Wizja świata ujęcie ramowe

jimmor
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 20 marca 2011, 13:59
Kontakt:

Post autor: jimmor » 06 kwietnia 2011, 20:28

Popieram kierunek. Jedno pytanie: biorąc pod uwagę populację Get-Warr-Garu wygląda na to, że świat jest raczej osadzony w realiach avnar'a (populacja Orkusa 25mln) niż AS (miasto portowe i stolica kupiectwa, ok.72 tys mieszkańców - ludzie, półorki, orki, elfy, półelfy, krasnoludy, gnomy, hobbici, reptilioni)?

Run Habas Ne
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 05:53

Post autor: Run Habas Ne » 06 kwietnia 2011, 20:42

[center]KRYSZTAŁY CZASU
NOWY PORZĄDEK[/center]


szeroko zakrojony projekt biorący całe kryształy na stół operacyjny ( mam tu również w zamierzeniach swych wprowadzić pewne poprawy mechaniki i wyeliminować absurdy i nieścisłości powstałe przez trzy osobne źródła; MiMy , podręcznik, oraz sieciowe herezje )

pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian geologicznych:

Wielka konwergencja, negatywne zbiegi okoliczności i kataklizmy na skalę całego świata.
Sposób ? Do wyboru. Począwszy od uderzenia wielkiego ciała niebieskiego w powierzchnię świata, odsunięcie się księżyca, utworzenie drugiego satelity, przesunięcie osi obrotu ziemi, zmiana biegunowości, globalne zmiana klimatu, powstanie zlodowaceń biegunów, obniżenie poziomu mórz, wypiętrzenie się nowych młodych gór, erupcje wulkanów, rozstąpienia się ziemi, umiana ukształtowania linii brzegowych i dna morskiego, oraz wiele, wiele innych.

(oczywiście dla krótkowzrocznych, którzy potrafią tylko wytykać niedopowiedzenia, a zawiść ich w stosunku do lepszego pomysłu/projektu stworzonego przez konkurencję, nie pozwala na dostrzeżenie tego szczegółu; kataklizmy nie muszą się zaczynać na ćwiartce globu która została przedstawiona mapami w pierwotnym zamierzeniu autora(ów) może się to wydarzyć po drugiej stronie globu, tam gdzie nikt jeszcze nie dotarł i nikt o tym nic nie wie)
Równie dobrym sposobem jest wykorzystanie do tych wszelkich zmian magii. Jest ona przecież wszech obecna i ogólnodostępna, a nie mało stworzeń nienaturalnych, czy też mieszkańców innych planów astralnych, przybywa sobie na powierzchnię ziemi. Może być to powtórka z wielkiej wojny Reptiliona Wielkiego z Balamorem, którego śmierć podzieliła góro ląd na archipelag. Adekwatnie do tego wydarzenie ; zabicie wielkiego demona-boga spowodowało kataklizm po drugiej stronie świata ( w USA :P ) a skutki tego dotarły do nas w takiej oto postaci. (najbardziej odpowiadałaby mi forma stworzenia drugiego księżyca przez ów demona, w sposób magiczny, biorąc pierwotny materiał z ziemi, przez co: a) materia tworząca księżyc posiada (np ze źródeł magii wchłoniętych w całość) swoje dodatkowe właściwości magiczne, b) powstała wyrwa w powierzchni ziemi została zalana wodami mórz, co również spowodowało obniżenie ich poziomu )

Następnie pod młotek idzie czas i zmiany społeczne:

