Co czytacie?

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 23 marca 2015, 20:39

Treant, wydaje mi się że może być to błąd tłumaczenia. Ja czytałem w oryginale i nie miałem wrażenia że jest coś nie tak. Choć pewnie nie wyłapał bym większości błędów :(

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 23 marca 2015, 23:25

To jest najprawdopodobniej efekt zmęczenia tłumacza, bo tekstu jest najzwyczajniej nawał. Chociaż imiona, co do których mam zarzuty przekładane nie są, ale nie podejrzewam, aby w oryginale były tak skandalicznie poprzekręcane.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 10 kwietnia 2015, 17:24

Kevin Dutton "Mądrość psychopatów"
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 22 kwietnia 2015, 14:38

Robert E. Howard "Kull: Banita z Atlantydy"

To właśnie Howardowi zawdzięczam nabyte w okresie, gdy byłem nastolatkiem zamiłowanie do czytania. Przygody Conana w przeciwieństwie do nudnych szkolnych lektur pochłaniałem w tempie na tyle szybkim, że wkrótce w księgarni zabrakło kolejnych książek z tej serii. Pojawiali się rzecz jasna debiutanci i mniej znani pisarze, którzy próbowali przebić się do sławy z barbarzyńskim impetem. Rzadko im się udawało choćby zbliżyć się do Howarda.

Wracając do Kulla: W zbiorze dominują krótkie opowiadania, niekiedy nawet nieukończone i pozbawione tytułów. Odnoszę wrażenie, że są to jakby przymiarki do późniejszej twórczości Teksańczyka. Pewnym dodatkowym czynnikiem działającym na niekorzyść Atlanty w stosunku do Cymeryjczyka może być czas, jaki upłynął od moich lat młodzieńczych - mój gust mógł się wielokrotnie zmienić. Być może finalna ocena ulegnie poprawie, gdyż jestem w okolicach połowy książki. Na plus zaliczam dobrą korektę oraz klimatyczne ilustracje.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 06 maja 2015, 09:31

Skończyłem opowiadanie które napisał Dan Abnett "Missing in Action"pochodzace ze zbioru opowiadań o tym samym tytule. Iryginalnie jest co prawda w języku wyspiarzy ale przy odrobinie szczęścia oraz kolezenskiej uprzejmosci można znaleźć bardzo dobry przekład wykonany na prywatny użytek. Mam zamiar dokończyć tą książkę osadzoną w realiach mrocznej przyszłości. Sylwetka nie cukierkowego inkwizytora Eisenhorna nieco przypadła mi do gustu i jestem ciekawy czy reszta opowiadań również trzyma poziom.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 06 maja 2015, 13:58

"Kull: Banita z Atlantydy" przeczytany do końca. Okazało się, że za niedokończonymi fragmentami nierzadko stały względy finansowe, tj. redakcja czasopisma, do którego Howard wysyłał swoje opowiadania nie była skłonna do ich publikacji, co autora zniechęcało do pisania. Wydaje mi się także, że opisywanie przygód króla nie było także R.E.H. na rękę, gdyż Kull podobnie jak Conan nie może żyć bez robienia mieczem. Intrygi często rozgrywają jego doradcy, gdyż Atlantyda-renegat nie ma do nich cierpliwości i z radością przyjmuje rozwiązania polegające na siłowych rozstrzygnięciach. Zresztą nie jest w mojej ocenie przesadnie bystry, czasami miałem wrażenie, że zupełnie nie wiedział co się naprawdę wokół niego dzieje. Jednak to tylko barbarzyńca, który marzył o tronie Valusii i szybko pojął, że jego plany nie sięgały wiele dalej i często szukał pretekstów, aby oderwać się od zarządzania królestwem. Ogólnie oceniam opowiadania jako dość ciekawe (co nie dotyczy kilkustronicowych fragmentów, które nie "zdążyły" się rozwinąć w coś konkretnego) i nie żałuję, że chciałem poznać Kulla.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Never
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 00:07

Post autor: Never » 06 maja 2015, 16:48

fajna recenzja, przekonałeś mnie;)

MrCzui
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 08 września 2014, 13:17

Post autor: MrCzui » 06 maja 2015, 20:49

Mnie nie. Drugi raz nie przeczytam :).

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 11 lipca 2015, 21:00

Wracając do "Drogi Królów" (oraz jej kontynuacji), spodobały mi się ogromnie pewne nieszablonowe pomysły autora na powieść fantasy: system kastowy oparty na kolorze oczu, dziwaczna fauna i flora świata, klątwa trapiąca jednego z władców, przejawiająca się zmiennym poziomem inteligencji każdego kolejnego dnia (by określić poziom swych bieżących kompetencji, władca ów każdego poranka zmuszony jest rozwiązywać testy opracowane samodzielnie w przebłysku chwilowego geniuszu, precyzujący jego aktualny poziom intelektu), magia oparta na symbiozie z duchami - oraz wiele innych pomysłów na coś świeżego w tym mocno wyeksploatowanym gatunku!

Surielu, zdążyłeś przeczytać do końca "Eisenhorna"?

Awatar użytkownika
Suriel
Reactions:
Posty: 3733
Rejestracja: 19 września 2010, 22:20
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 150 times

Post autor: Suriel » 11 lipca 2015, 21:12

Niestety ze względów osobistych zrezygnowałem z lektury w połowie książki. Powiem szczerze że nie bardzo mnie wyciągnęła a że czas przez następne półtora roku mam mocno ograniczony wolę pozostać przy Pbfach. Z tych samych powodów zrezygnowałem z kilku innych przyjemności min. rysowania. Wielce nad tym boleje ale co zrobić jak się ma dla siebie 45 minut dziennie.
Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? Albert Einstein

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 12 lipca 2015, 01:51

Cortazar "Gra w Klasy" - nareszcie. :P
Gwoli wyjaśnienia: zabierałem się do tego od czasu jak skończyłem studia, czyli od dawna... Lektura ciekawa o tyle, iż pozwala mi podpatrzyć parę rozwiązań jeśli chodzi o opisy, głownie z uwagi na metaforyczność narracji. Poza tym jest wszakże anatomią intelektualnej masturbacji. Mam nadzieję, że wybaczycie mi dosadność stwierdzeń. ;) Choć sądzę, że Cortazar zgodziłby się z tą opinią. Miło jest patrzeć w jaki sposób bawi się własnymi mitami...
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 15 września 2015, 17:08

[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 26 października 2015, 21:19

[center]Obrazek

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain
[/center]



Spoiler!
Pewnie domyślcie się co czytam. Zaś ten niesamowity rysunek jednej z kluczowych postaci książki popełnił Sam Weber
Ostatnio zmieniony 26 października 2015, 21:43 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sigil
Reactions:
Posty: 1972
Rejestracja: 08 stycznia 2015, 20:11
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Sigil » 26 października 2015, 21:59

Ghasta, przyznam, że widocznie jestem nieco niedoedukowany w temacie, ale szczerze to nie mam pojęcia... Oświecisz mnie?

Ja z kolei wracam do Sieradzana: "Szaleństwo w religiach świata". Fascynująca pozycja. ;)
[center]No beast so fierce but knows some touch of pity. But I know none, and therefore am no beast.[/center]

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 26 października 2015, 22:23

:) Dostałeś w promocji specjalną ikonkę tj. napraw to Obrazek bo nie ma ikonki przeczytaj to
Odpowiedź brzmi:
[center]Obrazek
Diuna[/center]

ODPOWIEDZ