Barwy i godła państwowe

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 28 lutego 2011, 20:02

Układając w głowie wizualizacje scen militarnych dla potrzeb Żyjącej Orchii uświadomiłem sobie, że brakuje mi państwowych barw dla poszczególnych nacji na Kartarii (zwłaszcza w kwestii wojskowych sztandarów, kolorów uniformów, itp.).

Pewne pomysły już mam. Proporce wojsk katańskich jawią mi się krwistą czerwienią z czarnymi emblematami (przede wszystkim oczywiście zaciśnięta pięść). Królestwo Osmundu to kolory niebieski i złoty. Elfy z Elmanalu kojarzą się jakoś czysto klasycznie: zielony i złoto. Nie mam natomiast pomysłów na inne państwa/nacje - może coś podpowiecie? Jeśli o Osmund i Elmanal idzie, chętnie wysłucham też pomysłów na symbole państwowe na sztandarach. Najciekawsze mogą liczyć na uwiecznienie w annałach Żyjącej Orchii.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 28 lutego 2011, 20:29

Proponuję zajrzeć do tematu na forum - http://www.krysztalyczasu.pl/forum/view ... read_id=76
Tam jest trochę pomysłów własnych oraz link do strony na erpg gdzie Shadow dużo bardziej to rozwinął.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 12 marca 2011, 09:55

Przejrzałem wzmiankowane materiały. Dużo bardzo szczegółowych propozycji, niektórych wręcz zbyt dla mnie bogatych w detale :)

Dla potrzeb własnych projektów przyjąłem następujące wytyczne:

- Imperium Katańskie: czerwone tło, a na nim czarny symbol zaciśniętej pięści;

- Osmund: niebieskie tło ze złotą koroną;

- Tabadan: złoty pegaz wspięty na tylnych nogach, na czarnym tle.

Jakieś propozycje dla Elmanalu i Gutum-Guru?

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 14 marca 2011, 16:45

Ad Elmanal - jako że są to wyspy, można by ten element ująć w herbie. Miniaturki zarysów wysp +...


Gutum-Gur - a co to takiego ?

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 17 marca 2011, 20:52

Muszę przyznać, że trochę mi trudno wyobrazić sobie symbol wyspy naniesiony na flagę. Jak by to mogło przykładowo wyglądać? Przekrój z boku, rzut z góry, jeszcze jakoś inaczej? Jeśli o sam kolor idzie, pierwsza w przypadku elfów nasuwa się na myśl zieleń.

Gutum-Guru to południowe wyspiarskie królestwa, wśród nich Żółwie Księstwo - państewka rządzone przez krasnoludzkich władców. Dla Żółwiego Królestwa proponuję czarnego żółwia na żółtym tle, pomysł na symbol drugiego państwa wciąż pozostaje otwarty, chociaż chodzi mi po głowie coś nowatorskiego - wszak krasnoludy w KC to nie tylko górnicy, lecz marynarze i kupcy. Może stylizowany młot z żaglami? Albo zamiast żagli pod młotem skrzyżowane wiosła?

Jeśli o Osmund idzie, proponowałem złotą koronę na ciemnoniebieskim tle, ale naturalnie drugą opcją jest też gryfon, będący tym samym odpowiednikiem złotego pegaza na czarnych flagach Tabadanu.

I co z flagą katanickiej enklawy reptillionów? O ile marionetkowe państwo króla Sartara będzie wywieszało tu i ówdzie sztandary z białym kłem (nieodzownie w otoczeniu flag katańskich), o tyle odszczepieńcy od wiary i narodu mogą się posługiwać unikatowym dla siebie symbolem, np. białym kłem ściskanym w czarnej pięści (na znak wieczystego poddaństwa Katanowi i Imperium).

Jakieś sugestie i pomysły?

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 18 marca 2011, 09:33

W przypadku Osmundu gryf byłby zdecydowanie lepszy - symbol samej korony wskazuje na władzę królwską czyli absolutną a jak by nie patrzeć jest to terytorium zależne.
Pomysł z młotem stylizowanym na maszt jest świetny, zdecydowanie lepszy niż (zasadniczo nieheraldyczny) żółw.
W symbolu reptillionów proponuje pieść ułożoną jak na Katańskim symbolu (może nie czarną - kolaboranci raczej chcą przekonać pozostałe reptilliony, że pod władzą orków jest fajnie a nie że jest to złooo) ale kieł ułożony do góry nogami względem orginalnego symbolu Reptilliona Wielkiego.
Co do elfów - może stylizowane drzewo? Rozłożysty dąb na przykład? Ew. proponowałbym jakieś zwierzę - jeleń lub coś podobnego związanego z puszczami.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 18 marca 2011, 09:42