Imperium nabiera nowego oblicza.
Imperium to nazwa. zbiór miast/państw które są pod rządami różnych króli, różnych ras i rodów. Niektóre miasta, które znamy obecnie, upadły i są tylko ruinami, niektóre są pod władaniem nowych sił, niektóre dalej służą orkom. ( tu można by nieco zaprzędz do pracy projekt żywej Orchii i wprowadzić kilka modyfikacji ujętych w wielu wersjach waszych światów; jedno wielkie dzieło )
Jak wyjaśnić, że ostatnie słowa zapisujące historię nie spełniły się ? Że nowe rządy nie są w ludzkich rękach ? A no prosto - orki postanowiły ocalić jak najwięcej się da i zagwarantować sobie jak najstabilniejszą pozycję do odbudowy imperium, dlatego też skupiły swe siły wokół stolicy, a przygraniczne miasta obstawiły jedynie silnymi garnizonami. Z dalszych terenów porzuciły rządy twardej ręki przyjmując jedynie funkcje doradcze, urzędnicze, milicyjne lub organizacji podziemnych. I tak jak za czasów pierwszego katana, który to wprowadził największe zamieszanie wprowadzając równouprawnienie dla wyznawanych religii i skłócił tym pozostałe rasy rozumne, tak i tym razem po długich wiekach tyranii, za pośrednictwem najznakomitszych agentów imperium, szpiedzy i skrytobójcy doprowadzili do tego by odpowiednie urzędy pozajmowali "odpowiedni ludzie", a katan pozostawił wolną rękę zwierzchnikom ras rozmnych, tak aby oni sami sobie narobili jak najwięcej kłopotów. Istoty rozumne poczęły odbudowywać swoje miasta, przejmować swoje terytoria i zaprowadzać porządki. Po ten czas królestwo ludzkie dojrzało sposobność aby przejąć władzę. W niedługim czasie uformowali legiony, które miały przejąć stolicę, lecz kilka dni po wymarszu posłaniec z królestwa zawiadomił o tragedii. Kiedy wszystkie możliwe wojska wymaszerowały, dwa księżyce ustawione w linii prostej spowodowały najsilniejszy odpływ, który to odsłonił (dotąd nikomu nie znaną) nową ścieżkę do archipelagu pajęczego, a szarany zaatakowały. Miasta pozbawione obrońców padały jedno po drugim, z dnia na dzień. W historii świata nie zdarzyło się jeszcze by ludzie musieli się zmierzyć z taką ilością pająkoludzi. Szybki powrót armii nie był jednak w stanie ocalić wielu istnień. Przejście było otwarte zaledwie kilka dni, lecz straty jakie ponieśli ludzie były potworne..

Scena polityczna nabierze rozbudowy - podłoże religijno-społeczne, dające wiele możliwości do prowadzenia intryg i wojen między danymi miastami/państwami oraz rasami. Nadal posiadamy równo uprawnienie dla wyznawców wszelkich bogów, lecz nowa era sprzyjała powstaniu nowych religii i nowych kultów. Wojny religijne i o krew wyznawców. Czyżby bogowie zaczęli obawiać się o swą własną pozycję ?
Jak dla mnie jest to wspaniałe pole do popisu przy wprowadzaniu wszelkich poprawek i do dokańczania wszelkich niedokończonych/niedomówionych elementów świata przedstawionego. Np.: od razu pójdzie pod młotek panteon boski i rodzi się możliwość skorzystania z niedawno poznanych zarysów nowego (prawdziwego?) panteonu jaki miała mieć pierwotnie Ochria.
Polityka; może kontakt z nową rasą rozumną ?

zmiany wewnątrz imperium:
- orki, sprawują częściową władzę, pod ich pełną kontrolą pozostaje stolica i kilka miast w okolicy/linii , katan nie oddając tronu i chcąc zyskać czas na odbudowę imperium, wystawił dziesiątki traktatów, praw i nakazów by zwiększyć samowolę i wprowadzić chaos (podobnie jak w przypadku równouprawnienia dla wszystkich wyznawców), po ten czas poszukują artefaktów niezwykle ważnych dla odbudowy imperium, powiększających charyzmę i możliwość kontroli poddanymi (retoryka, krasomówstwo) długowieczność, oraz wspomagające przewidywanie przyszłości/wróżbiarstwo.

