Standaryzacja czarów

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 00:33

Temat, który mnie nurtował od początku mojej przygody, jako administratora, z tym portalem. Kiedy zostałem przyjęty w zaszczytne grono administratorów, poniekąd poproszono mnie a poniekąd sam, zdecydowałem się na wprowadzanie czarów. Jednak zawsze w KC denerwowały mnie ta działka. Po pierwsze było ich dużo, po drugie strasznie rozproszone, po trzecie ten sam czar różnie wyglądał u różnych profesji. Postanowiłem trochę to wszystko ujednolicić i efektem pracy miał być spis czarów http://www.krysztalyczasu.pl/articles.php?article_id=34
Generalnie standaryzacja miała dwa aspekty:
1. Jeśli jakiś czar się powtarzał w postaci tej samej nazwy, został on zmieniany (op w sg, opis, czas trwania i generalnie działanie) do czaru który był na najniższym kręgu u danej profesji. Czyli jeśli ktoś miał dany czar na III kręgu, a ktoś inny na II kręgu to oba czary zostały przerobione na identyczne (takie jak ten na II kręgu), chociaż pozostały na różnych kręgach. Chodziło mi tu o to żeby bez potrzeby wertowania podręcznika można było rzucać spokojnie określony czar i wiedzieć jakie ma działanie (grałeś kiedyś np. magiem, potem iluzjonistą i rzucając czar o identycznej nazwie wiedziałeś jak będzie działał. Przy okazji było to też pewne ułatwienie dla MG)
2. Aspekt standaryzacji, obejmował czary, które w nawiasach miały podane (czar specjalny). Dla mnie czary specjalne są na wyższych kręgach. Jeśli coś jest w drugim kręgu to rzucam go na drugim kręgu i tyle. Czary takie zostały zamieniane w nawiasie na (energia specjalna) i pozostawały bez dalszych zmian.
Wszystko szło dobrze (administracja zatwierdziła) do momentu skonfrontowania tej zasady z Treant. Efekt wymiany zdań na ten temat możecie dostrzec tutaj w komentarzach pod tekstem http://www.krysztalyczasu.pl/articles.php?article_id=60
Teraz trochę dojrzałem i mam wrażenie, iż trzeba to przedyskutować w szerszym groni. Teraz jeszcze ten spis jest malutki i da się z niego wycofać. Jednak, czym dalej w las tym więcej drzew. Muszę przyznać, że po tej dyskusji z Treant uszła ze mnie para i chęć do wprowadzania kolejnych czarów, bo nie bardzo wiem, która drogę wybrać. Cierpi, w moim mniemaniu, też mocno wachlarz czarów chronomanty, który nie jest uwzględniony w spisie. Może jeśli Treant przeczyta te posty zmieni zdanie, albo ja zmienię w stosunku do Jego punkty widzenia. Bardzo proszę o pomoc i Wasze zdania.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2009, 00:35 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 04 lutego 2009, 09:27

Cóż - są jednakowe zdolności u różnych profesji (przycelowanie np.), które mają inne dodatki. Np. do TR 10 + 10/3 POZ w jednej profesji, w drugiej to samo 10 + 10/4 POZ. Jest różnica, wynika ze specyfiki profesji - wszyscy strzelają, ale są tacy, którzy robią to lepiej. Wpychanie ich pod jeden mianownik nie jest dobre.
Podobnie rzecz ma się z magami - jesli są te same czary ale z niuansami w działaniu - zostawiłbym to, dla dobra tych lepszych, którzy mają prawo do nieco bardziej zaawansowanej formuły tego samego czaru - skoro są lepsi, to potrafią lepiej ukształtować magiczną energię tak, by zaklęcie było efektywniejsze.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 04 lutego 2009, 10:26

Zgadzam się z Mrufonem. Różnice w czarach nawet niemal identycznych odzwierciadlają różny sposób podejścia danej profesji do tworzywa magii, inaczej układają dany czar przez co inaczej go rzucają bądź ma trochę inne efekty. Nie szukałbym na silę standardu.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 10:28

