Mechanika Walki - nowe pomysły

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 06 kwietnia 2013, 17:46

Znalazłem tego linka ale jest nieaktywny, dogadałem się z Avnarem na PW.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 06 kwietnia 2013, 18:07

Witam.
Co do mojego systemu, to rzeczywiście został tylko blog. stronę sobie odpuściłem bo nie chciało mi się za nią płacić. Na blogu też nic nie pisałem bo chyba mnie przekwitanie złapało:) i chęci poszły w las.

Ostatnimi czasy wiele się u mnie zmieniło. Z moją nową ekipą w Anglii zaczęliśmy grać w planszówki, w rewelacyjnego MageKnighta i świetnego Descenta. To podładowało mi trochę akumulatory no i dzięki Descentowi wpadłem na pomysł modyfikacji walki w moim systemie, który wreszcie mnie zadowolił i spełnia moje wymagania. Teraz następnym krokiem jest dokończenie Tworzenia postaci i powrót do normalnego grania aby wzbogacić świat. Sądzę że za kilka miesięcy będę gotów ruszyć z pbfem tu na stronie.

Aravenie, ten link który podał czegoj działa i znajduje się tam cała moja mechanika do KCetów. Karciankę Ci prześlę na maila, a jak jeszcze coś znajdę to też wrzucę.
Pozdrawiam Avnar.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 07 kwietnia 2013, 10:56

Zapoznałem się z Talią Losu i Talią bitewną od Avnara, widzę w tym duży potencjał fabularny. Napewno będę ich używał w rpg na żywo, oraz w PBF-ach. Dzięki Avnarze, przemyśl ich ponowne upublicznienie ew.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 07 kwietnia 2013, 22:05

Aravenie, mogę przesłać te pliki temu kto jest nimi zainteresowany, ewentualnie zamieszczę je na blogu przy pomocy dropboxa. Najpierw chyba jednak dostosuję je do wymagań swojego systemu, co niestety trochę potrwa. Cieszę się że Ci się te materiały podobają, korzystaj z nich ile chcesz. Podesłałem Ci jeszcze pełną karciankę w stylu Dark Edenu, jeśli tylko masz chętnych do grania, to baw się dobrze, będziesz jednak miał jednak trochę drukowania i wycinania. Jakbyś miał pytania co do instrukcji to pisz na priwa, postaram się odpowiedzieć albo zrobię lepszą wersję.

Czegoju:
avnar muszę przyznać że pomysł z kartami intrygujący musiałbym go wypróbować w praktyce. Dalej uważam, że nie bardzo pasujący do KC, ale to może być ciekawy sposób pod inną mechę. Jakoś muszę się nad tym bardziej skupić i pomyśleć.
Przez ostatnie kilka dni rozwijałem pomysł tej mechaniki walki w oparciu o mechanikę mojego systemu. Muszę przyznać że wpadam w samozachwyt. Bez większego problemu udało mi się zaimplementować większość elementów z którymi wcześniej, przez ponad rok nie mogłem sobie poradzić, bo zawsze coś ze sobą nie grało.
Przede wszystkim stopień skomplikowania zasad a przez to i czas starcia. Od szybkiej mechaniki bezkostkowej, z trafieniem w oparciu o karty, poprzez kostki, stosowanie Kombosów, używanie Zmęczenia, a skończywszy na pełnej symulacyjnej walce na planszy.
Po drugie łatwość zaimplementowania do walki różnych zdolności specjalnych, czarów czy manewrów, począwszy od tak różnych jak Zastraszenie (może powodować odrzucenie kart z ręki lub ograniczenie używania w rundzie do 2), Jasnowidzenie (pozwala obejrzeć zagrane przez przeciwnika karty i dostosować użycie swoich, zaczynając od słabego Jasnowidza który odkrywa tylko jedną kartę a skończywszy na Super Jasnowidzu który Jokerem może zastąpić pierwszą kartę i podstawić za nią z reki dowolną inną kiedy przeciwnik odkryje swoje) a skończywszy na Zamaszystym Ataku (którego można użyć jak się zagrasz dwie karty Ofensu i jedną Inicjatywy). To samo z czarami, też wymagają użycia kart bo one są wyznacznikami akcji (taki Magiczny pocisk może wymagać zagrania 1 karty Ofensu, Magiczna Tarcza 1 karty Defensu, Przyspieszenie 2 kart Inicjatywy a np. Kula Ognista 3 kart Ofensu itd), łatwo można stwierdzić czy trafiłeś nimi czy nie, bo mogą wymagać uzyskania Przewagi czy też Dużej Przewagi.