- elfy odzyskują panowanie na elfich wyspach oraz części lasów, zakrada się w nich duma i pyszność, przez co narasta konflikt z krasnoludami. rozbudowują się militarnie i stają się nieco agresywnie nastawieni do pozostałych (chyba nie podobało im się poprzednie ciemiężenie)

- krasnoludy odzyskują warownie i zagłębiają się pod ziemię zyskując dostęp do wielkich złoży - powstają banki krasnoludzkie. zyskują na uznaniu i wpływach, gildie handlowe pozyskują bogatych udziałowców (stają się nie tylko silni militarnie ale i finansowo, przez co mają duży wpływ na rynku itp)

- ludzie. szybko rozmnażający się i zyskujący na liczebności, najwięcej zyskują w całej tej sytuacji. wspierają orki by zyskać przywileje, ziemie i swobodę. dążą do powolnej dominacji i nie stronią od krzyżowania się gatunków.

poza granicami imperium
- poprzez zlodowacenie, osłabnięcie siły sharanów, przerwa w systematycznych atakach pająkoludzi pozwoliła odzwyczaić się od tego zagrożenia i poczuć się nieco bezpieczniej - och, jak bardzo są w błędzie
( ścieżka łącząca z archipelagiem pajęczym odsłania się np. co 200/300 lat na kilka dni )

- rozwinięcie się uruk-hai/tan (orków książęcych na wyspach wież) rasistowskiej, niezwykle potężnej rasy, która również zechce skorzystać z sytuacji osłabnięcia ras rozumnych

( tu dyskutować można nad nazwą, gdyż osobiście jestem nad końcówką "hai" a nie "tan" ale to już kiedy indziej )

- zmiana geomagiczne wpłynęły na wiele zwierząt - również smoki, wiele z nich zaczęło stronić od ludzi/nieludzi i stały się mniej dostępne, agresywniejsze i "zdziczałe"


Zmiany geologiczne:

powiększenie terenu, ukształtowanie wielkich wysp, oraz kontynentów, niewielka zmiana klimatu. więcej źródeł magii (większe wykorzystanie tych miejsc, jak również uwzględnienie wynaturzeń źródła, które emanuje na okolicę wokół i nadaje mu niezwykłych magicznych cech, albo nasycone energią z innych planów / pół-planów )

rozszerzenie/ rozmnożenie/ ewolucja/ mutacja/ pojawienie się bestii
począwszy od goblinów aż na demonicznym pomiocie kończąc
Tu również pole do popisu - stworzenie nowego, większego i dokładniejszego bestiariusza, ilustracji potworów itp


No i na sam koniec mechanika. Rozpatrzenie najbardziej rażących błędów, paradoksów i niedomówień, oraz rzeczy/kwestii które nas najbardziej denerwują , jak np. toporomiecz czy półtalerz, obrona zbroi, czy też poprawienie zdolności profesjonalnych. Rozpoczęcie dyskusji nad zmianami np awansów czy innego rodzaju rozwoju postaci. I wiele, wiele innych, których nie jestem w stanie zamieścić w jednym poście, gdyż jest zbyt mały i nie dam rady wytłumaczyć całych idei i zamyśleń.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2011, 20:15 przez Run Habas Ne, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemo
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 22 czerwca 2009, 18:03

Post autor: Przemo » 07 kwietnia 2011, 09:58

Mnie się to rozdrobnienie podoba, ale wydaje mi się, że najciekawiej byłoby nie dookreślać tak mocno świata na tym etapie, bo wprowadzisz Run Habas Ne niepotrzebny hamulec dla ewentualnych dopisywaczy.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 07 kwietnia 2011, 11:07

Run Habas Ne napisał(a):
[center]
KRYSZTAŁY CZASU
NOWY PORZĄDEK

[/center]
(..)
Nie rozumiem do końca twojego wpisu. Co on niby ma prezentować? Bardzo sucha / zawężająca wizja :)
Żeby nie było że jestem czepialski bezargumentowo:

Ze względu na dosyć potężne zmiany planety - będzie wymagać zrobienia całkowicie nowej mapy, stwierdzenia jaka ilość populacji przeżyje (pierd... kawałka księżyca raczej będzie zabójcze dla 90% populacji + zmiany jakie proponujesz). Poza tym jak to uzasadnisz? Znikąd takie zmiany się nie biorą.