Tak, ale zdolności jest znacznie mniej, to po pierwsze. Po drugie poziom kręgu już jest wystarczającym niuansem. Po prostu ten kto ma na niższym kręgu będzie mógł go szybciej rzucać. Po co dodatkowe niuanse?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 10:33

Ja kierowałem się tu zdrowym rozsądkiem i pewnym ułatwieniem. Standard tworzy takie ułatwienie. Jednocześnie spis czarów miałby jakiś sens. Nie widzę potrzeby pisania tego samego czaru w dwóch miejscach. Jeśli jeden ma 2 op drugi 4 i przy okazji jeden rzuca się za 1PM inny za 5. Różnica właściwie dla mnie żadna, ale widocznie się myliłem.
Innym podejściem było by zmiana nazwy np. Czarnoksięska niewidzialność dla umarłych i kapłańska niewidzialność dla umarłych. Wtedy mógłby istnieć spis i te wszystkie niuanse. Jednak to mi nie bardzo się podoba. Dla mnie czar to czar, działanie jest wiadome i tyle. Przy tej ilości czarów, pewien standard byłby wskazany.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2009, 10:41 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 04 lutego 2009, 15:56

Powiem jak ja to rozwiązywałem.

Grając niegdyś czarnoksiężnikiem miałem na sesji zawsze wydruk czarów czarnoksięskich od A-Z. Zawsze opis potrzebnego czaru był pod ręką, na każde jej wyciągnięcie.

emgie
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 01 lutego 2009, 22:43

Post autor: emgie » 04 lutego 2009, 17:11

Ja również stosowałem pomocne wydruki, zawsze pod ręką. Lecz korzystając z okoliczności (jeśli powinienem otworzyć nowy temat, tak zrobię) spytam, czy Nasze Forum ma jakiś cel? Choćby i daleki. Do czego zmierzam.

Te i wszystkie inne dyskusje, na temat zmian, muszą mieć jakiś cel. No chyba że mamy do czynienia z pracą dla idei. Czy chcemy stworzyć nową edycję? Czy chcemy ujednolicić już istniejące zasady.

Czy może jest to odpowiedni moment, by nasze posty i wysiłki przyniosły owoc, w postaci jednolitego systemu, który będzie bazą dla dalszych dyskusji. Jakiś kierunek forum i moderatorzy muszą obrać.
Podpisuję się obiema rękoma pod pomysłem ujednolicenia czarów, i nie tylko. Ale sugeruję bardziej formy zapisu, ujednolicić zapis skrótów itp.
Przykład? POZ 10 zamiast Poz 10. 1k100 zamiast 1-100.
Fakty i Mity

By?y ksi?dz demaskuje ko?ció?.
Co pi?tek w twoim kiosku.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 04 lutego 2009, 17:41

Staramy się wypracować nową, wspólną jakość. Część matsów już zaakceptowaliśmy w mechanice. Teraz po dyskusji trzeba to jakoś zebrać zusammen do kupy i gdzieś wrzucić.

Ja piszę po prostu k100 - w domyśle bez liczebnika jest 1.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2009, 20:22 przez Mrufon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 20:21

Ja również stosowałem pomocne wydruki, zawsze pod ręką. Lecz korzystając z okoliczności (jeśli powinienem otworzyć nowy temat, tak zrobię) spytam, czy Nasze Forum ma jakiś cel? Choćby i daleki. Do czego zmierzam.
1. Wydruki fajna sprawa ale teraz. A kiedyś? Ja nie uważam, że trzeba drukować za każdym razem jak się zmienia postać (choć można). Przy standardzie byłaby większa szansa na to że jednak coś zapamiętamy z poprzedniej profesji, a już dla MG to byłaby gratka. Ale jak powiedział Mrufon ja nikogo do niczego zmusić nie mogę. Wniosek nasuwa mi się jeden skasować spis czarów i mozolnie poprawiać to co wcześniej zrobiłem nie tak. Nie wiem czy znajdę tyle sił, zobaczymy.
2. Czy nasze forum do czegoś prowadzi? Chciałbym, szczerze mówiąc nawet marzyłbym, aby tak było. Urzeczywistnieniem marzeń, byłaby publikacja choćby najmniejszego dodatku do KC. Czy coś z tego wyjdzie? Okaże się, na razie mam wrażenie, ze więcej tu dyskusji "około panelowych" niż jakiś konkretów. Obawiam się, że zbyt wielu jest chętnych do zmian a zbyt mało do pracy nad nimi.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 04 lutego 2009, 20:24