Skalowalność zdolności ze względu na wyszkolenie postaci. Przypuśćmy że mamy kogoś kto jest świetnym Wojownikiem i ma wysoką umiejętność Ofensywną kontra żółtodziób od pługa. Ta sama zdolność może różnie kosztować obie postacie. Weźmy taki Zamaszysty Atak (wymagania 2 karty Ofensu i 1 Inicjatywy) tyle właśnie musi zagrać chłop, wojownik natamiast ze względu na wyszkolenie będzie mógł zagrać o jedną czy dwie karty mniej. Korzyść widoczna od razu.

Wykorzystanie Zmęczenia. Jeśli chce to za każdą specjalną Zdolność, manewr lub czar odkładam na bok karty aby oznaczyć ilość utraconej Kondycji. Po przekroczeniu puli Kondycji, każdy następny punkt Zmęczenia to utrata Żywotności.
ITD, itd itd... Mógłbym pisać i pisać. A jest to tak naprawdę efekt kilku dni dopracowywania pomysłu. Sądzę że to samo dałoby się wprowadzić do KCetów, lecz tak jak piszesz wymagałoby od miłośników tego systemu, pokonania swych przyzwyczajeń i spróbowania czegoś nowego. Wiem że nie jest to łatwe bo paradoksalnie sam do tej pory nie byłe fanem wykorzystania zwykłych kart w mechanice i takie Dead Lands mnie przez to odrzucały. Sądzę że teraz nie ominą mnie porównania z Savage World, których w ogóle nie znam i wcale się na nich nie wzorowałem.
Pozdrawiam Avnar

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 08 kwietnia 2013, 21:11

W Savage Worlds karty są głównie do ustalania inicjatywy w walce, niekiedy można nimi generować przygody, np. w Zmierzchu Bohaterów (generator losowy taki). W samej walce są kości, tak jak i w obrażeniach. Ale SW do mnie nie przemawia.

Zaintrygowałeś mnie Avnarze tą walką, ja jestem na etapie fascynacji FATE, mógłbyś mi na maila podesłać założenia walki do twego systemu autorskiego, ja lubię takie rzeczy.
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2013, 23:59 przez Araven, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 08 kwietnia 2013, 22:24

Araven konsekwentnie mylisz Venara z avnarem - to dwie różne osoby i tu gadamy z avnarem a nie venarem to "a" ma kluczowe znaczenie. Chyba nie chciałbyś żeby do Ciebie mówiono raven. Sorki, że się czepiam, ale robisz to już drugi raz.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 09 kwietnia 2013, 12:20

Owszem, ale zedytowałem mojego poprzedniego posta, a chodzi oczywiście o Avnara. Ten temat jednak dowodzi po raz kolejny, że mechanika KC jest niereformowalna, trzeba całkiem nowej użyć wedle upodobań, zostawiając sam świat. To moje zdanie.

secutor
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 09 listopada 2013, 09:54

Post autor: secutor » 11 listopada 2013, 09:20

czegoj - Dlatego u mnie Aravenie tropić może każdy. Jeśli nie ma jeszcze zdolności ale jest ona w jego zdolnościach profesjonalnych ma 50% szans tego co miałby gdyby ją miał. Jeśli postać jest z tej samej kasty ma 10% tego co by miał jeśli byłaby ona w jego puli, jeśli jest z innej kasty ma 5% tej szansy i oczywiście wchodzi w to jeszcze automatyczny sukces czyli na kostkach 1-5. Przyznasz, że dzięki temu każdy może tropić, nie ważne czy ma tropienie czy go nie ma.
Wtrace sie.
Czy to nie przypomina nieco systemu trojkowego, dzielenia na 3?