Zmiany biegunów / kliamtu doprowadzą do całkowitego załamania rolnictwa - efekt głód, na tej podstawie pisanie o silnych państwach to jakiś absurd. Wybacz ale to co przedstawiłeś jest opisywalne ale niewiele różni się od zaproponowanego madmaxa by wasut.

elfich wyspach oraz części lasów, zakrada się(..) zmiana biegunowości, zlodowacenia, wybuch meteoru itd doprowadzi prawdopodobnie do wyczyszczenia planety z roślin w dużym stopniu, fale tsunami zaleją duże połacie lądu

[ikrasnoludy odzyskują warownie i zagłębiają się pod ziemię zyskując dostęp do wielkich złoż[/i] - dlaczego do tej pory tego nie zrobili, poza tym piszesz o wybuchach wulkanów itp, wstrząsy pewnie obejmą całą skorupę planety więc większość warowni i miast krasnoludów ma niezerowe szanse na zostanie zniszczonych

ludzie. szybko rozmnażający się i zyskującp - pisałem wyżej, przy takich zmianach głód i chłód a nie warunki na rozmnażanie.

Btw. podejrzewam też że chodziło ci w tekście o uruk-TAN nie HAI.

I żeby nie było - proponuję żeby ankieta wisiała do końca kwietnia. Aby osoby które ew. stwierdza że określonego 'terminu nie było' nie marudziły że ankieta zakończona, że rozpoczęta, że cokolwiek ;p
Kto za / przeciw ?
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2011, 11:41 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 kwietnia 2011, 11:33

Jeśli bardzo zależy Wam na dodaniu wizji 8ART i Run Habas Ne piszcie do mnie na PW. Jeśli zbiorę przynajmniej 10 takich głosów do 14 kwietnia (tydzień czasu) jestem gotów wyzerować ankietę i puścić ją od nowa. Według mnie jednak spokojnie oba pomysły są do wykorzystania w projekcie uzupełniania zwycięskiej wizji.

Awatar użytkownika
mastug
Reactions:
Posty: 1697
Rejestracja: 03 grudnia 2009, 23:24
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Post autor: mastug » 07 kwietnia 2011, 13:33

Może lepiej poczekać na zakończene pierwszej ankiety wyznaczyć zwycięscę i ew.zrobić drugą "czy jesteś za posoztawieniem wizji A czy też wybierasz jedną z B C D .." -wilk syty i owca cała :) Tylko prawda jest taka że przedłuży to znowu okres oczekiwania na ostateczną decyzję.

Run Habas Ne
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 05:53

Post autor: Run Habas Ne » 07 kwietnia 2011, 19:19

ghasta napisał(a):
Ze względu na dosyć potężne zmiany planety - będzie wymagać zrobienia całkowicie nowej mapy, stwierdzenia jaka ilość populacji przeżyje (pierd... kawałka księżyca raczej będzie zabójcze dla 90% populacji + zmiany jakie proponujesz). Poza tym jak to uzasadnisz? Znikąd takie zmiany się nie biorą.
Zmiany biegunów / kliamtu doprowadzą do całkowitego załamania rolnictwa - efekt głód, na tej podstawie pisanie o silnych państwach to jakiś absurd. Wybacz ale to co przedstawiłeś jest opisywalne ale niewiele różni się od zaproponowanego madmaxa by wasut.
dla tego to się nazywa zarys
skąd się biorą zmiany - do ustalenia
katastrofy mogą dotknął cały glob więc i miejsca oddalone od orchii i tylko cześć efektów będzie odczuwalna / nie śmiertelna
elfich wyspach oraz części lasów, zakrada się(..) zmiana biegunowości, zlodowacenia, wybuch meteoru itd doprowadzi prawdopodobnie do wyczyszczenia planety z roślin w dużym stopniu, fale tsunami zaleją duże połacie lądu
jak powyżej
to są propozycje a nie sztywne ramy
[ikrasnoludy odzyskują warownie i zagłębiają się pod ziemię zyskując dostęp do wielkich złoż[/i] - dlaczego do tej pory tego nie zrobili, poza tym piszesz o wybuchach wulkanów itp, wstrząsy pewnie obejmą całą skorupę planety więc większość warowni i miast krasnoludów ma niezerowe szanse na zostanie zniszczonych
nie każdy krasnolud ryje tunele w wulkanie >.<
i faktycznie tym mnie przekonujesz że nie czepiasz się
ludzie. szybko rozmnażający się i zyskującp - pisałem wyżej, przy takich zmianach głód i chłód a nie warunki na rozmnażanie.
jak powyżej >.<
Btw. podejrzewam też że chodziło ci w tekście o uruk-TAN nie HAI.
no i właśnie nie .. i tak - jednocześnie
bo dlaczego książęce orki nazywają się HAI a nie TAN jak to jest z przyrostku dodawanego do klas społecznych ? i dlaczego ma to burzyć tak wytarty w podświadomości zapis potężnych zmutowanych orków Sarumana z śródziemia ? czyż nie właśnie tak powinien wyglądać trójprofesjonalny, śmiertelnie niebezpieczny, rasistowski ork ?
ale o tym w innej bajce ..

