz- nazwa robocza, bo nie mam pomysłu jeszcze, acz nazwa powinna być nieco dramatyczno groteskowa (uważam, że uczący się fachu w gildiach czarodzieje potrzebują ludzkich obiektów do eksperymentowania i wcale nie musi to być eksperyment z kulą ognia. Łotry o złym charakterze porwą sobie kogoś, ale czarodzieje neutralni, czy też dobrzy mogliby przecież jakiegoś głupiego biedaka nająć do sprawdzania na nim efektów magicznych. Bardzo niebezpieczny i częstokroć krótki zawód, ale dobrze płatny).
Ryksiarz
Lektykarz? (nie wiem, jak to nazwać, wiecie to ten gość co nosi grubasy i bogate panny w lektyce)

Klasa średnia:
Tu oczywiście część z klasy niższej się powtórzy, ale poddajmy dyskusji które.

Strycharz (dachówki z gliny)
Solnik/warzelnik
Rymarz (robił siodła)
Winiarz (od uprawy do produkcji)
Ludwisarz (dzwony, ale też rzeczy codziennego użytku dla bogatszych- lichtarze, świeczniki i wszystkie te bajery kościelne)
Łaziębnik/łaziennik (zajmuje się łaźnią)

Klasa wyższa:
Rachmistrz (mniej więcej księgowy)
Bywalec (uznałem, że postać wywodząca się z bogatej rodziny może po prostu być.. nierobem żyjącym na koszt tejże, daje to też ciekawą podstawę dla postaci i pozwala odpowiedzieć na pytanie jak spędził ostatnie dwa lata bardzo prosto- nic, bo nie musiał, hulał po karczmach i podrywał dziewki)

Co do opisu umiejętności wykonywania swoich zawodowych czynności- zastanawiam się, czy nie warto byłoby tego ujednolicić dając ogólny wzór dla fizycznych i umysłowych osobno, miast pisać przy każdym często powtarzające się formułki.

Druga sprawa- kowal i szewc wrzuceni są systemowo do jednego worka, a są to zawody często wyspecjalizowane- kto inny podkuwa konia, robi bramy, a kto inny gwoździe, ale nie wiem czy warto aż tak się zagłębiać.

Posiedzę dziś i dopiszę tu jeszcze parę rzeczy, więc zostawiam roboczy bałagan.
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Awatar użytkownika
Nanatar
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 155 times
Been thanked: 116 times

Post autor: Nanatar » 14 marca 2017, 22:47

A dlaczego Akuszerka tylko dla Pań szowinisto :)

Dla klasy wyższej, może średniej
Fałszerz-nabywa umiejętność podrabiania dokumentów, listów, pieczęci (charakterystycznych dla danego regionu)-[%MD], uczy się pisać dwoma rękami, poznaje lokalne prawa %1/2 MD, nabywa umiejętność heraldyka(jak rycerz), posiadając tą wiedzę i umiejętności manualne (np: rzeźbiarz), może podrabiać pieczęcie, bądź inne podobne rzeczy. Naśladuje w 90% różne charaktery pisma itp. Dostaje tez bonus +5MD. Fałszerz specjalista posiadający odpowiednie talenty może podrabiać dzieła sztuki.

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 14 marca 2017, 22:58

Szychterz - zajmował się obsadzaniem broni w drzewo.

Hafterz (haftarz) - zajmował się wyszywaniem, np złotą nicią.

Kordybant (kurdybant, kurdybannik) - wyprawiał rzeczywiście skórę koźlą, rzadziej jagnięcą czy cielęcą.

Rakownik (rakarz) człek zajmujący się odłowem, a czasem przerobem raków.

Pasamonik wyrabiał pasmanterię

Olsternik wyrabiał skórzane futerały

A tutaj komplecik:
http://rzemiosla.mistrzwitold.com/index ... sl-xiii-w/
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 14 marca 2017, 23:32

Ok. Skoro zawodów jak widać mamy sporo to może postarajmy się skupić na jakichś orchijskich.

Np stajenny mógłby mieć tu wersję opiekuna antarów, gryfów, smoków... sporo tego ujeżdżanego zwierza.

Brakuje mi zawodów związanych z różnorodnością ras- np jakiś polerowacz łusek, a może malarz ciała u reptilków?

Zastanawiam się też jakich specyficznych pracowników potrzebuje gildia magiczna.



Ze zwykłych przewodnik, przewoźnik, cyrkowiec, zarządca, jeździec/ujeżdżacz?
Ostatnio zmieniony 15 marca 2017, 23:46 przez koszal, łącznie zmieniany 1 raz.
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 marca 2017, 00:09

Gość od przelewania PM z jednego amuletu do drugiego czyt. Orchijski saper.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 15 marca 2017, 08:06

Myślałem o tym. Choć nie wiem, czy nie wchodzimy tu ryzykownie w kompetencje kasty czarodziejskiej. Coś w ten deseń jednak by się przydało.

W tabeli broni mamy sztuki walki- może i adept sztuk walki powinien się pojawić?
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 marca 2017, 08:56

Może trener sztuk walki?

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 15 marca 2017, 10:55

Może trener jako specjalista po powtórnym wylosowaniu?

Czy uważacie, że należy dokonać jakiegoś podziału w zawodach pod względem kasty? Mniej jest pewnie barbarzyńców akademików od barbarzyńców górników.

Jeszcze mi się nasuwają kolejne
Galernik (lub wioślarz)
Strażnik/Dozorca
I zastanawiam się nad dziwką/kurtyzaną.

I kolejne pytanie- czy zawody powinny być losowane, czy gracz powinien mieć jakiś wpływ na ich wybór?

Oraz jeszcze jedno- w tabeli klasy społecznej zawsze brakowało mi szczebla niewolnika. I nie oznacza to koniecznie najniższy wynik w tabeli. Jeśli kogoś stać jego własność może mieć całkiem dobre wykształcenie, a niewolnik może też być zakładnikiem gwarantującym sojusz.
Malauk winien mie? opisan? w bestiariuszu cech? specjaln?- Malauckie szcz??cie.
Opis- masz szcz??cie, jeste? Malaukiem.

Awatar użytkownika
dretch
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 13:24
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post autor: dretch » 15 marca 2017, 11:05

Niewolnik ;) ciekawe jakie bonusy dostanie. Myśle że powinniśmy wprowadzić zawody które też daja możliwośc posiadania umiejętności dodatkowych często podobnych do tych które dostaje się z różnych klas.

Np. wróżbita/wróżka - nabywa umiejętności astrologa do ukłądania wróżby czy coś w tym stylu
Rudzielec z Koronapan o imieniu Gerard (Anabaptysta, Borka)
http://www.degenesis.com/character-en/i ... a6aa74c071

**
ECO - Stra?nik miejski Ostrogaru
http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=353

--
Je?eli pad?e?, szybko wsta?, bo jeszcze Ci dokopi?.

ODPOWIEDZ