Ja bym poszedl dalej ta droga i sprobowal przerabiac zasady mechaniki na tej wlasnie zasadzie no i testowal pomysly na bazie nozyce, kamien, papier dalej.
W ten sposob KC, staly by sie charakterystyczne, znane z trojczlonowosci wszystkiego.
np. Poziom trudnosci: maly, duzy, wielki, zamiast przedzialu od 1 do 100 czy ile tam w zwyz.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2013, 09:26 przez secutor, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruchow na pozor jest wiele, ale tylko nieliczne sa mozliwe, a karzdy kolejny zamyka droge innym.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 11 listopada 2013, 09:54

Secutor rozwiń tę myśl co to znaczy wg Ciebie w KC poziom mały, średni i duży?

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 11 listopada 2013, 12:00

secutor cieszę się każdym aktywnym użytkownikiem, ale od teoretyzowania należy przejść do konkretów. Wiele razy mówiłem, że walka w KC nie daje rady bo jest za wolna. Wspominałeś coś o 3 różnorodnych systemach walki, w sumie mnie wystarczyłyby dwa. Ten, który istnieje dopracowany do najmniejszych elementów, gdzie kolejny ruch opóźniający o 1 sg. powoduje śmierć lub znaczną przewagę przeciwnika. Gdzie, gracze czując, że przechodzisz jako MG na ten tryb walki powoduje ich zagrożenie. Jednym słowem realność w 100% i walka trwająca nawet godzinami, ale dająca fantastyczne emocje, gdzie gracz patrząc na turlające kostki modli się o wynik. I wydaje mi się, że tu mechanika KC daje jakoś radę. Niewielka kosmetyka i powiedziałbym mamy system realistyczny. Druga cześć to właśnie szybki system walk, gdzie gracze posługując własnymi współczynnikami grają dużo szybciej ponieważ jeden rzut np. decyduje o całym starciu. Walka 15 goblinów napadających na karczmę gdzie znajduje się drużyna, nie musi być emocjonująca, muszę jako MG wiedzieć, czy obronili się czy nie. Tutaj powinny grać współczynniki i możliwości poszczególnych postaci, a nie umysł gracza. Potrzebowałbym szybkiej mechaniki bardzo łatwo konwertowanej do szybkiego starcia. Takich starć w KC rozgrywać nie mogę bo walka 40 osób w Kryształach na pełnych zasadach to zakładając, że nie każde uderzenie to krytyk to rząd wielkości dobre od2- do 4 godzin czasu, a ja chcę tylko wiedzieć, czy gracze dali radę czy nie.

secutor
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 09 listopada 2013, 09:54

Post autor: secutor » 11 listopada 2013, 21:18

Araven, poziomy trudnosci maly, sredni, duzy, to sztuczny twor.
Tego nie ma w KC, ale dalo by sie to zrobic.
Czytam troche polecone linki i co rusz, znajduje wiele analogii do trojkowego podzialu.
Jak nie podzial poziomu trudnosci, to podzial zdolnosci. Ci co niemaja danej zdolnosci i tak moga jej uzywac na najnizszym jeje poziomie, ci co ja maja moga uzywac na najwyzszym jej poziomie, a pomiedzy nimi ci usrednieni co najleza do kasty z ktorej pochodzi ow zdolnosc wg. czegoja.