I żeby nie było - proponuję żeby ankieta wisiała do końca kwietnia. Aby osoby które ew. stwierdza że określonego 'terminu nie było' nie marudziły że ankieta zakończona, że rozpoczęta, że cokolwiek ;p
Kto za / przeciw ?
może nie wisiała a rozpoczęła się z datą końca kwietnia
czyli to o co ciągle walczę
nie było daty - byli chętni, a teraz zonk
widać to na moim przykładzie - chciałem poukładać myśli, a tak zmusiliście mnie do "pięciominutowego" słowotoku, do którego się czepiacie na każdym akapicie

czegoj napisał(a):
Jeśli bardzo zależy Wam na dodaniu wizji 8ART i Run Habas Ne piszcie do mnie na PW. Jeśli zbiorę przynajmniej 10 takich głosów do 14 kwietnia (tydzień czasu) jestem gotów wyzerować ankietę i puścić ją od nowa. Według mnie jednak spokojnie oba pomysły są do wykorzystania w projekcie uzupełniania zwycięskiej wizji.
owszem piszcie proszę PM do czegoja z głosem na TAK

według mnie moja wizja zbytnio się różni od pozostałych (zresztą widać jak bardzo została storpedowana przez gastę) dlatego powinna również wziąć udział w ankiecie jako osobny projekt a nie być tylko częścią i uzupełnieniem

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 07 kwietnia 2011, 19:33

czegoj napisał(a):
Jeśli bardzo zależy Wam na dodaniu wizji 8ART i Run Habas Ne piszcie do mnie na PW. Jeśli zbiorę przynajmniej 10 takich głosów do 14 kwietnia (tydzień czasu) jestem gotów wyzerować ankietę i puścić ją od nowa. Według mnie jednak spokojnie oba pomysły są do wykorzystania w projekcie uzupełniania zwycięskiej wizji.
Jezeli naprawde popieracie wizje KC moja lub Run Habas Ne piszcie na priva do CZEGOJ'A.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 07 kwietnia 2011, 19:39

Popieram kierunek. Jedno pytanie: biorąc pod uwagę populację Get-Warr-Garu wygląda na to, że świat jest raczej osadzony w realiach avnar'a (populacja Orkusa 25mln) niż AS (miasto portowe i stolica kupiectwa, ok.72 tys mieszkańców - ludzie, półorki, orki, elfy, półelfy, krasnoludy, gnomy, hobbici, reptilioni)?
Raczej sklaniam sie ku wizji Avnar'a z Gett-Warr-Garr'em jako najwieksza metropolia swiata. Badz co badz, to miasto ma ku temu warunki. Jest najwiekszym portem najwiekszej wyspy Archipelagu Centralnego i ogromnym osrodkiem kupieckim. Napewno duzo wiekszym niz np Ostrogar. Gett-Warr-Garr jest duzo latwiej dostepny w takim "morskim" swiecie jak KC i zapewne duza czesc towarow kupieckich docierajacych do Ostrogaru przechodzi przez komory celne w G-W-G.