A taki Cypr ma wyspę na fladze i żyje :)

Przychylam się do Oggy'ego. Krasnoludzki motyw ok - chociaż z tymi marynarzami, to trzeba mieć elastyczną wyobraźnię. może mają parowce? :)

Reptilliońscy renegaci - chodzi o taką kompozycję jak Commonwealth? niby mamy własną flagę, ale....
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 18 marca 2011, 10:06

Oggy napisał/a:
W symbolu reptillionów proponuje pieść ułożoną jak na Katańskim symbolu (może nie czarną - kolaboranci raczej chcą przekonać pozostałe reptilliony, że pod władzą orków jest fajnie a nie że jest to złooo) ale kieł ułożony do góry nogami względem orginalnego symbolu Reptilliona
Odwracania kła Rep. Wielkiego to jak odwracanie krzyża - może być traktowane jako bluźnierstwo. Raczej bym takiej symboliki nie proponował.

Szybciej jakaś mieszanka pięści katana i kła na dwóch polach. Jeśli oczywiście mamy tylko umieścić w herbie znaki związane z wiarą.

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 18 marca 2011, 10:20

Nie o to mi chodziło. Kieł w położeniu w dół jest "agresywnym" symbolem, jak ząb jadowy gotowego do ataku węża. Jego odwrócenia miałoby symbolizować nie zaprzeczenie wiary ale jej złagodnienie i militarną uległość.
Teraz widzę że symbol w dziale religie jest skierowany do góry. Ale (dobrze jednak pamiętałem) na rysunku Dorsa oba symbole ułożone są w dół. Nie wiem w takim razie który symbol jest poprawny - jeżeli nie ten na tarczy Dorsa to cofam propozycję.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Denver
Reactions:
Posty: 1660
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 11:26

Post autor: Denver » 18 marca 2011, 10:28

może symbolem jest KIEŁ w ogóle?
"Wikingowie dzielili rany na ?miertelne i nieistotne i znaj?c ich do?wiadczenie pewnie mieli racj?. " Oggy

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 18 marca 2011, 10:32

off - on
Kieł to powinien mieć set w znaku
off - off


Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 18 marca 2011, 18:07

Przemawia do mnie koncept szlachetnego drzewa lub szlachetnego zwierzęcia na zielonej fladze Elmanalu, przy czym na wyobraźnię lepiej działa rozłożysty dąb niż jeleń, ale ten pomysł ciągle można dalej obrabiać.

Coraz bardziej skłaniam się ku osmundzkiemu gryfonowi, korona faktycznie nie wydaje się teraz trafnym wyborem.

Co do heraldyczności żółwia, w odniesieniu do naszej historii pewnie nie jest heraldyczny, ale w świecie Orchii może być inaczej - żółw jako uosobienie mądrości, długowieczności i dobrobytu mógłby przy tak odmiennym jego postrzeganiu trafić na sztandar państwa kupieckiego rządzonego przez krasnoludy.

Cieszę się, że przypadł Wam do gustu marynistyczny młot. Ponieważ południowe państewka są dwa, żółw nie musi rywalizować z młotem, zatwierdźmy zatem młot jako element flagi konkurencji i pomyślmy jeszcze o doborze kolorów i znaku dla Żółwiego Księstwa.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 30 marca 2011, 11:46

Pora odświeżyć topik, bo we wschodniej Kartarii w roku 9457 będą nad głowami setek tysięcy wojowników powiewać sztandary niemal wszystkich państw koalicji antypajęczej.

Imperium - czarna rękawica na czerwonym tle.
Osmund - złoty gryf na ciemnoniebieskim tle.
Tabadan - złoty pegaz na czarnym tle.
Żółwie Księstwo - żółw na żółtym tle.
Podległe Żółwiemu Księstu księstwo Akhanara Białobrodego - czarny użaglowany młot na jasnoniebieskim tle.
Elmanal - białozłoty rozłożysty dąb na zielonym tle.
Walgar - biały kieł Reptilliona Wielkiego, w różnych wersjach i barwach dobranych pod barwy rodowe jaszczurzej szlachty.
Sahra - czarny kieł na czerwonym tle.

Ghasta, czy Set nie powinien mieć za symbol węża, a nie kieł?

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 30 marca 2011, 16:21

Jak dla mnie nie tylko wąż (pokazany bezpośrednio na rysunku czy ikonie) musi być symbolem Seta,.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 30 marca 2011, 16:31

Wiem, ale kieł nie wydaje się aż tak jednoznacznie kojarzyć z setyzmem (przynajmniej dla nmie). Kieł można też użyć w symbolice sakralnej Tfama albo w przypadku mniej cywilizowanych społeczności Organitiona.

A co myślisz o pozostałych propozycjach?

ODPOWIEDZ