Kolejnym trujkowym podzialem jest sam system.
Story tell
Prosta szybka mechanika
Oraz trudna dluga ale dokladna
itd. itp.
Ruchow na pozor jest wiele, ale tylko nieliczne sa mozliwe, a karzdy kolejny zamyka droge innym.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 11 listopada 2013, 22:01

To ja wiem, że tego w KC nie ma.
Ja pytam jak Ty to widzisz praktycznie w KC, te 3 różne poziomy?

secutor
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 09 listopada 2013, 09:54

Post autor: secutor » 12 listopada 2013, 09:12

czegoj, juz pisal otym jak on to widzi.
Ja praktycznie tego nie widze, bo nieznam sie na mechanice.
Wydaje mi sie ze podzial najwyzszego stopnia trudnosci (np.200) na 3, to juz polowa sukcesu.
Tak wiec:
1-66, na kostce = porazka
67-111 = remis/neutralnosc/
112-200 = sukces

Potem kazdy z tych 3, czyli porazka, remis, sukces znowu dzielimy na 3
I tak:
Bohater dzwiga bleke.
Porazka:
1-22 - niedzwignol + kara np. wylamal sobie ramie.
23-44 - niedziwgnol + mala kara np. nadwyrezyl sobie ramie
45-66 - niedzwignol + zero kary
Remis:
67-88 - niedziwgnol + zero kary
89-111 - dzwignol + duza kara = nadwyrezyl sobie ramie
112- 132 dzwignol + mala kara = wylamal sobie ramie ze stawu
Sukces:
133-155 - dzwignol normalnie
156-178 - dzwignol wyjatkowo latwo
179-200 - wrecz nia rzucil

No jakos tak.
A tak wogole to wiele osob pisalo o zmianach KC - radykalnych i tych malych i wzielo mnie zeby napisac swoja mechanike walki.

Jak skoncze to ja tutaj (tzn. nie w tym temacie) opublikuje.
Ruchow na pozor jest wiele, ale tylko nieliczne sa mozliwe, a karzdy kolejny zamyka droge innym.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 12 listopada 2013, 09:56

Kto lub co to jest niedzwignoł ?
Sorry secutor, o ile na niektórych forach sam nie używam polskich znaków i nie przeszkadza mi to w cudzych postach to jednak błędy ortograficzne są niewybaczalne.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2013, 10:31 przez ghasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 12 listopada 2013, 10:34

Nie chcę być niemiły, i nie zrozum mnie źle, ale skoro jak sam piszesz nie znasz się na mechanice to dlaczego się za nią bierzesz?
KC jest pełne obszarów, które można rozwijać i zawsze się trafi coś co się umie, nie trzeba się męczyć na siłę z czymś co sprawia problemy.

To co prezentujesz ma się nijak do KC z prostej przyczyny - jest to zupełnie losowy system w ten sam sposób możesz podać rozliczanie kto z graczy zostanie trafiony na podstawie gry w marynarza...

Zaprezentowałeś procedurę testową. Na bazie maximum 200 (skąd akurat 200 i jak się to ma do KC nie wspomniałeś), co ma być lepsze od obecnych testów % jasnych i prostych. A to akurat ta część mechaniki, która już bardziej dynamiczna być nie może, a do tego jest świetnie wpisana w logikę mechaniki KC, która się opiera bądź co bądź na k100, a i duża część parametrów jest skalowana w %.
Zaczynasz tworzyć mechanikę walki, ale mam wrażenie, że nie masz pojęcia jak ona w KC wygląda i na czym bazuje, ot postanowiłeś stworzyć coś nowego. Brawo! Serio, trzymam kciuki. Ale to nie jest poprawianie - poprawianie czegoś zaczyna się od zdefiniowania stanu aktualnego, jego mocnych i słabych stron, dzięki temu można się starać wzmocnić mocne i zmarginalizować słabe aspekty.
Chłopaki, w innym temacie, dali Ci linki do kilku naprawdę bardzo ciekawych dyskusji, oraz kilku gotowych projektów mechanik. Weź usiądź, przeczytaj i chwilę pomyśl. Potem napisz co konkretnie chcesz zmienić i jak. Dzięki temu będzie nam dużo łatwiej zrozumieć o co Ci chodzi, a i Ty nie będziesz nas zmuszał do powtarzania specjalnie dla Ciebie rzeczy, które na tym forum przerabialiśmy w lewo i w prawo.

ODPOWIEDZ