jimmor
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 20 marca 2011, 13:59
Kontakt:

Post autor: jimmor » 07 kwietnia 2011, 21:34

Pytanie - jak będzie wyglądał sam format projektu? Jest może szansa na postawienie 'orchiopedii' na serwerach portalu?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 kwietnia 2011, 22:49

Pytanie - jak będzie wyglądał sam format projektu? Jest może szansa na postawienie 'orchiopedii' na serwerach portalu?
Musiał bym przetestować. Coś podobnego do encyklopedii widziałem pod naszego fusiona. Pytanie, czy będzie to spełniać nasze wymagania? Orchiopedię próbował i nawet założył nospe pod adresem http://orchia.pl/, ale został z tym sam i chyba nie kontynuuje projektu.

Odpowiadając na pierwsze pytanie - nie wiem. Myślałem o podziale na zespoły, które będą zajmować się poszczególnymi działkami. Dostaną oddzielne prywatne fora do własnej dyspozycji i co jakiś czas będą wysyłać arty, które będą już dostępne dla wszystkich. Oczywiście jestem otwarty na propozycje.

Awatar użytkownika
8art
Reactions:
Posty: 6267
Rejestracja: 13 stycznia 2011, 17:38
Has thanked: 121 times
Been thanked: 81 times

Post autor: 8art » 07 kwietnia 2011, 23:03

Myślałem o podziale na zespoły, które będą zajmować się poszczególnymi działkami. Dostaną oddzielne prywatne fora do własnej dyspozycji i co jakiś czas będą wysyłać arty, które będą już dostępne dla wszystkich. Oczywiście jestem otwarty na propozycje.
sounds good to me

jimmor
Reactions:
Posty: 261
Rejestracja: 20 marca 2011, 13:59
Kontakt:

Post autor: jimmor » 08 kwietnia 2011, 08:02

To miało być jedno pytanie :) - zastanawiałem się po prostu czy nie łatwiej byłoby zamiast pod php-fusion robić projekt od razu pod silnikiem na którym chodzi wiki. Może się mylę, ale mam wrażenie, że jest przeznaczony do tego typu projektów - edycja przez wielu użytkowników, dyskusje do tematów, statusy, kategoryzacja... Nie wiem tylko czy coś poza jakąś darmową instalką, php, mysql i subdomeną jest jest potrzebne żeby to postawić.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 08 kwietnia 2011, 10:13

jimmor napisał(a):
To miało być jedno pytanie :) - zastanawiałem się po prostu czy nie łatwiej byłoby zamiast pod php-fusion robić projekt od razu pod silnikiem na którym chodzi wiki. (..)
Pomysł wydaje jest dobry - ale np. ja - ze względu na wygodnictwo, nie mam zamiaru logować się/dołączać do kolejnej strony / portalu i tam coś pisać.

Możliwości portalu (forum) i strony może nie są zabójcze - ale odpowiednio stworzone podfora i główny wątek w forum dla całości świata (np. bez możliwości komentowania w ramach wątku ale w podforach) jest lepszym rozwiązaniem. To jest raczej kwestia organizacji wątków, wiki jest ok, ale będzie upierdliwe pisanie tam artów i tu postów. Zresztą wiki orchia.pl to udowodniła. Niestety nikomu nie chciało się tam jeszcze ekstra pisać. Może gdyby był jeden silnoręki, który by przenosił dopracowane kawałki do wiki - to miałoby sens, jednak wymaga to poświęcenia przez tę jedną osobę czasu na wybranie kawałków i przeklejenie do innego portalu.

Run Habas Ne
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 05:53

Post autor: Run Habas Ne » 08 kwietnia 2011, 17:28

praca na kilku kartach byłaby naprawdę męcząca i rozpraszająca

forum i wiele działów i tematów ogólnodostępnych to chyba jedyne rozwiązanie.
burza mózgów zazwyczaj najlepiej wychodzi przy takich dziełach

ODPOWIEDZ