Oprócz zmian w mechanice, które nie każdy akceptuje i nie każdemu one w smak, są potrzeby opisów białych plam na mapach, nowych organizacji, etc. Z tym nikt w zasadzie nie będzie walczył.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 20:33

Zgadzam się, jednak wszystko powinno być jakoś oznaczone.

Mrufon
Reactions:
Posty: 2579
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 19:17
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Mrufon » 04 lutego 2009, 20:34

To jak pisałeś - logo firmowe na oryginalne, logo jakieś podrzędne na nasze, skromne wypociny...

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 04 lutego 2009, 22:52

czegoj napisał/a:
Wniosek nasuwa mi się jeden skasować spis czarów i mozolnie poprawiać to co wcześniej zrobiłem nie tak. Nie wiem czy znajdę tyle sił, zobaczymy.
Przygotowywałem sobie niegdyś pliki z opisami czarów, których wydruki posiadam. Pliki też gdzieś powinny być - poszukam ich. Jeśli je znajdę, to mogę przesłać Ci te opisy w czystych plikach tekstowych, tak żeby ich publikacja nie pochłaniała zbyt wiele czasu. Nie ma jednak wśród nich zaklęć zakazanych, ani antycznych.
Obawiam się, że zbyt wielu jest chętnych do zmian a zbyt mało do pracy nad nimi.
Wydaje mi się, że problem leży gdzie indziej: nie każda propozycja zmian znajduje aprobatę wśród wszystkich dyskutantów. To trochę zniechęca. Sądzę, że konieczna byłaby taka właśnie eksperymentalna sesja, której celem byłoby przetestowanie postulowanych zmian i przedstawienie wniosków do ew. dalszej dyskusji.
Urzeczywistnieniem marzeń, byłaby publikacja choćby najmniejszego dodatku do KC. Czy coś z tego wyjdzie?
Mamy już kilka nowych profesji, nową rasę, dyskutujemy nad zmianami w mechanice. Materiał jest, ale rzekłbym, że surowy, gdyż prawie nikt (ucieszył mnie ten komentarz: http://www.krysztalyczasu.pl/articles.p ... id=76#c164) nie zadeklarował chęci zagrania autorską postacią.
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2009, 23:55 przez Treant, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 04 lutego 2009, 23:21

A i tu się mylisz. Zamierzam w niedługim czasie wrócić do prowadzenia i coś czuję, że będzie sporo nowego, jak nie samo nowe. Na razie już wiem, że zagra najprawdopodobniej Kowal Run, co dalej się obaczy.
Jeśli chodzi o czary to na razie zawieszam ich działalność, jak się znajdzie ktoś chętny do posprzątania po mnie, to dobrze jak nie to na razie trudno (Twoje 2 pozostałe kręgi postaram się dopchać do końca, choć wiesz co o tym myślę - oczywiście już bez urazy). Zająłem się trochę historią i kończę rasy. Inni admini na razie śpią (czyt. są zajęci) :D
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2009, 23:26 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 04 lutego 2009, 23:54

I tego nam właśnie trzeba - przetestowania nowych pomysłów na prawdziwej sesji. Twoje (i Twoich graczy) spostrzeżenia będą bardzo cenne.

Powoli kończę opisy czarów dla chronomanty (zostały mi już 2 najwyższe kręgi) i zabieram się za ogólne poprawki do całej profesji. Gdy znajdzie się już Twój następca, to obdarzę go tym materiałem.

Sprawdziłem także, że posiadam opisy czarów w formie elektronicznej dla wszystkich 8 profesji, o których wcześniej wspominałem.
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2009, 08:45 przez Treant, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Zablokowany